Контакт

Свет

Трамп и официјално соопшти: САД ги прекинуваат сите врски со СЗО

Објавено пред

Американскиот претседател Доналд Трамп на прес-конференција во Белата куќа објави дека Соединетите држави ги прекинуваат сите врски со СЗО.

Тој рече дека САД се решиле на овој потег затоа што веруваат дека СЗО е премногу блиска до Кина и имала лош пристап во управувањето со пандемијата на коронавирусот.

Трамп додаде дека сите средства што САД досега ги издвојувале за СЗО сега ќе бидат пренасочени за други организации.

„Кина го прекриваше коронавирусот и овозможи да се прошири низ целиот свет“, рече Трамп во своето обраќање во кое упати голем број критики кон официјален Пекинг.

Свет

(Видео) Уапсен руски гувернер, маскирани агенти го извлекоа од автомобилот и го ставија во комбе

Објавено пред

Руските безбедносни сили го уапсија гувернерот кој ја победи владејачката партија на изборите во 2018 година на Далечниот Исток, обвинувајќи го дека убил неколку бизнисмени пред 15 години.

Сергеј Фургал, гувернер на регионот Кабаровск, беше извлечен од возилото од маскирани агенти кои го ставија во комбе, покажуваат снимките на Истражниот одбор, кој е руска верзија на американскиот ФБИ.

Истражниот комитет соопшти дека обвинението против Фургал ќе биде поднесено наскоро.

Тој е осомничен дека меѓу 2004 и 2005 година наредил ликвидација на неколку стопанственици и ако биде прогласен за виновен, би можел да се соочи со доживотен затвор.

Агенцијата не наведува детали за наводните злосторства, но потврди дека во врска со тој случај веќе биле уапсени четворица членови на организираната криминална група и дека лицата вмешани во убиствата доставиле докази против Фургал.

Фургал, член на Либерално-демократската партија (ЛДПР) и поранешен пратеник, беше многу популарен во споменатиот пацифички регион каде ја освои власта во 2018 година, победувајќи ја партијата Обединета Русија која го поддржува претседателот Владимир Путин.

Иако и ЛДПР го поддржува Путин, победата на Фургал беше толкувана како удар на владејачката партија, која ги држи руските региони цврсто во рака.

Политичкиот аналитичар Абас Галијамов смета дека апсењето на Фургал е предупредување за опозициските партии кои ќе и се спротивстават на владејачката партија на регионалните избори во септември.

Лидерот на ЛДПР, Владимир Жириновски, се закани дека неговата партија и сојузниците би можеле да го напуштат парламентот во знак на протест.

„Ние ви дадовме устав, а вие ни ставате лисици“, рече Жириновски.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Сеулската полицијата негира дека исчезнатиот градоначалник е мртов

Објавено пред

Јужнокорејската полиција ги отфрли извештаите во медиумите за смртта на градоначалникот на Сеул, Парк Вон-Сун, кој исчезна утрово, а потрагата продолжува, пренесува јужнокорејската новинска агенција „Јонхап“.

Претходно утрово, „ Јонхап“ извести дека полицијата почнала операции за пребарување откако градоначалникот на јужнокорејската престолнина Сеул бил пријавен за исчезнат.

Извештајот тврдеше, повикувајќи се на полицијата, дека потрагата по градоначалникот Парк Вон-Сун е во тек во населбата Сунгук Сунгбук, каде што последен пат бил забележан сигналот од неговиот мобилен телефон.

Исчезнувањето го пријавила ќерката на градоначалникот, кој контактирала со полицијата велејќи дека не може да го најде својот татко.

Подоцна, Ким Jи-Хјеонг, службеник од градската влада на Сеул, изјави дека градоначалникот не се појавил на работа и ги откажал сите свои состаноци, вклучително и состанок со претседателски службеник во неговата канцеларијата во Градското собрание.

Парк Вон-Сун беше избран за градоначалник на главниот град во 2011 година и беше избран за неговиот трет и последен мандат минатата година. Како член на Демократската партија на претседателот Мун Јae-ин, градоначалникот Парк Вон-Сун се смета за потенцијален претседателски кандидат на изборите во 2022 година.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Францускиот премиер во одбрана на новиот министер за внатрешни работи, кој е обвинет за силување

Објавено пред

Новиот премиер на Франција, Жан Кастекс, му се придружи на претседателот Емануел Макрон во поддршката на новиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманин, кој е обвинет за силување, пренесува „Спутник“.

„Тој, како и сите други, има право на презумпција на невиност“, рече Кастекс за телевизијата БФМ-ТВ.

Дарманин, кој беше назначен на функцијата во понеделникот како дел од реконструкцијата на владата, беше обвинет за силување на Софи Патерсон-Спац во 2009 година, додека беше локален советник во северна Франција.

Жената тврди дека Дарманин ја принудил на секс откако го замолила за правна помош за преиначување на условната казна затвор за уцени и закани против нејзиното поранешно момче. Дарманин тврди дека станувало збор за однос со согласност и ја тужеше жената за клевета.

Прелиминарната истрага почна во 2017 година кога Патерсон-Спац излезе со тврдењата, но беше отфрлена неколку месеци подоцна, откако обвинителите рекоа дека не можат да утврдат „отсуство на согласност“. Апелациониот суд во Париз минатиот месец пресуди дека истрагата може повторно да се отвори.

Назначувањето на Дарманин предизвика протести од активистите против сексуалното насилство и критичарите на владата и покрај фактот дека Дарманин сè уште не се соочил со никакви обвиненија.

„Тоа е шлаканица в лице.  Уште еднаш славиме луѓе кои се обвинети за силување или кажуваат работи што го негираат гласот на жртвите. Тоа ги задушува жртвите и ги храни сексуалното насилство и културата на силување “, рече Полин Барон од феминистичката група „НосТут“.

Во вторникот, околу дваесетина феминистички демонстранти се собраа пред Министерството за внатрешни работи, извикувајќи „Дарманин, насилник“ и „Дарманин, оставка“. Претседателот Емануел Макрон го бранеше Дарманин, велејќи дека отворената истрага не е пречка за негово назначување.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 минути

168 новозаразени и тројца починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.470 тестирања, а регистрирани се 168 нови случаи на...

Регион1 час

Србија воведува нови рестрикции поради коронавирусот, најстрого ќе биде во Белград

Во Србија, која веќе два дена е потресена од големи немири, донесени се нови мерки за превенција од коронавирусот. Како...

Регион3 часа

Без гушкање и бакнување, дозволен е само бакнеж на младенците – Хрватска воведува нови правила за свадби

Директорот на хрватскиот Институт за јавно здравје, Крунослав Чапак, истакна дека свадбите нема да бидат забранети и откри кои ќе...

Свет4 часа

(Видео) „Победата дојде“ – во болницата во Бергамо нема пациенти со Ковид-19 во одделот за интензивна нега

Во болницата „Папата Јован“ во Бергамо, Италија, нема повеќе пациенти со коронавирус на одделот за интензивна нега, и тоа 137...

Регион4 часа

(Видео) Полицијата нападнала две новинарки на протестот во Белград

Две новинарки на порталот „Нова.рс“ вчера биле нападнати од страна на полицијата на протестот во Белград. Порталот објави дека новинарката...

Топ5 часа

Комбе со 50 мигранти се превртело на патот Валандово – Струмица, возачот побегнал

Во вечерните часови на 8 јули на регионалниот пат Валандово – Струмица, пред крстосницата за село Раборци, се превртело комбе...

Македонија5 часа

Глоба за угостителски објект, на иста маса седеле четири лица што не биле од исто семејство

Обвинителството предложи глоби за угостителски објект во Скопје и за управителот на правното лице поради непочитување на мерките за заштита...

Регион6 часа

Брнабиќ: Ова се најнасилни протести досега

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, рече дека протестите од изминатите два дена во Белград се најнасилните протести досега, но рече...

Македонија7 часа

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ може да влезат во земјата само со негативен тест

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ од денеска може да влезат во земјата само со негативен тест за...

Регион7 часа

Повредени 19 полицајци и 17 демонстранти на протестот во Белград

За време на синоќешните протести и немири пред Собранието на Србија во Белград  повредени се 19 полицајци и 17 демонстранти....

Македонија8 часа

(Аудио) Објавен разговорот меѓу Заев и лажната Грета Тунберг

Руските пранкери Владимир Кузнетсков и Алексеј Столиров го објавија разговорот со поранешниот премиер Зоран Заев, кој мислел дека разговара со...

Регион17 часа

Вулин: Ова е обид за државен удар, се радуваат сите непријатели на Србија

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин вечерва во изјава за ТВ „Пинк“ рече дека она што се случува втора вечер...

Регион18 часа

(Видео) Српската полиција со жестока реакција ги растера демонстрантите од пред Собранието

Група луѓе предводени од Сојузот за Србија се собра попладнево пред српското собраните. Полицијата направи кордони пред влезот во зградата....

Регион19 часа

(Видео) Белград под опсада: Полицијата фрли солзавец, демонстрантите гаѓаат со факли

На протестите во Белград избија и првите инциденти пред Собранието. Се слушнаа неколку детонации, а полицијата фрла солзавец. Демонстрантите извикуваат...

Свет22 часа

Бројот на заболени од коронавирус низ целиот свет надмина 12 милиони

Низ целиот свет oд новиот коронавирус досега се заразиле над 12 милиони луѓе, односно 12.002.132, според најновите податоци објавени на...

Регион24 часа

Вучиќ: Имаме сознанија за вмешаност на странски служби во вчерашниот протест

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ги осуди синоќешните протести организирани пред националното собрание, оценувајќи ги како акт на политичко насилство....

Македонија1 ден

За гласање на изборите се пријавиле 137 заболени од коронавирус

Вкупно 137 лица позитивни на коронавирус се пријавиле за гласање на предвремените парламентарни избори, а Државната изборна комисија добила пријави...

Македонија1 ден

163 новозаболени од Ковид-19 во земјата, починаа осум лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.794 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на...

Македонија1 ден

Владата итно ќе одлучува за ПЦР-тестот за патници од регионот

Премиерот Оливер Спасовски информира дека Комисијата за заразни болести ѝ препорачала на Владата од утре при влез во нашата земја...

Регион1 ден

Белград по синоќешниот хаос – запалени автомобили, смет, скршени стакла

Заменик-градоначалникот на Белград, Горан Весиќ, објави на „Фејсбук“ фотографии од хаосот што остана на улиците на Белград по синоќешните немири....

Досие