Контакт

Свет

Трамп и Путин го завршија првиот официјален телефонски разговор

Објавено пред

Во саботата вечерта по средноевропско време, по 50 минути заврши долгоочекуваниот во светот телефонски разговор меѓу новиот американски претседател Доналд Трамп и рускиот претседател Владимир Путин, кој се смета за историски и од кој се очекува да ги ресетира американско-руските односи кои се на најниското ниво од крајот на Студената војна, а во чиј тек било разговарано за сите отворени прашања меѓу двете земји, особено за заедничката соработка на рамноправна основа.

dobivaj vesti na viber

Засега Белата куќа не излезе со соопштение за темата и текот на разговорот меѓу двајцата челници, но Кремљ оцени дека телефонскиот разговор меѓу претседателот на Русија Владимир Путин и претседателот на САД Доналд Трамп, минал во „позитивна атмосфера“, и оти двајцата челници разговарале за „борбата против тероризмот, сирискиот конфликт и ситуацијата во Украина“.

На разговорот кој Трамп го водел од Овалната соба, присуствувале и потпретседателот Мајк Пенс, шефот на администрацијата на Белата куќа Рајнс Прибас, советникот на американскиот претседател за национална безбедност Мајкл Флин и советникот за стратешки прашања Стивен Бенон.

Се истакнува дека „во текот на разговорот двете страни покажаа насоченост за активна заедничка работа на стабилизацијата на руско-американската соработка на конструктивна, рамноправна и основи коишто ќе бидат заемно полезни“, се наведува во соопштението на Кремљ.

„Беше истакната важноста на обновувањето на заемните трговско-економски врски меѓу бизнис заедниците во двете земји, што би можело дополнително да стимулира прогресивен и стабилен развој на билатералните односи“, се додава во соопштението на службата за информирање на рускиот претседател.

„Темелно беа разгледувани актуелните меѓународни проблеми, вклучително и борбата против тероризмот, ситуацијата на Блискиот исток, арапско-израелскиот конфликт, сферата на сратешката (нуклеарна – з.р.) стабилност и неширењето на оружјето, ситуацијата околу иранската нуклеарна програма и на Корејскиот полуостров“, се наведува во соопштението објавено на страницата на Кремљ.

Се додава и дека била отворена и темата на „главните аспекти“ на кризата во Украина и се истакнува дека „беше договорено да се воспостави партнерска соработка за сите овие и други области“, се додава во руската изјава за текот и темите од разговорот меѓу Путин и Трамп.

Бил истакнат и приоритетот на заедничките напори во борбата против најголемата закана – меѓународниот тероризам, при што претседателите повикале на воспоставување вистинска координација на американските и руските акции со цел да се победи џихадистичката организација Исламска држава, како и другите терористички групи во Сирија, според изјавата од Москва.

Исто така, Путин и Трамп се договориле да им дадат инструкции на своите соработници да работат на можните термини и местото на нивната лична средба, и се согласиле да ги продолжат меѓусебните директни контакти.

Русија смета дека по преземањето на должноста на републиканецот Трамп односите меѓу Москва и Вашингтон, коишто според оцените на руските челници во двата мандата на демократскиот претседател Барак Обама биле целосно деградирани, ќе почнат да се подобруваат.

Од друга страна, американските и медиумите во другите западни земји, исто така, со големо внимание го исчекуваа исходот и соопштенијата од разговорот меѓу Трамп и Путин и го сметаат за првиот тест за „ресетирањето“ на руско-американските односи.

Во написите се истакнува дека руските челници го поздравиле разговорот, но со загриженост го следат критичарите на Путин во Вашингтон и во Европа кои стравуваат дека Трамп може, во желбата да ги подобри односите со Кремљ да ги укине санкциите против Русија, наметнати од администрацијата на Обама а потоа и со негов притисок и од Европската унија, поради присоединувањето на црноморскиот полуостров Крим на Руската Федерација, по референдумот од 2014 година на тамошното мнозинско руско и рускојазично население по револуцијата и промената на власта во Киев.

Досега Западот го сметаше тоа за нелегално според меѓународното право руско анектирање на украинската територија, меѓутоа како и што навестуваше Трамп во својата кампања, и многу европски политичари кои пледираат да ја освојат власта, минатата година најавуваа преиспитување на ваквите ставови околу Крим./крај/мф/сн

Свет

Шолц e против испраќањето ракети „Таурус“ во Украина ако тоа вклучува учество на германски војници

Објавено пред

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска ја отфрли можноста за вооружување на Украина со проектили со долг дострел „Таурус“ доколку германските војници мора да бидат вклучени во употребата на тие ракети.

dobivaj vesti na viber

„Не можете да испорачате систем на оружје што има многу долг дострел без да размислувате како да го контролирате“, рече Шолц, пренесе „Ројтерс“.

Тој додаде дека е можно да се има контрола над оружјето само доколку со него управуваат германски војници.

„И тоа не доаѓа предвид“, рече Шолц.

Досега Германија се спротивставуваше на испраќање ракети „Таурус“ во Украина плашејќи се од директна конфронтација со Русија.

Сепак, ова прашање повторно се дискутира откако руските медиуми минатата недела објавија 38-минутна снимка од разговор во кој германските офицери разговараат за техничките можности на крстосувачката ракета „Таурус“ и дали германските крстосувачки ракети технички се способни да го уништат мостот на Крим.

Прикажи повеќе...

Свет

Само три лица во светот може да патуваат без пасош

Објавено пред

Кога патувате во друга земја, најважно е да имате пасош, а тоа важи за повеќето луѓе. Но, има три лица за кои ова правило не важи, односно не им треба пасош за патување.

dobivaj vesti na viber

Станува збор за кралот Чарлс III од Обединетото Кралство, императорот Нарухито од Јапонија и царицата Масако. Пред кралот Чарлс III да ја добие таа привилегија, таа ја имаше кралицата Елизабета Втора, која Чарлс ја наследи на тронот откако најдолговечната британска кралица почина на 8 септември 2022 година.

Значи, овој исклучок важи само за кралот (или кралицата) на Обединетото Кралство, а не и за другите членови на кралското семејство. Ова правило не важи и за сопругата на кралот Чарлс, кралицата Камила, која мора да има дипломатски пасош со себе.

Што се однесува до Јапонија, на 10 мај 1971 година, јапонското министерство издаде документ во кој се наведува дека би било крајно несоодветно да се издава пасош за цар или царица, пишува „Си-ен-би-си ТВ18“.

Во документот, исто така, се додава дека би било крајно несоодветно за царот да се подложи на процедури за имиграција или виза користејќи пасош како обичен граѓанин. Исто така, ваквото право важи само за царот и царицата, додека дипломатски пасоши се издаваат на другите членови на царското семејство, вклучувајќи ги и престолонаследникот и принцезата.

Кога ќе пристигнат во која било земја, од царот и царицата на Јапонија се бара само да покажат документ од локалното министерство, кое ја известува земјата однапред за нивното пристигнување.

Во случајот со кралот Чарлс Трети, таа должност му беше доверена на неговиот личен секретар, Сер Клајв Алдертон, кој е еден од најдоверливите и најомилените советници на кралот и кралицата Камила од 2006 година, една година откако се венчаа.

Прикажи повеќе...

Свет

Прв пораз на Трамп: Хејли победи на прелиминарните избори на републиканците во Вашингтон

Објавено пред

Републиканскиот претседателски кандидат Ники Хејли победи на партиските прелиминарни избори во Вашингтон, со што ја забележа првата победа во претседателската кампања оваа година.

dobivaj vesti na viber

Поранешниот американски претседател и фаворит за републиканска претседателска номинација, Доналд Трамп, во неделата го доживеа првиот пораз на партиските прелиминарни избори, бидејќи Хејли победи во Вашингтон, пренесува АП.

Хејли ги освои гласовите на сите 19 делегати во Вашингтон.

Таа рече дека ќе остане во трката за републиканска номинација барем за време на прелиминарните избори во вторник во 16 американски држави.

Портпаролката на Хејли, Оливија Перез-Кубас изјави дека Хејли станала првата жена што победила на републиканските прелиминарни избори.

Вашингтон е упориште на демократите, со само околу 23.000 регистрирани републиканци во градот, забележува американската агенција, потсетувајќи дека актуелниот американски претседател е демократ.

Џозеф Бајден победи во округот Колумбија на претседателските избори во 2020 година со 92 отсто од гласовите.

Досега во тековната кампања Трамп има поддршка од 244 делегати, додека Хејли има поддршка од 43 делегати, наведува АП.

На кандидатот му е потребна поддршка од 1.215 делегати за да ја добие републиканската номинација.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија40 минути

Третина од децата во Македонија на возраст од 6 до 9 години живеат со дебелина, 13,8 отсто од нив се екстремно дебели, објави ИЈЗ

Дебелината кај возрасните лица во Македонија е зголемена 13,6 отсто, а кај децата и адолесцентите 7,4 отсто во споредба со...

Топ2 часа

Притвор за мажот што палеше казино во Битола: истурил бензин врз шест слот-машини

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против 35-годишен жител на селото Долно Оризари, кој е осомничен за кривично дело предизвикување...

Македонија4 часа

СДСМ: Пендаровски е победнички кандидат со јасна европска визија

Стево Пендаровски е победнички кандидат кој ги споделува прогресивните вредности, со јасна визија за европска иднина на државата, велат утрово...

Македонија4 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Маричиќ користи шофер и возило за партиски активности

Бојан Маричиќ како вицепремиер за евроинтеграции да каже што е европски во злоупотребата на државно возило и шофер за партиски...

Свет4 часа

САД, Египет и Катар повикаа на прекин на огнот во Газа, Нетанјаху ги објави барањата

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, повторно го повика Хамас да направи отстапки пред понатамошните преговори за нов прекин на огнот и...

Македонија4 часа

Седуммина кандидати обезбедија место на гласачкото ливче за претседател на државата

Досега седум кандидати успеаа да го обезбедат своето место на изборите за претседател на државата, со последниот пресек на ДИК...

Македонија15 часа

СДСМ ја официјализираше кандидатурата на Пендаровски: „На граѓаните им треба претседател со јасна европска визија“

СДСМ на 27-миот Конгрес, попладнево ја официјализираше кандидатурата на Стево Пендаровски за претседател на државата. Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски,...

Македонија18 часа

И Ванковска му одговори на Мицкоски; „Јас сум опозиција на сите“

Се зезнал! Ванковска е опозиција на сите од прв до последен! Опозиција на овој гнил систем и естаблишмент, на овој...

Македонија18 часа

Јакимовски до Мицкоски: Не сум се кандидирал за некому да попречам, јас не прифаќам споредни улоги

Досега никогаш во мојата долга кариера не сум се кандидирал за да му попречам на било кого. Јас и посакувам...

Македонија21 час

Мицкоски: Улогата на Јакимовски и Ванковска со кандидатурата е да го ослабнат потенцијалот на Давкова

Јасна е улогата на Билјана Ванковска и Стевчо Јакимовски. Тие практично ја имаат улогата на опозиција на опозицијата во оваа...

Македонија21 час

Мицкоски: До 14 часот се собрани над 22.000 потписи за идната претседателка на Македонија, Силјановска Давкова

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски објави дека до 14 часот се собрани над 22.000 потписи за пратеничката и професорка, Гордана...

Македонија24 часа

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал...

Топ1 ден

МВР со детали за сообраќајката кај Штип: загина 66-годишник, сопатничката тешко повредена, вториот возач е приведен

Шеесет и шестгодишен маж загина во сообраќајката што се случи вчера попладнето на патот Велес-Штип. Според информациите од полицијата, во...

Македонија1 ден

Почна потпишувањето за кандидатурата на Силјановска-Давкова, ВМРО-ДПМНЕ очекува да бидат собрани за еден ден

Денеска се собирааат потписите за кандидатурата на професорката Силјановска Давкова за пртседател на државата. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека кандидатурата на...

Свет1 ден

Зеленски: Доцнењето на испораката на оружје за Украина доведува до загуба на животи

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, изјави дека доцнењето со испораката на оружје и системи за противвоздушна одбрана во Украина доведува до...

Регион1 ден

Сектолог за можното значење на симболите на ѕидовите на куќата во Нови Сад: „Дај Боже да грешам“

Цртежи од задгробниот живот од египетската митологија биле пронајдени на ѕидовите од куќата во Петроварадин каде се пронајдени безживотните тела...

Свет1 ден

Кремљ: Соборени 38 украински беспилотни летала над Крим

Руските системи за противвоздушна одбрана уништија 38 беспилотни летала лансирани од Украина над полуостровот Крим, објави државната новинска агенција РИА,...

Македонија1 ден

СДСМ денес на конгрес се очекува да ја официјализира поддршката за втор мандат на Пендаровски

СДСМ денес  во 18 часот ќе одржи конгрес на кој се очекува да ја официјализира поддршката за втор мандат на...

Регион2 дена

Ужас во Нови Сад: Деца на возраст од 1 и 3 години најдени мртви во домот, постои сомнеж дека родителите ги убиле

Полицијата пронашла тела на две деца на возраст од 1 и 3 години, кои според првичните информации биле убиени од...

Македонија2 дена

(Видео) Силјановска-Давкова е претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, повика на обединување

ВМРО-ДПМНЕ на денешната конвенција потврди дека пратеничката и професорка Гордана Силјановска-Давкова ќе биде претседателскиот кандидат на партијата на претстојите претседателски...