Контакт

Свет

Трамп разговараше со Нетанјаху, избегна директно да го поддржи решението со две држави

Објавено пред

Американскиот претседател Доналд Трамп го повика во средата израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху да го запре градењето на еврејските населби на Западниот брег (на реката Јордан) кои меѓународната заедница ги смета за палестински територии окупирани од Израел со војната во 1967 година, но избегна директно да го поддржи решението со две држави за израелско-палестинскиот конфликт, долгогодишен камен на сопнување за блискоисточната политика на САД.

dobivaj vesti na viber

По средбата во Вашингтон со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе работи на постигнување мир меѓу Израелците и Палестинците, но дека на крајот тие се оние коишто треба да се договорат со спогодба.

„САД ќе поттикнуваат на мир и на навистина одличен мировен договор. Ќе работиме на тоа многу многу доследно. Но таквиот договор мора директно да го испреговараат самите страни“, изјави Трамп на заедничката прес-конференција со Нетанјаху.

Запрашан за решението со две држави, Нетанјаху истакна дека сака да се концентрирани на „содржината“, а не на „пакувањето“. „Наместо да се занимаваме со пакувањето, сакам да се занимавам со содржината“, изјави Нетанјаху.

„Два се предусловите за мирот. Првиот е Палестинците да ја признаат Еврејската држава. Вториот, во кој и да мировен договор, е Израел да мора да ја задржи безбедносната контрола над целата област западно од реката Јордан“, порача Нетанјаху.

Ова беше првата средба меѓу двајцата челници по победата на Трамп на ноемвриските американски претседателски избори во 2016-та, иако Палестинците ја повикуваа Белата куќа да не ја напушта нивната цел за независна држава. Принципот на двете држави „кои во мир и безбедност живеат една крај друга“ го заговараа сите американски претседатели во последните педесетина години, и демократите и републиканците.

„Би сакал малку да се повлечете околу населбите“, му кажал Трамп на Нетанјаху. Израелскиот десен челник изјави дека еврејските населби не „во суштинатана судирот“ и не вети дека ќе го намали градењето на населбите.

Иако Трамп вети дека ќе поттикнува постигнување мир меѓу двете страни, кои од 2014 година не одржаа никакви позначителни преговори, не е понуди ништо ново за да се деблокира мировниот процес да се постигне договор.

Меѓу главните прашања кои би требало да се најдат на врвот на нивниот распоред би била иднината на решението со две држави, идејата за создавање на Палестина којашто постои покрај Израел, што беше долгогодишна американска позиција.

Укажувајќи на можната промена на ваквиот став на Вашингтон, неименуван функционер на Белат куќа изјави во вторникот дека мирот нужно не вклучува палестинските држави и оти Трамп нема „да наметнува“ решение.

Самиот Трамп не направи многу напори да го појасни својот став. Прецизно запраша да ли го поддржува решението со две држави, американскиот претседател завиено одговори дека ќе го поддржи сето она околу што ќе се договорат двете страни.

„Тоа (решението) би можело да биде и две држави и една држава, мене ми се допаѓа она што им се допаѓана двете страни. Јас сум среќен со она што ќе им се допадне на двете страни“, рече Трамп.

„Можам да живеам и со едните и со другите. Мислев дека решението со две држави е полесно, меѓутоа, искрено, доколку Биби и Палестинците се среќни, и јас сум среќен со она што ним најмногу ќе им се допадне“, додаде американскиот претседател користејќи го прекарот на израелскиот премиер.

Нетанјаху во говорот од 2009 година, со одредени услови, се обврза на тоа решение и оттогаш овој свој став го повтори повеќепати. Но, исто таа, зборуваше и за опцијата „држава минус“, сугерирајќи дека на Палестинците би можел да им понуди широка автономија и делумна државност без полн суверенитет./крај/мф/сн

Свет

Внуката на Трамп: Се шокирав кога слушнав дека дедо ми е ранет

Објавено пред

Внуката на поранешниот американски претседател, Доналд Трамп, 17-годишната Каи, денеска, за време на националната републиканска конвенција во Милвоки зборуваше за шокот што го доживеала кога слушнала за атентатот и дека дедо ѝ бил ранет.

dobivaj vesti na viber

„Само сакав да знам дали е добро. Ти се крши срцето кога гледаш што може некој да му направи на друга личност. Многу луѓе го натераа дедо ми да помине низ пеколот, но тој сѐ уште е на нозе“, рекла Каи, која, како што рекла, сакала да го сподели со публиката она што повеќето луѓе не го гледаат, пренесе „Си-би-ес њуз“.

Таа додаде дека дедо ѝ е грижлив и полн со љубов, иако медиумите го прикажуваат како сосема поинаква личност.

Прикажи повеќе...

Свет

Напаѓачот на Трамп пред атентатот напиша морничава порака: „13 јули ќе биде мојата премиера“

Објавено пред

Томас Метју Крукс, кој се обиде да го убие поранешниот американски претседател Доналд Трамп на неговиот митинг одржан во саботата во Пенсилванија, неколку дена претходно на интернет објавил грозоморна порака, јавуваат американските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Крукс (20) најави злобни планови за денот кога пукаше кон Трамп во Батлер, Пенсилванија, пишува „Њујорк пост“.

„13 јули ќе биде мојата премиера, гледајте како се развива“, наводно напишал 20-годишниот напаѓач на Steam, популарна онлајн-платформа, каде што гејмерите комуницираат меѓу себе, објави „Фокс њуз“.

Пораката што го навестува нападот им беше откриена на американските сенатори за време на брифингот со високи претставници на органите за спроведување на законот во средата.

Крукс исто така имал фотографии од претседателот Бајден на неговиот мобилен телефон и ги барал датумите на националната конвенција на Демократската партија и митингот на Трамп во Пенсилванија, каде што пукаше кон 45-тиот претседател, изјавија извори за спроведување на законот за „Њујорк пост“.

Инспекторите бараат одговори на телефоните и на компјутерот на напаѓачот, но допрва треба да го идентификуваат мотивот.

Истрагата за пребарувањето на заднината на нападот не откри на која страна од политичкиот спектар Крукс – регистриран републиканец – се наоѓал, според „Еј-би-си њуз“, кој прв го објави откритието.

Крукс, кој беше убиен неколку секунди по пукањето кон поранешниот претседател, имал два мобилни телефона – еден пронајден во близина на неговото тело, а друг дома со 27 контакти, според „Фокс“.

Деталите за пребарувањето беа објавени кога се рашири веста дека поминале 20 минути од времето кога снајперистите на Тајната служба првпат го забележале на покривот со пушка и времето кога почнал да пука во Трамп.

Во престрелката е убиен 50-годишен татко на две деца, а повредени се уште две лица, кои биле на собирот.

Повеќе извори за спроведување на законот, информирани за истрагата, за Еј-би-си изјавија дека снајперисти го виделе Крукс на покривот надвор од безбедносната зона на собирот во 17.52 часот, пред да почне пукањето во 18.12 часот.

Шокантниот временски јаз од 20 минути го потврдија изворите на „Њујорк пост“, кои додадоа дека во еден момент Крукс наводно преку својот мерач за далечина погледнал во снајперистите што го набљудувале.

Всушност, Крукс бил идентификуван како личност од интерес повеќе од еден час пред да почне пукањето, изјавиле извори за „Њујорк пост“.

По првиот истрел, снајперистите го елиминирале за 26 секунди.

Прикажи повеќе...

Регион

Вучиќ на средба со бугарскиот претседател за зајакнување на економската соработка

Објавено пред

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска разговараше со претседателот на Бугарија, Румен Радев, за билатералните односи и зајакнувањето на економската соработка.

dobivaj vesti na viber

„Со претседателот Румен Радев разговарав за билатералните односи, зајакнувањето на економската соработка и партнерството меѓу нашите две земји и народи“, објави Вучиќ на „Инстаграм“.

Како што додаде, Радев и тој во текот на разговорот се фокусирале на клучните прашања од самитот на Европската политичка заедница и темите што ја обликуваат иднината на Европа.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ15 минути

МВР со детали за пукањето во Чаир: повреден е 31-годишник од Скопје

Вчера во 21.50 часот во СВР Скопје е пријавено дека во Градската општа болница „Св. Наум Охридски“ бил донесен 31-годишниот...

Македонија3 часа

Ново пукање во Чаир, улиците станаа небезбедени за граѓаните со ВМРО-ДПМНЕ, велат од СДСМ

„Постајно се случуваат пукања и криминални пресметки и безбедносната состојба станува алармантно лоша. Сигурноста на граѓаните е во постојан ризик....

Македонија4 часа

ЦУК: Oд рани зори се гасат пожари по земја и со воздухопловна поддршка од сите летала што се на располагање

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека во последното деноноќие имаше вкупно 24 пожари на отворено. Утрово активни се...

Култура5 часа

Европски филмови на плажа и на брод во Охрид секоја вечер до недела – „Живи и здрави“ го отвори 7. издание на „Бич филм фестивал“

Под отворено небо, филмот „Живи и Здрави“ на црногорскиот режисер, Иван Мариновиќ, синоќа го отвори седмото издание на фестивалот „Бич...

Свет5 часа

(Видео) Шеснаесет лица загинаа во пожар во трговски центар во Кина

Шеснаесет лица загинаа во пожар во стоковна куќа во југозападната кинеска провинција Сечуан, објавија државните медиуми. Синоќа кинеската државна телевизија...

Европа5 часа

(Фото) Сателитите открија „Панцир“ системи и мистериозни објекти кај резиденцијата на Путин

Сателитските снимки открија дека нов систем за противвоздушна одбрана со краток дострел штити една од резиденциите на рускиот претседател Владимир...

Регион5 часа

Мажи од такси-возило пукале кон полицајци во Србија, еден убиен: напаѓачот се бара и со хеликоптер

Синоќа имало пукање во Лозница, град на западот на Србија. Се се случило при рутинска контрола на такси возила од...

Свет6 часа

Бајден има коронавирус

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на тестот на Ковид-19, потврди Белата куќа, откако тој присуствуваше на настан во Лас...

Економија17 часа

ЈПДП, ЈСП, Железници и ЕСМ Димитриевска-Кочоска вели дека направиле грабеж на државата: Обезбедени се 5,1 милијарда денари за кредити кои ги зеле, но не можат да ги вратат

Со ребалансот на буџетот новата Влада обезбеди 5,1 милијарда денари за сервисирање на кредитни обврски кон меѓународни финансиски институции во...

Македонија21 час

Петровска: Мицкоски реши своето синче да го почасти со патување во Вашингтон, ДПМНЕ го штити со лаги

„Последното соопштение на ДПМНЕ е резултат на нивниот очаен бес како да го заштитат лидерот Мицковски од службената злоупотреба што...

Македонија21 час

(Видео) Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со словенечки хеликоптер

Градоначалникот на Ново Село, Ѓорѓе Божинов, преку „Фејсбук“ извести дека заедно со пожарникарите и цивилите се заробени на Огражден. „Во...

Македонија21 час

Повторно отворен граничниот премин Богородица

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека повторно е отворен граничниот премин Богородица. Граничниот премин денеска беше привремено затворен...

Економија22 часа

Економијата е во клиничка смрт, но има 5 милијарди денари за пензии и ќе се зголемат платите на администрацијата, уверува министерката за финансии

Лошата состојба во буџетот ги надминала очекувањата на новата Влада, но министерката за финансии, Гордана Димитриевска-Кочоска, уверува дека со ребалансот...

Македонија1 ден

Романскиот авион „спартан“ со водни бомби ќе го гасне пожарот на Солунска Глава

Пристигнаа романските авиони „спартан“ и „херкул“, кои ќе помогнат во гаснењето на пожарите. Директорот на Центарот за управување со кризи...

Македонија1 ден

Oбјавени имињата на предлозите за заменик-министри

Владата до Собранието ги предложи следните имиња за заменик-министри, при што целосно се комплетира владиниот тим. За заменик-министер во Министерството...

Македонија1 ден

Владата именува директори на повеќе институции

Владата, вчера, на шестата седница донесе повеќе одлуки за разрешување на досегашните и именување нови кадровски решенија, и тоа: Фејсаљ...

Свет1 ден

Бајден го откри условот за повлекување од претседателската трка

Претседателските избори во САД ќе се одржат на 5 ноември. Американскиот лидер Џозеф Бајден во интервју изјави дека ќе се...

Свет1 ден

Лавров: САД е во голема заблуда ако мисли дека нема да страдаат од нова светска војна

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден е во голема заблуда ако мисли дека САД нема да страдаат од нова светска...

Македонија1 ден

Расчистен обидот за убиство врз градоначалникот на Арачиново, поднесена кривична пријава

Полицијата го расчисти случајот со пукањето кон градоначалникот на општина Арачиново и други лица вработени во општината, додека вршеа увид...

Култура1 ден

„Бизнисот на задоволството“ со награда во Уругвај за сценографија

„Бизнисот на задоволството“ на Гоце Цветановски се закити со десетто признание на меѓународните филмски фестивали во светот. Овој пат наградата...