Контакт

Свет

Трамп: Се согласував со Путин

Објавено пред

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека се согласувал со рускиот лидер Владимир Путин иако нивниот однос не бил секогаш мазен.

dobivaj vesti na viber

Поранешниот американски претседател додаде дека му е полесно да се справува со силни отколку со слаби лидери.

„Војната во Украина никогаш немаше да се случи ако јас бев претседател. Срамота е. Толку мртви луѓе од двете страни, толку градови, села и згради се уништени. Да бев претседател, ништо од ова ќе се случеше, а тоа не се случи за четири години од мојот мандат“, рече Трамп, додавајќи дека ако повторно стане претседател, може да ја врати почитта што САД ја изгубија.

Трамп, како што наведе, бил добар и со Владимир Зеленски и со Владимир Путин, со кои, како што рече во интервју, се уште има добри односи.

Во исто време, според Трамп, тој бил груб кон неговиот руски колега, а како пример го навел фактот дека ја саботирал изградбата на гасоводот „Северен тек 2“ – најголемиот руски проект.

Тој додаде дека гасоводот е наменет за снабдување со гас на цела Европа, а особено на Германија.

„Ги прашав Германците: „Зошто го правите ова? Ние ве браниме во НАТО, а вие планирате да плаќате милијарди долари месечно на Русија? Ние ве браниме, а вие им давате толку пари на луѓето од кои ве браниме? “, рече Трамп и се пофали дека ја спречувал изградбата на „Северен тек 2“, од што Владимир Путин не бил задоволен.

Сепак, нивниот однос остана добар, додаде Трамп. „Интересно е што ми е полесно да градам односи со силните отколку со слабите. Со слабите не се согласувам многу добро“, рече Трамп.

Самиот Путин во интервју за Такер Карлсон во февруари изјави дека има добри односи со Трамп. На почетокот на јуни, на средба со странските медиуми, Путин рече дека на Русија и е неважно кој ќе биде на чело на САД, бидејќи нема да има големи промени.

„Никој во Америка не е заинтересиран за Украина, тие се заинтересирани Америка да биде моќна и голема. Тие не сакаат да дозволат Русија да успее бидејќи тоа го гледаат како закана за нивната хегемонија“, изјави рускиот претседател Владимир Путин.

Следните претседателски избори во САД ќе се одржат на 5 ноември 2024 година. Главни ривали во изборната трка се американскиот претседател Џозеф Бајден и Доналд Трамп.

Свет

Израел го отфрли формирањето на палестинска држава: „Тоа е егзистенцијална закана“

Објавено пред

Парламентот на Израел денеска гласаше за мерка со која се бара отфрлање на палестинската државност.

dobivaj vesti na viber

„Воспоставувањето на палестинска држава во срцето на израелската земја ќе претставува егзистенцијална закана за државата Израел и нејзините граѓани, ќе го продолжи израелско-палестинскиот конфликт и ќе го дестабилизира регионот“, се вели во резолуцијата.

Од вкупно 120 пратеници на Кнесетот, за него гласаа 68 пратеници, а против беа девет пратеници од арапските партии. Останатите беа воздржани или не ни дојдоа на седницата.

„Прашање на време е додека Хамас не ја преземе палестинската држава и ја претвори во база на радикалниот исламски терор што ќе работи на уништување на државата Израел во соработка со оската предводена од Иран“, се додава во резолуцијата.

Невладината организација „Мир сега“, поборник за решение со две држави, го нарече гласањето „популистичко, катастрофално и штетно за изгледите за регионален договор за ставање крај на војната“.

„Палестинска држава е во интерес на Израел. Решението со две држави е единствената гаранција за израелската безбедност и демократија и би била вистинска победа над Хамас и Иран“, велат од организацијата, а пренесува израелскиот медиум Хаарец.

За мерката гласаа десничарските конзервативни коалициски партии предводени од премиерот Бенјамин Нетанјаху, како и опозициската партија на Бени Ганц, која според анкетите стана најпопуларна во Израел и ќе биде победник на следните парламентарни избори.

Израелските медиуми јавуваат дека опозициската партија на Јаир Лапид не гласала. Лапид се смета за поддржувач на решението за две држави, кое предвидува формирање независна и демократска палестинска држава покрај Израел. За ова решение се залагаат САД, Европската унија и повеќето членки на Обединетите нации.

Прикажи повеќе...

Европа

Песков: Kонцентрираното присуство на бродови на НАТО во Црното Море претставува дополнителна закана за Русија

Објавено пред

Кремљ денеска објави дека Русија како закана ќе ги разгледа сите планови за воспоставување постојано присуство на воени бродови на НАТО во Црното Море, со оглед на вмешаноста на алијансата во руската војна со Украина.

dobivaj vesti na viber

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, им одговори на новинарите на конференциска врска за новата стратегија за поморска безбедност на украинскиот претседател. Володимир Зеленски зборуваше за потребата да се осигура дека руската морнарица нема да доминира во Црното Море.

„Се разбира, концентрираното присуство на бродови на НАТО – обрнуваме внимание на Бугарија и Романија, крајбрежните држави кои се членки на алијансата – се разбира, ова претставува, особено во сегашната ситуација, дополнителна закана за Русија“, им рече Песков на новинарите.

„Се разбира, Русија ќе ги преземе сите неопходни мерки за да ја обезбеди сопствената безбедност“, додаде тој.

Прикажи повеќе...

Свет

Песков: Плановите на Фон дер Лајен и даваат на ЕУ воен призвук

Објавено пред

Плановите на шефицата на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, за создавање на европска одбранбена унија и даваат на ЕУ „воен призвук“ и го потврдуваат ставот дека земјите од европскиот континент ги ескалираат тензиите и методите на конфронтација во надворешната политика, изјави денеска прес-секретарот на рускиот претседател Дмитриј Песков.

dobivaj vesti na viber

„Заедничката одбранбена и безбедносна политика е една од областите на заедничка работа во Европската унија. Така беше и за време на европската интеграција, но никогаш не беше главната насока. Тоа што кажа сега г-ѓа фон дер Лајен за промената на приоритетите и дава на ЕУ воен тон, што ја потврдува општата надворешнополитичка ориентација на европските држави кон милитаризација, ескалација на тензиите и потпирање на методите на конфронтација“, рече Песков, пренесува Интерфакс.

Песков рече дека „Руската Федерација не претставувала и не претставува закана за никого во Европската унија“, како и дека во Украина Русија ги штити своите интереси во услови кога земјите од ЕУ отфрлиле каква било можност за дијалог.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 минути

И пет минути да се намали чекањето на Табановце е добро за транспортерите, Муратовска реагира зошто има две контроли од полиција место една

Транспортерите, кои стојат заглавени на граничниот премин Табановце по пет- шест часа, денес добија уште едно ветување за скратување на...

Топ56 минути

МВР со детали за пукањето во Чаир: повреден е 31-годишник од Скопје

Вчера во 21.50 часот во СВР Скопје е пријавено дека во Градската општа болница „Св. Наум Охридски“ бил донесен 31-годишниот...

Македонија4 часа

Ново пукање во Чаир, улиците станаа небезбедени за граѓаните со ВМРО-ДПМНЕ, велат од СДСМ

„Постајно се случуваат пукања и криминални пресметки и безбедносната состојба станува алармантно лоша. Сигурноста на граѓаните е во постојан ризик....

Македонија5 часа

ЦУК: Oд рани зори се гасат пожари по земја и со воздухопловна поддршка од сите летала што се на располагање

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека во последното деноноќие имаше вкупно 24 пожари на отворено. Утрово активни се...

Култура6 часа

Европски филмови на плажа и на брод во Охрид секоја вечер до недела – „Живи и здрави“ го отвори 7. издание на „Бич филм фестивал“

Под отворено небо, филмот „Живи и Здрави“ на црногорскиот режисер, Иван Мариновиќ, синоќа го отвори седмото издание на фестивалот „Бич...

Свет6 часа

(Видео) Шеснаесет лица загинаа во пожар во трговски центар во Кина

Шеснаесет лица загинаа во пожар во стоковна куќа во југозападната кинеска провинција Сечуан, објавија државните медиуми. Синоќа кинеската државна телевизија...

Европа6 часа

(Фото) Сателитите открија „Панцир“ системи и мистериозни објекти кај резиденцијата на Путин

Сателитските снимки открија дека нов систем за противвоздушна одбрана со краток дострел штити една од резиденциите на рускиот претседател Владимир...

Регион6 часа

Мажи од такси-возило пукале кон полицајци во Србија, еден убиен: напаѓачот се бара и со хеликоптер

Синоќа имало пукање во Лозница, град на западот на Србија. Се се случило при рутинска контрола на такси возила од...

Свет7 часа

Бајден има коронавирус

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на тестот на Ковид-19, потврди Белата куќа, откако тој присуствуваше на настан во Лас...

Економија17 часа

ЈПДП, ЈСП, Железници и ЕСМ Димитриевска-Кочоска вели дека направиле грабеж на државата: Обезбедени се 5,1 милијарда денари за кредити кои ги зеле, но не можат да ги вратат

Со ребалансот на буџетот новата Влада обезбеди 5,1 милијарда денари за сервисирање на кредитни обврски кон меѓународни финансиски институции во...

Македонија21 час

Петровска: Мицкоски реши своето синче да го почасти со патување во Вашингтон, ДПМНЕ го штити со лаги

„Последното соопштение на ДПМНЕ е резултат на нивниот очаен бес како да го заштитат лидерот Мицковски од службената злоупотреба што...

Македонија21 час

(Видео) Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со словенечки хеликоптер

Градоначалникот на Ново Село, Ѓорѓе Божинов, преку „Фејсбук“ извести дека заедно со пожарникарите и цивилите се заробени на Огражден. „Во...

Македонија22 часа

Повторно отворен граничниот премин Богородица

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека повторно е отворен граничниот премин Богородица. Граничниот премин денеска беше привремено затворен...

Економија22 часа

Економијата е во клиничка смрт, но има 5 милијарди денари за пензии и ќе се зголемат платите на администрацијата, уверува министерката за финансии

Лошата состојба во буџетот ги надминала очекувањата на новата Влада, но министерката за финансии, Гордана Димитриевска-Кочоска, уверува дека со ребалансот...

Македонија1 ден

Романскиот авион „спартан“ со водни бомби ќе го гасне пожарот на Солунска Глава

Пристигнаа романските авиони „спартан“ и „херкул“, кои ќе помогнат во гаснењето на пожарите. Директорот на Центарот за управување со кризи...

Македонија1 ден

Oбјавени имињата на предлозите за заменик-министри

Владата до Собранието ги предложи следните имиња за заменик-министри, при што целосно се комплетира владиниот тим. За заменик-министер во Министерството...

Македонија1 ден

Владата именува директори на повеќе институции

Владата, вчера, на шестата седница донесе повеќе одлуки за разрешување на досегашните и именување нови кадровски решенија, и тоа: Фејсаљ...

Свет1 ден

Бајден го откри условот за повлекување од претседателската трка

Претседателските избори во САД ќе се одржат на 5 ноември. Американскиот лидер Џозеф Бајден во интервју изјави дека ќе се...

Свет1 ден

Лавров: САД е во голема заблуда ако мисли дека нема да страдаат од нова светска војна

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден е во голема заблуда ако мисли дека САД нема да страдаат од нова светска...

Македонија1 ден

Расчистен обидот за убиство врз градоначалникот на Арачиново, поднесена кривична пријава

Полицијата го расчисти случајот со пукањето кон градоначалникот на општина Арачиново и други лица вработени во општината, додека вршеа увид...