Контакт

Свет

Трамп ја пофали „разумната“ одлука на Путин да се воздржи од протерување на дипломатите

Објавено пред

Избраниот американски претседател Доналд Трамп во петокот ја пофали „многу паметната“ одлука на рускиот претседател Владимир Путин да не возврати со иста мерка, откако американскиот претседател на заминување Барак Обама нареди во четвртокот протерување на 35 руски дипломати од САД и други санкции против Русија поради наводното мешање во изборниот процес што му овозможило на Трамп да стане 45-от претседател.

dobivaj vesti na viber

Рускиот претседател Владимир Путин, наспроти сите очекувања, во петокот изјави дека нема да ги протерува американските дипломати, дека тие и нивните деца кои ги покани на новогодишна и божикна прослава во Кремљ можат да се движат каде што сакаат, откако американскиот претседател Барак Обама кој се наоѓа на одмор на Хаваи во четвртокот нареди протерување на 35 руски дипломати, воведе санкции за двете разузнавачки служби на Русија, и против две правни и девет физички лица за кои неговата администрација верува дека се вмешани во американските претседателски избори.

„Извонреден потег со воздржувањето (на Владимир Путин) – отсекогаш знаев дека е многу паметен!“, напиша избраниот американски претседател Доналд Трамп кој на должноста стапува на 20-ти јануари.

„Русија никого нема да протерува“, рече Путин, иако шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров претходно во интервју за руската државна телевизија во петокот изјави дека на претседателот ќе му предложи да ги протера и да ги прогласи за непожелни американски дипломати до амбасадата во Москва и конзулатот во Санкт Петерург.

„Следните чекори кон обновувањето на руско-американските односи ќе се градат на политиката каква што ќе ја спроведува претседателот Трамп“, порача Путин, но додаде дека сепак Русија „го задржува правото“ да преземе одредени мерки.

Трамп повеќепати во текот на кампањата го фалеше Путин и во својот тим именуваше луѓе за кои се тврди дека се блиски на Москва, но не се знае дали ќе ги промени одлуките кои ги донесе администрацијата на Обама за време на коишто односите со Русија паднаа на нивото од Студената војна, а се влошија и со најблискиот блискоисточен сојузник Израел, како и со стратешкиот партнер Турција.

Обама тврди дека мерките за протерување и нови санкции против Русија се затоа што 35-те дипломати биле осомничени за шпионирање и помагале во наводното руско хакирање на серверите на неговата Демократска партија пред претседателските избори годинава. Неговата администрација ја обвинува Москва дека преку хакери раководени од неа украла десетици доверливи електронски преписки меѓи функционерите на партијата.

Лавров одговори дека ваквите американски обвинувања немаат основа и оти се без доказ, и порача дека санкциите нема да минат без одговор на заканите на Обама дека можни се други чекори против Русија „кои не мора да бидат јавно објавени“.

Рускиот премиер Дмитриј Медведев изрази жалење што администрацијата на Обама својот мандат го завршува со „антируска агонија“.

Трамп изјави дека следната седмица ќе се сретне со челниците на американските тајни служби. Од нив, а претходно месецов изрази отворено сомневање во нивните компетенции по тврдењата од нивна страна дека Русите му помогнале да стане американски претседател, очекува да го информираат за фактите./крај/мф/сн

Свет

(Видео) Венс за Камала Харис: „Америка ја водат демократи и олигарси, оние кои немаат деца и чуваат мачки и кои се очајни“

Објавено пред

Потпретседателот на Доналд Трамп, Џ.Д. Венс, во интервју за „Фокс њуз“, ја повика претпоставената демократска претседателска кандидатка Камала Харис за фактот дека таа нема деца.

dobivaj vesti na viber

Венс рече дека Америка ја водат демократи и олигарси, оние кои „немаат деца и чуваат мачки, кои се очајни поради одлуките што ги донеле во животот и кои сакаат да го направат остатокот од земјата очаен.

„Пред сè, тоа се Камала Харис, Александрија Окасио-Кортез и Пит Бутиџиг, целата иднина на Демократската партија се луѓето кои немаат деца. Како е можно да им ја оставивме државата на такви луѓе?“ изјави тој за „Фокс њуз“.

Ј.Д. Венс, исто така, инсинуираше дека неговите политички ривали етикетираат сè што е расистичко, дури и одредени избори за пијалоци.

Зборувајќи за законите за идентификација на гласачите на митинг во Вирџинија, тој им рече на толпата: „Ако сакате да гласате, покажете лична карта“, и додаде: „Демократите велат дека тоа е расистичко. На крајот на краиштата, тие велат дека е расистички да се прави било што. Пиев диетален „Mountain Dew“ вчера и денес; Сигурен сум дека и тоа ќе го сметаат како расистичко“.

Ј.Д. претходно беше истакнат критичар на Трамп во јавноста, но за време на последниот мандат на Џо Бајден, тој направи пресврт и стана една од водечките фигури на про-Трамп трендот меѓу републиканците.

Прикажи повеќе...

Регион

Maж во Хрватска им се заканувал на луѓе на улица со нож, па му се слошило и починал

Објавено пред

Психички растроен маж, вооружен со нож, им се заканувал на луѓе во  Гарешница, Хрватска.

dobivaj vesti na viber

Според соопштението, полицијата утрово во 07:10 часот добила пријава од граѓани дека психички растроено машко лице во Велика Трновитица со трактор влегло на улица, а потоа се симнало од тракторот и им се заканувало на граѓани, пренесува Јутарњи лист.

На местото на настанот биле испратени шест полициски службеници кои интервенирале против маж кој не почитувал усни наредби и им се заканувал на полицајците со нож и секира.

За да го совладаат мажот, полициски службеници употребиле физичка сила и солзавец, по што му ставиле лисици на рацете.

При давање отпор, повредени биле двајца полицајци и еден полицаец.

Полициски службеници повикале брза помош на местото на настанот, а непосредно пред нивното пристигнување на мажот му се слошило. Итната медицинска помош се обидела да го реанимира човекот, но тој починал на местото на настанот. Ќе биде спроведена кривична истрага за да се утврдат сите околности.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Еруптира Етна, откажани сите летови за Сицилија

Објавено пред

Летовите кон градот Катанија на истокот на италијанскиот остров Сицилија денеска беа прекинати по ерупцијата од блискиот вулкан Етна, објави аеродромскиот оператор, што им донесе нови неволји на патниците во екот на летната туристичка сезона.

dobivaj vesti na viber

Етна, еден од најактивните вулкани во светот, доживува интензивна активност во последните недели исфрлајќи жешка пепел и лава.

Аеродромот во Катанија веќе беше затворен претходно овој месец поради пепел во воздухот над областа. Пристаништето дејствува како центар на источниот дел на Сицилија и привлекува повеќе туристи отколку главниот град на островот, Палермо.

Во соопштението за печатот се наведува дека властите донеле одлука „да ги прекинат сите влезни и појдовни летови“.

„Суспензијата ќе резултира со откажувања и/или пренасочување кон други аеродроми“, објавија тие додавајќи дека нормалното функционирање на аеродромот ќе продолжи кога ќе престане протокот на пепел.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ1 час

Џип со странски таблички усмрти велосипедист во Тетово, возачот побегнал

Шеесет и седумгодишен маж од Џепчиште, кој управувал велосипед, загина кога во него се забил џип со швајцарски регистерски ознаки...

Македонија2 часа

(Видео) Кузеска: Панче Тошковски и Игор Јанушев имаат станови во поклонетиот имот на Јанушев

Скандалот со подарокот од 325.000 евра за генералниот секретар на Владата, Игор Јанушев добива нови димензии, истакна на денешната прес-конференција...

Македонија2 часа

Од Скопје до Софија ќе се стигнува за два и пол часа, до Нова година готов експресниот пат Ранковце – Крива Паланка

Експресниот пат Ранковце – Крива Паланка, место наесен, како што најави претходната влада, ќе биде готов до Нова година. Денес,...

Македонија3 часа

Состојбата со издавање лични документи се стабилизира, управните служби ќе нудат брзи и квалитетни услуги, вели Тошковски

Министерот за внатрешни работи, Панче Тошковски, денеска, беше во посета на Одделот за граѓански работи, каде што одржа работен состанок...

Топ4 часа

Запленети возила, цигари, облека: Царинската управа спречи обиди за шверцување разна стока

Во текот на минатата седмица царинските службеници спречија повеќе обиди за шверцување разна стока, при што привремено се задржани цигари,...

Свет5 часа

Осуммина повредени од удар на гром, три деца се во животна опасност во Германија

Осум лица се повредени во удар на гром за време на силното невреме што вчера го погоди Делменхорст во Долна...

Македонија5 часа

Собранието ќе избира заменик-министри; „Влен“: Нашите кандидати се без дамка на корупција

Собранието, денеска, ќе ја одржи 11. седница, на која треба да бидат изгласани заменик-министрите во Владата за комплетирање на владиниот...

Македонија5 часа

(Видео) Активни пожарите на Серта и Огражден: гори во Кумановско, Велешко, Штипско, Битолско, Охридско

Регионалниот ЦУК Куманово, известува дека околу 12:00 часот започнат е пожар во атар на с.Алгуња, Маало Голиновци. Со пожарот е...

Македонија21 час

Таравари нема да се слика со акцелераторот во „8 Септември“ пред да се пушти во употреба, како што правеа Филипче и Сали

Најмалку шест месеци ќе требаат за да биде ставен во употреба акцелераторот во ГОБ „8 Септември“  за зрачна терапија на...

Македонија23 часа

Најголема плата во Владата зема Мицкоски – 2.280 евра, а најмалата министерска плата е 1.880 евра, објавени платите на премиерот и министрите

Владата ги објави платите на претседателот на Владата и на министрите. Највисока нето-плата зема претседателот на Владата, Христијан Мицкоски –...

Македонија1 ден

Таравари: Вработувања во здравството ќе има, но покачување плати, да бидам искрен, тешко до крајот на годинава

Министерот за здравство, Арбен Таравари, ќе преговара со синдикатите за нивните барања за нови колективни договори во здравството, но она...

Македонија1 ден

Пандов: Затвореници влегуваат и излегуваат кога сакаат, седум години не е направена контрола

По моето назначување на функцијата, од повеќе страни дојдоа до мене информации дека во затворот „Скопје“ секојдневно отсуствуваат поголем број...

Македонија1 ден

Лоши хигиенски услови во кујните, храна со поминат рок: уништени 8,7 тони небезбедна храна по спроведените вонредни контроли во Дојран, Охрид, Струга и во Преспа

Инспекциски тимови на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) минатата недела (од 16 до 19 јули) спровеле вонредни заселени контроли...

Свет1 ден

„Тајм“ објави нова насловна по повлекувањето на Бајден, ѝ ја посвети на Камала

Магазинот „Тајм“ објави нова насловна страница по повлекувањето н Џо Бајден од трката за претседател на САД. Се чини дека...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и функционерите на СДСМ се шетаа со хеликоптерот, а резултат од патувањата беше блокада на Македонија на сите полиња

Додека СДСМ беше на власт, а Зоран Заев премиер тој низ Македонија се возеше со хеликоптер. Истото го правеше и...

Свет1 ден

Зеленски: Ние сме му благодарни на Бајден и ја почитуваме неговата тешка, но силна одлука

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека Украина ја почитува тешката, но силна одлука на американскиот претседател Џозеф Бајден да...

Македонија1 ден

СДСМ: Скапи билети и бизнис-класи, Мицкоски и министрите душмански ги трошат народните пари

Според СДСМ, скандалот со луксузните патувања на Мицкоски и неговите министри, со бизнис класи и карти од речиси 20.000 евра...

Македонија1 ден

(Видео) Седум сѐ уште активни пожари во државата, во последното деноноќие имало 29, информира ЦУК

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека имало вкупно 29 пожари во последното деноноќие, од коишто 7 се се...

Свет1 ден

Захарова: Медиумите и политичките кругови ја криеја вистината за психичката состојба на Бајден

Истрагата за заговорот на американските медиуми и политичари, кои ја криеја вистината за психичката состојба на претседателот на САД, Џо...

Свет1 ден

Трамп: Утре, расипаниот Џо Бајден ќе се разбуди и ќе заборави дека се откажа од трката

Во телефонски разговор со Си-ен-ен неколку минути откако претседателот Џо Бајден го објави своето излегување од трката во 2024 година,...