Контакт

Свет

Турската опозиција во знак на протест ќе пешачи од Анкара до Истанбул

Објавено пред

Илјадници приврзаници на главната опозициска партија во Турција, Републиканската народна партија, тргнаа денеска пеш, под полициски надзор, на 425 километри долг пат од главниот град Анкара до затворот во Истанбул, во знак на протест против пресудата на судот против нивниот пратеник и партиски член Ениса Бербероглу, јави АП.

dobivaj vesti na viber

Лидерот на партијата, Кемал Килиџдароглу, овој протест го нарече “Маршот за правда” за Бербероглу, кој е осуден на 25 години затвор за издавање на државни тајни.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

(Видео) Маж на Флорида снимен како плива во својата поплавена куќа по ударот на ураганот Ијан

Објавено пред

На социјалните мрежи се појавија бројни видеа од невремето на Флорида, а на едно од нив се гледа како во поплавена куќа плива човек.

dobivaj vesti na viber

На видеото кое го објави „Индипендент“, се гледа како во поплавената дневна соба плива маж.

„ Прекрасен ден за капење“ – се слуша како некој вели, додека човек плива во нечиста вода, а над него се гледа лустер.

Оваа снимка е направена на Флорида по разорниот ураган.

Откако ја погоди Куба, Ијан се упати кон Флорида, а повеќе од 2,5 милиони жители на американската држава, на брегот на Мексиканскиот залив, добија наредба за евакуација.

Со постојани ветрови од 185 км/ч, Ијан падна на копно на југозападна Флорида во средата во 15:05 часот по локално време во близина на Кајо Коста како бура од четврта категорија според Националниот центар за урагани (NHC).

Прикажи повеќе...

Регион

Орбан: Додик е човек кој е подготвен да го зачува мирот

Објавено пред

Унгарскиот премиер Виктор Орбан испрати порака со поддршка до Милорад Додик пред изборите во Босна и Херцеговина.

dobivaj vesti na viber

Тој изрази надеж дека и по нив ќе има можност да соработува со досегашниот член на Претседателството на БиХ кој е кандидат за претседател на Република Српска.

Во пораката Орбан вели дека Додик е „човек кој е подготвен да го зачува мирот, кој е отворен за дијалог, кој се залага за почитување на Дејтонскиот договор и кој секогаш и во сите околности ги штити интересите на српскиот народ“. јавува РТРС.

„Унгарија и Србија се соседи, но Унгарија ја смета и Република Српска за свој почесен сосед. Затоа за нас е многу важно она што се случува во вашата земја. Тоа влијае на Унгарија и на целиот регион, но секако дека влијае и на вашите животи, што значи, влијае на животите на нашите пријатели“, нагласи Орбан.

Тој рече дека претстојат важни избори во Српска и дека добро го познава Додик, за кого рече дека е „добар пријател на Унгарија и унгарскиот народ“ и дека е горд на нивното лично пријателство.

„Отсекогаш сум го поддржувал, затоа и во иднина сакам да соработувам со него. Се надевам дека ќе имам можност да го направам тоа по изборите“, изјави унгарскиот премиер.

Додик му се заблагодари на Орбан за неговата поддршка, според РТРС.

Прикажи повеќе...

Свет

Ќерката на поранешниот претседател Рафсанџани е меѓу уапсените демонстранти во Иран

Објавено пред

Не стивнуваат протестите за смртта на младата Иранка во Техеран, а меѓу стотиците уапсени граѓани е и Фаиза Рафсанџани, ќерката на починатиот ирански претседател Акбар Хашеми Рафсанџани.

dobivaj vesti na viber

Протестите почнаа по смртта на младата Иранка Махса Амини, која полицијата ја приведе поради нелегално носење хиџаб, по што почина во притвор.

Според полуофицијалната новинска агенција „Тасним“, Фаиза Рафсанџани во вторникот била приведена од членови на агенцијата за безбедност поради „поттикнување немири во источниот дел на Техеран“. Агенцијата тврди и дека овие „провокации“ не успеале да ги изнесат луѓето на улица.

Хашеми (59), познат активист за правата на жените, неколку пати бил мета на иранските безбедносни агенции поради наводни „антивладини“ активности, јавува „Анадолија“.

Во јули минатата година таа беше обвинета за „пропагандна активност против Исламската Република“ поради нејзините коментари за иранската Национална гарда.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

Жестоко препукување на директорот на ЈСП и советник на ВМРО-ДПМНЕ за автобуските линии

Жестоко препукување помеѓу новиот в.д. директор на ЈСП Александар Стојкоски кој е кадар на градоначалничката Данела Арсовска и советници од...

Македонија13 минути

Заменичката на Арсовска поднесе оставка, Град Скопје реагира дека ја ставила партијата пред скопјани

Заменик-градоначалничката на Град Скопје, Бујаре Абази, која дојде од редовите на Алијансата за Албанците, поднесе оставка од функцијата. Абази образложи...

Македонија1 час

Ковачки до Ковачевски: Македонија не се сака со затворени очи, не се брани под јорган

Пратеникот Драган Ковачки од ВМРО-ДПМНЕ бара да се провери дали премиерот Димитар Ковачевски има деловна способност. Остана на ставот дека...

Македонија2 часа

Ковачевски до Ковачки: Не бев во војска поради абдоменален проблем, ти си кодош и дезертер

Премиерот Димитар Ковачевски тврди дека имал абдоменални проблеми и дека поради тоа не служел војска во 2000 година. Тој смета...

Македонија2 часа

Македонија ќе добие 4 милиони долари од продажбата на вилата на СФРЈ во Њујорк

Една од најстарите њујоршки вили, која Југославија ја купила во 1946 година, продадена е за 50 милиони долари во готовина,...

Македонија3 часа

Анкета: Општинските инспектори се жалат на недостиг на опрема и кадар за определени области

НВО Инфоцентарот заедно со партнерските организации Спектар од Крива Паланка и Центарот на заедницата на општина Струга, во јуни годинава,...

Регион3 часа

Апсења во Подгорица – со години работеле за руската разузнавачка служба

Неколку црногорски државјани се уапсени во Подгорица под сомнение дека работеле за руската разузнавачка служба, дознава „Вијести“ од повеќе извори....

Свет3 часа

Трамп: Се смееја на моите предупредувања, ама веќе не се смеат

Саботажата што ги оштети гасоводите Северен тек 1 и Северен тек 2 може да доведе до ескалација или дури и...

Европа3 часа

Дали Путин би ризикувал да ги искористи своите подморници во предизвикување експлозии на „Северен тек“?

Три крајбрежни линии на рускиот гасовод Северен тек, кој ја снабдува Германија, претрпеа „невидена“ штета во понеделникот, што резултираше со...

Свет4 часа

Шведска пронајде четврто истекување на гасоводот Северен тек

Шведската крајбрежна стража наводно открила четврто истекување гас на гасоводот Северен тек. Крајбрежната стража соопшти дека го лоцирала истекувањето откако...

Европа5 часа

Ердоган: Го познавам Путин, кога нешто ќе замисли, го прави тоа

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, опишувајќи ги рускиот претседател Владимир Путин и плановите на Русија по референдумот за ослободените територии,...

Економија5 часа

МТСП: Во тек е етапната исплата на септемвриските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на 29.9.2022 година (четврток) почнува етапната исплата на пензиите за септември, кои...

Европа5 часа

Володин: Забрането е Русите да бегаат од мобилизација

Вјачеслав Володин, претседателот на руската Дума, на Телеграм објави дека Русите не треба да бегаат од Русија во обид да...

Економија5 часа

СДСМ: Мерки на Владата и за помали сметки на струја во училиштата

„Економско енергетскиот совет на Владата на синоќешната седница донесе одлуки кои гарантираат непречено снабдување со електрична енергија и енергенси за...

Македонија6 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Ако Ковачевски има психофизички проблем кој му предизвикал трајна неспособност, може да носи погрешни одлуки

„Дезертерот Ковачевски кукавички бега од одговори и одговорност. Тој треба да каже едноставно дали лажел за да избегне служење воен...

Регион6 часа

(Видео) Поплава во Риека, загина маж во автомобил

Силно невреме вчера ја зафати Риека и предизвика огромни поплави. Сообраќајот во делови од градот, вклучително и поголемиот дел од...

Свет6 часа

Бајден: Не злоупотребувајте го ураганот за да ја зголемите цената на нафтата

Американскиот претседател Џо Бајден ги повика нафтените компании да не ги зголемуваат цените на горивата злоупотребувајќи го ураганот Ијан, кој...

Економија16 часа

(Видео) Вонредна прес-конференција на Ковачевски: Парно ќе има, училиштата ќе бидат на регулираниот пазар

Економско-енергетскиот совет донел одлука дека на 15 октомври почнува грејната сезона во Скопје и парно ќе има бидејќи е почната...

Македонија22 часа

Објавени имињата на новите директори на јавните претпријатија во Скопје

Назначени новите в.д. директори на јавните претпријатија во Скопје. Со ЈП „Лајка“ назначена е да раководи Радмила Пешева, а со...

Економија22 часа

Андонов: Ако не се постигне договор со „Адора“ за топланите, решението ќе се бара во Законот за управување со кризите

Доколку не се постигне договор со „Адора“ за топланите, решението ќе се бара во Законот за управување со кризите, при...