Контакт

Свет

Убиен еден од лидерите на Ал каеда

Објавено пред

Лидерот на терористичката мрежа на Ал каеда за Јужна Азија, Асим Умар, е убиен во заедничка операција на Авганистан и САД, јави Би-би-си.

„Умар, кој беше лидер на Ал каеда за индискиот супконтинент (AQIS), е убиен во напад врз талибански позиции во авганистанската провинција Хелманд на 23 септември“, соопшти Директоратот за национална безбедност на Авганистан.

Според британскиот јавен сервис, во истата акција загинале 40 цивили, како и шест други припадници на Ал каеда, повеќето од нив Пакистанци.

Меѓу убиените членови на Ал каеда е и Раихан, курир на Умар во комуникацијата со водачот на Ал каеда, Ајман ал-Завахири, додава Би-би-си.

САД и Ал каеда не ја потврдија веста за смртта на Умар.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Научникот кој ги поврза „Астразенека“ и згрутчувањето на крвта, добивал пари од „Фајзер“

Објавено пред

Норвешкиот научник кој ја открил врската помеѓу згрутчувањето на крвта и вакцината „Астразенека“ добивал пет години пари од конкурентската компанија „Фајзер“.

Според норвешките медиуми, Пал Андре Холм, кој стана славен по своите силни тврдења дека вакцината на „Астразенека“ и „Оксфорд“ предизвикува опасни згрутчувања на крвта, пропуштил во научното истражување што го потпишал да спомене дека добил повеќе од милион норвешки круни од „Фајзер“ во последните пет години.

Насловот „Норвешките истражувачи кои стојат зад извештајот на ‘Астразенека’ имаат врски со конкурентите“, објавен од норвешкиот портал Омни пред три дена, вели дека неколку истражувачи кои стојат зад извештајот на Норвешка за несаканите ефекти на вакцината против Ковид-19 на Астразенека, имаат финансиски врски со конкурентни фармацевтски компании.

Групата беше предводена од Пал Андре Холм, професор на Универзитетската болница во Осло, кој добил над милион круни во изминатите пет години од „Фајзер“ и „Баер“ –  компании кои работат на развој на вакцини. Други тројца истражувачи исто така имале слични врски.

Сепак, тие негираа дека тоа има некаква врска со извештајот за згрутчувањето презентиран во „њу ингланд журнал оф медицин“, но во исто време признаа дека требало да бидат потранспарентни во однос на приходот.

Прикажи повеќе...

Европа

Меркел: Загрижени сме за здравјето на Навални

Објавено пред

Германската канцеларка Ангела Меркел изрази голема загриженост денеска во врска со здравствената состојба на рускиот опозициски политичар Алексеј Навални.

„Германската влада, заедно со другите, врши притисок да му се обезбеди соодветна медицинска нега“, рече Меркел пред Парламентарното собрание на Советот на Европа.

Таа исто така го оцени како многу алармантно групирањето на руски трупи на границата со Украина.

Меркел рече дека е важно да се задржи дијалог на таа тема.

Прикажи повеќе...

Регион

Бајден ѝ честита на Вјоса Османи, верува во реципрочно признавање на Белград и Приштина

Објавено пред

Американскиот претседател Џо Бајден и го честиташе изборот на Вјоси Османи за претседателка на Косово, со порака дека двете земји негуваат долго партнерство засновано врз истите вредности.

Во писмото на претседателот Бајден се наведува  дека САД го поддржуваат продолжувањето на дијалогот со Србија.

„САД ќе продолжат да ги поддржуваат напорите за обезбедување траен мир и продуктивен дијалог меѓу Косово и Србија и на крајот сеопфатен договор за нормализација, за кој веруваме дека треба да се фокусира на меѓусебно признавање“, се вели во соопштението на косовското претседателство.

Во писмото, Бајден исто така изјави дека со претседателката Османи ќе работи на зајакнување на владеењето на правото, борба против корупцијата, заштита на правата на малцинствата и верските заедници и опоравување од последиците од пандемијата на Ковид-19 и економскиот развој, како и на обезбедување одржлива енергетска иднина.

Исто така се додава дека Бајден одговорил и на барањето на претседателката Османи САД да му помогнат на Косово со вакцините, пренесува РСЕ.

„Претседателот Бајден истакна дека со зголемувањето на количината на вакцини, САД ќе работат со партнери за нивна дистрибуција и дека неговиот тим ќе биде во контакт со претседателката Османи за да се постигне таа цел“, се додава во соопштението.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Вработени во Агенцијата за вработување нелегално издале пријави за работа на над 80 странци

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против Н.М.(48) од Скопје и В.З.(60) од Скопје,...

Македонија1 час

Османи во разговор со Кулеба: Даваме недвосмислена поддршка на територијалниот интегритет на Украина

Mинистерот за надворешни работи Бујар Османи, по повод 26-годишнината од воспоставувањето на дипломатски односи меѓу Македонија и Украина, оствари телефонски...

Македонија2 часа

Приватните специјализанти бараат здравствено осигурување и покачување на платата

Решавање на проблемот со здравственото осигурување на приватните специјализанти, покачување на платите, како и платени дежурства, се дел од барањата...

Европа2 часа

Чешка нема да набави „спутник В“ и го исфрла рускиот „Росатом“ од тендерот за нуклеарна централа

Чешката влада објави дека го исклучува рускиот „Росатом“ од тендерот за нуклеарна централа вредна повеќе милијарди евра и се откажа...

Свет3 часа

Научници за носењето маски на отворено: Престојот надвор е многу побезбеден

Пандемијата предизвика позната глетка во многу градови низ светот – луѓе кои шетаат, возат велосипед или седат во парк со...

Македонија5 часа

Македонија во мај добива 119.000 дози, ЕУ ќе испрати 651.000 вакцини за регионот

Австрија потврди дека ЕУ планира да дистрибуира 651.000 дози вакцини на „Фајзер“ и „Бионтек“ против коронавирус во шест земји од...

Македонија16 часа

Стигнаа 10.530 дози од „Фајзер“, од среда ќе бидат распределени на пунктовите за вакцинација

Попладнево стигна првата пратка од вакцините на „Фајзер“, која властите ја обезбедиjа cо директни преговори со овој производител, информираат од...

Европа17 часа

Прага бара руската амбасада да го ослободи објектот, на таа локација ќе се прави парк

Властите во Прага бараат руската амбасада во Чешка да го напушти просторот што моментно го зафаќа на површина од пет...

Македонија17 часа

Груевски: Тие си знаат чиј имот замрзнале, но мој сигурно не е

Денес дознав дека деновиве ОЈО објавило дека замрзнале наводен мој имот, односно земјиште и два помали стана што ги бев...

Европа20 часа

Политичките лидери за Суперлигата: Богатите не може да ја присвојат убавината на фудбалот

Дванаесет големи европски фудбалски клубови синоќа објавија дека ќе стартуваат нова Суперлига, затворено натпреварување, во кое ќе играат само најсилните...

Македонија20 часа

35 починати и 135 нови случаи на Ковид-19

Oд Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 841 тестирањe, а регистрирани се 135 нови случаи...

Македонија21 час

Рестриктивните мерки продолжуваат и во наредните седум дена, препорача Комисијата за заразни болести

Главниот кризен координативен штаб на денешната седница ги разгледуваше предлозите пристигнати од Комисијата за заразни болести и врз основа на...

Македонија22 часа

Џафери тврди дека ги консултирал институциите – заразените пратеници гласале според дополнителен протокол

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на денешната прес-конференција рече дека бил приморан да се потпре на дополнетиот протокол со кој...

Економија1 ден

Угостителите утре излегуваат на протест, бараат спас за секторот

Туристичко-угостителскиот сектор се наоѓа во исклучително тешка положба, а за негов спас е потребна сериозна и континуирана финансиска помош каква...

Македонија1 ден

Филипче: Состојбата со новозаразени е стабилна, бројот на пациенти намален

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека имал состанок со директорите на клиниките и на ковид-центрите на кој била направена...

Македонија1 ден

Границата со Грција останува затворена за македонските граѓани, Србите можат да патуваат преку Бугарија

Грчките граници остануваат затворени за влез на државјани на трети земји, меѓу кои и Северна Македонија. За нив, владата во...

Регион1 ден

Словенија ги ублажува мерките, до 100 луѓе ќе можат да се соберат на едно место

Словенија полека ги олеснува мерките, па од денес е во сила одлуката на владата дека можат да се соберат до...

Македонија1 ден

Денеска во Македонија пристигнуваат 10.000 вакцини на „Фајзер“

Попладнево се очекува да стигнат 10.000 вакцини на „Фајзер“, а според најавите, уште толку ќе пристигнат и следната недела. Вакцините...

Европа1 ден

Макрон: Санкциите не се доволни за Русите, треба остро да се разговара со нив

Тензиите на руско-украинската граница се неприфатливи, смета францускиот претседател Емануел Макрон, тврдејќи дека санкциите против Русија не се доволни. „Денешната...

Свет2 дена

Убиецот кој застрела осум луѓе во „Федекс“ го купил оружјето легално

Момчето кое уби осум лица со огнено оружје во објект на „Федекс“ во Индијанаполис, САД, а потоа изврши самоубиство, купил...

Досие