Контакт

Свет

Украина на чекор од влез во НАТО; Кулеба: Постигнат е консензус

Објавено пред

Украинскиот министер за надворешни работи, Дмитро Кулеба, денеска објави дека НАТО одлучил да се откаже од барањето Киев да го следи акцискиот план за членство (МАП).

dobivaj vesti na viber

Ова ја отстрани една од пречките за влез на Украина во НАТО.

„По интензивните разговори, сојузниците во НАТО постигнаа консензус за отстранување на МАП од патот на Украина за членство. Ја поздравувам оваа долгоочекувана одлука што го скратува нашиот пат кон НАТО“, напиша на „Твитер“ украинскиот министер за надворешни работи пред самитот во Литванија.

Регион

4-годишно девојче почина во Косово, ја претепале децата на вујко и

Објавено пред

Четиригодишно девојче од Ѓаковица, Косово, починало вчера во болница во Приштина под се уште неразјаснети околности.

dobivaj vesti na viber

Се сомнева дека им подлегнала на повредите што и ги нанеле децата на нејзиниот вујко, пишува српски Телеграф. Во болницата во Приштина била донесена во тешка состојба, а лекарите и рекле на мајка и дека има сериозни повреди по телото нанесени од децата на нејзиниот вујко, со кои наводно си играла во дворот од куќата.

Таа дојде да го посети со нејзината мајка. Нејзината мајка Хајра рече дека девојчето и кажало дека ја тепале деца од семејството на нејзиниот вујко.

„Кога ја зедов во раце, не можеше да оди, само плачеше“, рекла мајката.

Девојчето имало модринки во долниот дел на грбот и имало оток на градниот кош, констатирале лекарите во Ѓаковица, но поради сериозноста на повредите за кои подоцна било констатирано дека се и во пределот на главата веднаш ја префрлиле во Приштина.

Иако лекарите во Ѓаковица констатирале повреди, нејзината мајка изјавила дека има друга причина за смртта. Таа тврди дека дежурниот лекар во болницата во Приштина среде ноќ и рекол дека девојчето има голема инфекција и поради тоа крвари.

Лекарскиот одбор се согласил со оваа причина за смртта, па на прашањето дали инфекцијата настанала со тепање или несоодветен третман ќе се одговори подоцна.

Ова ќе го утврди истрагата, бидејќи надлежниот обвинител донел наредба за поведување истрага за смртта, а се очекува и пријава од Институтот за судска медицина каде телото е испратено на обдукција.

Прикажи повеќе...

Свет

Израел продолжи жестоко да ја бомбардира Газа, ОН: На север владее целосен хаос

Објавено пред

Израел денеска продолжи со смртоносното бомбардирање на разорената Газа, додека Вашингтон стави вето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН со која се повикува на прекин на огнот на палестинските територии.

dobivaj vesti na viber

Глобалните сили, кои се обидуваат да најдат излез од растечката криза, досега не успеаја во тоа, а напорите за посредување не успеаја да обезбедат примирје.

Агенцијата за храна на ОН вчера соопшти дека мора да ги запре очајно потребните испораки на северниот дел од територијата, откако таму се соочи со „тотален хаос и насилство“, одлука што ја осуди Хамас.

Светската програма за храна ги обнови испораките во неделата, но нивниот конвој беше пречекан со пукотници, насилство и грабежи, возачот на камионот беше претепан и испораките беа повторно прекинати.

„Шокирани сме од одлуката на Светската програма за храна да ја прекине испораката на помош во храна во северниот дел на Газа, што значи смртна казна и смрт на три четвртини од милион луѓе“, соопшти во вторникот вечерта канцеларијата за медиуми на Хамас.

Повикувајќи ја агенцијата „веднаш да ја повлече катастрофалната одлука“, Хамас рече дека „ги смета Обединетите нации и меѓународната заедница одговорни“.

Од почетокот на војната меѓу Израел и Хамас, Газа се соочува со недостиг на храна, а протокот на странска помош е сериозно ограничен.

ОН постојано алармираа за страшната хуманитарна ситуација во Газа, предупредувајќи дека недостигот на храна може да доведе до „експлозија“ во смртни случаи на деца што може да се спречат.

Повеќе од четири месеци немилосрдни борби срамнија голем дел од крајбрежната територија, туркајќи 2,2 милиони луѓе на работ на глад и раселени три четвртини од населението, според проценките на ОН.

„Не можеме повеќе. Немаме брашно, не знаеме ни каде да одиме на ова студено време“, рече Ахмад, жител на градот Газа, чии улици се преполни со урнатини од уништени згради и ѓубре.

„Бараме прекин на огнот. Сакаме да живееме“, рече тој.

Но, во Њујорк, Вашингтон стави вето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН, подготвена од Алжир, со која се бара итен хуманитарен прекин на огнот и „безусловно“ ослободување на сите заложници земени во нападот на Хамас врз Израел на 7 октомври.

Ветото наиде на критики од земјите како Кина, Русија, Саудиска Арабија, па дури и блиските сојузници на САД, Франција и Словенија.

Хамас оцени дека американското вето значи „зелено светло за извршување на нови масакри во окупацијата“.

Како што гласаа светските сили, израелските напади ја погодија Газа рано во средата, при што загинаа 103 лица, според Министерството за здравство на територијата, управувано од Хамас.

Сведоците пријавија силни истрели во Газа, вклучително и во Кан Јунис и Рафах, во близина на египетската граница, каде околу 1,4 милиони раселени Палестинци побараа засолниште.

Рафах, последниот град во Газа кој се соочи со копнена инвазија на израелските сили, е главната влезна точка за очајно потребната помош преку Египет.

Прикажи повеќе...

Свет

Инфлуенсерка во САД изгладнувала деца: „Живееја како во концентрационен логор“

Објавено пред

Мајка од Јута, САД, која споделувала совети за родители на Јутјуб за строгото родителство, е осудена на четири години затвор поради злоупотреба на дете, пишува Би-би-си.

dobivaj vesti na viber

Руби Франке (42) низ солзи се извини на суд. Таа претходно се изјасни за виновна за изгладнување и злоупотреба на сопствените деца. Таа доби минимум четири години затвор, а Франке ќе има 30 дена да се жали на одлуката.

На суд, државниот обвинител на Јута, Ерик Кларк, рече дека двете деца, тогаш на возраст од девет и 11 години, живееле во „средина слична на концентрационен логор“ и ја нарече мајката закана за заедницата.

„На децата редовно им се кратело храна, вода, не им беше дозволено да спијат на кревети и им беа забранети сите форми на забава“, рече Кларк.

Франке на суд се бранела со своето лудило.

„Ме наведоа да верувам дека овој свет е злобно место, полн со контролни полицајци, болници кои повредуваат, владини агенции кои го перат мозокот, црковни водачи кои лажат, сопрузи кои одбиваат да не заштитат и деца на кои им е потребна злоупотреба“, рече таа.

Франке беше уапсена заедно со нејзиниот деловен партнер во август 2023 година, откако нејзиниот неухранет 12-годишен син скокна од прозорецот на куќата. Полицијата соопшти дека детето потоа истрчало во куќата на соседот и побарало храна и вода. Тој имал повреди од врзување со јаже.

Со тоа апсењата го означија крајот на нејзината контроверзна кариера на социјалните мрежи. Френке собра повеќе од два милиони претплатници на нејзиниот канал, кој го започна во 2015 година, каде што делеше совети за строго родителство.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија47 минути

„Мицкоски опкружен со луѓе поврзани со скандали со дрога“, велат СДСМ

„Мицкоски постојано е опкружен со луѓе поврзани со скандали со дрога. Пред неколку месеци претседателот на ДПМНЕ Христијан Мицкоски и...

Македонија1 час

„И во последните денови од владеењето власта е брутална, сега си играат со судбината на Леонид“, вели ВМРО-ДПМНЕ

„Со СДС и ДУИ секојдневно тоне се, а цената дури и на последните денови од нивното владеење е висока, чини...

Свет3 часа

Кина остро ги критикуваше САД поради ставеното вето на резолуцијата за прекин на огнот во Газа

Кина остро ги критикуваше САД дека ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН со која се бара...

Европа3 часа

Западните лидери го обвинија Путин за смртта на Навални, Трамп не: „Можеше да остане настрана“

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера изјави дека Алексеј Навални бил многу храбар човек кој веројатно не требало да се...

Свет3 часа

Ники Хејли: Трамп е премногу стар

Кандидатката за републиканска номинација Ники Хејли вети дека ќе ја продолжи својата претседателска кампања, велејќи дека нема намера да се...

Регион4 часа

(Видео) Протест во Албанија, фрлени молотови коктели врз зградата на Владата: „Го рушиме режимот на Рама“

Демонстрантите од опозицијата вчера фрлаа молотови коктели и камења врз зградата на албанската влада, обвинувајќи ги владините претставници за вмешаност...

Европа13 часа

Лукашенко: Десетици илјади војници на НАТО се распоредени во близина на Белорусија и Русија

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека загриженоста за можниот почеток на Третата светска војна е целосно оправдана, пренесува руската...

Македонија15 часа

ЗНАМ в четврток ќе избере лидер на партијата и кандидат за претседател на Македонија

Партијата Движење ЗНАМ-За наша Македонија на денешната прес конференција го најави првиот Конгрес, што ќе се одржи на 22 февруари...

Македонија15 часа

„Леонид не е на лекување во странство, туку на рехабилитација, затоа се одби барањето“, велат од ФЗО

„Барањето на осигуреното лице Б.И. од Скопје, за неговото дете Л.И. за упатување на лекување во странство се одби како...

Топ18 часа

Скопјанка почина на паркинг во Кисела Вода, телото е дадено на обдукција

Вчера околу 11.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на паркинг на подрачје на Кисела Вода во Скопје починала...

Македонија19 часа

(Видео) Поради ставот „да прооди, да прозборува, па ќе го вакцинираме“, ни се заканува и епидемија на морбили

Лекарите се едногласни во ставот дека одлагањето на вакцините е причина за сегашната епидемија на голема кашлица и предупредуваат дека...

Економија20 часа

На четиричлено семејство му се потребни приближно 1.000 евра за да го преживее февруари

Минималните трошоци на едно семејство во февруари изнесуваат 57.476 денари, што претставува зголемување од 313 денари во однос на јануари, покажуваат...

Македонија20 часа

Бојмацалиев: Стигнати се 20.000 обрасци за пасошите, до крајот на месецот се очекува поголема пратка

Во Министерството за внатрешни работи стигнати се 20.000 обрасци, а до крајот на месецот се очекува да стигне дополнителна поголема...

Македонија22 часа

Ахмети нема да прифати да биде претседател на држава, не му е приоритет да се натпреварува за било која функција, вели Џафери

Ахмети има мисија а не е претендент за функција, истакна техничкиот премиер Талат Џафери одговарајќи на новинарско прашање за можноста,...

Македонија23 часа

Убиен млад Македонец во Германија: го претепале до смрт со пивско шише

32-годишен маж од Македонија е убиен во германскиот град Есен, а како што пренесуваат локалните медиуми, младиот Македонец бил претепан...

Свет1 ден

Ким Џонг-ун доби подарок автомобил од Путин

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун доби подарок автомобил од рускиот претседател Владимир Путин „за лична употреба“, објавија државните медиуми, што претставува...

Македонија1 ден

Власта во заминување во очај и паника дава 46 милиони евра на омилената фирма „Марковски“, ЈО веднаш да отвори истрага, велат од ВМРО-ДПМНЕ

„46 милиони евра одат во џебот на фирмата ‘Марковски’ за ископ на јаглен во РЕК ‘Битола’, која важи за блиска...

Свет1 ден

Зона на смртта на југот од Појасот Газа: СЗО објави видео по влегувањето во болницата во која изврши рација израелската армија

Светската здравствена организација (СЗО) објави снимка од болницата „Насер“ во градот Кан Јунис во јужниот дел на Појасот Газа, во...

Македонија1 ден

АСОМ: Примерот со Албанија ги потврди нашите апели – ограничувањето на легалните игри на среќа ја отвора вратата за игрите на црно

„Повеќегодишните апели на Асоцијацијата на спортски обложувалници (АСОМ) за потребата од сеопфатна јавна дебата во Македонија за законот што ги...

Македонија1 ден

СДСМ: Тепање полицајци и попречување акција против дрога, МВР да одговори каква е улогата на Мицкоски?

Од СДСМ велат МВР да одговори каква е улогата на Мицкоски во спречувањето на акцијата против дрога. „Јавноста чека одговори...