Контакт

Свет

Уште еден смртоносен напад на ајкула во Хургада, втората жртва е Романка

Објавено пред

Откако Австријката Елизабет Скваер (68) почина по стравичниот напад на ајкула во египетското летувалиште Хургада, австрискиот портал „Haute” денеска пишува за нов напад во близина на Хургада, при што животот го загубила уште една жена.

dobivaj vesti na viber

Веста ја потврдиле од египетското Министерство за заштита на животната средина. Вториов напад се случил на само 500 метри од местото каде Скваер била нападната.

Според информациите, втората жртва е Романка.

Ресорното министерство покренало истрага за инцидентите, ја затворило плажата, а преку соопштение информираат дека водените спортови одреден нема да бидат дозволени.

Ќе биде формирана комисија која ќе ги испита нападите и причините за нив.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Вучиќ: Додека сум жив, нема да одам во Хрватска на море

Објавено пред

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ порача дека мора да се потруди Србија да има најдобри односи со соседите, но дека не смее да заборави што се случи со српскиот народ во Втората светска војна.

dobivaj vesti na viber

Вучиќ во интервју за телевизија Прва рече дека повеќе од десетици илјади луѓе годишно летуваат во Хрватска и дека негов личен став е дека „додека живее“ нема да оди таму на море. Тој рече дека не им замерува на граѓаните на Србија кои летуваат во Хрватска.

„Оние (граѓаните) кои веќе летуваат таму го искажаа својот став за се, мојот став е дека не би летувал таму и тоа е во ред, секој има свое мислење и тоа е суштината на едно демократско општество“ – изјави Вучиќ за тв Прва.

Тој додаде дека не сакал да оди на море, туку во Јасеновац, за да покаже почит кон жртвите и дека побарал повторно да го посети местото на страдањето, но дека ништо не се случило. Ја повтори својата претходна изјава дека е шокиран што во Белград нема улица посветена на жртвите од Јасеновац, ниту споменик.

Вучиќ оцени дека во Хрватска е почната ревизија на историјата.

Како што рече, Хрватска е лута поради обележувањето на злосторството на патот Петровац, бидејќи сакаат да покажат дека акцијата „Бура“ била „чиста“.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Зеленски: Разговарав со папата, благодарни сме за неговите молитви за Украина

Објавено пред

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на Твитер објави дека денеска разговарал со папата Франциско.

dobivaj vesti na viber

„Тој е запознаен со агресијата што Руската Федерација ја спроведува во Украина, со страшните злосторства на Русија“, напиша Зеленски на Твитер.

„Ние сме му благодарни на папата за неговите молитви за Украина. На нашиот народ му е потребна поддршката од светските духовни водачи, кои мора да му ја пренесат на светот вистината за ужасите што агресорот ги прави во Украина“ – додаде украинскиот претседател.

Прикажи повеќе...

Регион

Абазовиќ: Нападот во Цетиње е трагедија која Црна Гора не ја памети

Објавено пред

Црногорскиот премиер Дритан Абазовиќ во петокот изјави дека нападот во Цетиње, во кој загинаа единаесет лица, е трагедија која Црна Гора не може да ја памети.

dobivaj vesti na viber

„Ги повикувам сите граѓани на Црна Гора да бидат со семејствата на невините жртви, нивните роднини, пријатели и сите граѓани на главниот град Цетиње“, рече Абазовиќ на Телеграм.

Абазовиќ потврди дека Црна Гора ќе прогласи тридневна жалост.

Црногорските медиуми јавуваат дека триесет и четиригодишниот Вук Бориловиќ од Цетиње уби 11 лица, а рани шестмина од кои еден полицаец, а меѓу убиените има и деца.

Како што јавуваат подгоричките медиуми, станува збор за семејна трагедија. Наводно, откако пукал во членовите на неговото семејство, Бориловиќ излегол на улица и пукал во случајни минувачи. Напаѓачот е убиен.

Црногорската полиција сè уште нема официјално соопштение во врска со трагедијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

Пациентот од Кичево суспектен на мајмунски сипаници има негативен брис

Министерството за здравство вечерва информираше дека од Институтот за јавно здравје се информирани дека е завршено испитувањето на брисот земен...

Македонија6 часа

Скопје ја повлече согласноста за почесен конзул на Русија во Битола

Северна Македонија официјално ја извести Русија дека ја повлекува согласноста за формирање Канцеларија на почесниот конзул на Русија во градот...

Регион8 часа

(Видео) Масакр во Цетиње, по семеен конфликт убил 11 луѓе, пукал и во деца

Во населбата Медовина во црногорскиот град Цетиње, во близина на Владата, денеска околу 16 часот загинаа 11 лица, а шестмина...

Европа9 часа

Кличко со критики за Шолц за издавањето визи на Русите

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко го критикуваше германскиот канцелар Олаф Шолц поради неговото одбивање да престане да издава визи за...

Свет9 часа

Нападнат со нож е познатиот писател Салман Ружди

Писателот Салман Ружди (75) е повреден откако беше избоден со нож во вратот на сцената пред говорот што требаше да...

Економија10 часа

Во јавните згради во Германија ќе се дозволи греење до максимални 19 степени Целзиусови

Германскиот министер за економија Роберт Хабек денеска најави нови регулативи кои ќе се однесуваат на заштеда на енергија поради страв...

Свет12 часа

Пекинг ја предупреди Америка: Борбата против повеќе од 1,4 милијарда Кинези нема да заврши добро

Бoрбата на Соединетите Американски Држави против повеќе од 1,4 милијарда Кинези нема да заврши добро, изјави кинескиот министер за надворешни...

Македонија12 часа

Ќучук: Преговорите на Северна Македонија со ЕУ ќе почнат по завршување на скринингот

Процесот на преговори меѓу ЕУ и Република Северна Македонија сè уште не е почнат бидејќи се чека да заврши скринингот,...

Македонија14 часа

(Видео) Стојаноска: Како и со Ковид-19, така и со мајмунските сипаници власта се однесува неодговорно

Во Македонија, со власта на СДСМ и ДУИ, се случува тотален распад на системот. Земјава, од сите земји во регионот,...

Топ15 часа

Мотоциклист почина во сообраќајна несреќа во Кочани

Синоќа, во 18.55 часот, било пријавено дека на експресниот пат во изградба, Кочани – Крупиште, кај клучката за с. Спанчево,...

Економија15 часа

(Видео) Каевски: Во Македонија ќе се произведуваат електрични возила

Преку одговорните, ефикасни мерки и политики на Владата предводена од СДСМ македонската економија станува атрактивна за сериозни, големи странски инвестиции....

Топ16 часа

Со закана со пиштол успеале да изнудат 20.000 евра, приведени две лица од Скопје

Од страна на СВР Струмица, заедно со Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал, во координација...

Европа18 часа

Поранешниот германски канцелар Шредер го тужи парламентот поради одземените привилегии

Поранешниот германски канцелар, Герхард Шредер, го тужи парламентот во обид да ги врати посебните привилегии што му беа одземени во...

Македонија18 часа

СДСМ: Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ се грижат за граѓаните со поскапување на комуналните услуги

Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ по којзнае кој пат докажаа дека воопшто не се грижат за граѓаните, туку на прво место ги...

Европа19 часа

„Вашингтон пост“: ФБИ кај Трамп бараше документи поврзани со нуклеарно оружје

За време на претресот на домот на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, агенти на ФБИ пребарувале доверливи документи поврзани со...

Економија1 ден

(Интервју) Ванчо Узунов: Даночниот систем е во хаос, сиромашните плаќаат, богатите се богатат

Сегашниот даночен систем е тотално несоодветен, а состојбата е таква што секогаш е време за реформи, вели во интервју за...

Македонија1 ден

МОН: Учебната година почнува на 1 септември, во тек се активности за успешен почеток

Министерството за образование и наука информира дека учебната 2022-2023 година ќе почне на 1 септември и за оваа цел веќе...

Македонија1 ден

Ковид-статистика: 600 позитивни на вирусот, пријавени 10 починати лица

Во осгласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се...

Европа2 дена

Резников: Руските зборови не вредат ниту за хартијата на која се напишани

Украинскиот министер за одбрана, Олексеј Резников, присуствуваше на донаторска конференција за Украина во Копенхаген со данскиот министер за одбрана, Мортен...

Регион2 дена

Вучиќ: Приштина подготвува ликвидација на нашиот народ под превезот на борба против криминалот

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави денеска дека Приштина ја користи ситуацијата во Украина за да води кампања против Србија...