Контакт

Свет

Француската Агенција за јавно здравје: Вакцината на „Фајзер“ подобра за лица под 30 години

Објавено пред

Француската Агенција за јавно здравје препорачува вакцината против Ковид-19 на „Фајзер“ да им се дава на лица помлади од 30 години наместо вакцината на „Модерна“, која, како што анализираат експертите, дава релативно поголем ризик за проблеми со срцето.

Агенцијата што ја советува француската влада вели дека постојат многу ретки ризици од развој на миокардитис во случајот со вакцината на „Модерна“.

„Кај популацијата помлада од 30 години тој ризик се чини дека е петпати помал со вакцината на ‘Фајзер’ во споредба со вакцината на ‘Модерна’“, се вели во мислењето на агенцијата објавено во понеделникот.

Регулаторите во неколку земји, вклучително Канада, Финска и Шведска, исто така зазедоа порезервиран став за вакцината поради можни проблеми со срцето кај помладите луѓе.

Француската Агенција препорачува, сепак, вакцината на „Модерна“ да се користи за луѓе постари од 30 години бидејќи е поефикасна.

Европската агенција за лекови минатиот месец одобри бустер-доза од вакцината на „Модерна“ за сите возрасни групи постари од 18 години, најмалку шест месеци по втората доза.

ЕМА претходно оваа година објави дека идентификувала можна врска помеѓу реткото воспаление на срцето и вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“ против Ковид-19. Сепак, беше потенцирано дека придобивките од двете вакцини засновани на технологијата на mRNA ги надминуваат ризиците.

Свет

Демонстрантите во Индија го каменуваа безбедносниот камп

Објавено пред

Демонстранти фрлаа камења и ја запалија областа околу кампот на безбедносните сили во индиската држава Нагаланд, еден ден откако одбранбените сили по грешка убиле најмалку 14 лица, соопштија денеска властите на таа земја.

Индискиот министер за внатрешни работи Амит Шах изјави дека е „многу вознемирен“ од веста дека цивили загинале во инцидент во саботата доцна навечер.

Најмалку 14 цивили и еден чувар беа убиени по грешка кога индиските сили отворија оган по случаен избор во село во државата Нагаланд, соопштија денеска владини и воени претставници.

Прикажи повеќе...

Европа

Португалскиот претседател го распушти парламентот, избори на 30 јануари

Објавено пред

Португалскиот претседател Марсело Ребело де Соуза денеска потпиша указ за распуштање на парламентот поради претстојните избори, соопштија од неговиот кабинет.

Предвремените парламентарни избори во Португалија се закажани за 30 јануари 2022 година, а претседателот Де Соуза ги закажа по поразот на малцинската социјалистичка влада при клучното гласање за буџетот за следната година.

Указот, како што се наведува, е потпишан на последниот ден од рокот за распуштање на парламентот, што мора да се случи најмалку 55 дена пред изборите, пренесува Ројтерс.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Австралија одобрена вакцината на „Фајзер“ за деца

Објавено пред

Австралиската регулаторна агенција денеска привремено ја одобри вакцината на „Фајзер“ за деца на возраст од пет до 11 години, а министерот за здравство Грег Хант рече дека имунизацијата може да започне на 10 јануари.

Тој истакна дека регулаторната администрација направила внимателна и темелна проценка и утврдила дека вакцината е безбедна и ефикасна и дека е во интерес на австралиските деца на возраст од пет до 11 години да се вакцинираат.

По првичното одложување на програмата за имунизација против Ковид-19, Австралија стана една од водечките земји во светот во однос на стапката на вакцинација. Речиси 88 проценти од возрасните постари од 16 години примиле две дози.

Високата стапка на вакцинација помогна да се спречи ширењето на вирусот и да се поттикне брзото економско закрепнување.

Нов Јужен Велс, земјата со најголема популација, денеска регистрираше уште два случаи на омикрон и сега има вкупно 15. Се уште не е познато дали и колку вакцините се ефикасни против овој вид.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Заев прифати меѓународна истрага за случаите „Монструм“, „Диво Насеље“ и Алмир Алиу

Постигната е согласност Владата да испрати официјално барање до Европската Комисија со кое ќе побара тим од независни експерти кои...

Македонија2 часа

(Видео) Алтернатива доби две министерства и министер без ресор, Гаши и Заев најавија стабилно мнозинство

Алтернатива доби три министерства во Владата на заедничка прес-конференција соопштија претседателот во заминување на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на...

Македонија3 часа

Десет починати и 276 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.720 тестирања,...

Регион5 часа

(Видео) Поројни врнежи од дожд во Хрватска, поплавени улици и патишта

Пороен дожд утрово врне на Јадранот локално и со пороен дожд и грмежи. Во текот на денот се очекуваат обилни...

Топ5 часа

Петмина повредени во судир на автомобил и трактор на патот Битола-Ресен

Пет лица се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случила вчера на магистралниот пат Битола-Ресен, кај „Сопотски ливади“. Несреќата...

Свет6 часа

Научниците со нови сознанија: Омикронот можеби презел дел од генот на вирусот на настинката

Новиот сој на коронавирус, омикрон, можеби стекнал барем една од неговите мутации со собирање фрагмент од генетски материјал од друг...

Топ6 часа

МВР со апел: Граѓаните да не користат петарди, казните се од 200 до 500 евра

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека и годинава спроведува превентивна кампања, со цел на граѓаните да им се...

Свет7 часа

Си-Ен-Ен го отпушти најпознатиот водител Крис Куомо, брат на поранешниот гувернер на Њујорк

Американската медиумска куќа Си-Ен-Ен во саботата објави дека водителот Крис Куомо е отпуштен и дека одлуката веднаш стапува на сила....

Македонија20 часа

(Видео) Алтернатива влегува во Владата

Алтернатива на Африм Гаши влезе во Владата, соопшти партискиот портпарол. Ова доаѓа по состанок на Централниот совет. Со мнозинство гласови,...

Свет22 часа

Путин и Бајден во вторник ќе разговараат за Украина

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Џозеф Бајден, ќе разговараат во вторник на 7 декември, соопшти Кремљ....

Свет23 часа

(Видео) Инциденти и апсења на протестите во Австрија – полицијата употреби бибер спреј

Во центарот на Виена попладнево се одржуваат бројни протести на противниците на ковид-мерките и задолжителната вакцинација, поради што многу улици...

Свет1 ден

Русија е можно во јануари да ја нападне Украина, тврди украинскиот министер за одбрана

Американскиот државен секретар Ентони Блинкинен го предупреди својот руски колега дека Москва ќе плати „висока цена“ доколку ја нападне Украина....

Македонија1 ден

15 починати и 355 новозаразени со Ковид-19

Денес се регистрирани 355 нови лабораториски позитивни случаи на SARS CoV-2, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со КОВИД-19...

Македонија1 ден

Владата ги замрзна цените на основните артикли

На денешната 124-та редовна седница, Владата донесе Одлука за определување на највисоки цени на основни прехранбени производи во трговијата на...

Регион1 ден

Омикрон се поблиску до нас – Потврден прв случај во Хрватска

Новиот сој на корона вирусот, кој Светската здравствена организација (СЗО) го нарече омикрон, официјално е регистриран во Хрватска. Оваа информација,...

Топ1 ден

Тешка сообраќајна несреќа во Маџари, загина велосипедист

Велосипедист го загуби животот во сообраќајна несреќа која се случила синоќа во 01.30 часот после полной во Маџари. Според инфорациите...

Свет1 ден

Уапсени родителите на тинејџерот кој изврши масакр во училиште во Мичиген

Џејмс и Џенифер Крамбли, родители на 15-годишниот Итан кој уби четворица ученици и рани седум други во масовно пукање во...

Европа1 ден

Тензично во Виена – Протестите против ковид мерките ќе го блокираат градот

Центарот на Виена попладнево ќе биде целосно блокиран поради бројните протести на противниците на мерките за Ковид и задолжителната вакцинација....

Свет1 ден

Бајден подготвува план за руско-украинската криза

Американскиот претседател Џо Бајден во петокот изјави дека развива обемни иницијативи за да му ја отежне инвазијата на рускиот претседател...

Свет2 дена

СЗО: Омикрон-варијантата е присутна во 38 земји

Омикрон-сојот на коронавирусот досега е потврден во 38 земји во светот, изјави денеска Марија ван Керхове, експерт од Светската здравствена...

Досие