Контакт

Свет

Хамас со беспилотни летала ја гаѓаше израелската гасна платформа во Средоземното море

Објавено пред

Военото крило на движењето Хамас „Бригада ел Касам“ објави дека извршило напад врз гасната платформа на Израел во Средоземното море со помош на борбени беспилотни летала.

„ Во битката за „мечот на Ерусалим“ се користеше ново оружје, а со помош на беспилотни летала „Шихад“ беше нападната гасна платформа недалеку од бреговите на Појасот Газа“, стои во соопштението објавено на социјалната мрежа на „Бригада ел Касем“.

Тоа, како што наведоа, било одговор на нападите врз Појасот Газа што беа извршени денес, пренесува „Спутник“.

Палестинските борци се заканија со уште пожесток напад врз продолжување на агресијата и убиството на водачите и активистите на Хамас.

Ескалацијата на конфликтот меѓу Газа и Израел продолжи и денес. Алармните сирени се огласуваат уште од раните зори, а бројот на жртвите расте. Хамас тврди дека испукал десетици ракети низ Израел.

Портпаролот на израелската армија Хидал Зилберман објави дека плановите за можна копнена инвазија на појасот Газа ќе бидат претставени на израелскиот Генералштаб за одобрување.

Регион

Црна Гора прва во Европа по количината на лично вооружување

Објавено пред

Според резултатите од истражувањето „Извештај за светската популација“ (World population review) за оваа година, Црна Гора е прва во Европа според количеството на лично вооружување што се поседува легално, што значи дека секој трет жител е вооружен, односно дека од 100 жители, 39 граѓани поседуваат парче лично оружје.

Бројот на нелегално оружје не може да се утврди со сигурност, бидејќи за тоа нема официјални записи. Криминологот, професор на Правниот факултет во Подгорица, Велимир Ракочевиќ, вели дека е тешко да се даде точна проценка во врска со прашањето за нелегално оружје.

Криминолошките истражувања покажуваат дека црната бројка е доста висока кога станува збор за кривичното дело нелегално поседување оружје и распрскувачки материјали.

На глобално ниво, на две регистрирани парчиња оружје има едно непријавено, што секако треба да претставува загриженост.

„Ова се оптимистички прогнози, бидејќи во некои земји односот на пријавено и нелегално оружје е дури и 1:1“, вели Ракочевиќ за Радио Слободна Европа (РСЕ).

Професорот исто така смета дека поседувањето оружје е дел од традицијата во Црна Гора.

Црногорското Министерството за внатрешни работи соопшти дека минатата година се издадени 1.808 дозволи или одобренија за набавка на оружје, а тој број е сличен во последните пет години. Според податоците на тамошното МВР, физички и правни лица имаат регистрирано 100.430 парчиња оружје, кај 67.223 сопственици. Од таа бројка, 38.486 парчиња се во сопственост на лица кои се занимаваат со спортско стрелаштво.

Во полициските акции за доброволно предавање на оружје во државата, кои беа спроведени од 2015 до 2021 година, биле предадени 1.865 парчиња оружје, 1.006 делови за оружје, 345 минско-експлозивни средства и 33.822 парчиња муниција.

Прикажи повеќе...

Европа

Захарова: Авторите на стратегијата на ЕУ кон Русија имаат проблем со чувството за реалност

Објавено пред

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, по повод надворешно-политичката стратегија на Европската унија за Русија изјави дека нејзините автори имаат проблеми со познавањето на историјата и разбирањето на реалноста.

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика, Жозеп Борел, претходно изјави дека стратагијата ќе биде усвоена по три принципи – одбивање, зауздување и соработка со Москва, пренесува ТАСС.

„Можете ли да замислите личност која ви нуди односи засновани врз принципите на одбивање, зауздување и соработка? Можете ли? Тоа е Борел“, напиша Захарова на својот канал на „Телеграм“.

Според неа, авторите на стратегијата очигледно имаат проблем со познавањето на историјата и чувството за реалност.

Прикажи повеќе...

Свет

Коронавирусот во САД бил присутен уште во 2019 година, покажа најнова студија

Објавено пред

Најново истражување покажа дека Ковид-19 пристигнал во САД кон крајот на 2019 година.
Новата анализа на примероци од крв од 24.000 Американци, донесена на почетокот на 2020 година, е најновото и најголемо истражување што сугерира дека вирусот пристигнал во САД во декември 2019 година.

Тоа беше неколку недели пред здравствените власти да го забележат првиот случај на коронавирус, пренесуваат американските гласила.

Анализата не е конечна, а некои експерти остануваат скептични.

Сепак, федералните здравствени власти сè повеќе ја прифаќаат временската рамка во која во САД можеле да се појават мал број на заразени со Ковид-19 пред светот да стане свесен за опасниот нов вирус што излезе во Кина.

Студијата е објавена вчера во списанието Клинички инфективни болести, пренесуваат агенциите.

„Студиите се прилично конзистентни“, рече Натали Торнбург од Центарот за контрола и превенција на болести (ЦДЦ).

„Веројатно тука имаше многу ретки и спорадични случаи порано отколку што знаевме. Но, тоа не беше раширено. Зголемувањето на бројот на заразени лица се случи дури на крајот на февруари “, рече таа.

Во студија предводена од ЦДЦ, објавена во декември 2020 година, биле анализирани 7.000 примероци на донации на крв од Црвениот крст на САД.

Притоа било заклучено дека некои Американци биле заразени со коронавирус веќе во средината на декември 2019 година.

Најновото истражување беше спроведено од тим кој вклучува истражувачи од Националниот институт за здравство.

Тие анализирале примероци на крв од повеќе од 24.000 луѓе низ целата земја, собрани во првите три месеци од 2020 година, како дел од долгорочна студија.

Коронавирусот се појави кон крајот на 2019 година во Вухан, Кина. Официјално, првиот заразен пациент во САД бил патник од државата Вашингтон, кој се вратил од Вухан на 15 јануари и побарал лекарска помош на 19 јануари, пренесуваат медиумите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија24 минути

ЕУ ја стави Македонија на листата безбедни земји за патување

Европската Унија одлучи да ја стави Република Северна Македонија на списокот на земји кои се безбедни за патување, пренесуват европските...

Свет2 часа

Борел: Три принципи во новата стратегија на ЕУ кон Русија

Новата надворешно-политичка стратегија на ЕУ кон Русија ќе се заснова на три принципи: одбивање, воздржаност и соработка, изјави високиот претставник...

Регион2 часа

Нови мерки во Србија – дозволени се матурски прослави, угостителите може да работат и на затворено

Поради постабилната епидемиолошка состојба во Србија, од денес во сила се нови мерки, од кои повеќето се однесуваат на угостителските...

Македонија2 часа

Од денеска нема полициски час, дозволени се веселби и настани на отворено

Од ноќеска на полноќ престана да важи одлуката за полициски час, а се укина и ограничувањето на работното време на...

Свет3 часа

Средбата Путин – Бајден во Женева под строго засилени мерки

Денеска, во Женева, американскиот претседател, Џо Бајден, ќе се сретне со рускиот претседател, Владимир Путин, и тоа ќе биде нивна...

Економија3 часа

Денеска се затвора јавниот повик за ваучери за одмор на работници со ниски приходи

Министерството за економија ги известува граѓаните дека заклучно со денешниот ден, 16 јуни (среда), се затвора јавниот повик за издавање...

Свет4 часа

(Видео) Израел бомбардира позиции на Хамас, прекршено примирјето во Појасот Газа

Израел синоќа ги бомбардира позициите на Хамас, со тоа беше прекршено примирјето во Појасот Газа, јавуваат светските агенции. Израелската страна...

Топ19 часа

Пронајдени 1.243 стебла марихуана во близина на болницата „Св. Еразмо“ во Охрид

Полицијата пронајде 1.243 стебла марихуана во близина на болницата „Св. Еразмо“ во Охрид. Според информациите на МВР, приведени се две...

Македонија21 час

28 новозаразени од коронавирус, нема починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.887 тестирања, а регистрирани се 28 нови случаи на...

Македонија22 часа

Актерката Силвија Стојановска доби три и пол години затвор поради учество во шверц на кокаин

Затворска казна од 3,6 години доби актерката Силвија Стојановска за транспортот на 700 килограми кокаин од Колумбија во Шпанија. Нејзиниот...

Македонија23 часа

Филипче ја прими грчката донација од 20.000 дози вакцини од „Астра зенека“

Министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи објави дека денеска пристигнала донацијата од 20.000 дози вакцини на „Астра зенека“...

Свет23 часа

„Политико“: Има пет работи поради кои Бајден ја сака Европа, една од нив е Балканот

Малкумина американски претседатели стапиле на таа функција со толку многу поминати километри во меѓународни патувања како што е Бајден, пишува...

Македонија24 часа

Вчера се аплицирани 4.840 вакцини, прва доза примиле 3.222 граѓани

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 259.935 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 3.222 граѓани,...

Македонија1 ден

Кацарска: Ниту еден политичар не може да ми влијае за некој предмет

Претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска, тврди дека врз неа не може да влијае ниту еден политичар ниту, пак, да...

Свет1 ден

Израел ги укина маските во затворено

Министерството за здравство на Израел објави дека од денеска веќе не важи обврската за носење заштитни маски во затворен простор....

Македонија1 ден

Владата ќе одлучува за укинување на полицискиот час

На седница што ќе почне денеска во 13 часот, според соопштение од владините служби, на дневен ред пред министрите за...

Свет1 ден

СЗО: Опаѓа бројот на новозаразени од коронавирус во последните седум недели

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејсус, рече дека има пад на новозаразени од коронавирус во последните...

Свет1 ден

Бајден вети дека ќе му ја каже црвената линија на Путин

Американскиот претседател, Џозеф Бајден, вчера во Брисел вети дека ќе му каже на својот руски колега Владимир Путин каде е...

Свет1 ден

Кина возврати на обвинувањата на НАТО: Кажувате невистини, ние сме мирољубиви

Кинеската мисија во Европската Унија денеска ја осуди процената на НАТО од вчерашниот самит дека Кина претставува „системски предизвик“. Водачите...

Македонија2 дена

Заев од НАТО Самитот 2021: Трансатлантското семејство е силно како никогаш порано

Премиерот Зоран Заев, заедно со лидерите на земјите членки на НАТО, учествуваше во централниот работен дел на годинешниот Самит на...

Досие