Контакт

Свет

Хелиодром, пристаниште, сауна, базен: се продава наследството на Пригожин

Објавено пред

Вила на брегот на Црното Море која наводно му припаѓала на водачот на Вагнер, Евгениј Пригожин, се продава за сума од милион и пол долари.

dobivaj vesti na viber

На почетокот на октомври на веб-страницата за недвижности беше објавена продажбата на рекреативниот центар во Геленџик. Се наведува дека објектот од 1.200 метри квадратни емтри и парцелата ги продава правно лице кое е носител на договор за закуп на површина од четири хектари за период од 49 години, пишуваат медиумите во регионот.

Исто така, се истакнува дека двокатната куќа има пет спални соби со површина од 30 до 40 метри квадратни и затворен дел со сауна и базен од 400 метри квадратни, а имотот има и куќа за гости од 150 квадратни метри, бањски комплекс од 250 метри квадратни метри, одвоена кујна од 28 метри квадратни, куќа за обезбедувањето и персоналот од 53 метри квадратни, две станбени згради од 70 метри квадратни, хелиодром, пристаниште.

Објектот претходно се користел за рехабилитација на борците на ПМЦ Вагнер – пишува локалниот портал „ Tipichkras“.

Дмитриј Шевченко, локален еколошки активист тврди дека локацијата ја изнајмила компанијата „Турстатус“ во 2016 година, а 76 отсто од акциите на компанијата од 2021 година му припаѓаат на синот на Пригожин, Павел.

Шевченко наведува дека локацијата во весниците е претставена како „фарма за дивеч“ иако таму нема животни и дека тоа е изигрување на законот, бидејќи подигањето ограда во шумата е прекршок.

Некои медиуми неодамна го објавија наводниот тестамент на водачот на Вагнер, според кој неговиот син Павел е единствениот наследник на неговиот имот.

Свет

(Видео) Трамп го покани Бајден на когнитивен тест, а потоа, во следната реченица, направи гаф

Објавено пред

Доналд Трамп го предизвика актуелниот американски претседател да направи когнитивен тест, но во следната реченица го помеша името на сопствениот доктор. Републиканскиот претседателски кандидат редовно го критикува Бајден за неговите различни гафови.

dobivaj vesti na viber

Говорејќи во Детроит, Трамп ја доведе во прашање менталната острина на претседателот. „Тој дури и не знае што значи зборот „инфлација“. Мислам дека треба да направи когнитивен тест како што направив јас“, рекол Трамп, пренесува „Скај Њуз“.

Неколку секунди подоцна, тој продолжи: „Д-р Рони Џонсон. Дали сите го познаваат Рони Џонсон, конгресменот од Тексас? Тој беше доктор во Белата куќа и рече дека сум најздравиот претседател во историјата, па веднаш ми се допадна“.

Сепак, тој очигледно мислеше на Рони Џексон, кој беше лекар во Белата куќа за време на неговиот претседателски мандат. Џексон беше избран во Конгресот во 2021 година и е еден од најгласните бранители на Трамп на Капитол Хил.

Во 2018 година, Трамп направи когнитивен тест на негово барање, изјави Џексон на новинарите тогаш. Испитот е дизајниран да открие рани знаци на губење на меморијата и други благи когнитивни оштетувања. Трамп, кој во петокот наполни 78 години, се запраша дали Бајден, како 81-годишник, воопшто треба да се кандидира за втор мандат.

Бајден исто така се потсмеваше на годините на Трамп. „Честитки од еден до друг старец. Годините се само бројка“, напиша Бајден во саркастична објава.

Прикажи повеќе...

Свет

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го распушти Воениот кабинет

Објавено пред

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го распушти Воениот кабинет формиран на 11 октомври минатата година за да управува со операциите против милитантните групи Хамас и Хезболах, објавија денеска израелските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Нетанјаху синоќа му соопшти на Кабинетот за безбедност дека официјално го распуштил Воениот кабинет. Распуштањето на воениот кабинет се очекуваше откако министерот за национална безбедност Бен Гвир лобирал да биде во тоа тело, пишува „Тајмс оф Израел“.

Се очекува Нетанјаху да донесе критични одлуки во војната за време на краткиот состанок без Бен Гвир, барајќи одобрение од безбедносниот кабинет.

Лидерот на Партијата за национално единство Бени Ганц поднесе оставка на функцијата министер во воениот кабинет претходно оваа недела, откако Нетанјаху не го исполни неговото барање да претстави јасна стратегија за Појасот Газа по крајот на војната.

Прикажи повеќе...

Свет

Поранешниот претседател Франсоа Оланд се враќа во политиката

Објавено пред

Поранешниот француски претседател Франсоа Оланд изјави дека повторно ќе се кандидира за пратеник на парламентарните избори, што е најнов политички пресврт откако неговиот наследник Емануел Макрон повика на предвремени избори, пишува Еурактив.

dobivaj vesti na viber

Оланд, кој беше француски претседател од 2012 до 2017 година, ја напушти функцијата со рекордно ниво на непопуларност – и кај делови од радикалната левица и кај социјалистите и граѓаните.

Тој најави дека ќе се кандидира за пратеник во југозападното одделение на Корез на листата на Новиот народен фронт, левичарска група формирана за изборите во која се социјалисти, тврдокорни левичари, зелени и комунисти.

Прикажи повеќе...

Најново

Култура1 час

Љутков: Мораме да ја вратиме националната култура и да ги направиме работниците во културата повторно горди на својата професија

„По предлог на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, Централниот и Извршниот комитет донесоа одлука со која сум предложен за министер...

Македонија1 час

Миле Јанакиески од денеска на слобода, по шест години излегува од затвор

По шест години во затвор, на слобода излегува Миле Јанакиески. Тој во периодот од 13.11.2018 година до 17.6 2024 неколкупати...

Македонија2 часа

Мисајловски: Силно ќе се заложам за модернизација на Армијата и засилување на борбената готовност

Сакам да се заблагодарам пред сѐ на нашиот македонски народ за огромната поддршка што ни ја даде на изборите за...

Свет2 часа

Најмалку 13 загинати во судир на воз во Индија

Најмалку 13 лица загинаа во судир на патнички и товарен воз во источната индиска држава Западен Бенгал, соопшти денеска полицијата....

Македонија3 часа

Николоски по предложувањето за министер: Како што го кренавме ВМРО-ДПМНЕ, ќе ја кренеме и Македонија

Би сакал да му се заблагодарам на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и иден Претседател на Владата Христијан Мицкоски за укажаната доверба...

Регион3 часа

За една недела тројца исчезнати туристи пронајдени мртви на грчките острови

За само една недела тројца исчезнати туристи се пронајдени мртви на грчките острови, јавија грчките медиуми. Турист од САД кој...

Македонија3 часа

Мицкоски за предлог-составот за влада: Имаме амбициозен план за реформи и проекти, чија реализација ќе почне од првиот ден

Мандатарот за состав на влада, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски синоќа по седниците на Извршниот и Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ...

Свет3 часа

Јенс Столтенберг: НАТО размислува да стави нуклеарно оружје во состојба на готовност

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека имало консултации меѓу членките на Алијансата за отстранување на нуклеарното оружје од...

Македонија14 часа

Тошковски по предлогот да биде министер: Ја прифаќам одлуката која за мене е голема одговорност и обврска кон сите вас

Досегашниот министер за внатрешни работи во техничката Влада, Панче Тошковски, е предлогот за истата оваа функција во новата влада. „Вечерва...

Македонија15 часа

Мицкоски ги соопшти петнаесетте предлози со имињата на министри во неговата влада

Мандатарот за состав на влада и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на прес-конференција ги соопшти имињата за кадровските решенија во...

Македонија16 часа

Извршниот и централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ заседаваат за кадровскиот состав од партијата

Извршниот и централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ денеска заседаваат за кадровскиот состав од партијата за владата што ќе го предложи мандатарот...

Европа20 часа

Германската полиција уби навивач кој со секира влегол во фан-зоната на Европско првенство (ВИДЕО)

Германската полиција во Хамбург имаше полни раце работа. Во градот каде хрватската фудбалска репрезентација ќе го одигра следниот натпревар на...

Македонија20 часа

Силјановска-Давкова од Швајцарија: Тековната војна во Украина нè засега сите нас

Во обраќање на пленарната сесија на Самитот за мир во Украина, што викендов се одржува во Бургеншток на езерото Луцерн...

Европа22 часа

Четворица загинати во страшна сообраќајка во Грција, пожарникарите го сечеа возилото за да ги извадат телата (ВИДЕО)

Во сударот меѓу автобус и автомобил, што се случи денес наутро пред Токсотес Ксанти, на стариот национален пат Ксанти-Кавала во...

Регион23 часа

Црвен аларм за туристите на Јадранот: месојадни црви забележани на плажите во Будва, Црна Гора и во Италија

Месојадни црви се забележани на плажите во Будва, Црна Гора и во италијанските региони Сицилија, Калабрија и Апулија. За туристите...

Свет23 часа

Затворениците кои држеа затворски чувари како заложници во градот Ростов се убиени

Руските безбедносни сили влегоа во притворниот центар на југот на Русија и ликвидираа шест затвореници кои ги држеа двајцата затворски...

Свет24 часа

Затворениците вооружени со ножеви во руската област Ростов зеле двајца полицајци како заложници

Обвинети во истражниот центар во руската област Ростов зеле двајца полицајци како заложници, соопштија денеска руските власти, цитирани од британските...

Македонија24 часа

Македонски концепт од Украина: Куќата на Крсте Петков-Мисирков ќе добие нова меморијална плоча на македонски јазик со македонско знаме

Делегација на политичката партија Македонски концепт, предводена од претседателот на партијата Петар Богојески и потпретседателот Самуел Наумовски-Викиус, остварија средба со...

Македонија24 часа

Тешки бетонски блокови пред паѓање висат од тераса спроти Владата, предупредува ЦУК

Тешки бетонски блокови пред паѓање висат од тераса и се опасност за минувачите по тротоарот на булеварот Илинден во ценатор...

Македонија1 ден

Радост, љубов, хармонија и мир посака Силјановска-Давкова по повод големиот муслимански празник Курбан бајрам

Претседателката Гордана Силјановска-Давкова, по повод големиот муслимански празник Курбан бајрам, упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница, Реис-ул-улема х....