Контакт

Европа

Хотел платил откуп на хакери во биткоини за да им ги ослободат гостите

Објавено пред

 

dobivaj vesti na viber

Еден од врвните хотели во Европа, објави дека морале да платат откуп во Биткоин валутата на хакери, кои им го презеле системот за отклучување и заклучување на вратите од собите, со што гостите или биле заклучени внатре или не можеле да влезат.

Бесните менаџери на хотелот„Romantik Seehotel Jaegerwirt“, луксузен хотел со 4 ѕвезди на падините на австиските Алпи, решија да го објават ова јавно, за и другите да се заштитат од слични напади.

Тие очекуваат ваквите напади да бидат се почести, а веќе контактирале со неколку колеги од браншата, од каде им кажале дека и тие се соочиле со сличен хакерски напад.

Хотелскиот менаџмент соопшти дека хотелот веќе трет пат е цел на сајберкриминалците, а последниот пат спеале потполно да го блокираат системот на заклучување. Гостите не можеле да влезат ни да излезат од собите, а клучевите не можеле да бидат репрограмирани.

Нападот се случил за првиот викенд од зимската сезона, кога хотелот бил полн, имало резервации за 180 гости. Хакерите не само што го презеле системот за заклучување, туку го нападнале и системот за резервации и системот за благајната.
Тие ветиле дека ќе го ослободат системот доколку им бидат платени 1.500 евра во Биткоин валутата.

Менаџерите овојпат решиле да го платат откупот, затоа што првите два пати им биле потребни многу повеќе пари за рестартирање на системот.
„Не добивме отштета од осигурувањето затоа што немаше кого да обвиниме не можеше да ги најдеме кои се“, вели менаџерот на хотелот.

Според него, поевтино било да им платат на хакерите, но сепак, вели дека секое евро платено на криминалци ги боли.

Кога хакерите ги добија парите, системот проработе нормално. Сепак, хакерите си оставиле отворена „задна врата“, за да можат да нападнат пак.

Но, четврти пат нема да има, тврдат од хотелот, затоа што сменети се компјутерите, а во системот се вградени последните безбедносни стандарди.

„Seehotel Jaegerwirt“, кој опстојува веќе 111 години, има уште едно иновативно решение за овој проблем. „На следното реновирање на хотелот, ќе ставиме врати како пред 111 години, во времето на нашите прадедовци, со нормален клуч, старовремски“, вели менаџерот.

Да се користи Биткоинот како валута за отплата во сајберкриминалот е во пораст, затоа што да се следат исплатите е многу потешко, поради начинот на кој оваа криптовалута функционира./крај/мф

Европа

(Видео) Ураган во Москва: двајца загинати, над 30 повредени

Објавено пред

Најмалку 35 лица се повредени, а двајца загинаа како последица на ураганот што во четвртокот ја зафати Москва.

dobivaj vesti na viber

Меѓу повредените има и шест деца.

Надлежните апелираа до граѓаните да не излегуваат надвор при лоши временски услови поради обилните врнежи кои се очекуваат во главниот град на Русија.

Ураганот предизвика големи штети на делови од градот.

Според податоците на надлежните служби, соборени се речиси 1.200 дрвја, оштетени се 645 автомобили и неколку столбови за улично осветлување, пренесува РИА Новости.

Прикажи повеќе...

Европа

Шумски пожари беснеат во Турција: најмалку 5 лица загинаа, десетици се повредени

Објавено пред

Најмалку пет лица загинаа, а повеќе десетици се повредени, од кои 10 потешко, во шумските пожари што во текот на ноќта зафатија неколку села во југоисточна Турција, изјави денеска турскиот министер за здравство Фахретин Коча.

dobivaj vesti na viber

„Пет лица загинаа, а 44 се повредени, од кои 10 потешко“, кога пожарот зафати две области во близина на градот Мардин на југоистокот од земјата, напиша министерот за здравство Фахретин Коча на платформата Икс.

Најголемиот пожар избувна во областа меѓу Мардин и Дијарбекир.

Во гаснењето на пожарот интервенирале 41 возило и 150 луѓе, јавува Анадолија.

Прикажи повеќе...

Европа

15-годишна тинејџерка киднапирана и силувана во Германија

Објавено пред

Тинејџерка на возраст од 15 години, по потекло од БиХ, била киднапирана и силувана во Гелзенкирхен, Германија, пренесува Билд. Ја силувале двајца маскирани мажи.

dobivaj vesti na viber

Девојката во средата вечерта го пријавила киднапирањето и силувањето во полиција во Есен. После училиште, околу пладне, стоела на автобуската станица и ја чекала другарката, кога и пришло бело комбе. Од комбето излегле маскирани лица и ја одвлекле 15-годишната девојка во возилото, а потоа се оддалечиле во непознат правец.

Тинејџерката во пријавата навела дека мажите ја однеле во куќа на непозната локација и таму ја силувале.

По извесно време, тинејџерката била однесена во Есен и исфрлена на улица. Девојката вели дека киднаперите биле облечени во црно и со маски на главите. Забележала дека зборуваат германски, но со арапски акцент. Таа изјавила и дека возеле брзо и дека за малку ќе предизвикале судар неколку пати.

Нејзините тврдења ги потврди и полицискиот портпарол кој рече дека другите возачи на опишаната рута забележале бело комбе кое вози над сите ограничувања на брзината.

Полицијата трага по можни сведоци кои биле на автобуската станица Хорст и по лица кои го виделе белото комбе во Есен или во Гелзенкирхен, пишува Билд.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија20 минути

Филипче: Ќе ја отвориме работата на комисиите – политиките ќе се градат врз основа на широка стручна дебата

Венко Филипче, кандидат за претседател на СДСМ, вчера во Куманово пред партиското членство ги образложи главните постулати на неговата програма....

Регион39 минути

Жена е пронајдена на плажа во Полихроно, мислеле дека е онесвестена

Неидентификувана жена е пронајдена онесвестена, во четврток попладне на плажа во Полихроно во општина Касандра на Халкидики. Жената била преземена...

Македонија46 минути

Планинарска спасителна служба извлече повреден турист во Охридско, лицето е пренесено во болница

Регионалниот ЦУК Охрид, извести дека вчера Планинарска спасителна служба од 13.40 до 15.00 часот, имала спасителна акција на територија на...

Свет1 час

Путин и се закани на Јужна Кореја

Рускиот претседател Владимир Путин ја предупреди Јужна Кореја дека ќе направи „голема грешка“ доколку ја вооружи Украина во војна против...

Свет2 часа

Трамп предлага зелен картон за странците кои дипломираат во САД

Републиканскиот претседателски кандидат Доналд Трамп вчера предложи луѓето кои дипломираат на универзитетите во САД автоматски да добијат зелен картон, или...

Свет3 часа

Северна Кореја гради ѕид на границата со Југот

Северна Кореја гради ѕид на неколку локации во близина на границата со Јужна Кореја, откриваат сателитски снимки анализирани од Би-би-си....

Свет3 часа

(Видео) Нетанјаху објави снимка во која ги критикува САД; Белата куќа: Длабоко сме разочарани

Белата Куќа изрази длабоко разочарување поради критиките на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху кон САД, во услови на тензии меѓу двата...

Македонија4 часа

Зголемена фреквенција за излез од државата, се чека околу 45 минути

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози, извести АМСМ. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од...

Свет15 часа

Руте е идниот шеф на НАТО – верен сојузник на Украина и жесток критичар на Путин

Холанѓанецот Марк Руте, кој ќе стане нов генерален секретар на НАТО, е жесток критичар на рускиот претседател Владимир Путин и...

Македонија16 часа

Сиљановска и американската амбасадорка разговараа за ЕУ: „Поцесот не смее да трпи притисоци од други земји-членки“

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска ја прими амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Анџела Агелер. На средбата беше разговарано за можностите...

Регион21 час

Бомбашки напад во Црна Гора, убиени двајца припадници на озлогласен мафијашки клан

Две лица загинаа, а три се повредени утринава на Цетиње во Црна Гора, кога била активирана експлозивна направа во близина...

Македонија22 часа

Мицотакис: Скопје да сфати дека не може да си игра со Атина за прашањето на името

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во интервју за радиото „Реал фм“ го коментира ставот на мандатарот за формирање влада, Христијан Мицкоски,...

Македонија23 часа

Мицкоски: Поднесовме предлог-измени на Законот за енергетиката по скратена постапка, со кој нема да се зголеми цената на струјата на домаќинствата

Изминативе денови во јавноста една тема ги разбранува страстите и оправдано, тоа беше цената на електричната енергија, која практично ќе...

Спорт23 часа

ФФМ од Даку побара да ѝ се извини на македонската држава, а од УЕФА да го казни албанскиот репрезентативец

Фудбалската федерација на Македонија се огласи по повод навредите кои од теренот на стадионот во Хамбург, ги испрати албанскиот репрезентативец...

Македонија1 ден

Сè повеќе повици за присуство на змии во Македонија, ЦУК со апел за внимателно движење во природа

На секои неколку дена има пријава за змии и во населени места. Центарот за управување со кризи информира дека во...

Македонија1 ден

25-годишен војник почина на Криволак, му се слошило за време на марш

Дваесет и петгодишен професионален војник почина на полигонот Криволак за време на марш кога му се слошило. Се работи за...

Спорт1 ден

(Видео) Албанскиот репрезентативец Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Албанија и Хрватска, вчера во Хамбург, одиграа одличен натпревар. Заврши 2:2, откако Хрватска направи пресврт по водството на Албанија, а...

Свет1 ден

Семејствата на жртвите бараат од „Боинг“ отштета од рекордни 25 милијарди долари

Семејствата на жртвите на двете несреќи на „боинг 737 макс“ побараа повторно судење и отштета од 24,8 милијарди долари за...

Македонија1 ден

Елфете Исмаили oд Алијансата е кандидат за заменик-министер за одбрана, а Флакрон Беџети за заменик-министер за земјоделство

Крилото на Арбен Таравари од Алијансата за Албанците одржа состанок, на кој се разговараше за изборот на кадрите за идната...

Македонија1 ден

Сончево и многу топло време со температура до 40 степени

Времето денес ќе биде претежно сончево и многу топло со слаб до умерен, а по должината на Повардарието повремено засилен...