Контакт

Свет

„Хјуман рајтс воч“ го критикуваше Бајден: САД продолжуваат да продаваат оружје на Израел и Египет

Објавено пред

„Хјуман рајтс воч“ го критикуваше американскиот претседател Џо Бајден и другите западни лидери за слаба одбрана на демократијата и неуспех да се справат со климатската криза, пандемијата на Ковид-19, сиромаштијата, нееднаквоста и расните неправди.

За разлика од поранешниот американски претседател Доналд Трамп, кој беше опишан од извршниот директор за човекови права Кенет Рот како „пријателски автократ“, Бајден ја презеде функцијата во јануари 2021 година со ветување дека ќе ги стави човековите права во центарот на неговата надворешна политика.

„Тој продолжи да им продава оружје на Египет, Саудиска Арабија, Обединетите Арапски Емирати и Израел и покрај нивната постојана репресија“, напиша Рот во годишниот светски извештај на Human Rights Watch, објавен во четвртокот.

„Другите западни лидери покажаа слична слабост во одбраната на демократијата“, напиша Рот и ги именуваше францускиот претседател Емануел Макрон и поранешната германска канцеларка Ангела Меркел.

Рот, исто така, рече дека за време на клучните самити Бајден се чинеше дека го изгубил гласот кога станува збор за јавно осудување на сериозните кршења на човековите права.

„Стејт департментот на САД објавуваше повремени протести против репресијата во одредени земји, а во екстремни случаи администрацијата на Бајден воведе насочени санкции за некои одговорни функционери, но влијателниот глас на претседателот често отсуствуваше“, напиша тој.

Американските власти ја бранеа администрацијата на Бајден, велејќи дека дипломатите честопати искажувале загриженост за човековите права кај странските лидери, вклучително и тешки разговори со противниците како Кина и Русија.

„Ако демократиите сакаат да надвладеат во глобалната конкуренција со автократијата, нивните водачи мора да сторат повеќе отколку да укажат на неизбежните недостатоци на автократите. Тие мора да дадат посилен, позитивен аргумент за демократско владеење“, рече Рот.

Свет

Австрија затвори девет училишта – 2.600 паралелки во карантин

Објавено пред

Во моментов 2.600 паралелки во Австрија се испратени во карантин поради короната, а девет училишта се затворени, соопшти денеска Министерството за образование.

Во Австрија има околу 6.000 училишта и околу 58.000 паралелки, така што 95 отсто од часовите се уште се одржуваат нормално.

Сепак, бројот на часови кои се префрлаат на онлајн часови рапидно расте поради појавата на корона кај учениците.

Така, во вторникот беше објавено дека 1.900 паралелки се испратени во карантин, а по два дена тој број се зголеми на 2.600.

Според правилото кое во моментов се применува при откривање инфекција кај еден ученик, наставата продолжува нормално, но учениците мора да се тестираат секојдневно во наредните пет дена.

Доколку во рок од три дена се откријат инфекции кај друг ученик, одделението се испраќа во карантин, односно на онлајн часови.

Инаку, учениците се тестираат три пати неделно во училиштата, од кои еден мора да биде ПЦР тест.

Кога станува збор за градинките во Виена, 11% од детските групи моментално се во карантин.

Прикажи повеќе...

Свет

Бернард Анри Леви: Путин е непријател, мора да ја прифатиме Студената војна и да ја спречиме доминацијата на Русија и Кина

Објавено пред

Контроверзниот и оспоруван француски филозоф Бернар Анри Леви, познат по својата посветеност на либералниот интервенционизам, повика на отворен конфликт со Москва и Пекинг, за да не се „живее во свет во кој доминираат Русија и Кина“.

Според него, конфликтот меѓу Русија и Украина достигна точка на вриење, а Путин се однесува како непријател кон Западот. Ако Американците не сакаат да видат повторно мапиран свет во кој доминираат Кина и Русија, тогаш мора да почнат да се грижат за тоа што се случува во Украина.

„Она што го гледам е чин на војна и уцена од Владимир Путин. Тој повеќе не е партнер на Европа. Тој повеќе не е противник. Тој се однесува како непријател. И во последните денови имавте низа изјави со кои ѝ се заканувавте на Европа со тотална војна. Ова е многу, многу сериозна ситуација која далеку ја надминува судбината на Украина“, изјави Бернар Анри Леви .

„Ние (Западот) немаме избор. Ние не живееме во светот на ангелите. Следниот чекор би можел да биде во Тајван или на некое друго место, а целата карта на светот ќе се промени. Ќе живееме во свет во кој доминираат Кинези и Руси. Дали тоа го сакаат американските гласачи? Ако сакаме мир, мора да ја прифатиме Студената војна“.

Прикажи повеќе...

Свет

Претседателот на Белорусија: Ќе и помогнеме на Русија во случај на агресија врз неа

Објавено пред

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, денеска изјави дека во светот расте агресијата и дека изборот се или нови договори меѓу клучните земји или војна.

Во своето обраќање во парламентот, Лукашенко рече дека Минск ќе учествува во борбени операции во случај на воена агресија врз Русија, пренесува РИА Новости.

Во последните месеци, односите меѓу Русија и Западот станаа напнати, бидејќи Вашингтон и Брисел ја обвинуваат Москва дека подготвува инвазија на Украина.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Лавров: Преговорите со САД и НАТО не се завршени – нема да дозволиме рушење на нашите интереси

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави за новинарите дека Москва не сака војна, но дека нема да дозволи...

Свет3 часа

Тропска бура однесе 77 животи во Jужна Африка

Бројот на загинати во тропската бура Ана, која погоди три јужноафрикански земји – Мадагаскар, Мозамбик и Малави, се искачи на...

Свет3 часа

Бајден: Одлучно ќе одговориме ако Русија ја нападне Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден во телефонски разговор со украинскиот лидер Володимир Зеленски ја потврдил подготвеноста на Вашингтон да одговори одлучно...

Македонија17 часа

Регистрирани нови 1.861 случај на Ковид-19 и 27 починати

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Свет19 часа

НАТО со нови барања до Москва

Откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека САД ѝ испратиле на Москва одговори на безбедносните барања на Русија, истото...

Македонија20 часа

СОНК: Второто полугодие да почне онлајн, училиштата можат да бидат опасен кластер

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура бара Владата да ја повлече одлуката за почеток на второто полугодие со физичко...

Топ23 часа

Осомничениот за сообраќајката кај Лисиче возел под дејство на алкохол и поминал на црвено

Јавното обвинителство од Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишниот скопјанец за кого постои сомнение за тешки дела...

Европа23 часа

Лавров: САД не одговараат на најважното прашање – ширењето на НАТО кон исток

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денеска изјави дека содржината на американскиот одговор на рускиот предлог за безбедносни гаранции...

Македонија1 ден

Писмо со закани по живот од терористичка организација добил јавниот обвинител Јовески

Државниот јавен обвинител извести дека во текот на вчерашниот ден, преку препорачана пратка експедирана од Пошта Битола на 17.1.2022 година...

Европа1 ден

Данска ги укинува сите ограничувања, короната е исклучена од категоријата на критични болести

Данските власти донесоа одлука за исклучување на Ковид-19 од категоријата на критични болести, а од 1 февруари ќе бидат укинати...

Европа1 ден

Војник застрелал петмина стражари во фабрика за оружје во Украина

Војник на украинската национална гарда од засега непознати причини пукал во припадници на обезбедувањето во воена фабрика во Днепар, при...

Македонија2 дена

Наставата продолжува со физичко присуство на 1 февруари

Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование на учениците да продолжи со физичко присуство на 1 февруари. Оваа...

Македонија2 дена

Се намалува периодот на карантин на седум дена

Владата на денешната седница донесе одлука за намалување на периодот на изолација за лицата кај кои лабораториски е утврдено присуство...

Македонија2 дена

Нови 2.019 случаи на коронавирус, починаа 19 лица

Во последните 24 часа направени се 6.119 теста, а регистрирани се 2.019 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 968, Битола...

Македонија2 дена

ЦУК апелира до граѓаните да не се движат под опасната карпа на Матка, се преземаат активности за превенција

Центарот за управување со кризи апелира до граѓаните да не се движат на местото под опасната карпа на Матка, поточно...

Топ2 дена

(Видео) Разбиена криминална група, запленетa марихуана вредна 50.000 евра

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал денеска донело наредба за истрага против три лица за кои постои сомнение дека...

Македонија2 дена

Преку снимки од надзорните камери околу мостот Гоце Делчев ќе се расветлуваат причините за несреќата

Обвинител од скопското основно јавно обвинителство извршил увид и презема дејствија за утврдување на фактите за настаната тешка сообраќајна несреќа...

Топ2 дена

Пешак прегазен пред мостот Гоце Делчев

Тешка сообраќајна несреќа се случила денеска, нешто по 11 часот, во центарот на Скопје. Пешак бил прегазен во близина на...

Македонија2 дена

Мицевски: Бараме укинување на Пржинската влада

Дополнување на дневниот ред, со точка за предлог-закон за изменување на Законот за Владата на Република Македонија по скратена постапка,...

Топ2 дена

Фатална сообраќајка во Лисиче – загина возач, а тешко повредена е неговата 15-годишна ќерка

Дежурен обвинител од скопското Основно јавно обвинителство извршил увид на местото на тешка сообраќајна несреќа што се случила синоќа околу...

Досие