Контакт

Свет

Четиринаесет годишно девојче почина за време на породување во црква во Зимбабве

Објавено пред

Полицијата во Зимбабве ја истражува смртта на 14-годишно девојче за време на породувањето, случај што наиде на жестока осуда од граѓаните и активистите за човекови права, објави Би-Би-Си.

Меморија Мачаја почина на 15 јули додека се породи во црква во источниот регион Маранж. Случајот како што пишуваат медиумите само ја откри експлоатацијата на малолетниците, бидејќи девојката наводно морала да го напушти училиштето и да се омажи.

ОН ја повикаа владата на Зимбабве бракот со деца да го прогласи за кривично дело и да ја прекине таквата пракса. Отворена е и петиција преку Интернет, со која се бара правда за починатото девојче, а досега ја потпишале околу 57.000 луѓе.

Новороденчето преживеало и е добро, велат од нејзиното семејство, пренесуваат агенциите.

Некои семејства гледаат финансиска корист во детските бракови, а девојчињата често се надеваат дека бракот ќе им овозможи да одат на училиште, но наскоро завршуваат бремени и преоптоварени со домашни обврски.

Свет

Седум торнада го погодија северниот дел на Италија

Објавено пред

Седум торнада го погодија северниот дел на Италија, а големата бура донесе поплави околу градовите Милано и Торино.

Според веб-страницата Миланотудеј.ит, природните катастрофи не повредиле никого, но штетата е голема: домови, спортски објекти и магацини претрпеле големи штети.

Торнадото беше забележано во неделата во Милано, Павија, Виа Лоди, Кремона и Бреша.

„ Никогаш не се случило да се регистрираат седум торнада во еден ден на овие простори, веројатно никогаш не се случиле во цела Италија. Од тој број, шест торнада минале низ Ломбардија, а седмото преку Емилија Ромања”, се наведува на страницата „Торнадо во Италија“ на Фејсбук.

Покрај тоа, на северот на Италија наврнаа 220 милиметри дожд.

Прикажи повеќе...

Свет

Путин останува во изолација

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин се чувствува одлично, но ќе продолжи да работи во самоизолација оваа недела, изјави неговиот портпарол Дмитриј Песков.

„ Се чувствува одлично и продолжува да работи. Сепак, настаните оваа недела главно ќе се одржуваат во режим на видео конференција”, изјави портпаролот на рускиот претседател за работниот распоред на рускиот претседател.

Путин е во самоизолација од пред шест дена поради случаите на Ковид-19 во неговата околина, објави Кремљ. Како што рече тогаш Песков, рускиот претседател е апсолутно здрав и е во изолација од превентивни причини.

Прикажи повеќе...

Регион

ЕУ ги повика Белград и Приштина да ги намалат тензиите

Објавено пред

Портпаролот на ЕУ, Петер Стано, ги повика Белград и Приштина веднаш да ги намалат тензиите и да се воздржат од еднострани потези.

Тој додава дека специјалниот претставник на ЕУ, Мирослав Лајчак, моментално е во Белград, каде што ќе се сретне со претседателот на Србија, Александар Вучиќ, и дека Лајчак разговарал со политичките лидери во Косово за ситуацијата.

Одговарајќи на прашањето на „Танјуг“ за состојбата на административните премини меѓу северно Косово и централна Србија, Стано рече дека слободата на движење е еден од темелите на ЕУ и оти се очекува Белград и Приштина да ја промовираат таа слобода во регионот.

„Ги повикуваме двете страни да се воздржат од еднострана акција и да ги намалат тензиите, веднаш. Ги повикуваме и двете страни да ги разгледаат сите прашања преку дијалог во Брисел и да го користат дијалогот како платформа за решавање на сите отворени прашања што ги имаат едни со други, вклучувајќи ја и слободата на движење“, вели Стано.

Блиндирани возила и специјални сили од утрово се распоредени на два административни премина на северот на Косово.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Нови 154 заболени од Ковид-19, починале 12 луѓе

Во последните 24 часа се направени 1.967 тестирања, а регистрирани се 154 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 118, Куманово...

Македонија4 часа

Заев: Прашањето за морална одговорност и моја оставка стана банално

Премиерот Зоран Заев изјави дека прашањето за морална одговорност и за негова оставка станува банално. „СДСМ има квалитетни кадри коишто...

Македонија4 часа

Позитивни на коронавирус се 13 воспитувачи и 9 деца во градинките, Шахпаска вели дека состојбата е стабилна

Тринаесет воспитувачи и 9 деца се позитивни на коронавирус низ градинките, информираше денеска министерката за труд и социјална политика, Jагода...

Македонија6 часа

Стевчо Јакимовски ќе настапи самостојно во Карпош, во другите општини ГРОМ ќе коалицира со ВМРО-ДПМНЕ

Граѓанската oпција за Македонија-ГРОМ на овие локални избори одлучи да настапува самостојно во oпштина Карпош со претседателот на партијатија Стевчо...

Свет7 часа

(Видео) Најмалку осум починати и десет повредени во пукотниците на рускиот универзитет, напаѓачот бил студент

Околу осум лица загинаа додека повеќе од десет се повредени во драмата на рускиот универзитет каде што непознато лице отвори...

Свет7 часа

(Видео) Проработе вулкан во Шпанија, лавата проголта 20 куќи

Шпанските власти евакуираа околу 5.000 луѓе од неколку села на канарскиот остров Ла Палма поради ерупција на вулкан, соопштија локалните...

Македонија1 ден

Маричиќ: Над милион попишани граѓани, влегуваме во последната фаза

Откако Државниот завод за статистика извести дека денеска се попишани над милион граѓани, министерот за правда Бојан Маричиќ, преку социјалните...

Свет1 ден

Три европски земји ги укинуваат сите ковид-мерки, за таквиот чекор клучни се две нешта

Данска, Шведска и Холандија ги укинуваат практично сите мерки во борбата против пандемијата на коронавирус. Стапките на вакцинација се релативно...

Македонија1 ден

Изминатава недела Македонија е прва во Европа според бројот на починати од Ковид-19 на милион жители

Според бројот на смртни случаи минатата седмица, Гренада е повторно на прво место во светот со 212 смртни случаи на...

Македонија1 ден

Започна уривањето на старата конструкција на Универзална сала

Универзална сала започнува да го добива своето ново лице, сподели градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов на својот Фејсбук профил. Според...

Македонија1 ден

Со хебла оштетена таблата за електрична енергија во модуларната болница во Прилеп

Општа болница Прилеп до Министерството за внатрешни работи синоќа пријави случај на физичко оштетување на таблата за електрична енергија од...

Топ1 ден

Приведен сопственикот на угостителски објект во Гостивар кој примал гости без сертификат за вакцинација

Гости без сертификат за вакцинација биле затекнати во угостителски објект во Гостивар а по реакција на полицијата објектот бил затворен...

Свет1 ден

Париз за потегот на САД и Австралија – лицемерие, презир, лаги

Лицемерие, презир, лаги, се зборовите што ги користи францускиот министер за надворешни работи за да ја опише кризата во односите...

Свет1 ден

Светските лидери среде пандемија во Њујорк и покрај противењето на Американците

Светските лидери се собираат во Њујорк од вторник на дебата на Генералното собрание на Обединетите нации, која ќе се фокусира...

Европа1 ден

Италијанците следната година излегуваат на референдум за легализација на марихуаната

Референдум за легализација на марихуаната најверојатно ќе се одржи во Италија следната година. Поддржувачите за легализација на марихуаната ги собраа...

Свет1 ден

Русите на гласање на последниот ден од парламентарните избори

Недела е последен ден за гласање на Русите на тридневните парламентарни избори во земјата. Околу 110 милиони луѓе имаат право...

Македонија2 дена

41 починато лице, регистрирани 539 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, дека во последните 24 часа се направени 5.589 тестирање, а регистрирани се 539 нови случаи на...

Топ2 дена

Осумдневен притвор за пет лица од вчерашните протести во Тетово

Судијата на претходна постапка при Основниот суд Тетово им определил осумдневен притвор на петмината приведени по вчерашните протести во Тетово....

Свет2 дена

Експертите во САД против трета доза на вакцина за севкупната популација

Советодавниот одбор на Американската администрација за храна и лекови (ФДА) денеска го отфрли планот да понуди дополнителна, трета доза на...

Македонија2 дена

Османи формира работна група за укинување на визите со САД

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, на неговиот Фејсбук профил информира дека формирал работна група во рамки на Министерството за...

Досие