Контакт

Свет

Шпанија доби милијарди евра помош, но не знае како да ги искористи

Објавено пред

По обезбедување дарежлив удел во европските фондови за закрепнување од корона-кризата, Шпанија се соочува со неверојатен проблем, а тоа е како да се искористат сите тие пари, рекле владини извори за „Ројтерс“.

„Ова не е криза на пари, туку криза на идеи“, рекол еден од изворите.

За земја која од 2016 година не успеала да донесе годишен буџет поради продолжена политичка парализа потребата за ненадејно повлекување дополнителни пари е предизвик, велат изворите.

Шпанија е погодена исклучително силно од пандемијата. Ковид-19 погоди повеќе од 640.000 луѓе, претежно меѓу западноевропските земји, и уби повеќе од 30 000 луѓе. Економијата падна за 18,5 проценти во вториот квартал.

За да закрепне, на Шпанија и` беа дадени околу 140 милијарди евра неповратни грантови од пакетот за обновување на Европската Унија, во вкупна вредност од 750 милијарди евра. Тоа вклучува 43 милијарди евра грантови само во следните две години – околу осум проценти од годишното трошење.

„Не е лесно да се потрошат тие пари“, рече друг извор од владата.

Четири извори запознати со управувањето со фондовите изјавија дека постои загриженост и нервоза за тоа како да се постави систем за преземање на толку многу ликвидност.

Друг извор со директен увид во управувањето со средствата рече дека главните проекти за примање средства се веќе предвидени и дека Шпанија сигурно ќе се придржува до роковите и барањата наметнати од Брисел.

Европската комисија им препорача на европските влади парите да ги трошат на зелена енергија, транспорт и инвестиции во дигитализацијата.

Шпанскиот премиер Педро Санчез, кој на самитите на ЕУ во јули се бореше за одобрување на фондот за закрепнување, ја стави својата канцеларија во позиција за надѕор на спроведувањето на планот за закрепнување, а би требало да биде формирана и советничка група на корпоративни директори, објаснил друг извор.

Свет

Околу 650 кривични постапки се отворени по немирите во Белорусија

Објавено пред

Околу 650 кривични постапки се отворени во Белорусија за немирите и протестните акции, од нив 70 се веќе испратени во судовите, изјави државниот јавен обвинител на Белорусија, Андреј Швед, во интервју за ТВ каналот „Белорусија 1“.

„На почетокот на октомври беа покренати околу 400 кривични постапки за масовни немири, насилни акции против полицајците и други службени лица. Во средината на октомври веќе имаше повеќе од 500 постапки. Денес станува збор за 657 кривични случаи“, рече тој.

„Оваа практика ќе продолжи – секој што нарушува нечиј живот, здравје, јавна безбедност ќе биде осуден на максимална затворска казна”, предупреди Швед.

Според него, значителното зголемување на бројот на покренати кривични случаи е показател за радикализирање на она што се случува во белоруското општество.

„Целото движење што ни се претставува како мирно одамна престана да биде мирно. Всушност, се води војна што доби екстремно радикални форми во изминатите неколку недели“, додаде Швед.

Белорусија ги одржа своите претседателски избори на 9 август. Според податоците на Централната изборна комисија, актуелниот претседател Александар Лукашенко доби 80,1 отсто од гласовите. Светлана Тихановска, која освои 10,12 отсто, одби да ги признае резултатите од изборите и ја напушти Белорусија.

Протести избија во главниот град на земјата Минск и во неколку други градови по гласањето за претседател, што доведе до судири меѓу демонстрантите и полицијата. Крајниот рок за „Ултиматумот на народот“ од опозицијата истече во неделата на 25 октомври, а беше упатен до претседателот Александар Лукашенко од страна на сега веќе прогонетата поранешна претседателска кандидатка Светлана Тихановскаја. Барањата вклучуваа оставка на актуелниот претседател, ослободување на политички затвореници и крај на насилството. Опозицијата ги повика работниците во индустриските претпријатија да започнат штрајк ако овие барања не бидат исполнети.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Објавена снимка пред Нотр Дам, луѓето бегаат од напаѓачот

Објавено пред

На социјалните мрежи беше објавено видео по нападот во Ница во кој беа убиени три лица.

На видеото се гледа како луѓето бегаат од напаѓачот кај катедралата Нотр Дам.

„Бев присутна непосредно пред првите пукања, човекот се засолни во # НотрДам, потоа пристигнаа многу полицајци, тој се обиде да избега од # катедралата, а полицијата го застрела“, пишува покрај видеото.

Прикажи повеќе...

Европа

Путин: Се работи и на трета руска вакцина, масовна вакцинација до крајот на годинава

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека руските вакцини против Ковид-19 се безбедни и ефикасни.

„Најважно е дека вакцината мора да биде безбедна и ефикасна. Двете од овие барања се исполнети и во двата случаја”, рече Путин и додаде дека на пат е и трета.

Рускиот претседател истакна дека очекува масовната вакцинација во Русија да започне до крајот на 2020 година, пренесе агенцијата „Тасс“.

„Вакцината ќе биде доставена до сите региони. Се надевам дека ќе можеме да започнеме масовна вакцинација до крајот на годинава“, рече тој на инвестицискиот форум „Русија повикува“.

Првата земја што ја добила руската вакцина е Белорусија, додаде Путин.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Спасовски пренесен на Инфективната клиника во Скопје

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, вчеравечер е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Согласно протоколите, тој со...

Економија2 часа

АЕК ќе спроведува физибилити-студија за влијанието на 5Г-мрежата врз здравјето на луѓето

Агенцијата за електронски комуникации набргу ќе распише меѓународен тендер за избор на компанија што ќе изработи физибилити-студија за влијанието на...

Македонија3 часа

Задолжителна самоизолација од закажувањето тестирање на Ковид-19, казните се 50 евра

Со новите законски измени самоизолацијата е задолжителна при тестирање на Ковид-19 од закажување на тестот или самото тестирање, па сè...

Свет3 часа

Во нападот во Ница убиени три лица, една жена е обезглавена

Во нападот што се случи во Ница, за кој се сомнева дека е терористички, убиени се три лица со нож,...

Македонија5 часа

МОН најави реформа на учебниците по честите реакции за грешки и стереотипи во нив

Министерството за образование и наука формира работна група која развива концепт за целосна и суштинска промена на учебниците за основно...

Македонија5 часа

Стапија во сила новите мерки – забрането е групирање по 22 часот, казната е 500 евра

Од денеска забрането е групирање на отворено на повеќе од четири лица по 22 часот, а казната за непочитување на...

Свет5 часа

Едно од ретките места во светот без коронавирус ги забележа првите два случаја

Маршалските Острови, едно од последните места во светот каде што немаше коронавирус, ги забележаа првите два позитивни случаја, пишува Би-би-си....

Македонија6 часа

Од денеска маските се задолжителни на отворено

Собранието синоќа со 53 гласови „за“, 26 воздржани и ниту еден глас против ги изгласа измените во Законот за заштита...

Македонија6 часа

Седница на Советот за безбедност за состојбата со коронавирусот во Македонија

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во „Вила Водно“, со почеток во 11 часот, ќе се одржи седница на Советот...

Европа16 часа

(Видео) Од петок карантин во цела Франција

Францускиот претседател Емануел Макрон прогласи каратин од петок што ќе трае најмалку до 1 декември. „Бранот се рашири низ цела...

Македонија16 часа

Славјанка Петровска позитивна на коронавирус, качила температура додека била на седница во Собранието

Актуелната пратеничка во Собранието од СДСМ и поранешна дополнителна заменичка на министерот за внатрешни работи во техничката влада Славјанка Петровска...

Македонија17 часа

Во Скопје рекорден број новозаразени, Аеродром надмина 700 активни случаи

Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани рекордни 422 нови случаи на Ковид-19, а во тој период починале тројца...

Македонија18 часа

Рекордни 870 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 14 лица

Во последните 24 часа во Македонија 14 лица починаа од коронавирус, а потврдени се 870 нови случаи од  2.647 тестирања,...

Свет19 часа

Германија воведе строги мерки: рестораните, кината и баровите ќе бидат затворени 4 недели

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека германските власти се согласиле на четиринеделен делумен карантин. Во овој временски период затворени...

Македонија23 часа

МОН го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение

Министерството за образование и наука го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение поради несоодветна и дискриминирачка содржина. „Во...

Македонија23 часа

Пауновски: Нови вработувања ќе има в година, дотогаш ќе се снаоѓаме

Државниот пазарен инспекторат добил од Владата ветување дека в година ќе им бидат одобрени бараните 20 нови вработувања. Директорот на...

Македонија24 часа

Поради контакт со Спасовски, само едно лице е во изолација

Државниот санитарен и здравствен инспекторат издал само едно решение за изолација на лице што било во контакт со министерот за...

Македонија24 часа

Пожарникарите протестираа пред канцеларијата на Шилегов

Пожарникарите на мирниот протест пред канцеларијата на градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, порачаа дека не се откажуваат од своето барање...

Македонија1 ден

Поранешениот шеф на кабинетот на Мијалков, Тони Јакимовски, осуден на шест години затвор

Поранешениот шеф на кабинетот на ексдиректорот во УБК, Сашо Мијалков, Тони Јакимовски, е осуден на шестгодишна затворска казна во случајот...

Македонија1 ден

„Изброј до 15 пред да ја заколеш жена ти“ – совет во учебник по македонски за шесто одделение

„Изброј до 15 пред да ја заколеш жена ти“ – ова е совет во учебник по македонски за шесто одделение....

Досие