Контакт

Свет

Шпанија разби банда што финансирала милиција на Ал каеда

Објавено пред

Шпанската полиција во вторникот уапси 10 државјани од сириско потекло обвинети за финансирање на терористичката милиција Ал каеда во Сирија, објави Министерството за внатрешни работи и извор близок до истрагата, пренесува „Локал“.

Со соработката на Европол повеќе од 350 агенти учествуваа во операцијата во Мадрид, на југ во Толедо и во источната провинција Валенсија.

Четиринаесет домови и други простории биле претресени. Изворот, кој одби да биде именуван, рече дека притворениците биле Шпанци со сириско потекло.

„Организацијата е предводена од семеен клан кој со години користел законска деловна структура за да ги скрие нелегалните операции со кои ги избегнале даночните власти и испратиле големи суми пари. Уапсените, наводно, зеле пари од секоја легална операција заменувајќи го вистинскиот износ на операцијата со потврда со друга помала вредност“, се вели во соопштението на Министерството.

Голем дел од парите отишле во провинцијата Идлиб во Сирија за финансиска поддршка на терористичката милиција таму. Роднините на осомничените наводно се членови на Ал каеда.

Парите биле испратени преку разни методи вклучувајќи курири и системот „Хавала“, неформален начин на плаќање врз основа на доверба, што е многу потешко да се следи од банкарските трансфери.

Еден од притворените веќе бил уапсен во Сирија во 2008 година и осуден за учество во напад и за припадност на џихадистичката група Фатах ал-ислам.

Операцијата доаѓа само неколку недели откако еден Сириец беше уапсен под сомнение за собирање пари за европските џихадисти поврзани со Исламската држава за да може да се вратат во Европа.

Европа

Меркел: Останува забраната за извоз на оружје во Саудиска Арабија 

Објавено пред

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека не ги гледа нападите врз Саудиска Арабија како причина за прекинување на германската забрана за извоз на оружје во земјата.

Влијателeн пратеник од Христијанско-демократскиот сојуз на Меркел предложи Германија да размисли за дозвола на извоз на системот за одбранбено оружје во Саудиска Арабија, објави АП.

Меѓутоа, Меркел рече дека во моментот не гледа услови за промена на ставот на германската влада.

Иако ги осуди нападите врз Саудиска Арабија, таа рече дека забраната стапила во сила делумно поради загриженоста на Германија за конфликтот во Јемен, кој не е променет.

Прикажи повеќе...

Свет

Британскиот Врховен суд одлучува дали Џонсон го прекршил законот со суспендирањето на Парламентот

Објавено пред

Британскиот Врховен суд треба да одлучи дали премиерот Борис Џонсон го прекршил законот кога го суспендирал Парламентот. Џонсон ги распушти пратениците од 9 септември до 14 октомври пред брегзитот, кој е закажан за 31 октомври.

Единаесет врховни судии во следните три дена ќе ги сослушаат обвинувањата дека Џонсон незаконски постапил кога ја советувал кралицата Елизабета Втора да го суспендира Парламентот. Рочиштето се пренесува во живо на интернет-страницата на Врховниот суд.

Адвокатите што ја оспоруваат пророгацијата денеска изјавија дека постојат цврсти докази оти премиерот Џонсон во пратениците видел пречка и со суспензијата на Парламентот сакал да ги замолчи.

Суспензијата иницира правни постапки, на кои нижите судови донесоа контрадикторни пресуди. Високиот суд во Англија пресуди дека суспензијата е политичка, а не правна работа, додека шкотските судии пресудија дека Џонсон постапил незаконски за да избегне демократски надзор.

Врховниот суд ќе расправа за две прашања: дали тоа прашање е за суд и ако е – дали владата го прекршила законот.

Прикажи повеќе...

Свет

Продолжува геноцидот врз Рохингите во Мјанмар, велат од ОН

Објавено пред

Малцинството муслимани Рохинги, кои живеат во Мјанмар, сè уште се соочуваат со заканата од геноцид, велат од Обединетите нации.

Според извештајот на ОН, бруталните воени операции против Рохингите во 2017 година се дел од поголема, подолга шема на екстремно воено насилство.

Во извештајот се додава дека околу 600.000 Рохинги во Мјанмар се соочуваат со систематски прогон и живеат под закана од геноцид.

„Заканата од геноцид продолжува за преостанатите припадници на групата Рохинги“, вели Марзуки Дарусман од ОН.

Дарусман додава дека илјадници Рохинги се убиени во овие операции, а над 740.000 се принудени да избегаат и да почнат нов живот во Бангладеш.

„Мјанмар не успева да го превенира или истражи геноцидот или да изгласа нова легислатива со која се криминализира и казнува геноцидот“, додава Даруман.

Новиот извештај ќе биде презентиран пред Советот за човекови права при ОН.

„Етничките групи во Мјанмар имаат слично, но не идентично искуство со маргинализација, дискриминација и бруталност од страна на вооружените сили на Мјанмар“, се вели во извештајот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија35 минути

Нов пожар во околината на Прилеп, гори шумата над манастирот во село Селце

Нов голем пожар денеска се појави кај село Селце, во непосредна близина на манастирот „Св.Димитрија“. Со пожарот е зафатена густа...

Македонија2 часа

Иванов: Антикорупциска манипулира, закупот е 1.950, а не 4.500 евра

Експретседателот Ѓорге Иванов реагира откако антикорупциската комисија даде препорака до Владата да се раскине договорот за закуп на неговите деловни...

Македонија4 часа

ВМРО-ДПМНЕ предлага анкетна комисија за работењето на СЈО

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска до Собранието поднесе предлог-одлука за основање анкетна комисија за утврдување на евентуалното нестручно, несовесно и...

Македонија4 часа

Апелациониот суд ги потврди доживотните затворски казни за „Диво Насеље“

Апелациониот суд Скопје ги одби жалбите на обвинетите во предметот „Диво Насеље“ и во целост ја потврди првостепената пресуда за...

Македонија4 часа

Антикорупциската комисија ќе побара Иванов да ја пресели канцеларијата од „Џеваир“

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) ќе побара од Службата за општи и заеднички работи при Владата (СОЗР) да...

Македонија5 часа

(Видео) Туск: Северна Македонија направи сè што се очекуваше за влез во ЕУ

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, по денешната средба со премиерот, Зоран Заев, изјави дека Северна Македонија направила сè што...

Македонија6 часа

(Видео) Заев: „Рекет“ е силен тест за судството

„Рекет“ е силен тест за судството и успехот во правосудните реформи. Со решавање на овој случај и законот за Јавното...

Македонија8 часа

„02 Иницијативата“: Ништо не е реализирано од програмата за намалување на загадувањето за 2019 година

Од програмата за намалување на аерозагадувањето за 2019 со два милиона евра нема ништо реализирано, а објавена e само една...

Свет9 часа

Путин, Ердоган и Рохани: Да се формира одбор за изработка на нов Устав во Сирија

Лидерите на Турција, Русија и на Иран, Реџеп Таип Ердоган, Владимир Путин и Хасан Рохани, се согласија на состанокот во...

Свет9 часа

Трамп: Иран стои зад нападот на Саудиска Арабија, но ќе почекаме да се докаже

Треба да се почека додека со сигурност не се дознае извршителот на нападот на Саудиска Арабија, изјави американскиот претседател Доналд...

Свет9 часа

Хамнеи: Никогаш нема да преговараме со САД

Иран никогаш нема да преговара со САД, политиката на Вашингтон заснована на максимален притисок ќе пропадне, изјави врховниот ирански верски...

Македонија9 часа

Пратеници формираа иницијатива за една изборна единица

Во Собранието на Северна Македонија се формира иницијатива за една изборна единица, во која се вклучија 12 пратеници од 10...

Македонија10 часа

Почнува внатрешното уредување на собите во студентскиот дом „Гоце Делчев“

Државниот студентски центар преку Министерството за образование и наука почнува со внатрешното  уредување на собите во В и Г-блоковите во...

Свет21 час

Путин ѝ понуди оружје на Саудиска Арабија

Рускиот претседател Владимир Путин во Анкара ѝ понуди на Саудиска Арабија да ѝ продаде свое оружје, по нападите на нафтените...

Свет22 часа

(Видео) Еруптира најактивниот вулкан во Јапонија, исфрли пепел до 4.000 метри висина

Еруптира еден од најактивните вулкани во Јапонија, Сакуријам, и над кратерот исфрла облак од пепел на најмалку 1.000 метри висина,...

Македонија23 часа

(Видео) Активисти за заштита на животните упаднаа на собир на Шилегов и Марин

Активисти за заштита на животните упаднаа на собир во скопската населба Аеродром каде што средба со граѓаните имаа градоначалниците на...

Македонија1 ден

Укинат притворот на Стевчо Јакимовски

Судот му го укина куќниот притвор на поранешниот градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски, и му определи мерки на претпазливот....

Македонија1 ден

(Видео) Фатиме Фетаи се враќа во скопското Обвинителство, Лиле Стефанова во Радовиш

Советот на јавните обвинители на денешната седница им го прекина мандатот во СЈО на десетте помошници на поранешната специјална обвинителка,...

Македонија1 ден

Колевски: Јанева повеќе не е ниту гевгелиски обвинител

Поранешната шефица на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, повеќе не е ниту гевгелиски обвинител. Советот на јавните обвинители го стави...

Свет1 ден

Две семејства настрадаа во пожар во зграда во Сибир

Осум лица, меѓу кои и четири деца, загинаа во пожар во станбена зграда во сибирскиот град Краснојарск, соопшти руското Министерство...

Досие