Контакт

Свет

Шпанија ја надмина Италија по бројот на заразени, денеска починаа дури 932 луѓе

Објавено пред

Бројот на заразени во светот вчера надмина 1.000.000 случаи и 50.000 починати. Според денешните податоци на „Ворлдометерс“, вкупно во светот има 1.015.877 заразени, 53.218 починати и 212.993 излекувани.

Кога минатата недела првото место од Кина го презеде Италија по бројот на заболени случаи, но и починати, пред неколку дена на прво место со најмногу случаи стигнаа САД, каде што, според процените, поради коронавирусот, би можеле да починат и до 240.000 Американци.

Во Америка се забележани 245.380 случаи и 6.095 починати. Најлошо е во Њујорк. Гувернерот на американската сојузна држава Њујорк, Ендру Куомо, изјави дека во неговата држава има 92.381 заразен со коронавирус, што сочинува 10 проценти од вкупниот број заразени во целиот свет. Од вчера новозаразени се 8.669, а починале уште 432 луѓе или вкупно 2.373.

„Добра вест е тоа што сè повеќе оздравуваат, но уште не знаеме кога ќе го достигнеме врвот на болеста. Според моделите ,тоа можеме да го очекуваме за седум до триесет дена. Но, проблем е тоа што немаме доволно респиратори. Ќе останеме без нив за шест дена“, рекол Куомо и додал дека очекува околу 16.000 жртви во Њујорк.

Италија и Шпанија со САД се единствени земји во светот со над 100.000 случаи.

Шпанија утрово ја надмина Италија по бројот на заразени со коронавирус, има 117.710, а само во еден ден починале 932. Вкупно смртни случаи во Шпанија досега има 10.935. Над 30.000 оздравеа. Во Италија бројот на заразени е 115.242, на починати 13.915, а на оздравени е 18.278.

Жртви на коронавирусот најчесто се постари лица, но многубројни случаи покажаа дека болеста може да ги погоди и децата со силен имунолошки систем. Таквите случаи ги вклучуваат и смртта на 13-годишни деца во Франција и Велика Британија, како и 12-годишничка во Белгија.

Свет

Ерменија бара итна реакција од Европскиот суд за човекови права

Објавено пред

Ерменија итно реагираше до Европскиот суд за човекови права од кого побара привремени мерки против Азербејџан, каде што траат борбите во регионот Нагорно-Карабах, наведува судот. Портпарол на Судот изјави дека тие денес добиле барање од Ерменија да преземат привремени мерки и дека барањето се разгледува.

Судот, кој е правно крило на Советот на Европа со седиште во Стразбур, е повикан да постапи според членот 39 од неговите регулативи, што му овозможува да преземе итни мерки кога постои непосреден ризик од непоправлива штета.

„Ерменската влада бара од Судот да и наложи на азербејџанската Влада да престане со воени напади врз цивили по целата линија на контакт меѓу ерменските вооружени сили и Нагорно-Карабах, да ги запре слепите напади и да престане да ги таргетира цивилите, цивилниот имот и населените места“, соопшти судот.

Најмалку 68 лица се убиени од вчера во борбите меѓу сепаратистите во Нагорно-Карабах. Поради конфликтот, се стравува дека ќе започне отворена војна меѓу Баку и Ереван.

Прикажи повеќе...

Свет

„Вашингтон пост“ го поддржа Бајден на претседателските избори

Објавено пред

Престижниот американски дневен весник „Вашингтон пост“ соопшти дека го поддржува демократскиот кандидат Џо Бајден на изборите на 3 ноември против Доналд Трамп.

Весникот го окарактеризира Трамп како „најлошиот претседател на модерното време“.

Во уводникот, весникот проценува дека Бајден, поранешниот потпретседател на САД, на возраст од 77 години, е „исклучително добро квалификуван во однос темпераментот и искуството да се соочи со колосални предизвици“ во наредните четири години.

Во 2016 година, Вашингтон пост изрази поддршка за демократската кандидатка Хилари Клинтон против Доналд Трамп.

Неколку големи весници како „Чикаго трибјун“ и „Лос Анџелес тајмс“ го поддржаа Бајден, но „Њујорк тајмс“ сè уште се нема изјаснето.

Прикажи повеќе...

Свет

Нова студија: ширењето на мутациите го прават вирусот позаразен, не го спречуваат ни маските ни дистанцата

Објавено пред

Научниците во Хјустон објавија студија за над 5.000 генетски секвенции од коронавирусот, која открила непрекинато ширење на мутации од вирусот, од кои една можеби го направила уште позаразен, пренесува „Вашингтон пост“.

Ова истражување, сепак, не открило и дека овие мутации го направиле вирусот посмртоносен или дека се променил клиничкиот исход на болеста. Сите вируси имаат генетски мутации, а повеќето се безначајни, тврдат научниците.

Коронавирусите, како што е САРС КоВ-2, се релативно стабилни како што се развива вирусот бидејќи имаат механизам за коректура додека се реплицираат. Сепак, секоја мутација е ризична, а распространетоста на Ковид-19 во светот значи дека вирусот има многу можности да се промени и тоа на проблематичен начин, се наведува во студијата од авторот Џејмс Масер од болницата „Хјустон методист“.

Новата студија, која сè уште не е рецензирана, досега е најголема подеинечна агрегација на генетски секвенции на вирусот во Америка.

Вирусологот од американскиот Национален институт за алергии и заразни болести, Дејвид Моренс, по прегледувањето на студијата, истакна дека постои голема можност вирусот движејќи се низ светската популација, со време да станал позаразен и дека тоа би можело да влијае на нашата моќ да ја контролираме пандемијата.

„Ова е една студија и не можеме да претераме со заклучоците само врз основа на неа, но укажува дека вирусот со случајни мутации би можелда престане да реагира на нашите обиди да го спречиме – со носењето маски или физичката дистанца“, додал Моренс.

„Носењето маски, миењето раце, сè е тоа пречка за ширење, но како што вирусот станува сè позаразен, статистички е подобро да се заобиколат тие пречки“, рекол тој.

Сето ова може да влијае и на развојот на вакцината. Како луѓето стекнуваат имунитет, преку прележување на инфекцијата или со вакцина, вирусот би можел да биде под селективен притисок за да се избегне човечкиот имунолошки одговор.

„Иако тоа сè уште не го знаеме, сосема е можно овој коронавирус кога нашиот имунитет на ниво на популација стане доволно висок, да пронајде начин да го заобиколи нашиот имунитет. Кога тоа ќе се случи, ќе бидеме во иста ситуација како и со грипот. Ќе мораме постојано да го бркаме вирусот додека се менува и како мутира и да ја менуваме формулата на вакцината во согласност со тоа“, заклучува Дејвид Моренс.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 минути

Ерменија бара итна реакција од Европскиот суд за човекови права

Ерменија итно реагираше до Европскиот суд за човекови права од кого побара привремени мерки против Азербејџан, каде што траат борбите...

Македонија57 минути

Јанкулоска спроведeна во затворот „Идризово“

Ексминистерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска од нејзиниот дом е спроведена во затворот „Идризиво“, потврдуваат од МВР. Таа треба да...

Македонија2 часа

Јанакиески до судот: Дали треба да се најде жртвено јагне за да ја понесе одговорноста за постапките на Груевски?

„Ниту сум прифатил, ниту сум дал насоки, ниту сум поттикнувал“, вели обвинетиот ексминистер Миле Јанакиески во завршните зборови на рочиштето...

Македонија6 часа

Четири лица починаа, потврдени 48 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа потврдени се 48 нови случаи на коронавирус од 387 теста, а починаа четири лица, соопшти Министерството...

Македонија6 часа

МОН: Во тек се тестирањата на Националната платформа за онлајн-настава

Во тек се тестирањата на платформата, се работи на нејзина оптимизација, велат од Министерството за образование и наука по реакциите...

Регион6 часа

Црна Гора го враќа полицискиот час во некои градови

Со оглед на екстремно распространетиот локален пренос на коронавирус, големиот број случаи во болниците и огромниот притисок врз здравствениот систем,...

Свет7 часа

(Видео) Жестоки борби во Нагорно-Карабах, светските лидери бараат прекин на огнот

Голем судир меѓу Ерменија и Азербејџан избувна во регионот Нагорно-Карабах. ООН повика на итен прекин на огнот. Москва, Вашингтон и...

Свет7 часа

Kина: Запрете го увозот на замрзната храна од загрозените земји, преку неа се пренесува короната

Властите во Пекинг апелираа до увозниците да престанат да увезуваат замрзната храна од земјите погодени од епидемијата Ковид-19 бидејќи примероците...

Македонија8 часа

Притвор за десеттемина дрвокрадци кои претепаа полицајци

Судот определи мерка притвор од 30 дена за десет осомничени лица кои биле вклучени во претепувањето на полициските службеници во...

Регион9 часа

Трамп: Лидерите на Србија и Косово се прегрнаа во Белата куќа, прекрасно беше да се види тоа

На предизборен митинг во сојузната држава Пенсилванија, Трамп повторно зборуваше за неговото посредување меѓу Србија и Косово, како и меѓу...

Економија10 часа

Усвоен четвртиот пакет економски мерки – 470 милиони евра за поддршка на граѓаните и стопанството

Владата на вчерашната редовна седница ја разгледа информацијата за четвртиот сет економски мерки за ревитализирање на економијата во услови на...

Македонија11 час

Седум града со над 100 активно заразени од коронавирус

Во моментот во земјата како активни се водат 2.323 случаи на заразени од коронавирус. Од нив, во седум македонски града...

Економија22 часа

Субвенции и за казината – ќе плаќаат само една третина од износот за лиценца

Во четвртиот сет мерки Владата предвиде субвенции за приредувачите на игри на среќа за месеците октомври, ноември и декември. Тие...

Македонија23 часа

Заев и Борисов разговараа телефонски: Историските комисии треба да најдат решенија прифатливи за двете страни

Премиерите на Република Северна Македонија и Република Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска телефонски разговараа за повеќе области на...

Регион1 ден

Серија земјотреси кај Атос

Серија земјотреси, од кои најсилниот од 5,2 степени според Рихтеровата скала, ја погодија областа Атос во Грција во последните 24...

Свет1 ден

(Видео) Борбите околу Нагорно-Карабах траат со часови, има мртви и ранети војници и цивили

Парламентот на Азербејџан прогласи воена состојба и полициски час во неколку региони по вооружениот конфликт со Ерменија околу Нагорно-Карабах, јавува...

Свет1 ден

Папата Франциско повика на мир меѓу Ерменија и Азербејџан

Папата Франциско денеска апелираше до Ерменија и Азербејџан да ги решат „нивните недоразбирања“ преку преговори по конфликтот за отцепениот регион...

Топ1 ден

Шестгодишно дете почина од струен удар во Скопско

Шестгодишно дете почина од струен удар во Скопско. Како што информира МВР, вчера во 14.25 часот во СВР Скопје, од...

Македонија1 ден

Tројца починати и 148 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.224 тестирања, а регистрирани се 148 нови случаи на...

Економија1 ден

Викенд без ДДВ од 10 до 12 октомври

Викендот без ДДВ ќе биде за време на празничниот продолжен викенд од 10-12 октомври. Државата ќе врати ДДВ на секој...

Досие