Контакт

Свет

Јужнокорејските власти ги бараат посетителите на ноќните клубови преку кредитни картички и телефони

Објавено пред

Властите во Јужна Кореја користат комбинација на податоци од мобилни телефони и изводи од кредитни картички за да ги идентификуваат оние што ги посетиле ноќните клубови во Сеул.

Ноќните клубови станаа извор на повеќе од 100 нови случаи на коронавирус.

Зголемувањето на бројот на нови случаи на Ковид-19 е поврзано со ноќните клубови и донесе страв од втор бран на епидемијата во Јужна Кореја, која важеше за една од земјите што успешно се справи со ширењето на вирусот, пренесува „Ројтерс“.

Здравствените работници следеле и тестирале илјадници луѓе поврзани со ноќните клубови и барови во Сеул, но сакаат да ги пронајдат оние што не успеале да ги идентификуваат.

Корејскиот центар за контрола и превенција на болести денеска соопшти дека најмалку 102 лица биле позитивни на коронавирусот, а биле поврзани со ноќните клубови и барови.

Некои клубови, кои се во центарот на вниманието, се познати и како места каде што се собираат припадници на ЛГБТ-заедницата, а бидејќи во конзервативната земја овие лица се соочуваат со секојдневна дискриминација, властите стравуваат дека токму затоа тие што ги посетуваат баровите избегнуваат да се тестираат.

Поради тоа, властите соопштија дека тие што ќе се тестираат, не мораат да го кажат своето име. Повеќето од посетителите оставаат лажни имиња и телефонски броеви на влезот од клубовите, што им ја отежнува работата на властите.

Јужна Кореја беше пофалена поради брзото дејствување на епидемијата зашто имаше масовно тестирање и агресивно барање контакти и успеа значајно да го намали бројот на нови случаи на инфицирани.

Вкупно во земјата се потврдени 10.936 случаи на коронавирус и 258 се починати.

Регион

(Видео) Полициски дрон во Истанбул растерувал луѓе што отишле на излет и покрај забраната

Објавено пред

На последниот ден од карантинот во Истанбул, полициски дрон сними група граѓани кои отишле на излет наспроти забраната.

Непослушните граѓани, кои не ја почитувале забраната за излегување од дома за време на четиридневниот полициски час, на самиот крај на прославата за Рамазан, се распослале, извадиле храна, играле со децата, а кога над нив се појавил полициски дрон почнале да бегаат.

Луѓето потоа ги собрале своите работи и заминале дома, наведува турскиот сајт Хаберлер.

Прикажи повеќе...

Свет

Индонезиски министер изложен на критики откако коронавирусот го спореди со жените

Објавено пред

Индонезискиот министер за безбедност се најде на удар на јавни критики откако го спореди коронавирусот со жените, во обид да ги смири грижите на граѓаните поради олеснувањето на строгите епидемиолошки мерки.

Индонезиската влада планира во некои делови на земјата да го укине карантинот и да се подготви за, како што сега популарно се нарекува, „новото нормално“.

„Дали засекогаш да останеме затворени? Можеме да се прилагодиме на ситуацијата и истовремено да се грижиме за нашето здравје“, рече министерот Мохамад Махфуд во видеото објавено на „Јутјуб“ во средата.

„Пред некој ден добив мем од една пријателка кој вели: „Короната е како жена. Прво сакате да ја контролирате, но сфаќате дека тоа не функционира. Потоа ќе се научите да живеете со неа“, рече тој.

Таа изјава предизвика жестоки реакции од активистките за женски права и други Индонезијци.

Некои граѓани се загрижени за отворањето на економијата бидејќи ширењето на инфекцијата сè уште не е стопирано.

Прикажи повеќе...

Свет

Нов рекорд во Индија – над 6.500 заболени во еден ден

Објавено пред

Во Индија во последните 24 часа се потврдени нови 6.566 случаи на коронавирус, а починале 194 луѓе, што се нови рекордни бројки од почетокот на пандемијата.

Од 21 мај во Индија секој ден заболуваат над 6.000 луѓе, а според податоците од Министерството за здравство, хоспитализирани се 86.110 пациенти.

Од почетокот на пандемијата починале вкупно 4.531 човек, додека со вирусот се заразиле 158.333, од кои 67.692 оздравеле.

Во Индија се уште е на сила карантинот, кој до сега трипати е продолжуван, а би требало да биде укинат на 31 мај.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Кафулињата и рестораните почнуваат со работа, сѐ уште е забрането организирање на свадби и родендени

Со одлука на Владата од денеска почнуваат со работа кафетериите и угостителските објекти со посетители во отворените делови на овие...

Македонија1 час

Филипче: Само заеднички може да ја надминеме оваа состојба од која ќе излеземе посилни и помудри

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека почнува да се враќа животот во нормала и почнуваат да се отвораат бизнисите,...

Економија1 час

Парична помош за оние кои останале без работа во периодот од 11 март до 30 април

Работниците кои поради коронакризата останале без работа, независно од времето поминато во работен однос, ќе можат брзо да дојдат до...

Регион2 часа

Кипар ќе им ги плати трошоците за одмор на сите туристи што ќе заболат од Ковид-19

Кипарските власти порачаа дека ќе ги покријат трошоците за одмор во земјата за секој што ќе биде позитивен на коронавирусот...

Македонија16 часа

Продолжува да важи платеното породилно отсуство до завршувањето на времените мерки

Владата донесе Уредба за примена на Законот за работните односи за време на вонредна состојба, во која е предвидено отсуството...

Европа17 часа

Меркел: Уште сме на почетокот со пандемијата

Германската канцеларка Ангела Меркел ги оцени како позитивни досегашните постигнувања во борбата против коронавирусот, но како што рече, општеството е сè...

Европа20 часа

Европската комисија предлага 1.850 милијарди евра за заздравување на економиите

Европската комисија предложи инструмент за заздравување на економиите од корона-кризата, вреден 750 милијарди евра, и повеќегодишна финансиска рамка (ВФО) од...

Регион20 часа

Во Хрватска трет ден нема нови случаи, се укинува забраната за свадби

Трет ден по ред во Хрватска не е потврден ниту еден нов случај на коронавирус. Со ова вкупниот број на...

Македонија20 часа

Разрешен поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи

Ријасетот на Исламската верска заедница на денешната седница донел одлука да се разреши Сулејман ефенди Реџепи од позицијата реис-ул-улема, претседател...

Македонија21 час

Тројца починати и 25 новозаболени од коронавирус

Тројца починати и 25 новозаболени се регистрирани денеска во државата. Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје...

Македонија22 часа

Бектеши: Угостителите ќе работат до 20 часот, на една маса само по четири лица

На една маса во угостителски објект може да седат до четири лица, а угостителите ќе работат до 20 часот, соопшти...

Македонија22 часа

Чулев: Владата да ја усвои уредбата со која е предвидена награда за полицајците

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, ја повика Владата да ја усвои уредбата со која е предвидена награда за полицајците....

Македонија22 часа

Чулев: Пријавите за семејно насилство за април-мај зголемени 44,6 отсто за разлика од лани

Министерството за внатрешни работи регистрира зголемен број поплаки од граѓани за извршено семејно насилство. Техничкиот министер, Наќе Чулев, рече дека...

Македонија24 часа

Активистката Моника Ристеска објави дека татко ѝ сакал да ја убие, полицијата го уапси

Активистката Моника Ристеска, која минатата година беше уапсена бидејќи јавно пушеше марихуана, објави на социјалните мрежи дека вчера била натепана...

Свет1 ден

ЕК ќе го објави планот за заздравување на економиите од пандемијата

Претседателката на Европската комисија, Урсула вон дер Лаен, денеска попладне ќе го објави долгоочекуваниот план за заздравување на економијата од...

Свет1 ден

Јужна, Централна и Северна Америка се светско жариште на пандемијата на коронавирусот

Јужна, Централна и Северна Америка станаа жариште на пандемијата на коронавирусот, изјави директорката на Панамериканската здравствена организација (ПАХО), Кариса Етиен....

Македонија1 ден

Маските, дезинфекцијата и растојанието од два метра остануваат задолжителни

Граѓаните мора во целост да ги почитуваат мерките и препораките на Министерството за здравство за заштита од коронавирусот покрај олабавувањето...

Економија1 ден

Србија забрани слетување на „Монтенегро ерлајнс“ на аеродромот во Белград

На авионите на црногорската авиокомпанија „Монтенегро ерлајнс“ ќе им биде одземена дозволата за слетување на белградскиот аеродром „Никола Тесла“, потврдиле...

Македонија1 ден

Од денеска нема полициски час, од утре со работа почнуваат кафулињата

По 66 дена, од денеска се укинува полицискиот час во земјата воведен поради коронавирусот. Владата вчера на седница донесе и...

Забава1 ден

Андреа Бочели: Мојата сопруга, децата и јас оздравевме од коронавирусот и дониравме плазма

Италијанскиот пејач, текстописец и продуцент Андреа Бочели (61) беше заразен со коронавирус, но оздраве, пишуваат локалните медиуми. Музичарот вели дека...

Досие