Контакт

Европа

„Џонсон и Џонсон“ во април ќе ја испорачаат вакцината во Европа, се дава во една доза

Објавено пред

Американската компанија „Џонсон и Џонсон“ ќе започне да ја доставува вакцината против Ковид-19 во Европа на 19 април, изјави компанијата за „Франс прес“.

Вакцината беше одобрена од Европската агенција за лекови (ЕМА) во средината на март, следејќи ги „Фајзер и Бионтек“, „Модерна“ и „Астразенека“.

Во моментов се дава само во САД и Јужна Африка, а е одобрена и во Канада. Европската Унија нарача 200 милиони дози од оваа вакцина, со можност за набавка на уште 200 милиони дози.

Европската унија се очекува да добие околу 55 милиони дози во вториот квартал на оваа година, рече претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, во средината на март.

Компанијата не објави план за испорака. Вакцината се базира на вирусен вектор, технологија што компанијата веќе ја користеше за вакцината против ебола.

Оваа вакцина се дава во единечна доза и може да се чува во фрижидер.

Европа

ИНСА: Баварскиот премиер Зедер попопуларен од Ангела Меркел и нејзиниот кандидат

Објавено пред

Среде борбата за кандидат на ЦДУ/ЦСУ за иден канцелар на Германија, истражувањето на јавното мислење покажува дека во моментов најпопуларен политичар е шефот на ЦСУ и премиер на Баварија, Маркус Зедер.

Многу политичари во Европа и се восхитуваат на популарноста на Ангела Меркел, но сега ја престигна Зедер, кој се бореше со шефот на ЦДУ, Армин Лашет, за местото кандидат за иден канцелар на унионистите.

ЦДУ го сака Лашет за кандидат на ЦДУ/ЦСУ, но Зедер не попушта и конечната одлука може да падне до крајот на неделава.

Истражувањата на институтот ИНСА покажуваат дека Зедер во моментов е најпопуларниот политичар. Тоа не е прв пат Зедер да ја надмине Меркел по популарност. Тоа последен пат се случи минатото лето.

Лашет, пак, е само на 12. место според популарноста на водечките политичари во земјата. Од последното истражување, тој падна за дури девет места.

Пред него е дури и неговиот противник во трката за шеф на ЦДУ, Фридрих Мерц.

Прикажи повеќе...

Европа

Италијанскиот регион Лацио ги „суспендира“ кинеските респиратори

Објавено пред

Респиратори за интензивна нега, кои италијанскиот регион Лацио ги купи од кинески производител среде пандемијата од Ковид-19 во март минатата година, ќе бидат „суспендирани“, бидејќи не се во согласност со безбедносните стандарди утврдени со сегашното законодавство, пишува весникот „Ла Верита“.

Одлуката ја донела Дирекцијата за социјални и здравствени работи од регионот Лацио, каде се наоѓа и главниот град Рим.

Станува збор за 140 респиратори марка „Аеонмед ВГ70“, кои се увезени пред една година со одобрение на тогашниот шеф на цивилната заштита, Анхел Борели.

Весникот, кој дошол до преписката меѓу кинескиот производител и купувачот во Италија, тврди дека во преговорите за купување, кинескиот производител се повикува на Масимо Д’Алем како личност која ја потврдила подготвеноста на владата да одобри увоз на респиратори.

Весникот потсетува дека паралелно со истрагата за увоз на кинеските респиратори, полицијата го истражува и случајот со увоз на 800 милиони заштитни маски, кои се платени со милијарда и 250 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Славење на британските улици, земјата излезе од четиримесечна блокада

Објавено пред

Граѓаните на Велика Британија уживаа во своето прво ноќно излегување по неколку месеци. Со оглед на успешниот процес на имунизација, властите почнаа да ја ублажуваат постојната блокада на 12 април.

Градините на угостителските објекти беа отворени синоќа првпат откако Велика Британија беше заклучена од 5 јануари, кога милиони луѓе живееја под ограничувања на ниво 4.

Продавниците, фризерските салони, спортските сали и зоолошките градини исто така повторно се отворија во Англија, а некои правила беа олабавени и во Шкотска и Велс.

Во лондонски Сохо локалното население можеше да види како Вест Енд повторно се враќа во живот.

Улиците беа преполни, а патиштата затворени за да се добие повеќе простор за пиење на отворено.

Полицијата беше присутна, но не интервенира да спроведе социјално дистанцирање.

Многу луѓе рекоа дека метежот не им пречи и дека не се загрижени за ризикот од ширење на Ковид-19. Некои веќе се вакцинирани, а други направија брзи тестови од претпазливост пред да излезат, пишува Би-би-си.

Процесот на имунизација во Велика Британија е во нагорна линија, а досега се вакцинирани 47 проценти од населението. Минатата недела Англија објави постепено укинување на блокадата од 12 април.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 минути

Цените за лекување од Ковид-19 во приватните болници ќе се ограничат на 5.000 евра

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку социјалните мрежи најави дека на денешната владина седница на дневен ред ќе бидат измените...

Топ36 минути

Во „хамер“ на тетовски дилер пронајдени 100 пакувања кокаин

Во вечерните часови на 12 април на паркинг од фирма во тетовското село Порој, полицијата го уапсила 31-годишниот дилер А.Б,...

Европа56 минути

(Видео) Славење на британските улици, земјата излезе од четиримесечна блокада

Граѓаните на Велика Британија уживаа во своето прво ноќно излегување по неколку месеци. Со оглед на успешниот процес на имунизација,...

Свет2 часа

СЗО: Ова не е ситуација во која сакаме да бидеме

Светската здравствена организација предупредува дека пандемијата на коронавирусот расте експоненцијално. Светската организација претходно објави дека се очекува зголемување на бројот...

Македонија2 часа

Денеска се очекува пресуда за предметот „Трезор“

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да биде изречена пресудата за предметот „Трезор“, кој се однесува на злоупотреба...

Свет2 часа

(Видео) Во САД убиен млад црнец – полицајката мислела дека користи пиштол за електрошокови, а не вистински

Фатално пукање во Минеаполис во кое 20-годишен црнец го загуби животот се чини дека се случило откако пиштолот случајно пукнал...

Регион3 часа

Фајон: Неодговорното однесување на премиерот на Словенија може да доведе до нова војна на Балканот

Коментирајќи го наводното постоење нон-пејпер на словенечкиот премиер Јанез Јанша, европратеничката Тања Фајон рече дека неодговорното однесување во врска со...

Европа3 часа

Словенија загрижена: Луѓето намерно се заразуваат со коронавирус за да може полесно да патуваат

Словенија е загрижена поради опасен тренд што се шири меѓу луѓето со намерно инфицирање со коронавирусот со цел да стекнат...

Свет4 часа

(Видео) Пукање во американско училиште, едно лице убиено, а еден полицаец е ранет

Ученик, кој отворил оган во средно училиште во Ноксвил, Тенеси, беше убиен, а неколку лица, вклучувајќи и полицаец, беа повредени...

Регион16 часа

(Видео) Суспендирани двајца полицајци кои во Мостар претепаа момче поради кршење на мерките

Главна тема во БиХ деновиве е видеото снимено во Мостар на кое се гледа како двајца полицајци брутално тепаат момче....

Свет17 часа

Директорот на СЗО: Контрола над пандемијата е можна за неколку месеци, ако се почитуваат мерките

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејсус, денес изјави дека проблемот со пандемијата на Ковид-19 сè уште не...

Топ19 часа

Од автомобил паркиран зад полициска станица украл службени легитимации и картичка за влез во МВР

Скопското основно јавно обвинителство поднесе обвинение против 47-годишник, кој на 28 март извршил тешка кражба во близина на полициската станица...

Македонија19 часа

34 починати и 193 нови случаи на Ковид-19

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 1.192 тестирања, а регистрирани се 193 нови случаи...

Свет21 час

Експертите посочуваат дека ни доаѓа нов супер коронавирус, комбинација од 18 мутации

Нов супер сој на коронавирусот во Бразил е комбинација од 18 мутации вклучувајќи ги таканаречените соеви на Бразил, Велика Британија...

Македонија22 часа

Нови 30 дена притвор за Камчев

Основниот кривичен суд Скопје му го продолжи притворот за дополнителни 30 дена на бизнисменот Јордан Камчев. „Кривичниот совет при Основниот...

Свет1 ден

Вакцината на „Фајзер“ помалку ефикасна кај јужноафриканскиот сој, покажува израелска студија

Јужноафриканскиот сој на коронавирус може да ја избегне заштитата обезбедена од вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ до одреден степен, открива...

Македонија1 ден

Ќе се ограничат цените за лекување пациенти од коронавирус во приватните болници

До Владата ќе биде поднесе предлог за измена на законот со кој ќе се ограничи сумата за лекување пациенти од...

Македонија1 ден

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјата

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјата, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Тој рече дека вакцините, кои...

Македонија1 ден

Девет години од петкратното убиство кај Смилковското Езеро

Денеска се навршуваат девет години од петкратното убиство кај Смилковското Езеро. На 12 април 2012 година, на Величетврток, беа убиени...

Свет1 ден

Научниците со охрабрувачки вести: За секој нов сој ќе имаме вакцини

Во тек е трка помеѓу вакцините против Ковид-19 и мутациите на коронавирусот кои се закануваат да ги загрозат, откриле научниците...

Досие