Контакт

Свет

Карзаи најави официјална посета на Кина

Објавено пред

Претседателот на Авганистан Хамид Карзаи најави официјална посета на Кина од 23 до 25 март, јавија светските медиуми.

Претседателот на Авганистан Хамид Карзаи најави официјална посета на Кина од 23 до 25 март, јавија светските медиуми.

Карзаи за време на тридневната посетата ќе се сретне со својот кинески колега Ху Џинтао и со кинескиот премиер Вен Џиабао.

„Со нетрпение ја очекуваме посетата на Карзаи која е од големо значење“, изјави портпарол на Министерство за надворешни работи на Кина.

Се очекува двете страни да разговараат за меѓусебните односи, за соработката во различни сфери, како и за регионални и меѓународни прашања од взаемен интерес.

„Се надеваме дека посетата на Карзаи ќе ги зацврсти пријателските односи на нашата земја со Авганистан “, додаде портпаролот.

Ова е втора посета на Карзаи во Кина, откако во 2006 година учествуваше на средбата на шефови на држави на конференцијата за соработка во Шангај./крај/бгн/иа©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

102-годишна Американка која го преживеала шпанскиот грип, двапати го победи коронавирусот

Објавено пред

102-годишната Анџелина Фридман од Њујорк е вистински борец. Кога била бебе, таа го преживеала шпанскиот грип кој косел во 1918 година. Во текот на својот живот преживеала рак, внатрешно крварење и сепса, а оваа година таа двапати го победила коронавирусот, објави Си-ен-ен.

Првпат вирусот ѝ бил дијагностициран во март кога Фридман била во болница за лесна медицинска постапка. Таа поминала една недела во болница, а кога се тестирала на 20 април, нејзиниот тест бил негативен.

Кон крајот на октомври, Фридман повторно имала позитивен тест на Ковид-19.

Нејзината ќерка за Си-ен-ен вели дека тогаш нејзината мајка имала симптоми – треска и сува кашлица. На 17 ноември повторно имала негативен тест.

Фридман е последното преживеано дете од вкупно 11 деца во семејството. Сепак, Фридман продолжува да биде извор на радост и забава за оние околу неа, пишува Си-ен-ен.

За својот 101 роденден добила голема забава во домот за стари лица каде што е сместена и минатата година била крунисана за матурска кралица.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Градоначалник од САД со приватен авион одлета на одмор, а граѓаните ги повика да останат дома

Објавено пред

Градоначалникот на тексашкиот град Остин, Стив Едлер, одлета со приватен авион на одмор во Мексико, од каде со видеопорака ги повика граѓаните да останат дома поради пандемијата.

Во крајбрежен ресорт во Мексико, каде престојува тој, ја снимил видеопораката во која ги повикува граѓаните на Остин да останат дома за да го спречат ширењето на коронавирусот.

„ Не е време за опуштање“ порача Едлер.

Кога тоа било откриено, многумина тоа го нарекле лицемерие. Тој се оправдувал дека не прекршил ниту едно правило, бидејќи на сила не била забрана за патување.
Би-би-си пренесе како неговиот пат во Мексико го открил весниот „Статесман“ од Остин.

„ Во тој период немаше препорака да не се патува. Некој би можел да го види мојот пример и да приговара дека сум патувал. Но она што не би можеле да кажат е дека сум патувал во време кога сум им зборувал на луѓето да не патуваат“ рекол Едлер за весникот.

Едлер пред неговото заминување за Мексико, организирал свадбена церемонија за својата ќерка во хотел во Остин. Церемонијата се одржала на отворено, а имало 20 гости.

Тој призна дека на церемонијата маските „веројатно не биле“ носени цело време, иако им биле предадени на гости.

Следниот ден, тој со приватен авион одлета до крајбрежното одморалиште во Кабо Сан Лукас, каде тој и неговото семејство поминале една недела.

Прикажи повеќе...

Европа

Од 19 декември нови ограничувања на австриската граница

Објавено пред

Новите ограничувања за влез во Австрија по престојот во една од таканаречените корона ризични земји ќе стапат на сила на 19 декември, соопшти МВР.

Мерката според која сите оние што се враќаат од земји со голем број на заразени лица, односно со двонеделен број на заразени лица над 100 на 100.000 жители, мора да биде во десетдневен карантин, ќе важи до 10 јануари.

Прекинувањето на десетдневниот карантин, според одлуката на Владата, е можно само по пет дена со негативен ПЦР-тест.

Министерството посочува дека задолжителниот карантин важи само за лице кое се вратило од патувањето, но не и за другите членови на семејството, иако тие живеат во исто домаќинство.

Со оваа мерка, австриската влада сака да ги спречи граѓаните од Западен Балкан и Турција да патуваат во нивните земји на потекло за време на божикните празници.

Острите мерки се однесуваат на сите, без оглед дали се австриски државјани или странци, велат од Министерството.

Само прекуграничните работници, како и лицата кои морале да патуваат поради работа, се ослободени од мерката задолжителен карантин, бидејќи сите соседни земји на Австрија се сметаат за корона ризични земји.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион32 минути

Руската вакцина „Спутник 5“ на проверка во Србија

Русија денеска ќе достави 20 дози од својата вакцина против коронавирус „Спутник 5“ до Српската агенција за лекови и медицински...

Европа1 час

Германски експерти: Вакцинацијата може да потрае некое време

Експертите од германскиот државен епидемиолошки институт „Роберт Кох“ предупредија на прекумерна еуфорија поради вакцината за коронавирус, наведувајќи дека поради различни...

Свет2 часа

Пандемијата ќе има негативно влијание на фертилитетот во Европа, предупредуваат експертите

„Време е да станете мајка“, гласи пораката што стотици Португалки ја добија на своите мобилни телефони минатиот месец. Пораката испратена...

Свет2 часа

Франција ќе проверува џамии поради екстремизам

Француската влада во борбата против верскиот екстремизам ќе преземе низа акции, масовни и без преседан, меѓу кои и проверка на...

Регион2 часа

Силен земјотрес ја погоди Турција

Силен земјотрес со јачина од 5 степени по Рихтер утрово го погоди југоистокот на Турција. Управата за катастрофи и вонредни...

Европа13 часа

Белгија планира да почне со вакцинација од 5 јануари

Белгија планира да почне со вакцинација на 5 јануари доколку се одобри вакцина развиена против коронавирусот. Премиерот Александер де Кро...

Свет14 часа

Убиецот на словачкиот новинар осуден на 25 години затвор

Словачкиот Врховен суд го осуди убиецот на истражувачкиот новинар Јан Куцијак на 25 години затвор. Оваа пресуда на апелацискиот суд...

Спорт15 часа

Синот на Марадона бара Меси да се откаже од „десетката“ во чест на татко му

Диего Синагра, попознат како Диего Јуниор, синот на Диего Марадона, вели дека бил потресен од гестот на Лионел Меси со...

Македонија15 часа

946 нови случаи на Ковид-19 во земјата, починаа 33 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.564 тестирања, а регистрирани се 946 нови случаи на...

Македонија17 часа

Лингвистите апелираат: Не прифаќајте разговори за јазик, нација и историја

„Прифаќањето договори за добрососедство, анекси и слично, во кои македонскиот јазик ќе биде заменет со синтагми од типот – официјален...

Македонија19 часа

Сеизмолошка опсерваторија: Земјотресот во Скопје со јачина од 3,5 степени

Телеметриската сеизмолошка мрежа во Македонија објави дека денешниот земјотрес бил со јачина од 3,5 степени според Рихеровата скала. Епицентарот на...

Свет20 часа

Во Виена развиен најбрз тест за Ковид-19 во светот

На Виенскиот универзитет за технологија (ТУ Виен) е развиен нов метод на тестирање за коронавирус, кој е исклучително чувствителен и...

Македонија21 час

Пратениците да покажат бојадисано јајце за Велигден, бара опозицијата во еден од амандманите

Во еден од амандманите на опозицијата се вели дека за време на велигденските празници, пратениците кои ќе учествуваат во работата...

Македонија21 час

ИЈЗ: Се намалува бројот на новозаболени, расте бројот на оздравени пациенти

Бројот на новозаболени со коронавирус во периодот од 23 до 29 ноември се намалува, додека расте бројот на оздравени пациенти,...

Македонија22 часа

Филипче: Го подготвуваме здравствениот систем за вакцинација за Ковид-19

Здравствениот систем го подготвуваме за вакцинација за Ковид-19. Ова ќе биде една од најголемите логистички операции која ќе треба да...

Македонија22 часа

Кузеска: ВМРО-ДПМНЕ не ги исплатила долговите за 270 уметнички слики со позлатени рамки

ВМРО-ДПМНЕ е партија во стечај со блокирани сметки и замрзнати недвижности, меѓу кои и мегаломанското квази барокно здание, седиште на...

Економија22 часа

Групацијата АРИКОМА ја купува компанијата „Сеавус“

Претставниците на Групацијата АРИКОМА (ARICOMA), која е дел од чешката Групација ККЦГ(KKCG) на Карел Комарек, најавуваат значаен чекор поврзан со...

Свет22 часа

Русија почна со вакцинација на војниците против коронавирус

Во Централниот воен округ на Русија почна вакцинација на војниците со вакцината против коронавирус „Спутник V“ и прво ќе се...

Регион23 часа

„Коха“: Тачи ќе го бранат пет адвокати во Хаг

Поранешниот претседател на Косово, Хашим Тачи, ќе го бранат пет адвокати пред Специјалниот суд во Хаг, пишува „Коха“. Специјализираниот совет...

Свет23 часа

Интерпол предупредува на опасноста од лажни вакцини

Интерпол предупредува дека меѓународната мрежа на организиран криминал може да се насочи кон новите вакцини против Ковид-19. Како што е...

Досие