Контакт

Свет

Меркел за привилегирано партнерство на Турција со ЕУ

Објавено пред

Германската канцеларка Ангела Меркел, во изјава за медиумите, го истакна своето противење на влезот на Турција во Европската унија(ЕУ), наместо тоа, се заложи за оформување на привилегирано партнерство.

Германската канцеларка Ангела Меркел, во изјава за медиумите, го истакна своето противење на влезот на Турција во Европската унија(ЕУ), наместо тоа, се заложи за оформување на привилегирано партнерство. На предлогот на Меркел за привилегирано партнерство, што го поддржува и францускиот претседател Николас Саркози, остро се спротивставува турската влада, која бара полноправно членство во Унијата. Турција пристапните преговори со ЕУ ги започна во  2005. година и досега отвори 12 од 35 преговарачки поглавја, а процесот дополнително е забавен поради турското одбивање да го признае Кипар. Меркел, во пресрет на посетата на Турција, и порача на Анкара да престане да го блокира Кипар. /крај/ин/ст©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Белгија потврди дека ќе прифати 150 мигранти од Грција

Објавено пред

Белгија ќе прифати 150 мигранти и баратели на азил од Грција, потврди белгискиот државен секретар за миграција, Сами Мехди, на дигитален состанок со грчкиот министер за алтернативна миграција и азил, Јоргос Кумуцакос.

Првата група мигранти треба да пристигне во Белгија до крајот на годината, пренесува грчката агенција АНА.

Двајцата министри разговараа за иднината на европската политика за азил и миграција во светло на новиот пакт за миграција и азил.

Двете страни се согласија дека ад хок мерките воведени по кризата не се долгорочни одржливи решенија и дека само сеопфатен пристап на ниво на ЕУ може да обезбеди такво нешто.

Белгискиот секретар го потврди ветувањето на новата белгиска влада од состанокот одржан во Брисел во септември минатата година помеѓу Кумуцакос и претходникот на Мехди.

К поддршка на азил во ЕУ за понатамошно зајакнување на поддршката на агенцијата за грчката служба за миграција, како и за прашањата поврзани со Пактот за миграција и азил.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Џастин Трудо телефонски разговарал со лажна Грета Тунберг

Објавено пред

Канадскиот премиер Џастин Трудо бил наместенод познатите руски пранкстери кои се преправаат дека се Грета Тунберг, па разговал со неа за геополитиката и светските лидери и ѝ ветил дека ќе ја запознаат со Теренс и Филип пренесува РТ.

Пранкстерите Владимир Кузнецов и Алексеј Столјаров, познати и како Вован и Лексус, оствариле 10-минутен телефонски разговор со Трудо во јануари, откако беше соборен украинскиот патнички авион во Иран. Снимка од разговорот помеѓу Трудо и глас кој се претставува како Грета беше објавено на каналот на Вован и на Лексус на „Јутјуб“ во понеделникот, како последно во серијата „Stars Save the Earth”.

Трудо се обидел да ја увери лажната Грета дека дава се од себе да ги деескалира меѓународните тензии по трагедијата со авионот.

„Јас ве молам да влијаете на претседателот Доналд Трамп и на НАТО за да сфатат дека не само иднината, туку и сегашноста ќе ни биде украдена“, вели лажната Грета.

„Ние навистина балансираме многу различни работи во Ирак“, рече Трудо. „Има разбирање дека има вистински прашања околу меѓународната заедница и американскиот ангажман и нивните активности, но во исто време има признание дека во борбата против тероризмот, во борбата против ИСИС, Даеш, постои потреба од меѓународно воено присуство, вклучително и на Американците, за да се обезбеди стабилност во регионот“.

Незадоволна, лажната Грета му возвраќа: „Вие сте возрасни, но се однесувате како деца“.

Таа продолжува да зборува за свет со повеќе љубов, во кој има место за сите, „за бели и црнци, христијани и муслимани, за Трамп и за Путин, за мене и тебе, за Борис Џонсон… за Теренс и Филип“.

Алузијата на Теренс и Филип е за канадското хумористично дуо кое глуми во анимираното шоу „Саут Парк“. Трудо или ја пропуштил или ја игнорирал алузијата и ја пофалил лажната Грета за „точната перспектива“. Тој ѝ се заблагодарил што минатата година ја посетила Канада и ѝ помогнала на неговата партија да победи на изборите со тоа што јасно укажала на потребата „повеќе да размислуваме за младите“.

„Но, напуштете го НАТО“, одговара лажната Грета. „Фрлиете го оружјето. Земете цвеќе. Насмевнете ѝ и се на природата, живејте како човек“.

Трудо повторно покажува сочувствителност, велејќи: „И јас сонувам за свет во кој војниците не се потребни, но за жал, сè уште не живееме во тој свет и потребни се луѓе да се спротивстават на оние што ќе ѝ наштетат на невиноста. Но, многу ги ценам вашите страствени зборови и секогаш размислувам за тоа како можеме да користиме многу различни патишта за да тргнеме на патот кон мирот “.

„Главното копиле е Трамп затоа што Трамп прави сè за да нè убие“, вели лажната Грета.

Трудо истакнуваа дека мора да соработува со сите светски лидери што другите луѓе ги избираат, но додава: „Секако можам да разберам дека луѓето можат да имаат многу силни чувства кон него“.

Во тој момент, лажната Грета го кани Трудо да се приклучи на нејзиниот приватен клуб за „политичари, претседатели, шефови на влади кои ме поддржуваат и така, светските правила мора да се променат“. Трудо вели дека ќе треба да дознае повеќе за клубот и бара од лажната Грета да му испрати објаснување.

Лажната Грета потоа повторно ги споменува Теренс и Филип, барајќи од Трудо да ја запознае со нив.

„Ќе го замолам мојот тим да открие како можеме да ве поврземе … Сега немам нивни директни координати со мене“,вели Трудо.

Кабинетот на канадскиот премиер потврди дека телефонскиот разговор со лажната Грета навистина се случил во јануари, тврдејќи дека тоа не е прв повик до светски лидер и дека Трудо „утврдил дека повикот е лажен и веднаш го завршил“.

Прикажи повеќе...

Свет

Двајца повредени со нож во Швајцарија, се утврдува дали е терористички напад

Објавено пред

Две лица се повредени, а едно лице е уапсено во можен терористички напад во стоковна куќа во Швајцарија, пренесува швајцарски РТС.

Швајцарската полиција соопшти дека нападот со нож во трговска област во вторникот попладне во градот Лугано се истражува како можен терористички напад и дека првоосомничениот уапсен на местото на настанот е поврзан со џихадистички екстремизам. Уапсената 28-годишна жена, за која се тврди дека е швајцарска државјанка, во вторникот нападнала две жени во стоковната куќа во Лугано. РТС пренесува дека таа ја фатила едната жена за вратот, а другата ја избодела со ножот.

Едната жртва има сериозни, но не и опасни по живот повреди. Напаѓачката била совладана од случајни минувачи кои чекале да пристигне полицијата.

Швајцарската полиција одржа прес-конференција, откривајќи дека нападот со нож е повеќе од случајно насилство и можеби имал терористички мотив. Осомничената веќе ѝ била позната на полицијата и била предмет на истрага за џихадистичка радикализација во 2017 година.

Германскиот радиодифузер „Дојче веле“ обезбеди дополнителни информации, известувајќи дека сведоците на нападот оти дека сторителката изразила верност ко Исламска држава додека била приведувана. Главниот швајцарски извор „20Minutes“ известува дека осомничената извикувала „Алаху Ахбар“. Овие тврдења сè уште не се потврдени или негирани од швајцарските власти.

Нападот во Лугано следи по неколку други смртоносни напади во Европа, вклучително и неодамнешните нападите во Франција и во Австрија. Додека во минатото западните лидери реагираа на масовните напади со изрази на солидарност во јавноста, а водеа контратерористички акции во тајност, од неодамна осудите се  посилни.

Австрискиот канцелар Себастијан Курц, чија нација неодамна беше мета на смртоносен исламистички напад со оружје, беше првиот меѓу меѓународните лидери што го осуди нападот. Тој на Твитер напиша дека Австрија стои со Швајцарија и дека ќе има заеднички одговор на исламистичкиот тероризам во Европа.

Курц се сретна со францускиот претседател Емануел Макрон претходно овој месец за да разговара за нивниот заеднички одговор на терористичките напади. Говорејќи за време на состанокот, Курц предупреди дека во ЕУ има илјадници странски борци и рече дека европските народи се во постојана опасност од терористички напади.

Двајцата лидери изјавија дека ќе се фокусираат на зајакнување на надворешните граници на Европа, истакнувајќи дека ако не се зајакне довербата на јавноста во ваквата заштита, отворените внатрешни граници на Европа ќе започнат да се затвораат како резултат.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 минути

Заев: Бугарија не е фашистичка земја, туку наш пријател

Бугарија не е фашистичка земја, таа е наш пријател, вели претседателот на Владата, Зоран Заев во интервју за бугарската новинска...

Свет21 минута

Двајца повредени со нож во Швајцарија, се утврдува дали е терористички напад

Две лица се повредени, а едно лице е уапсено во можен терористички напад во стоковна куќа во Швајцарија, пренесува швајцарски...

Македонија2 часа

Се очекува зелено светло од Пендаровски за војниците од утре да почнат да ги обезбедуваат болниците

Припадниците на Армијата ќе може уште утре да бидат распределени во здравствените институции, изјави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска. „Вчера,...

Култура3 часа

Eкипата на „Медена земја“ тврди: На Атиџе ѝ обезбедивме дом, храна и лекови – здружението „Бекирлија“ и донациите ќе бидат затворени

Екипата на „Медена земја“ реагира по тврдењата што се појавија во јавноста дека Атиџе Муратова е заборавена од сите, без...

Европа4 часа

(Видео) Автомобил удри во оградата на канцеларијата на Меркел

Автомобил управуван од непознато лице удрил во оградата на канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин. Деталите за оваа...

Свет4 часа

Сингапур го искорени коронавирусот

Некогаш имаше најголема стапка на Ковид-19 во Југоисточна Азија, но кога во вторникот пријави 14 дена без нови локални случаи,...

Македонија5 часа

Во ковид-центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 39 пациенти, слободни уште 20-ина места

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје хоспитализрани се 39 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 486 лица...

Македонија5 часа

(Видео) Пендаровски: Пандемијата покажа дека домот не е најбезбедно место за многу жени и деца

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, се вклучи во глобалната кампања „16 дена активизам против родово базирано насилство“ на Обединетите нации,...

Регион5 часа

Од денес стапува во сила полициски час во Црна Гора

Во Црна Гора од денес угостителските и услужните објекти ќе работат од 7 до 18 часот, а забраната за напуштање...

Европа5 часа

Финцитe мајстори во борбата против коронавирусот

Финска, со население од нешто помалку од 6 милиони жители, е една од земјите што најдобро се справуваат со пандемијата...

Свет6 часа

Трамп ќе го помилува поранешниот советник за безбедност, кој го лажеше ФБИ

Американскиот претседател, Доналд Трамп, планира да го помилува поранешниот советник за национална безбедност Мајкл Флин, кој во 2017 година призна...

Свет6 часа

Бајден: Сè уште не сум разговарал со Трамп

Новоизбраниот американски претседател, Џо Бајден, изјави дека сè уште не разговарал со актуелниот претседател Доналд Трамп. Бајден во првото интервју...

Свет7 часа

Макрон најави попуштање на мерките

Франција следниот викенд ќе почне со олабавување на мерките против ширењето на коронавирусот за до Божик продавниците, театрите и кината...

Свет7 часа

Австралија ги ублажува мерките, со денови нема нови заразени

Австралиската федерална држава Нов Јужен Велс ќе ги олесни ограничувањата за физичка дистанца и ќе ги отстрани условите за компаниите...

Свет7 часа

Голем метеж на аеродромите и во центрите за тестирање во САД во пресрет на Денот на благодарноста

Метежот на аеродромите и редиците пред центрите за тестирање покажуваат дека многу Американци планираат да го прослават Денот на благодарноста...

Македонија18 часа

Регистрирани се 1039 нови случаи на Ковид-19, починаа 15 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3143 тестирања, а регистрирани се 1039 нови случаи на...

Свет19 часа

Зошто Путин досега не се вакцинирал?

Рускиот претседател Владимир Путин не може да биде меѓу доброволците кои ќе бидат вакцинирани против коронавирусот до крајот на клиничките...

Свет20 часа

(Видео) Маж со секира држеше во заложништво шест деца во Русија

Маж кој држеше шест деца како заложници во стан во Санкт Петербург, се предаде на полицијата.Во стан во предградијата на...

Македонија20 часа

Мухамед Зекири нов генерален секретар на Владата

Поранешниот пратеник Мухамед Зекири е избран за нов генерален секретар во Владата.Одлуката e донесена на последната владина седница одржана денеска....

Европа20 часа

Старските домови во Шпанија први ќе бидат вакцинирани против Ковид-19

Штитениците и персоналот на домовите за стари лица ќе бидат први вакцинирани против коронавирус во Шпанија, изјави министерот за здравство...

Досие