Контакт

Свет

Пронајдено телото на еден морнар во Јужна Кореја

Објавено пред

Спасувачите денеска го пронајдоа телото на еден од 46-те морнари кои сеуште се водат како исчезнати по нападот на бродот на јужнокорејската морнарица во близина на границата помеѓу двете Кореи, минатиот петок.

Спасувачите денеска го пронајдоа телото на еден од 46-те морнари кои сеуште се водат како исчезнати по нападот на бродот на јужнокорејската морнарица во близина на границата помеѓу двете Кореи, минатиот петок.

Пронајденото тело е идентификувано и се работи за високиот офицер Нам Ки Хон. Морнарскиот брод „Цеонан“ потона по експлозијата на 26-ти март а 58 членови на екипажот беа спасени вклучувајќи го и капетанот но 45 морнари сеуште се сметаат за исчезнати.

Причината за експлозијата на бродот сеуште се утврдува а првичните шпекулации беа дека можеби бродот бил торпедиран од Северна Кореја, нешто што северните соседи не го коментираа до сега. /крај/хина/сл©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Србија и Косово ќе го именуваат спорното езеро по Доналд Трамп

Објавено пред

Србија и Косово во четвртокот се согласија да го именуваат езерото на спорна територија според претседателот Доналд Трамп, пренесува „Газета експрес“.

Езерото, познато кај Косоварите како Ујман, а кај Србите како Газивода, е предмет на спор меѓу двете земји: околу 80 отсто од неовите води се на Косово, а 20 отсто во Србија. Во четвртокот кај езерото се појави транспарент на кој пишуваше Езеро Трамп.

„Газета експрес“ дознава дека и косовскиот премиер Авдулах Хоти и српскиот претседател Александар Вучиќ изразиле подготвеност да го прифатат името.

„Како да се нарече езерото што е на Косово и на Србија е е сериозна точка на застој и покрај договорениот компромис од САД за почнување физибилити студија за создавање работни места и поголема енергија за регионот … така што двете страни се согласија за ново име – Езеро Трамп“, напиша поранешниот в.д. директор на Националното разузнавање (ДНИ) Ричард Гренел на Твитер.

Косовскиот премиер Хоти во четвртокот потврди дека иницијативата е вистинска, дека Гренел навистина ја покренал и дека не е невообичаено Косово да прави вакви потези.

„Како знак на почит и чест за нивната одлучувачка улога за слободата, независноста и признавањето на државноста на Косово низ целиот свет, ние ги именувавме нашите најдобри булевари според најистакнатите личности на САД, како на пр. претседателот Клинтон, Џорџ Буш, сенаторот Боб Дол, секретарката Медлин Олбрајт и други. Наша традиција и култура е да го почитуваме пријателот! Ова е благородна традиција на нашите предци што секогаш ќе ја почитуваме “, напиша Хоти на Фејсбук.

Српскиот провладин весник „Информер“ исто така објави фотографии и видео од езерото со натписи „Езеро Трамп“ и голем транспарент над мостот на кој пишува „Претседателе Трамп, косовските Срби ви благодарат што воспоставивте мир“.

Расправиите околу вештачкото езеро, изградено пред неколку децении од компанијата „Ибер Лепенци“ кога Косово беше дел од Југославија, почнаа по крајот на војната во Косово во 1999 година. Иако дел од езерото се наоѓа на српска територија, Косово тврди дека поседува сопственост на целата територија, што доведува до спорови околу тоа кој може да ги искористи неговите ресурси.

Сепак, се чини дека преговорите постигнаа голем успех откако косовските власти постигнаа договор со американскиот Стејт департмент да се спроведе физибилити студија правично и ефикасно распределување на ресурсите на езерото.

Не е првпат странска сила да именува знаменитости според актуелниот американски претседател. Во Албанија постои булевар „Доналд Трамп“, а владата на Израел преименуваше повеќе места по него, главно како признание за неговата поддршка за израелскиот суверенитет и неговата одлука да ја премести амбасадата на САД од Тел Авив во Ерусалим.

Меѓу израелските локации преименувани по Трамп спаѓаат и плоштадите „Доналд Трамп“ во Ерусалим и Петах Тиква, како и именување на една населба на територијата на Голанската Висорамнина како Трамп хајтс. Властите во моментов планираат и една предложена железничка станица во Ерусалим да ја именуваат „Станица Трамп“.

Прикажи повеќе...

Регион

Нов дневен рекорд на заразени во Словенија

Објавено пред

Во Словенија, во последните 24 часа се потврдени 192 нови инфекции со коронавирус на 3.645 направени тестови, а нема нови смртни случаи, објави словенечката влада.

Станува збор за најголемата дневна бројка на нови инфекции од почетокот на епидемијата, во вториот бран на вирусот во земјата, во кој во последниве две недели дневниот број на новозаразени се движеше околу сто или помалку. Досега, најголем број на новозаразени имаше минатиот четврток, кога беа потврдени 137 случаи на инфекција.

Бројот на потврдени случаи од почетокот на епидемијата во Словенија се зголеми на 5.007, во моментов се активни 1.509 случаи, а во болниците има 59 пациенти кои се лечат од Ковид-19, од кои 15 се на интензивна нега, соопшти Министерството за здравство.

Досега починале 145 лица како резултат на компликации со Ковид-19.

Прикажи повеќе...

Регион

Грција ќе регрутира 800 нови граничари откако Турците ги турнаа мигрантите на границата

Објавено пред

Грчкиот министер за цивилна заштита, Михалис Хрисохоидис, најави дека ќе бидат регрутирани уште 400 граничари за да ја штитат границата покрај 400-те претходно објавени од владата, пишува „Прототема“.

Министерот Хрисохоидис го објави ова за време на посетата на пограничниот регион Еврос, каде што беше пречекан од локалниот потпретседател на општината, Димитрис Петровиќ, кој преку Фејсбук му се заблагодари на министерот за зголемувањето на контингентот на граничарите

„Вработувањето на повеќе од 400 граничари во Еврос беше наше постојано барање и му благодариме на министерот“, рече Петровиќ.

Според „Катимерини“, министерот Хрисохоидис се сретнал со други локални претставници во регионот за да разговара за плановите на националната влада за проширување на граничната ограда и во Еврос. Весникот наведува дека министерот разговарал и за паричен надоместок за сопствениците на земјиштето во областа каде што ќе се гради новата ограда.

Заменик-градоначалникот Петровиќ изјави за грчките медиуми дека граничарите и продолжувањето на граничната ограда ќе отворат работни места во регионот и може да ги поттикнат младите да останат во областа наместо да бараат работа на друго место.

Претходно овој месец, грчкиот заменик-министер за миграција и азил, Јоргос Кумуцакос, предупреди дека Турција под раководство на Реџеп Таип Ердоган може да ослободи уште еден бран мигранти подоцна овој месец ако ЕУ воведе санкции за активностите на Турција на Медитеранот.

Кумуцакос исто така тврди дека притисокот врз мигрантите по должина на границата почнал повторно да се зголемува откако во голема мера се смирил поради ограничувањата поставени по должината на граничната област од страна на Турција по избувнувањето на пандемијата на коронавирус.

Во февруари, Ердоган намерно ги отвори портите кон Европа, а грчките власти тврдат дека најмалку 50.000 мигранти се обиделе да ја преминат границата пред таа да биде затворена во март.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа33 минути

Напаѓачот уапсен, полицијата пронајде мачета и сатар на местото на нападот во Париз

„Бев во мојата канцеларија. Слушнав врисоци на патот. Погледнав низ прозорецот и видов жена која лежеше на подот и имаше...

Европа2 часа

Четири лица прободени со нож во близина на седиштето на „Шарли Ебдо“

Најмалку четири лица се повредени во напад со нож во близина на поранешните канцеларии на францускиот сатиричен магазин „Шарли Ебдо“...

Македонија2 часа

Пендаровски до Пахор: Споделуваме сегашност во НАТО, уверен сум дека ќе имаме и заедничка иднина во ЕУ

Денеска во претседателскиот кабинет во „Вила Водно“ претседателот Стево Пендаровски на церемонија со највисоки државни и воени почести го пречека...

Македонија2 часа

Казна за Рудникот САСА – ќе плати 65 илјади евра поради истекувањето јаловина

Откако при направениот увид и констатиран прекршок водостопанскиот инспектор на Државниот инспекторат за животна средина предложи постапка за посредување согласно...

Свет3 часа

(Видео) Ковид-19 создал мутација којашто е уште позаразна

Резултатите од една нова студија покажуваат дека Ковид-19 создал нова мутација која се чини дека е уште позаразна, а експертите...

Македонија3 часа

Николовски ќе бара мотивациско писмо од директорите за да спречи корупција

Вицепремиерот Љупчо Николовски бара од граѓаните да не очекуваат чудо за брзо време бидејќи проблемот со корупцијата во Македонија постои...

Македонија4 часа

Маричиќ не поддржува бирање државен јавен обвинител со политички договор

Не веруваме дека е добар начин на избор на обвинител со политички договор меѓу партиите, рече министерот за правда, Бојан...

Регион4 часа

(Видео) Во Србија се урна воен авион „Миг 21“

Авионот на српската армија „Миг 21“ се урна утрово при извршување на редовна задача за летање во селото Брасина, во...

Свет5 часа

Водечкиот германски епидемиолог предупредува: Пандемијата допрва ќе почне

Водечкиот германски епидемиолог Кристијан Дростен во својот говор на Светската здравствена конференција во Берлин предупреди на предвременото славење на успехот...

Свет5 часа

Трамп: Бајден ќе ја уништи Флорида, мојот план ќе го уништи вирусот

Како дел од предизборната кампања, американскиот претседател, Доналд Трамп, ги посети Северна Каролина и Флорида, некои од државите каде што...

Свет5 часа

Бројот на заболени од Ковид-19 во САД надмина 7 милиони

Бројот на заболени со коронавирус во САД вчера надмина седум милиони, што е повеќе од 20 проценти од вкупниот број...

Македонија5 часа

Заев: Бруталноста од полициски службеници врз граѓани Роми е за најсилна осуда

Премиерот Зоран Заев го осуди вчерашниот инцидент, во кој полицајци брутално тепаат Роми. Според него, таквото однесување е срамно за...

Регион5 часа

Албански претседател: Косово гарант за безбедноста на Балканот

Претседателот на Албанија, Илир Мета, на 75. заседание на ООН изјави дека членството на Косово во ООН би било корисно...

Свет19 часа

Гутереш: Вирусот се шири во сите правци, потфрли заедничката соработка

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, денеска изјави дека светот не успеал да соработува во борбата против пандемијата на Ковид-19....

Топ20 часа

(Видео) Во Визбегово пронајдена мини лабораторија за масло од канабис, уапсени три лица

Попладнево, околу 15 часот, Единицата за недозволена трговија со дрога извршила претреси во скопско Визбегово, при што пронајдена била мини...

Европа21 час

Додека Навални закрепнуваше во Берлин, во Русија му го заплениле станот

Сметките на рускиот опозициски политичар Алексеј Навални се замрзнати, а неговиот стан во Москва е одземен додека тој во болница во...

Македонија22 часа

Двајца починати и 152 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаја на...

Македонија23 часа

Владата ќе го разгледа барањето за продложување на породилното отсуство

Владата ќе ги разгледа барањата на родителите кои предлагаат времено продолжување на породилното отсуство за месец или два и ќе...

Свет24 часа

Ниту едно вакцинирано лице во Москва немало компликации

Не се забележани компликации кај ниту едно од 3.000 лица кои биле вакцинирани против коронавирусот во Москва како дел од...

Македонија1 ден

Врховниот суд ја потврди 4-годишната казна за Сеад Кочан

Врховниот суд ја потврди 4,8-годишната казна на Сеад Кочан за случајот „Труст“, која од Апелација му ја намали од изречените...

Досие