Контакт

Свет

Бела полициска бројка за црното оружје во Македонија

Објавено пред

Криминалците во Македонија извршуваат двојно повеќе кривични дела со нелегално оружје, а полициските анализи покажуваат дека скоро половина од убиствата во земјава се извршуваат со црно оружје.

НЕЛЕГАЛНО ОРУЖЈЕ

Криминалците во Македонија извршуваат двојно повеќе кривични дела со нелегално оружје, а полициските анализи покажуваат дека скоро половина од убиствата во земјава се извршуваат со црно оружје.

Според полициските статистики, борбата на МВР против нелегалната трговија со оружје во 2005 година е многу поуспешна отколку лани, а се почесто се запленуваат големи количества оружје без дозвола. И покрај ваквата ведра статистика на МВР, меѓународните организации за борба против нелегалното оружје тврдат дека во рацете на народот во Македонија има уште многу црно оружје.

Новата анализа на МВР покажува дека во февруари годинава, биле откриени 27 кривични дела поврзани со недозволено изработување, држење и тргување оружје или распрскувачки материи. Во истиот период биле пријавени 35 осомничени лица.

Во арсеналот што полицијата успеала да го заплени најмногубројни се пиштолите – вкупно 37 парчиња, со кои биле извршени кривични дела.

На црната листа следуваат шест автоматски пушки, шест рачни бомби, пет ловни пушки, еден ловен карабин, две стари пушки и по една снајперска пушка, воздушна пушка, малокалибарска пушка и боева пушка. Во февруари биле запленети уште 1.376 парчиња муниција и 500 грама експлозив.

Според полициската анализа, во февруари биле поднесени и 40 барања за поведување прекршочна постапка против 46 лица за нелегално поседување, носење и злоупотреба на оружјето.

Од истите лица биле одземени 45 парчиња оружје од кои 23 парчиња ладно оружје, 11 ловни пушки и еден ловен карабин, четири пиштоли, пет воздушни пушки и една малокалибарска пушка.

За споредба во јануари годинава биле откриени 19 кривични дела извршени од 24 лица, а биле запленети 16 парчиња оружје.

Податоците на полицијата за минатата година покажуваат дека двојно повеќе убиства во Македонија се извршуваат со нелегално оружје, а податоците за другите кривични дела се поалармантни.

Во последниот период полицијата ги зголеми активностите поврзани со борбата со нелегалното оружје, за кое се претпоставува дека во земјава се уште го има во голем број.

Полицијата најчесто одзема пиштоли, автоматски, полуавтоматски пушки и автомати. Следуваат ловното и спортското оружје. Неретко се запленуваат и рачни бомби, гранати и ракети за рачни ракетни фрлачи и минофрлачи.

Во минатата година честопати граѓани оставаа оружје и муниција на разни места за полесно да се ослободат од него оти го поседувале нелегално.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

ЕУ и Велика Британија ќе продолжат со разговорите за брегзит

Објавено пред

Европската Унија денеска соопшти дека британските и европските преговарачи се согласиле да продолжат со разговорите за надминување на кризата за брегзит.

ЕУ соопшти дека техничките разговори се фокусирале на првиот сет концепти, принципи и идеи изнесени од Велика Британија.

ЕУ побара од Велика Британија да излезе со предлози за тоа како стоката може да продолжи да ја минува лесно границата со Ирска без скапи и долги проверки.

Европската комисија соопшти дека останува отворена да ги преиспита сите предлози за избегнување на тврда граница меѓу Ирска и Северна Ирска, што е предлог кој Велика Британија сака да го отстрани.

Прикажи повеќе...

Свет

Трамп се закани дека ќе ги однесе затворените борци на ИД на границите на Европа

Објавено пред

Американскиот претседател Доналд Трамп ги повика европските држави да ги примат назад своите граѓани кои ѝ се приклучиле на Исламската држава (ИД), а кои се затворени во кампови во источна Сирија, контролирани од курдските сили.

„Го победив калифатот. Кога дојдов, калифатот беше насекаде. Јас го поразив калифатот, ИСИС, и сега имаме илјадници воени затвореници, борци на ИСИС кои се воени заробеници и ги прашуваме земјите од каде што дојдоа … од Европа, бараме од нив да ги вратат назад овие затвореници“, рекол Трамп на прес-конференција во Белата куќа.

Илјадници странски борци од околу осумдесет земји се приклучиле на ИС кога во 2014 година оваа терористичка организација презеде под контрола големи региони во Сирија и Ирак. Судбината на милитантите и нивните семејства стана жешко прашање откако на почетокот на оваа година беше прогласена победа над ИД.

Дел од децата се вратени во земјите од кои доаѓаат, но европските земји не сакаат да ги примат оние што свесно се приклучиле на оваа радикална група.

„Во еден момент ќе морам да кажам: или ќе ги примите назад или ќе им дозволам да дојдат на вашите граници. Ако не ги сакате назад, ние веројатно ќе мора да ги оставиме на границите и потоа повторно да ги затворите“, изјавил Трамп.

Тој додал дека САД нема да ги платат трошоците за притвор на илјадници борци. „Повеќето од нив се од Европа. Тие доаѓаат од Германија, од Франција. Ѝ направивме огромна услуга на Европа“, додал тој.

Илјадници цивили, вклучително и оние поврзани со ИД, се притворени во камповите по акцијата на коалицијата предводена од САД против екстремистите на североистокот на Сирија.

Прикажи повеќе...

Свет

Зариф тврди дека Помпео се обидува да ги одложи визите за иранската делегација на ОН

Објавено пред

Иранскиот министер за надворешни работи рече дека американскиот државен секретар, Мајк Помпео, се обидува да го одложи издавањето визи за иранската делегација на претстојното Генерално собрание на Обединетите нации.

„Помпеоп се обидува да ја избегне обврската на САД да издаде визи за делегатите на ОН со тоа што ќе прибегне кон неосновани ознаки“, напиша Мухамед Џавад Зариф на „Твитер“. Тој не појасни дали одложувањето е поврзано со тоа што САД го стави Зариф на својата црна листа на крајот на јули.

„Лекција по историја за мојот почетник колега: Нелсон Мандела беше на американскиот список на терористи до 2008 година; 15 години по добивањето на Нобеловата награда за мир“, додаде Зариф.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет4 часа

Трамп се закани дека ќе ги однесе затворените борци на ИД на границите на Европа

Американскиот претседател Доналд Трамп ги повика европските држави да ги примат назад своите граѓани кои ѝ се приклучиле на Исламската...

Македонија5 часа

Советот за реформи во правосудството: Избор на шеф на обвинителство предложен од партија отвора врата за политизација

Избор на шеф на кое било јавно обвинителство на предлог на политичките партии, вклучувајќи ја опозицијата, е решение кое отвора...

Интервју/Дебата5 часа

(Видео) Поповска од ДОМ: Оптимист сум дека на следните избори ќе гласаме во една изборна единица

Пратеничката од партијата ДОМ, Лилјана Поповска, во интервју за „Макфакс“ изјави дека очекува да помине иницијативата за една изборна единица...

Свет9 часа

Над 30 светски лидери потпишаа иницијатива за борба против климатските промени

Над 30 шефови на држави и влади потпишаа апел за засилување на активностите во борбата против климатските промени, што ги...

Топ13 часа

Воз на релација Гевгелија – Скопје прегази 23-годишен мигрант

Пакистанец на возраст од 23 години загина на пругата во близина на селото Ногаевци кога во него удрил воз што...

Македонија13 часа

Почна уривањето на дивоградбите во Охрид

Општина Охрид ја почна најавената акција за уривање дивоизградени објекти на подрачјето на општината во согласност со законските процедури и...

Македонија14 часа

(Видео) Одложено судењето на Латас, предметот „Тотал“ сѐ уште во доказна постапка

Денешното рочиште за случајот „Тотал“, каде што обвинет е новинарот и поранешен уредник, Драган Павловиќ-Латас, е одложено за 17 октомври...

Свет14 часа

Во светот се одржуваат големи климатски протести, ќе се протестира и кај нас

Глобален протест против климатските промени за денеска е најавен во 139 земји и се очекува ова да биде најмасовниот во...

Свет15 часа

(Видео) Пукање во близина на Белата куќа, еден загинат и петмина повредени

Еден човек загина, а петмина се повредени при пукање во Вашингтон, во близина на Белата куќа, пренесуваат американските медиуми. Не...

Свет16 часа

Пентагон на Трамп ќе му претстави воени опции за Иран

Воени опции како одговор на иранскиот напад врз саудиската рафинерија, денеска, ќе му бидат претставени на американскиот претседател Доналд Трамп....

Свет16 часа

Саудиска Арабија почна воена операција во Јемен

Коалицијата што ја предводи Саудиска Арабија почна воена операција северно од јеменскиот пристаништен град Ходеида. Целта на операцијата, како што...

Европа1 ден

Макрон: „Жолтите елеци“ ме наведоа подобро да ги слушам луѓето

Францускиот претседател Емануел Макрон откри дека кризата со граѓанското движење „Жолти елеци“ на некој начин била добра за него, бидејќи...

Свет1 ден

Трудо среде скандал, најмалку трипати се маскирал како црнец

Канадскиот премиер Џастин Трудо денеска западна во голем скандал. Утрово беше објавена негова стара фотографија на која тој е облечен...

Македонија1 ден

Обвинение против ексградоначалник на Демир Хисар, незаконски вработувал луѓе

Битолското Обвинителство поднесе обвинение против три лица за незаконски вработувања. Обвинети се поранешен градоначалник на Демир Хисар, раководител на Центарот...

Македонија1 ден

(Видео) Трајанов: Со една изборна единица ќе се стави крај на прелевањето на гласовите на малите партии

Претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, рече дека очекува поддршка со консензус на иницијативата за промена на Изборниот законик да...

Македонија2 дена

Судењето за „Талир 2“ повторно одложено

Судењето за предметот „Талир 2“ на СЈО, судијката Даниела Алексова-Стојановска го одложи за 15 октомври. Причина за одлагањето е доуредување...

Регион2 дена

Mакедонски државјанин фатен при шверц на антички предмети на граничниот премин Прешево

Српските цариници во соработка со полицијата, во вторникот, 17 септември, на граничниот премин Прешево спречија обид за шверц на антички...

Топ2 дена

Обвинение и за девојката што учествувала во убиството на Пино Секондо

Обвинителството поведе обвинение и против девојка од Скопје за која се смета дека е соизвршител во убиството на Пино Секондо,...

Македонија2 дена

Палмер: САД се надеваат дека Северна Македонија ќе ги почне преговорите во октомври

Специјалниот претставник на државниот секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер, вели дека очекува Северна Македонија да ги почне...

Топ2 дена

Тракторист загина во сообраќајна несреќа на патот Струга – Дебар

Четириесет и осумгодишен тракторист од струшкото село Велешта загина во сообраќајна несреќа што се случи синоќа на регионалниот пат Струга...

Досие