Контакт

Свет

Пребројувањето хаотично, доцнат резултатите за Скопје

Објавено пред

Ќе има ли или ќе нема втор круг од гласањето за градоначалник на Скопје е дилемата што остана отворена вчера до затворање на весникот поради „доцнењето“ со пребројување гласови во седум скопски општини.

Ќе има ли или ќе нема втор круг од гласањето за градоначалник на Скопје е дилемата што остана отворена вчера до затворање на весникот поради „доцнењето“ со пребројување гласови во седум скопски општини. Во штабот на независниот кандидат за градоначалник на Скопје Трифун Костовски, откако прексиноќа беше прогласена убедлива победа во првиот круг, вчера на прес-конференцијата изразија сомневање во процесот на пребројување и сумирање на резултатите. Тие реагираа на „доцнењето на резултатите“ откако во штабот на владејачката коалиција „За Македонија заедно“ вчера на прес-конференцијата соопштија дека изборите за Скопје не се завршени и дека на Костовски му недостигале околу 6.000 гласа за победа во првиот круг. Остана нејасно и во кој рок Изборната комисија на градот Скопје треба да ги објави резултатите.

– Секој обид да се оспори победата на Костовски во првиот круг е обид за фалсификување на изборите – рече Маја Мухиќ, портпаролка на Изборниот штаб на Костовски.

Во штабот оценија и дека е „смешно да се спорат вакви изборни резултати“ и дека со евентуално одење во втор круг, Костовски ќе добие уште повеќе гласови, бидејќи револтот на граѓаните ќе го зголеми одѕивот. Во штабот на Костовски и вчера останаа на прексиноќа објавениот резултат според кој Костовски освоил 58,29, а кандидатот на владејачката коалиција Ристо Пенов – 32,92 отсто гласа. Оттаму се повикуваат и на резултатите на НВО „Мост“ според кои 53,73 отсто скопјани гласале за Костовски, а 31,02 проценти за Пенов.

Стравувања дека ќе има обид за фалсификување на резултатот во Скопје вчера изразија и опозициските партии. Од штабот на здружената опозиција предупредија дека се „дебело пречекорени“ роковите за објавување резултати. Оттаму посочуваат на упатството за објавување изборни резултати што Државната изборна комисија (ДИК) го донесе на 1 март годинава. Според упатството на ДИК, избирачкиот одбор ги доставува записниците и другиот изборен материјал до општинската изборна комисија во рок од пет часа по завршувањето на гласањето и ги објавува и истакнува сумираните резултати од извршеното гласање на гласачкото место. Општинските изборни комисии имаат рок од пет часа да ги сумираат резултатите добиени од одборите, по што тие во рок од три часа треба да бидат доставени до Изборната комисија на градот Скопје.

Тоа, според правните служби, во штабот на опозицијата требало да се случи уште вчераутро. Но, во ДИК не се согласуваат.

– Упатството на важи. Според членот 71 од Законот за локални избори, имаме рок од 24 часа од затворањето на избирачките места за да ги објавиме резултатите – изјави Зоран Теневски, портпарол на ДИК.

Во членот 71 од Законот се вели дека Изборната комисија на градот Скопје првичните резултати ги објавува во рок од 24 часа по добивањето на изборниот материјал од избирачките одбори.

Анита Данаилова, претседателка на Изборната комисија на градот Скопје, вчера околу 16.30 часот уште ги немаше резултатите од општините Аеродром, Гази Баба, Кисела Вода, Центар и Чаир. Таа не можеше до прецизира кога истекува законскиот рок за објавување на резултатите.

– Ги чекаме записниците од општинските изборни комисии. Се надевам дека вечерва до 24 часот ќе ги имаме првичните резултати за Скопје – рече Данаилова. Д. М.

********

Панде Лазаревски: Се гласаше на начин што може само да се посака

Наспроти одредени неправилности што беа евидентирани, изборите генерално поминаа на начин што може само да се посака. Тоа е знак дека работите се раздвижуваат. Бројките се уште не би ги коментирал без увид во комплетните резултати и без сериозна анализа – изјави Панде Лазаревски, директор на Институт за социолошки и политичко-правни истражувања.

********

Ѓорѓи Кимов: Резултатите бавно пристигнуваат

Немам прецизна слика за резултатите бидејќи тие бавно пристигнуваат. Во основа, изборите беа фер и демократски иако, за жал, не успеавме да го постигнеме посакуваното ниво што во моментов ни е потребно за почнување на процесот на преговори за влез во ЕУ. Имаше доста инциденти што фрлаат сенка на изборите. Бројките се очекувани и наполно ја одразуваат состојбата на поделеноста во опозицијата – оцени Ѓорѓи Кимов, директор на „Брима-Галуп“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Поранешна министерка од Хрватска е нов генерален секретар на Советот на Европа

Објавено пред

Поранешната хрватска министерка за надворешни работи, Марија Пејчиновиќ-Буриќ, официјално ја презеде функцијата генерален секретар на Советот на Европа.

Таа е втора жена и прв политичар од централна и источна Европа на оваа позиција. Во крајното гласање, таа го победи Белгиецот Диди Рејндерс.

Поранешната шефица на хрватската дипломатија положи заклетва во седиштето на СЕ во Стразбур.

Пејчиновиќ Буриќ дојде на местото на Норвежанецот Торбјорн Јагланд.

Прикажи повеќе...

Свет

Нетанјаху го откажа учеството на Генералното собрание на ОН

Објавено пред

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, го откажа учеството на Генералното собрание на Обединетите нации.

Патот за Њујорк е откажан по вчерашните парламентарни избори на кои нема јасен победник и Нетанјаху, судејќи според неофицијалните резултати, нема мнозинство во парламентот заедно со неговите сојузници, десничарските и верските партии.

Нетанјаху требаше да се сретне и со американскиот претседател Доналд Трамп следната недела во Њујорк. Не е соопштено дали средбата на двајцата лидери ќе биде презакажана.

Прикажи повеќе...

Свет

Индија со закон ги забрани електронските цигари

Објавено пред

Индија денеска најави забрана за електронските цигари со образложение дека таквата консумација на производи со тутун претставува здравствен ризик, особено за младите луѓе, пренесува Си-ен-ен.

„За жал, е-цигарите првично беа промовирани како добар начин за откажување од пушењето. Тие требаше да им помогнат на пушачите да се откажат од пушењето“, рекла индиската министерка за финансии, Нирмала Ситараман.

Таа додала дека Владата одлучила дека дошло време да ги преземе неопходните мерки за да не се загрози здравјето на граѓаните.

Ситараман објаснила дека индиските власти биле загрижени од информациите за смртта на седум лица во САД поради заболувања на белите дробови поврзани со употреба на електрични цигари. Инаку, неколку стотици луѓе се лекуваат од болест на белите дробови во 36 држави во САД, а научниците и медицинските установи испитуваат точно како оваа болест е поврзана со употребата на е-цигари.

Министерката за финансии рекла дека ќе биде издадена итна уредба во наредните неколку дена со која ќе се забрани употребата на електрични цигари. Уредбата потоа ќе биде одобрена од парламентот и ќе се претвори во закон.

Забраната ќе ги опфати производството, увозот, извозот, транспортот, продажбата, дистрибуцијата, складирањето и рекламирањето на е-цигари.

Сторителите кои прв пат ќе го прекршат законот ќе се соочат со затворска казна до една година и парична казна од 100.000 рупии (околу 1.270 евра). За повторно прекршување казната ќе биде до пет години затвор и парична казна од 500.000 рупии (околу 6354 евра).

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт7 часа

Македонец станува селектор на светските шампиони САД?

Македонецот Влатко Андоновски, тренерот на НВСЛ тимот Рејн ФЦ е главен кандидат да стане нов тренер на светските шампиони во...

Македонија10 часа

Продолжен притворот на Катица Јанева

Судот ѝ го продолжи притворот на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена во случајот „Рекет“ на Основното јавно...

Македонија11 час

Со лажна диплома од Приштина работел како професор по математика во Куманово

Педесет и едногодишен маж со фалсификувана диплома од универзитет во Приштина, Косово, се вработил како професор по математика во основно училиште во...

Македонија13 часа

Ексминистерот за правда, Беџети, одбил да ја потпише екстрадицијата за обвинети во „Монструм“

Ексминистерот за правда од ДУИ, Блерим Беџети, одбивал да го потпише барањето за екстрадиција за двајцата обвинети во „Монструм“, Африм...

Македонија14 часа

Случај „Монструм“: во судницата се слушаат разговори во врска со настанот на луѓе блиски до Груевски

Приватни и несуштински разговори беа пуштени во 13 од 25 бомби во судницата за случајот „Монструм“. Во разговорите се слушаат...

Македонија14 часа

(Видео) Филипче: Полицајци ќе патролираат кај најкритичните здравствени објекти

Министерот за здравство, Венко Филипче, го поддржа денешниот протест на здравствените работници против насилството врз нив. Тој рече дека почнале...

Македонија15 часа

(Видео) Лекарите на протестот предупредија: Ако не се спречи насилството, ќе престанеме со работа

Медицинските работници, во организација на Асоцијацијата на специјализантите и младите лекари, денеска излезегоа на протест во Клиничкиот центар по повод...

Топ16 часа

Воз прегази маж кај надвозникот на булеварот Србија

Триесет и едногодишен скопјанец загина кога во него удри воз на железничката пруга, пред надвозникот на булеварот Србија. Според информациите,...

Свет17 часа

Би-би-си: Зошто Саудиска Арабија и Иран се лути ривали?

Саудиска Арабија и Иран се два силни соседа и повеќегодишни ривали во борбата за регионална доминација, а неодамнешните напади врз...

Свет18 часа

Макрон испраќа експерти во Саудиска Арабија да испитаат кој го извршил нападот

Франција ќе испрати експерт во Саудиска Арабија, кој ќе помогне во истрагата за нападот на нафтеното постројување во Саудиска Арабија...

Свет18 часа

САД бараат конфискација на приходите од продажбата на книгата на Сноуден

Министерството за правда на САД соопшти дека поднеле тужба против Едвард Сноуден и бараат конфискација на сите приходи од продажбата...

Свет1 ден

Поради лекарски грешки годишно умираат 2,6 милиони луѓе

Околу 2,6 милиони луѓе годишно умираат од ненамерни грешки во амбулантите и болниците низ светот, се вели во анализата на...

Спорт1 ден

Драма во Љубљана! Македонија ја „собори“ и Словенија, остана во игра за осминафинале!

Откако вчера македонските одбојкари ја забележија историската прва победа на едно Европско првенство, денеска повторно на „крилата“ на Никола Ѓорѓиев,...

Регион1 ден

Кучиња намирисаа 11 килограми хероин во возило кај Драч

Албанец од Косово, Агим Сиљејмани (50), кој веќе неколку години живеел во Швајцарија, е уапсен во албанскиот пристаништен град Драч...

Македонија1 ден

Нов пожар во околината на Прилеп, гори шумата над манастирот во село Селце

Нов голем пожар денеска се појави кај село Селце, во непосредна близина на манастирот „Св.Димитрија“. Со пожарот е зафатена густа...

Македонија1 ден

Иванов: Антикорупциска манипулира, закупот е 1.950, а не 4.500 евра

Експретседателот Ѓорге Иванов реагира откако антикорупциската комисија даде препорака до Владата да се раскине договорот за закуп на неговите деловни...

Македонија2 дена

ВМРО-ДПМНЕ предлага анкетна комисија за работењето на СЈО

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска до Собранието поднесе предлог-одлука за основање анкетна комисија за утврдување на евентуалното нестручно, несовесно и...

Македонија2 дена

Апелациониот суд ги потврди доживотните затворски казни за „Диво Насеље“

Апелациониот суд Скопје ги одби жалбите на обвинетите во предметот „Диво Насеље“ и во целост ја потврди првостепената пресуда за...

Македонија2 дена

Антикорупциската комисија ќе побара Иванов да ја пресели канцеларијата од „Џеваир“

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) ќе побара од Службата за општи и заеднички работи при Владата (СОЗР) да...

Македонија2 дена

(Видео) Туск: Северна Македонија направи сè што се очекуваше за влез во ЕУ

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, по денешната средба со премиерот, Зоран Заев, изјави дека Северна Македонија направила сè што...

Досие