Контакт

Свет

Прчевски се вози во конфискувани возила

Објавено пред

Ревизорите укажуваат на многу неправилности во работата на седумте јавни обвинителства во државава

dobivaj vesti na viber

Ревизорите укажуваат на многу неправилности во работата на седумте јавни обвинителства во државава

Сметководството препуштено на архивари, уписничари место на сметководители

Првиот човек на Обвинителството, Александар Прчевски, се вози во конфискувани возила. Во возниот парк на Јавното обвинителство на Македонија владее вистински хаос. Со пререгистрирање на запленетите автомобили јавниот обвинител успеал прилично да го збогати службениот паркинг. Ги имало премногу за Обвинителството, па ќарот од вишокот, со преотстапување, го виделе и хиерархиски пониските – некои виши и основни обвинителства. Службените возила најчесто стекнати со конфискација по завршена судска постапка или со одлука на Влада можеле да се користат само привремено, но не и трајно да се преотстапат. Овие неправилности ги констатирале ревизорите, ѕиркајќи цели два месеца во поединечните финансиски книги на седумте јавни обвинителства во државава во 2004 и во документи од минатата година. Директната одговорност за неправилностите во работењето ја сноси првиот човек на Обвинителството, Александар Прчевски.

"Службените возила не секогаш се евидентирани во сметководствената евиденција на основни средства според сопственоста. Ваквата состојба влијае на нереално искажување на  вредноста на материјалните средства во поединечните годишни сметки по обвинителства и во консолидираната годишна сметка", укажува главниот државен ревизор, Драгољуб Арсовски. Препорачува да се направи попис на возилата по обвинителства, пописни листи за туѓите автомобили и усогласување на книговодствената со фактичката состојба според сопственоста.

Интересно е тоа што вработените во Обвинителството се одморале и се рекреирале во станови во Охрид за кои во текот на 2003 и 2004 биле платени 77.000 денари државни пари. Меѓутоа, Заводот за ревизија не можел да утврди во чија сопственост биле становите, бидејќи за користењето не бил склучен договор со Јавното претпријатие за стопанисување со станбен и деловен простор во Охрид. Значи, немало ниту имотен лист, ниту извршен попис, ниту договор за закуп. "Не е утврден сопственичкиот статус на становите. Добиените фактури од ЈП за станбен простор – Охрид и наплатените средства за престој се на посебна благајна кај ЈО на Македонија. Не може да се потврди остварениот приход и да се даде препорака за правилно евидентирање на становите", заклучува ревизорот во својот извештај.

Кога станува збор за Прчевски, тој бил многу галантен функционер и двапати плаќал за исти услуги. На фирмата "АГ ССМ" потрошил 100.000 денари за репрезентација, иако овие трошоци веќе биле предвидени со договорот. Ревизијата укажува на прекумерно трошење пари за хигиена, чуварски служби, комунални услуги. За тековно одржување на деловен простор, закупнина, струја, вода, одржување, лифтови, Основното јавно обвинителство – Скопје склучило договори со Советот на ССМ и фирмата "АГ ССМ" на околу 11 милиони денари. Овие високи бројки се провлекуваат повеќе од седум години. Ревизорите оценуваат дека трошоците се огромни и дури предлагаат начин за нивно намалување, сугерирајќи Обвинителството да се смести во простории кои би биле сопственост на државата. За набавки на канцелариски материјали и мебел, за поправка и сервисирање возила и опрема, како и за молерофарбарски услуги нема соодветни документи -испратници, работни налози, сметкопотврди со кои би се покриле трошоците.

Прчевски нема назначено внатрешен ревизор, ниту одговорни сметководители по обвинителства. Државните ревизори утврдиле дека во некои обвинителства сметководството било препуштено на архивари, уписничари и надворешни лица наместо на сметководители. Еден вработен истовремено се занимавал со сметководство, ликвидатура и благајна, а контролорите предупредуваат дека тоа може да произведе злоупотреби и несовесно користење на средствата и имотот на јавните обвинителства. Актуелниот јавен обвинител ги избегнувал тендерските постапки и го кршел Законот за јавни набавки. Набавил плакари за 202.000 денари, а за да ја избегне законската процедура, трошокот го поделил на три дела. Слични аномалии се констатирани и за вариолајт завеси во вредност од 49.000 денари.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

(Видео) НАСА случајно објави аудио вежби на Јутјуб, луѓето мислеа дека астронаутот умира

Објавено пред

Во средата, НАСА случајно емитуваше симулација на криза на Меѓународната вселенска станица (ISS) откако астронаут страда од болест на декомпресија, што предизвика многу шпекулации на социјалните мрежи.

dobivaj vesti na viber

Каналот на НАСА на Јутјуб емитуваше аудио во живо што укажува дека член на екипажот боледува од болест на декомпресија, објави НАСА на официјалниот профил на ISS на пларформата „Икс“.

На видеото се слуша женски глас кој бара од членовите на екипажот „да го вратат командантот во одело“, да му го проверат пулсот и да го снабдат со кислород. Подоцна вели дека командантот има мали шанси да преживее.

После тоа, корисниците на социјалните мрежи започнаа да шират вести за кризата на ISS.

„Овој звук, поради ненамерна грешка, беше пренасочен од тековната симулација во која членовите на екипажот и копнените тимови тренираат за различни сценарија во вселената. Тој не е поврзан со вистински итен случај“, објави ISS, додавајќи дека нема итни ситуации.

Болеста на декомпресија, која се јавува кога меурчиња од азот или друг гас се формираат во крвта поради промена на атмосферскиот притисок, може да влијае на централниот нервен систем и е потенцијално фатална.

Членовите на екипажот на ISS спиеле во моментот на емитување на симулацијата, објави ISS.

Прикажи повеќе...

Европа

НАТО воспоставува мисија која ќе и помогне и ќе ја оспособи Украина

Објавено пред

Министрите за одбрана на НАТО денеска ќе се сретнат во Брисел на вториот ден од разговорите за официјализирање на поддршката на трансатлантската алијанса за Украина.

dobivaj vesti na viber

Земјите на НАТО досега ја координираа поддршката за Украина преку неформалната Контакт група за одбрана на Украина, предводена од САД. Сега членките разговараат за начините за префрлање на оваа одговорност на формалните структури на НАТО.

Се очекува министрите да го одобрат планот за мисијата наречена „НАТО безбедносна помош и обука за Украина“ (НСАТУ), која веќе е одобрена на пониско ниво, изјавија за ДПА извори од Алијансата.

НСАТУ за првпат ќе ја надгледува официјалната координација на НАТО за воената помош за Украина. Покрај тоа, „ќе работиме на тоа како дополнително да ги зајакнеме нашите одбранбени способности“, изјави, за новинарите во четвртокот, генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

„Министрите ќе разговараат за новата посветеност на одбранбената индустрија за зголемување на военото производство и зајакнување на долгорочната соработка со индустријата“, рече генералниот секретар.

Денешните разговори се последна средба на министрите на НАТО пред лидерскиот самит што треба да се одржи во Вашингтон во јули. Таму, Столтенберг сака земјите од НАТО да се договорат за план за долгорочно одржување на сегашното ниво на поддршка за Украина, кое тој го проценува на 40 милијарди евра годишно. Товарот ќе биде поделен врз основа на БДП на земјите од НАТО, при што САД ќе придонесат со 50 отсто, рече Столтенберг во четвртокот.

Сегашниот договор на НСАТУ не вклучува никакви конкретни финансиски обврски, но предвидува заедничката помош барем да биде координирана од НАТО.

Прикажи повеќе...

Европа

Украинска армија: Соборивме седум проектили и 17 руски беспилотни летала

Објавено пред

Украинската армија денеска соопшти дека соборила седум од 14 проектили и сите 17 беспилотни летала кои Русија ги лансираше во ноќниот напад.

dobivaj vesti na viber

Силите за воздушна одбрана соборија седум од 10 крстосувачки ракети Kh-101/Kh-555. Во својот напад, Русија лансираше и три балистички ракети Искандер-М и една балистичка ракета Кинжал лансирана од воздух.

Украинската армија собори цели во седум региони. Гувернерот на областа Запорожје изјави дека проектилот погодил отворен простор без штета и дека веднаш биле пријавени загуби.

Воздухопловните сили, исто така, уништија пет беспилотни летала над регионот Дњепропетровск, рече гувернерот, без извештаи за штета или жртви.

Во исто време, Русија соопшти дека во текот на ноќта соборила 87 украински беспилотни летала, од кои 70 биле насочени кон Ростовската област (југ), каде што се наоѓа седиштето на руската операција во Украина.

„Во текот на ноќта беше спречен обид на режимот во Киев да изврши терористички напад со помош на дронови од воздух“, соопшти руското Министерство за одбрана, наведувајќи дека „вкупно 87 украински беспилотни летала се соборени над руските региони“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

(Фото) Ослободено мече кое утрово било заглавено на дрво во Маврови Анови

Утрово во 7.35 часот на 112 е добиена пријава за заглавено мече во гранките на дрво во двор на викендица...

Топ1 час

Двојно убиство во Кратово: 36-годишна жена ги уби сопругот и свекорот

Вчера вечер, полицајците во Кратово уапсиле 36-годишна жена која е осомничена дека со остар предмет ги убила сопругот и свекорот,...

Македонија2 часа

ЦУК: 11 пожари на отворено, во Светиниколско изгоре куќа и четири помошни простории

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека имало вкупно 2 122 повици на Единствениот повикувачки број за итни случаи...

Европа2 часа

Украинска армија: Соборивме седум проектили и 17 руски беспилотни летала

Украинската армија денеска соопшти дека соборила седум од 14 проектили и сите 17 беспилотни летала кои Русија ги лансираше во...

Свет2 часа

Израел ја бомбардираше Газа, тензиите растат и на границата со Либан

Војската на Израел денеска продолжи со бомбардирањето на Појасот Газа без напредок во разговорите за прекин на огнот, заедно со...

Регион2 часа

Четиригодишно девојче се здобило со изгореници додека пливалo во море во Грција: откриено што ја каснало

Четиригодишно девојче се здобило со страшни изгореници додека пливало во морето во Грција, а откриено е дека ја изгорела морска...

Регион19 часа

Сахарски песок повторно доаѓа над Балканот: „Силно влијае на квалитетот на воздухот“

Според прогнозите на Службата за следење на атмосферата Коперник (CAMS), оваа недела се очекува нова епизода на сахарска прашина да...

Македонија19 часа

Несреќа кај мостот Беласица, огромни гужви кај Транспортен центар

Огромни гужви кај Транспортниот центар во Скопје поради сообраќајна незгода. Две возила се судрија кај мостот „Беласица“. Колони возила некое...

Македонија21 час

Османи – Пападопуло: Почитувањето на преспанскиот договор и поддршката од Грција клучни за нашата европска интеграција

На маргините на Состанокот на министрите за надворешни работи на процесот за соработка на Југоисточна Европа кој се одржува во...

Економија1 ден

„Лидл“ почнува да го гради првиот маркет во Скопје, за 9,5 милиони евра го купи објектот на „Бриколаж“

Лидл почна со подготовки за градежни активности на местото на некогашниот Бриколаж. За таа цел Лидл го купи имотот од...

Македонија1 ден

Прекршувањето на договорот од Преспа ќе ја доведе до егзистенцијален предизвик иднината на Северна Македонија, велат Заев и Ципрас

Поранешните премиери на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во заедничката колумна на веб-порталот „Еуроактив“ велат дека преспанскиот...

Македонија1 ден

Левицата: ДПМНЕ институционално го подреди трудот на работниците под економските и бизнис-интересите

Законските измени спроведени на иницијатива на ДПМНЕ и Мицкоски, преку кои трудот се распределува под Министерството за економија, овозможува супер...

Македонија1 ден

Пронајдено исчезнатото 19-годишно момче од Битола

Вчера, имаше потрага по исчезнато лице во општина Битола, соопшти ЦУК. Регионалниот ЦУК Битола информира дека лице на 19 години...

Македонија1 ден

Мечка нападнала стадо овци во Гостиварско

Вчера како што информира Центарот за управување со кризи на нивниот повикувачки број за итни случаи 112, имало пријавен напад...

Свет1 ден

(Видео) Солзавец и водни топови на протестите во Буенос Аирес: илјадници луѓе излегоа на улиците против реформите на владата

Илјадници луѓе излегоа на улиците на Буенос Аирес за да протестираат против реформите на владата. Протестите беа организирани недалеку од...

Свет1 ден

(Видео) Тепачка во италијанскиот парламент: пратеник беше изнесен од салата во инвалидска количка

Член на италијанската опозиција вчера беше изнесен од италијанскиот парламент во инвалидска количка по расправија и тепачка за време на...

Свет1 ден

Петгодишно момче загина во одрон во Австрија

Вчера имаше одрон во Австрија во кој загина момче. Како што јавуваат австриските медиуми, поради обилните дождови изминатиот ден во...

Топ2 дена

Скопјанец истепан од неколку лица пред кафеана во Аеродром, со убодни рани пренесен во болница

Вчера во СВР Скопје, 48-годишниот А.Л. од Скопје пријавил дека на 08.06.2024 пред угостителски објект на подрачјето на општина Аеродром...

Македонија2 дена

Поради високите температури, МОН препорачува основните училишта да работат со скратени наставни часови

Со оглед на високите температури кои ја зафатија територијата на Република Северна Македонија, а имајќи предвид дека наставната година за...

Македонија2 дена

Мицкоски: Македонија во фуриозен стил ќе биде дел од европското семејство, ќе го откочиме патот

Мандатарот за состав на нова влада, Христијан Мицкоск, очекува Македонија фуриозно да влезе во Европската Унија. Одговарајќи на новинарско прашање...