Контакт

Свет

Првиот нов пасош ќе ви го покажам во јуни

Објавено пред

Министерот за внатрешни работи Љубомир Михајловски е убеден дека целата работа околу новите пасоши ќе биде готова до крајот на годинава кога е и крајниот рок и дека нема да се доцни, а како потврда на тоа во јуни ќе го покажел првиот нов пасош

ЏАНГО АМБИЦИОЗЕН

Министерот за внатрешни работи Љубомир Михајловски е убеден дека целата работа околу новите пасоши ќе биде готова до крајот на годинава кога е и крајниот рок и дека нема да се доцни, а како потврда на тоа во јуни ќе го покажел првиот нов пасош

 

Министерот за внатрешни работи Љубомир Михајловски – Џанго вчера вети дека првиот нов пасош ќе го покаже во првата половина на јуни. Тој повторно ја убедуваше јавноста дека не се пробиени роковите за изработувањето на новите лични документи.

 

"Во јавноста се шират многу шпекулации дека се доцни со новите патни исправи. Затоа ќе повторам дека рокот е крајот на 2006 година и до тогаш ќе ги имаме новите пасоши. Несериозно е сега да кажувам точни датуми и часови кога ќе биде завршена работата со новите пасоши, но роковите ќе бидат запазени. Во првата половина на јуни ќе ви го покажам првиот нов пасош", рече вчера министерот Михајловски по завршувањето на одбележувањето на 7 Мај, Денот на полицијата во Скопје.

 

Михајловски побара од јавноста да не шпекулира ниту околу цената на новите пасоши која се уште не е позната.

 

"Цената на новите патни исправи се уште не е позната и дополнително треба да се разговара за неа и да се утврдува. Но, ве уверувам дека нема да биде висока, туку ќе биде достапна за сите", речи Михајловски.

 

До пред само неколку недели на адреса на македонското МВР стигнуваа обвинувања дека на големо се доцни со изработката на пасошите и дека победникот на тендерот нема да може да ги запази утврдените рокови. Обвинувањата беа дека работата толку многу заглавила што се уште не бил екипиран експертскиот тим и се уште се поставувала основната опрема.

МВР веднаш ги демантираше обвинувањата со тоа дека се тече според плановите и дека новите пасоши ќе бидат готови до крајот на годината кога е и крајниот рок.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Француски џихадист осуден на 28 години затвор

Објавено пред

Еден џихадист е осуден на 28 години затвор поради обид да убие двајца стражари во француски затвор. Билал Таги (27), Французин од мароканско потекло, ги нападнал стражарите во посебен затвор за радикализирани исламисти во околината на Париз во 2016 година додека издржувал петгодишна затворска казна по неуспешниот обид за заминување во Сирија.

Таги веднаш признал дека сакал да ги убие француските службеници во име на џихадистите од Исламската држава и се заканил дека повторно ќе се обиде ако има можност, но денеска рекол дека се кае и дека се одрекол од смртоносната идеологија на таа организација.

Oсудениот има рок од десет дена за жалба на пресудата.

Прикажи повеќе...

Регион

Мицотакис: Не се чесни земјите членки на ЕУ

Објавено пред

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис порача дека земјите членки на ЕУ не одговориле на барањето да преземат 3.000 малолетни мигранти без придружба, кои моментно живеат во прифатни центри и други објекти во Грција.

Тој во парламентот рече дека немало одговор на барањето на неговата влада додавајќи дека земјите партнери не биле чесни во овој случај.

Мицотакис го претстави планот на неговата конзервативна влада за надградба на системот за давање азил и прием на мигранти во Грција, со кој се предвидува речиси 20.000 мигранти до крајот на годината да бидат префрлени од грчките острови на копно, и формирање центри за притвор за да се забрза нивната депортација назад во Турција.

Прикажи повеќе...

Свет

Трамп: Амбасадорката во Украина не сакаше да ја закачи мојата фотографија во амбасадата

Објавено пред

Американскиот претседател, Доналд Трамп, ја критикува амбасадорката Мари Јованович, која сведочеше во истрагата за негов импичмент, тврдејќи дека таа одбила да ја закачи неговата фотографија на ѕидот во американската амбасада во Украина.

Трамп ова го изјавил за утринската емисија на „Фокс њуз“, притоа не додавајќи повеќе детали за настанот. Тој ја нарекол „жената“ порачувајќи дека слушнал лоши работи за неа.

„Амбасадорката, за која сите велат дека е прекрасна, не сакаше да ја закачи мојата фотографија во амбасадата“, рече Трамп.

Јованович сведочеше минатата недела за тоа зошто била отпуштена поради наводни погрешни тврдења од страна на луѓе со непознати мотиви.

Таа е една од 12-те сведоци кои сведочат изминатите две недели во истрагата за импичмент на Трамп, со која се истражува наводна злоупотреба на службената положба од страна на Трамп.

Прикажи повеќе...

Најново

Интервју/Дебата41 минута

(Видео) Дескоскa: Не само имот, ќе се испитуваат и влијанија врз судиите од адвокати и лоби-групи

Министерката за правда во интервју за „Макфакс“ рече дека со идејата за проверката во правосудството нема да биде опфатено само...

Македонија58 минути

Триесет дена притвор за дадилката што тепаше дете во игротека

Основниот кривичен суд Скопје донесе решение со кое се прифаќа барањето на Јавното обвинителство за мерка притвор од 30 дена...

Регион2 часа

Вучиќ: Му реков на Заев дека нема да има преговори

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, на прес-конференцијата со македонскиот претседател Стево Пендаровски, кој денеска беше во прва официјална посета на Белград,...

Македонија3 часа

Во Германија уапсен Јетон Љужа, третообвинетиот за убиството на Саздо

Во Хамбург вчера германската полиција го уапсила Јетон Љужа, третообвинет за убиството на 20-годишниот Никола Саздовски – Саздо во Автокоманда...

Македонија5 часа

(Видео) Бучковски: Ги победивме Михајло, Филимена, судиите и обвинителите кои решија на наш грб да прават кариера

Во завршниот збор на експремиерот Владо Бучковски за предметот „Тенковски делови”, рече дека воделе 4:0 и победата била на дофат,...

Македонија5 часа

Пендаровски од Белград: Иницијативата мал шенген не е алтернатива за ЕУ

Освен независноста на Косово, Македонија и Србија немаат други отворени билатерални прашања, рече денес српскиот претседател Александар Вучиќ по пленарната...

Регион5 часа

Брегу: Повеќе од пет милиони граѓани од Западен Балкан заминаа во ЕУ во последните седум години

Генералниот секретар на Советот за регионална соработка, Мајлинда Брегу, изјави дека повеќе од пет милиони граѓани од Западен Балкан емигрирале...

Македонија6 часа

Пендаровски: Односите меѓу Северна Македонија и Србија се одлични и без спорни точки

Односите меѓу Северна Македонија и Србија се одлични и без спорни точки, изјави претседателот Стево Пендаровски, по средбата со неговиот...

Регион8 часа

Откриен идентитетот на Србинот во шпионската афера

На видеото со рускиот воен разузнавач е потполковникот во српската војска З.К., а безбедносните служби проверуваат дали тој за пари...

Регион9 часа

Во БиХ годишно умираат 5.000 луѓе поради загадување на воздухот

Во Босна и Херцеговина, особено во Сараево, Тузла, Зеница и Бања Лука, годишно умираат 5.000 луѓе поради загадување на воздухот,...

Свет10 часа

Милијардерот Блумберг влегува во трка за претседател на САД

Милијардерот Мајкл Блумберг, кој е поранeшен градоначалник на Њујорк, направи уште едeн чекор кон официјалната кандидатура за претседател на САД....

Свет10 часа

Нетанјаху: Обвинението за корупција и земање мито е обид за пуч

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го отфрли обвинението за корупција и го нарече обид за пуч против него. Нетанјаху во јавно...

Македонија12 часа

Почнува бесплатната вакцинација против сезонскиот грип

Бесплатната вакцинација против сезонскиот грип почнува од денеска. Од Министерството за здравство вчера информираа дека оваа сезона се набавени вкупно...

Македонија12 часа

Пендаровски во официјална посета на Србија

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска и утре ќе престојува во официјална посета на Република Србија. Денеска во...

Македонија22 часа

(Видео) Приведена негувателката којашто тепаше дете во игротека во Скопје

Жената којашто претепа дете во игротека, а беше пријавена од сопстеникот на кафулето „Дежаву“, е приведена од страна на полицијата....

Македонија1 ден

МЖСПП: Малите и евтини сензори не даваат сигурни резултати за квалитетот на воздухот

Во врска со сè позачестената појава на набавка и мерења на квалитетот на воздухот со мали и евтини сензори, кои...

Македонија1 ден

Зоран Заев е добитник на меѓународната награда „Иса-бег Исаковиќ“ за 2019 година

Премиерот Зоран Заев е добитник на годинашната меѓународна награда „Иса-бег Исаковиќ“, која ќе му биде врачена на традиционалната церемонија во...

Македонија1 ден

(Видео) Дескоска: Јанева ја носеа на маички, а ја урниса довербата на граѓаните

Министерката за правда, Рената Дескоска, во интервју, кое утре ќе биде објавено на „Макфакс“, рече дека е многу разочарана од...

Македонија1 ден

Државата ќе им плати речиси 10 илјади евра на адвокатите на Груевски во „Траекторија“

Државата ќе исплати судски трошоци 589.680 денари или 9,5 илјади евра за бранителите на експремиерот Никола Груевски на кого му...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски со нејасен одговор дали го поддржува договорот со Бугарија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, не даде јасен одговор на новинарско прашање дали го поддржува договорот со Бугарија, по објавеното...

Досие