Контакт

Свет

За „Бачило“ да одговараат сите

Објавено пред

Да се утврди одговорноста на сите органи вклучени во случајот „Бачило“, а не само на судијката што ја досуди отштетата од 727 илјади евра, побара Врховниот суд

Да се утврди одговорноста на сите органи вклучени во случајот „Бачило“, а не само на судијката што ја досуди отштетата од 727 илјади евра, побара Врховниот суд

 

Да се утврди одговорноста на сите органи вклучени во случајот „Бачило“, а не само на судијката што ја досуди отштетата од 727 илјади евра, побара Врховниот суд, кој вчера на општа седница расправаше за „Бачило“. Врховниот суд вчера не даде мислење дали треба да биде разрешена судијката Снежана Геровска-Попчевска од Основниот суд 1 во Скопје, бидејќи смета дека прво треба да биде утврдена и одговорноста на Апелацискиот суд, МВР, Јавното обвинителство и на Јавното правобранителство.

Основниот суд 1 вчера добил барање да се повтори постапката за обесштетување на бачилото на Иснифарис Џемаили. Судијката Попчевска треба да ги разгледа новите докази и да одлучи дали ќе закаже рочиште за повторување на процесот.

– Мислењето дали да се разреши судијката ќе го доставиме кога ќе се утврди одговорноста кај другите институции. За Врховниот суд не е спорна нестручноста и несовесноста на судијката во случајов. На тоа веќе укажа Граѓанскиот оддел. Но, укажавме и на неправилности во работата на другите замешани органи, а тоа досега нема завршница. Не треба да одговара само судијката. Прашањето за нејзината одговорност многу брзо ќе се реши, но претходно мора да се утврди одговорноста и на другите – изјави претседателот на Врховниот суд Дане Илиев.

Републичкиот судски совет го чека мислењето на Врховниот суд пред да одлучи дали од Собранието ќе бара да ја разреши Попчевска од судската функција.

Врховниот суд заклучил дека одговорноста на судијата не може да се гледа и оценува независно од одговорноста на другите учесници во постапката. Судот побарал да се утврди одговорноста на потпоручникот од МВР, кој составил службена белешка за штета на бачилото на Иснифарис Џемаили, како и одговорност на судиите од Апелацискиот суд во Скопје, кои ја потврдиле меѓупресудата, врз основа на која подоцна е досудена отштетата од 727 илјади евра.

Побарана е и одговорност од Јавното правобранителство, задолжено да ги штити интересите на државата, но и Јавното обвинителство, кое требало да поднесе барање за заштита на законитоста пред Врховниот суд.

„Врховниот суд ја истакнува одговорноста на другите органи-учесници во постапката, задолжени за законско работење, и ја поддржува севкупната борба против корупцијата и криминалот и отчетноста на сите органи и службени лица“, соопшти вчера Судот. Тој најави дека ќе ја продолжи работата по прашањето за одговорноста во работењето на судијата и очекува дека посочените институции ќе го утврдат делот на нивната одговорност.

(И.К.И.)©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Меланија им читаше божикна приказна на деца во болница

Објавено пред

Меланија Трамп ја продолжува традицијата на првите дами кои им читаат приказни на деца што поради болест не може да ги напуштат болниците за време на празниците.

Белата куќа соопшти дека првата дама на САД денеска посетила болница и хируршко одделение во Националната детска болница во Вашингтон, објави АП.

Таа на пациентите им помогнала да направат снегулки, а потоа им читала и божикна приказна.

Прикажи повеќе...

Свет

САД подготвуваат нови санкции за Ирачаните

Објавено пред

САД подготвуваат нови санкции поради убиствата на антивладините демонстранти во Ирак, изјави висок претставник на американскиот Стејт департмент.

„Не сме готови. Процесот е во тек“, им рече на новинарите Дејвид Шенкер, помошник-државен секретар во Стејт депармтентот, пренесе „Ројтерс“.

САД, претходно денеска, на црната листа ставија тројца ирачки паравоени лидери, кои го поддржуваат Иран, поради нивната наводна улога во убиствата.

Прикажи повеќе...

Европа

Во Словачка најмалку петмина загинати во експлозија во зграда

Објавено пред

Најмалку пет лица загинаа во денешната експлозија на гас во 12-катна зграда во словачкиот град Прешов.

Речиси 85 пожарникари се борат со пожарот до кој дојде по експлозијата, а евакуирани се сите лица од објектот поради стравување дека зградата може да се урне. Во спасувачките операции учествува и војската со шест хеликоптери, јави „Ројтерс“.

Градоначалничката на Прешов, Андреа Турцанова, изјави дека има голем број повредени во најголемата трагедија во градот во последните 50 години.

Голем е бројот и на оние што останаа без покрив над главата.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија14 часа

(Видео) Деспотовски: Одговорноста за грантовите на Ласкова и на Анѓушев е моја, не избегав ни тогаш ни сега

На сите 320 фирми што досега добиле грантови од Фондот за иновации може да им се залепат етикети дека се...

Македонија15 часа

Одбиено барањето за апанажа на Катица Јанева

Членовите на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата едногласно го одбија барањето за апанажа на поранешната специјална јавна...

Македонија15 часа

(Видео) Камчев: Филипче ми e пријател и немаше никакви бизнис-зделки со Боки 13

Бизнисменот Орце Камчев по судењето за „Рекет“, запрашан за врските меѓу него и министерот за здравство, Венко Филипче, не сакаше...

Македонија16 часа

Благајник си присвоил пари од касата на „Македонска пошта“

Благајник во подружница на „Македонска пошта“ во Гостивар противправно присвоил за себе парични средства во износ од 1.925.128 денари, кои му...

Македонија17 часа

(Видео) Максим Ацевски најприфатлив предлог за генералан државен ревизор

Пратениците едногласно го прифатија предлогот Максим Ацевски да биде избран за генерален државен ревизор. Предлогот беше усвоен со консензус, без...

Македонија17 часа

(Видео) Камчев: Алчноста на Катица за пари беше клучна во оваа работа

Бизнисменот Орце Камчев по денешното сведочење за случајот „Рекет“ откако излезе од судот уште еднаш потенцираше дека Бојан Јовановски, Катица...

Македонија18 часа

На една од средбите меѓу Јовановски и Камчев бил и министерот Филипче

Бојан Јовановски во предметот за случајот „Рекет“ му поставува прашања на сведокот Орце Камчев во судницата. Јовановски го персира, додека...

Македонија20 часа

Боки 13 до Камчев: Oперациите вo „Систина“ не ви се успешни

Присутните се смееја во судницата на рочиштето за случајот „Рекет“ кога Бојан Јовановски почна да го испрашува сведокот Орце Камчев....

Македонија20 часа

Камчев: Не се само Катица и Боки 13, треба да има и други обвинети за „Рекет“

Веќе час и половина сведокот бизнисмен Орце Камчев го дава својот исказ во судот за случајот „Рекет“. Тој, освен кон...

Македонија22 часа

Боки 13 се пожали на здравствената состојба, судијката го опомена дека ќе го извади од судницата

Судијката Васка Николовска-Масевска му рече на обвинетиот Бојан Јовановски, алијас Боки 13, дека ќе го извади од судницата ако говори...

Свет23 часа

Франција втор ден парализирана поради штрајкот

Втор ден продолжува штрајкот во Франција. И денеска нарушен е јавниот превоз, а училиштата се затворени. Синдикатите најавија дека планираат...

Свет23 часа

Меркел во прва посета на Аушвиц, ќе донира 60 милиони долари за Меморијалот

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска за првпат ќе го посети Меморијалот Аушвиц-Биркенау, откако ја презеде функцијата пред 14 години. Меркел...

Свет24 часа

150 пожари ја пустошат Австралија

Пожарникари се обидуваат да ги стават под контрола 150-те пожари во Нов Јужен Велс додека силни ветрови го шират чадот...

Свет24 часа

Пентагон размислува да испрати неколку илјади војници на Блискиот Исток

Министерството за одбрана на САД размислува за дополнително распоредување на 4-7 илјади војници на Блискиот Исток за да се спротивстави...

Македонија24 часа

Во кривичниот суд пак ќе се оценува обвинението за организаторите на насилниот упад во Собранието

Во кривичниот суд по вторпат ќе се оценува обвинителниот акт за организаторите на насилниот упад во Собранието од 2017 година...

Свет24 часа

Туск: Брегзит е најтажното искуство за време на мојот мандат

Брегзит е една од најспектакуларните грешки во историјата на Европската Унија, вели Доналд Туск во интервју за „Гардијан“, што е...

Македонија1 ден

Продолжува судењето за „Рекет“, ќе сведочат Орце Камчев и неговата сопруга

Бизнисменот Орце Камчев и неговата сопруга Ана Камчева денеска треба да се појават во кривичниот суд во Скопје како сведоци...

Европа1 ден

Над половина милион луѓе протестираа во Франција, сообраќајот во колапс

Повеќе од 510.000 демонстранти излегоа на улиците на 70 града во Франција во знак на протест против најавените пензиски реформи...

Свет2 дена

САД со обвинение против руски хакери кои во своите операции украле над 100 милиони долари

Американските власти денеска покренаа обвинениe против лидерот на руската криминална група за компјутерски криминал позната како Evil Corp „Зла корпорација“...

Македонија2 дена

Спасовски: Жалам што Обвинителството немаше храброст да одреди притвори за инцидентот во „Александар палас“

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, изрази жалење што Обвинителството немало храброст да одреди притвори за осомничените за пукањето во...

Досие