Контакт

Свет

Гугла е ранлив

Објавено пред

Да, да убаво си пишува во наслвоот, чудовиштето Google вчера имаше застој со својот сервис Gmail

Да, да убаво си пишува во наслвоот, чудовиштето Google вчера имаше застој со својот сервис Gmail©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Бразил: Евакуација на населението поради можно пукање на брана

Објавено пред

Бразилскиот рударски комплекс „Вале“ соопшти дека се евакуирани речиси 200 луѓе откако инспекторите забележале знаци дека браната во близина, која го задржува рударскиот отпад, би можела да пукне.

Евакуацијата следела три недели по пукањето на браната кај другиот рудник, со кој исто така управува компанијата „Вале“, кога загинаа најмалку 166 луѓе, а 147 исчезнаа.

Во соопштението на компанијата се наведува дека е наредена нова евакуација од безбедносни причини во регионот Макакоса, на околу 26 километри јужно од Бело Норизонте, пренесе АП.

Не е познато евакуираните граѓани ќе можат да се вратат во своите домови.

Прикажи повеќе...

Свет

Хакиран информатичкиот систем на австралискиот парламент

Објавено пред

Австралија обвини софистициран државен субјект дека е одговорен за хакирање на информатичкиот систем на парламентот, чии жртви биле и некои политички партии, само неколку месеци пред парламентарните избори.

Автралискиот премиер, Скот Морисон, изјавил дека државните безбедносни служби што го истражуваат нападот виделе дека цел на нападот биле и мрежи на некои политички партии, Либералната, Лабуристичката и Националната партија.

„Нашите експерти мислат дека софистициран државен субјект е одговорен за тој злонамерен чин. Нашите безбедносни служби го открија тој чин, сега работат на обезбедување на мрежите и на заштита на нивните корисници“, рекол Морисон, не именувајќи ниту една земја.

Австралиската Влада на 8 февруари откри дека информатичкиот систем на парламентот е загрозен во „инцидент“, но не соопшти за што точно се работи. Поради тоа корисниците на тие мрежи, па дури и премиерот и членовите на Владата, мораа да ги променат своите лозинки и да преземат други итни мерки.

Прикажи повеќе...

Свет

Полицијата во Чикаго уби малолетник кој се обидел да побегне за време на контрола

Објавено пред

Седумнаесетгодишник им подлегна на повредите откако во него пукаше полицијата во Чикаго, пренесуваат американските медиуми.

„Малолетникот се обиде да побегне за време на сообраќајна контрола. Полицаецот, кој се обидел да го стигне, пукал во него. Момчето подоцна починало“, пишува во соопштението на одделот за истраги на случаи во кои е вмешана полицијата.

Истражителите од тој оддел ги прегледале сите расположливи снимки и продолжуваат со сослушување на сведоци, за да ги утврдат околностите на несреќата, се додава во соопштението.
Како што се наведува, жртвата е Мајкл Елам.

Претходно полицијата објави дека нејзин припадник пукал во осомничен во вооружен инцидент и дека лицето е пренесено во болница и е во критична состојба.

Полицијата во Чикаго, третиот по големина американски град, изминатите години е обвинувана за повеќе пропусти. Во 2014 година полицаец белец со 16 куршуми го застрела Лаквон Мекдоналд, 17-годишник Афроамериканец, вооружен со нож, кој бил на поголема оддалеченост од него. Полицаецот Џејсон Ван Дјук беше осуден на речиси 7 години затвор поради убиство.

Подоцна, видеоснимка објавена во 2015 година за убиството на момчето ги разлути жителите и предизвика неколкумесечни протести.

Сојузната истрага на полицијата утврди дека полициските злоупотреби биле чести во тој град, погоден со насилства и криумчарење дрога.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија25 минути

(Видео) Илија Димовски не дојде на судење – бил во Брисел на состанок на НАТО

Пратеникот Илија Димовски не беше присутен на денешното рочиште за предметот „Талир“. Тој на 13 февруари со писмен поднесок го...

Свет2 часа

Шест загинати и тројца повредени во престрелка во Мексико Сити

Шест лица загинаа, а тројца други се повредени во вооружена престрелка на криминална банда во предградието Изтапалапа во Мексико Сити,...

Македонија2 часа

Заев и Ахмети ги почнуваат разговорите за консензуален претседателски кандидат

Лидерите на СДСМ и на ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети, денеска во Клубот на пратениците треба да одржат средба...

Свет2 часа

Влошена здравствената состојба на Сергеј Скрипал

Здравјето на поранешниот руски полковник на ГРУ Сергеј Скрипал, кој во март минатата година во Лондон беше затруен во обид...

Свет3 часа

ОБСЕ побара од Киев да ѝ дозволи на Русија да ги следи изборите

Претседателот на ОБСЕ, словачкиот министер за надворешни работи, Мирослав Лајчак, му посочи на својот украински колега Павло Климкин дека одбивањето...

Свет4 часа

Голем шумски пожар ја зафати ,,мртвата зона” во Чернобил

Голем пожар избувна во чернобилската Зона на исклученост, местото на најлошата нуклеарна катастрофа во историјата на човештвото, на околу 20 километри од...

Свет4 часа

Европа не ги сака назад своите граѓани борци на ИД како што бара Трамп

Трамп побара од европските земји да ги вратат дома и судски да ги гонат џихадистите заробени во Сирија, но барањето...

Македонија13 часа

Заев и коалиционите партнери се договорија да настапат со заеднички кандидат за претседател

Владејачката СДСМ и коалиционите партнери на вечерашната средба постигнале согласност за заеднички кандидат за претседател. Како што соопшти партијата, ваквата...

Македонија16 часа

Седат ја пронајде девојката којашто ја извлекол од автобусот: ,,Никогаш нема да заборавам како ме молеше да ѝ помогнам”

Седата успеа да ја најде патничката на која ѝ помогнал да преживее под автобусот кој се преврте кај Ласкарци. Само...

Македонија19 часа

Реакции по навредите кон Силјановска: Срамно е да сатанизирате личност по возраст и пол

По серијата навреди на социјалните мрежи кон професорката по уставно право и претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, невладини...

Македонија22 часа

Неколкумина повредени кај Ласкарци се во критична состојба, една пациентка е на операција

Во Градската општа болница „8-ми Септември“ од повредените од тешката автобуска несреќа на автопатот Скопје-Тетово, во моментов се лекуваат 18...

Свет1 ден

Од Пентагон уште не знаат колку пари ќе му дадат на Трамп за изградба на ѕидот

Вршителот на должноста министер за одбрана на САД, Патрик Шенахан, синоќа изјави дека се уште не утврдил колку пари ќе...

Македонија1 ден

Заев за наградата „Евалд Фон Клајст“: Со Ципрас поставивме основа за тоа како треба да работат идните генерации

На свечена церемонија, во присуство на дел од највисоките гости на годинешната Минхенска конференција за безбедност, на премиерите на Северна...

Свет1 ден

Аргентина: Последно испраќање на починатиот фудбалер Емилијано Сала

Семејството, пријателите, навивачите и поранешните соиграчи се простија од фудбалерот Емилијано Сала (28) во неговиот роден град во Аргентина, четири...

Македонија2 дена

Силјановска е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ: Македонија многу ми даде, сега е ред јас да вратам

Гордана Силјановска и официјално е избрана за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ од страна на делегатите на партијата на денешната конвенција...

Македонија2 дена

Мицкоски: Да се обединиме и да му дадеме црвен картон на Заев

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на конвенцијата во Струга, на која партијата избира кандидат за претседател, повика на обединување на...

Свет2 дена

(Видео) Работник кој добил отказ застрела петмина колеги во Чикаго

Пет лица се убиени и пет полицајци се повредени во предградието на Чикаго, кога 45-годишн маж пукал во индустриско складиште...

Македонија2 дена

Притвор за 11 членови на криминална група, разработиле шема за шверц на мигранти од Грција кон Србија

Единаесет членови на криминална група кои што разработиле шема за шверц на мигранти од Грција, преку земјава, кон Србија, завршија...

Македонија2 дена

Почина уште еден повреден во несреќата кај Ласкарци, бројот на жртви се искачи на 15

Изутринава почина уште еден од повредените во тешката сообраќајна несреќа која што се случи на патот Скопје – Тетово, со...

Свет2 дена

Трамп прогласи вонредна состојба

Претседателот Доналд Трамп прогласи национална вонредна состојба на границата Мексико, во обид да обезбеди повеќе пари за ѕидот кој планира...

Досие