Контакт

Свет

Руски бомбардер над Канада пред посетата на Обама

Објавено пред

Канадските авиони-ловци забележале летови на руски бомбардер во близината на Канада 24 часа пред посетата на американскиот претседател Барак Обама на Отава минатата седмица.

Рускиот бомбардер за долги дистанци TU-95 којшто амeриканската војска го нарекува „Мечка“ не влегол во воздушниот простор на канадскиот дел од Арктикот, бидејќи два ловца од типот CF-18 му наредиле да отстапи, изјавил канадскиот министер за одбрана Питер Мекеј, пишува Reuters. Мекеј додал и дека Русија не ја предупредила претходно Канада за овој воен лет, а руската влада овие информации ги оценила како апсурдни. Извори од руската влада изјавиле дека Канада била известена за летот. Руската агенција Interfax се повикува на извор од руското Министерство за одбрана кој изјавил: „Соопштението од канадскиoт миснистер за одбрана е конфузно, во најмала рака кажано, и немаме што повеќе да кажеме од тоа дека станува збор за фарса“. „Нема да застанев тука, но руското присуство е забележано во текот на претседателската посета. Ова е голема коинциденција и ние го направивме вообичаеното за вакви ситуации: со F-18 ловците испративме силна порака дека треба да се вратат и да останат надвор од нашиот воздушен простор“, одговорил Мекеј на руските изјави. Тој вели дека Русија го зголемила бројот на летови на бомбардери над канадскиот Арктик во последниве пет години, нешто што било практикувано во времето на Студената војна. Меѓутоа, Мекеј не рекол кога точно се случил инцидентот и колку блиску до Канада бил рускиoт бомбардер. Канадскиот премиер Стефен Харпер во врска со инцидентот изјавил дека неговата влада се’ повеќе се соочува со агресивни руски акции и на глобално ниво и во канадскиот воздушен простор. „Ние ќе го браниме нашето небо, ќе одговориме во секое време на секој обид да биде нарушен канадскиот суверенитет“, изјавил премиерот Харпер на прес-конференција во западната провинција Саскачеван.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Две лица починаа во Шкотска, се заразиле од измет од гулаб

Објавено пред

Двајца пациенти умреле во универзитетската болница „Квин Елизабет“ во Глазгов, откако се заразиле со гливична инфекција од измет од гулаби, објави Би-би-си.

Откако биле откриени случаите на зараза со Cryptococcusom, која во главно се наоѓа во телото и во изметот на гулабите, во болницата веднаш биле преземени мерки на контрола и превенција од понатамошна зараза.

Надлежните на локалното јавно здравство изјавиле дека повозрасниот пациент починал, но и дека инфекцијата не била причина за смртта, додека за другиот пациент се уште се утврдува причинатаза смртта.

Според првичните информации, гливиците најверојатно се наоѓале во делот на болницата каде пациентите немаат пристап, а исто така потврдиле дека заразениот измет е отстранет.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Јемен на секои 10 минути умира по едно дете

Објавено пред

Фотографии од ужасот во Јемен го обиколија светот. Војната беснее, а милиони луѓе умираат од глад и болести. Околу 14 милиони луѓе се на работ на глад, а за 22 милиони е неопходна хуманитарна помош. Најмногу страдаат најмалите. Над 85.000 деца помлади од пет години умреле од неухранетост, за време на тригодишната војна. Во Јемен, според податоците на Уницеф, на секои десет минути умира по едно дете.

Во болницата Ел Шаба, за која велат дека е најдобрата детска болница во Сана, на секој кревет лежат по четири деца.
Сите кои ќе ги доведат своите деца се исплашени и нетрпеливи.

На одделението за интензивна нега се наоѓаат деца кои боледуваат од неухранетост, менингитис, колера, туберкулоза и воспаление на белите дробови. Тоа се смртоносни болести во оваа земја, бидејќи нема лекови, а нема ни храна.

Тринаесетгодишно девојче, кое со родителите избегала од војната, боледува од туберкулоза и има само 16 килограми. Како што пренесуваат медиумите, таа вели дека нема пари, ниту лекови, а дека многу ја болат стопалата.

Во Јемен е уништена инфраструктурата, водоводната мрежа и канализацијата, а поради ситуацијата во здравството, ОН ситуацијата во таа заливска земја ја прогласи за една од најлошите хуманитарни катастрофи на модерното време.

Прикажи повеќе...

Свет

Трамп не сака да ja открие земјата во која ќе се сретне со Ким

Објавено пред

Американскиот претседател Доналд Трамп изјавил дека е одредено каде ќе се сретне со севернокорејскиот лидер, кон крајот на февруари, но не откри за која земја станува збор, при што изтакнал дека е постигнат голем напредок во врска со денуклеаризацијата.

„Избравме земја, нејзиното име наскоро ќе го дознаете“ рекол Трамп.

Американската администрација вчера објави дека Трамп и Ким по втор пат ќе се сретнат на крајот од февруари. Информацијата беше објавена по средбата на американскиот претседател со најблискиот соработник на севернокорејскиот лидер, генералот Ким Џонг Чол.

Виетнам потврди дека се понудил да биде домаќин на вториот самит на двајцата лидери. Првиот самит се одржа на 12 јуни минатата година во Сингапур. Тајланд и Монголија исто така се спомнуваа како можни домаќини.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

Загаденоста на воздухот во Прилеп 20 пати над дозволеното

Прилеп вечерва доживува рекорди во загаденост на воздухот. Концентрацијата на ПМ10 канцерогените честички достигна дури 1012 микрограми, што е за...

Македонија10 часа

Повредена новинарка на Канал 5 на одбележувањето на Водици

Новинарката Мирјана Мирчевска од Канал 5 телевизија заврши во болница со повреда на вратот и на раката откако, за време...

Свет10 часа

Трамп најави важна објава

Американскиот претседател Доналд Трамп најави важна објава во врска со блокадата на работата на федералната влада. Неговата најава следи во...

Свет12 часа

Масовни протести во Унгарија против премиерот Виктор Орбан

Неколку илјади Унгарци протестираа денеска во Будимпешта против премиерот Виктор Орбан и неговиот закон за прекувремени часови, кој досега неколкупати...

Свет12 часа

(Видео) Расте бројот на загинати во најголемата експлозија на нафтовод во Мексико

Билансот на загинати во силната експлозија на нафтовод во Мексико се искачи на 66 луѓе. Повредени се 76, изјави гувернерот...

Македонија14 часа

Загадувањето во Битола, Тетово и Струмица до шест пати над дозволеното

Присуството на штетните ПМ10 честички во воздухот во Битола, Тетово и Струмица, во изминативе два дена било и до шест...

Топ15 часа

Расправија во кафеана му претходела на пукањето во Кочани, напаѓачот е во бегство

На пукањето што се случи вчера околу 17 часот во угостителски објект во Кочани, а во кое едно лице беше...

Регион16 часа

Епидемија во Хрватска, девет лица починаа од грип

Девет лица починаa од грип во Хрватска, но за два смртни случаи во Сплит сè уште се чекаат официјални информации,...

Македонија17 часа

Директор на основно училиште склучувал договори во четири очи, го оштетил Буџетот за 1,2 милиони денари

Директор на основно училиште во Кратово, без да објавува јавни огласи, склучувал договори во четири очи за набавка на разни...

Македонија18 часа

Скопјани се гневни откако градот се искачи на прво место по загаденост во светот

Социјалните мрежи се преполни со реакции, откако вчеравечер Скопје се искачи на првото место по загаденост во светот.   Мерните...

Македонија20 часа

82 обвинители ја тужат државата за неисплатени додатоци на плата

82 обвинители од јавните обвинителства низ земјава ја тужат државата пред домашните судови за неисплатени додатоци во вкупен износ од...

Економија20 часа

„Фич” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија ББ, со позитивен изглед

Aгенцијата „Фич” соопшти дека го потврдува кредитниот рејтинг на Македонија ББ, со позитивен изглед. Од Министерството за финансии соопштија дека...

Свет1 ден

Втората средба меѓу Трамп и Ким ќе се одржи кон крајот на февруари

Американскиот претседател, Доналд Трамп, и севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун ,повторно ќе се состанат кон крајот на февруари, соопшти Белата куќа...

Регион1 ден

(Видео) Објавена снимка од свечениот ручек во Белград: Дачиќ пее, а Путин ракоплеска

Руската новинска агенција ТАСС објави видеоснимка од свечениот ручек кој вчера во Белград беше приреден во чест на посетата на...

Истражувања2 дена

(Видео) Турците ем градат кај Стара железничка ем плаќаат казна од 2 милиона денари месечно

Турската компанија „Лимак“, која го гради комплексот со дваесеткатници кај Старата железничка станица, месечно уплаќа по  2 милиони денари во...

Македонија2 дена

(Видео) Димовски: Следува комплициран избор на антикорупциска комисија

Конкурсот за избор на членови на антикорупциската комисија објавен во октомври денеска беше поништен за да може да се објави...

Македонија2 дена

(Видео) Наумовски си ја зголеми платата, а Ѓорче Петров нема пари за ветените базен и градинка

Градоначалникот на општина Ѓорче Петров, Александар Наумовски, годинава ќе зема повисока плата, а планирани се и нови вработувања во Општината во...

Топ2 дена

Каракамишева повикана во полициска станица поради говор на омраза

Професорката Тања Каракамишева била на информативен разговор во полициска станица бидејќи била пријавена за ширење говор на омраза. Таа на...

Македонија2 дена

(Видео) Ако не се освести Заев, одиме со Мицкоски, порачаа пазарџиите

„Ако не се сврти кон народот, како што вети Заев, ние ќе се приклучивме кон другите, ќе одиме со Мицкоски“,...

Македонија2 дена

(Видео) Кекеновски со иницијатива до Уставниот суд: Се противам на каубојското носење на Законот за јазиците

Професорот Јове Кекеновски поднесе иницијатива за оценка на уставноста на Законот за употреба на јазиците. Според него, власта каубојски и...

Досие