Контакт

Свет

Договор за контрола на атомските постројки на Индија

Објавено пред

Бордот на директори на Меѓународната агенција за атомска енергија го одобри договорот со Индија со кој се овозможува дополнителна контрола на атомските постројки во таа земја.

Тоа беше главниот услов кој пред индиските власти го побараа Соединетите Држави, а со што по 33 години би се дозволило увоз на нуклеарна технологија во Индија. На усвојувањето на договорот му претходеше прифаќање на основните мерки за безбедност и овозможување контрола врз нуклеарните постројки во Њу Делхи од страна на стручни лица од агенцијата©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Марокански мигрант во Италија ја претепал ќерката за што се однесувала премногу Западњачки

Објавено пред

Марокански мигрант кој живее во Италија се соочува со обвиненија откако брутално ја претепал својата ќерка бидејќи сметал дека таа се однесува и се облекува премногу Запањачки. Мароканецот во повеќе наврати на ја претепал својата 16-годишна ќерка во нивниот дом во општината Сорезина во северниот италијански регион Ломбардија, пренесува „Ил Џорнале“.

Според првичната истрага на карабинерите, 58-годишниот мигрант се налутил зашто неговата ќерка сакала да се облекува и да се однесува како италијанските девојки околу неа и се спротивставувала на обидите да се вклопи во нивната локална заедница и да се придржува до исламските традиции. Насилникот во мментот е под истрага.

Случајот е еден од многуте т.н. случаи од „културата на чест” во кои извршителите, често од мигрантски средини, прибегнуваат кон насилство за да ги принудат роднините да дејствуваат на одреден начин. Проблемите со културата на честа стануваат особено чести во Шведска, каде што живеат околу 240.000 млади луѓе со мигрантско потекло.

Во некои случаи, насилството во одбрана на честа може да оди подалеку од тешките тепања и да заврши со убиство, како што беше случај во Виена лани кога 18-годишен авганистански мигрант беше уапсен убиство на својата 14-годишна сестра. Претходно годинава, италијански државјанка со пакистанско потекло беше жртва на убиство за одбрана на честа. Сана Чима (25) била убиена од татко ѝ и вујко ѝ додека била во Пакистан откако одбила договорен брак.

 

 

Прикажи повеќе...

Свет

Компанијата „Амазон“ почнува со работа во Турција

Објавено пред

Компанијата „Амазон“ изјави дека ги почна своите активности во Турција, каде што таа нуди 15 категории на производи на корисници низ целата земја.

„Посветени сме да го прошириме својот бизнис во Турција во наредните месеци со тоа што ќе го зголемиме изборот на производи и можноста за достава“, изјави Сем Николс, менаџер на „Амазон“ за Турција.

Прикажи повеќе...

Свет

Шведска го крши правото на ЕУ со времето за чекање дозвола за престој

Објавено пред

Шведската Агенција за миграции го прекршила правото на ЕУ со тоа што не издава дозволи за престој во договорените временски рокови, се вели во новата жалба до Европската комисија, пренесува „Локал“.

Шведска се најде во тужбата на Европската канцеларија за права до Европската комисија поради одложувања во издавањето дозволи за престој на државјани кои не се членки на ЕУ со членови на семејството кои се државјани на ЕУ. Според законот на ЕУ, овој вид дозвола (за повторно обединување на семејството) треба да се издаде во рок од шест месеци по поднесувањето на барањето иако шведскиот закон бара само дозволата да се издаде во рок од девет месеци.

Барањата кои мора да се исполнат за да се добие дозвола за престој на член на семејството во 2016 година претрпеле значителни промени. На пример, член на семејството што веќе е во Шведска треба да покаже дека може да обезбеди финансиски средства и за себе и за апликантот.

„Одложувањето на издавањето дозволи за престој влијае врз можноста на членовите на семејствата од земји што не се членки на ЕУ да водат нормален живот во Шведска”, се вели во изјавата на Европската канцеларија за права.

Додека ја чекаат дозволата, членовите на семејствата од земји што не се членки на ЕУ не можат да ја напуштат Шведска или да го докажат своето право на работа во земјата, што влијае врз нивните можности за кариера.
Ова е вторпат за помалку од една година Европската канцеларија за права да ја упати Шведска до Европската комисија. Последниот приговор, поднесен во ноември, се однесуваше на строгите правила за издавање личен број на граѓаните на ЕУ и на нивните членови на семејството во Шведска. И во Шведска, бројот на поплаки до Агенцијата за миграција испратени до Парламентарниот народен правобранител на земјата се зголеми за 255 отсто помеѓу 2014 и 2017 година, а времето на чекање е едно од најчесто повторуваните проблеми.

Прикажи повеќе...

Најново

Крвав четврток2 часа

Напаѓачите добиваа насоки од команден штаб, сведочеше пратеникот Ферид Мухиќ за 27 април

На продолжението на судењето за настаните од 27 април, судијката Добрила Кацарска, која го суди предметот, рече дека претседателот на...

Топ2 часа

Тинејџери силувале дете во Битола

Двајца тинејџери на возраст од 14 и 16 години се осомничени дека силувале дете во Битола. Според информациите на МВР,...

Димитар Апасиев, Тодор Петров Димитар Апасиев, Тодор Петров
Македонија3 часа

(Видео) Апасиев: Да се испита кој ги повикувал уставните судии на разговор и им влијаел на одлуката

Има сознанија дека уставните судии се повикувани на разговор пред денешната седница, вели Димитар Апасиев, еден од подносителите на инцијативата...

Kacarska Кацарска Kacarska Кацарска
Крвав четврток3 часа

Адвокатот на Тарчуловски не сака да суди Кацарска оти била роднина со оштетен

Судијката Добрила Кацарска, која го суди предметот за крвавиот четврток, даде еден час пауза за претседателот на судот, Иван Џолев,...

Македонија3 часа

Референдум ќе има, одлучи Уставниот суд

Уставниот суд со 7 гласа „за“ и два „против“ ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на собраниската одлука...

Топ4 часа

Почина пожарникар во Скопје, му се слошило додека гасел пожар

Пожарникар кој учествувал во гасење пожар во близина на транзитниот центар за странци во Скопје починал неколку часа по интервенцијата....

Крвав четврток4 часа

„Излезете комуњари, отворете“ викаа по нас, а ние стоевме зад регал за да не се одбие куршум, рече сведок за 27 април

Во кривичниот суд во Скопје со сослушување на четворица сведоци продолжи судското рочиште за 27 април, познат како крвавиот четврток....

Вести6 часа

Ким Џонг-ун наскоро ќе отпатува во Сеул

Севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун, по состанокот со претседателот на Јужна Кореја, Мун Џае-ин, изјави дека во наскоро планира да го...

Македонија6 часа

Ристиќ: Против полицајците кои ме приведоа ќе бидат преземени сите правни мерки

Актерката Ирена Ристиќ и нејзиниот адвокат Јанаки Митровски најавија дека против полицајците кои во саботата ја приведоа и ја одведоа...

Македонија6 часа

Заев во Вашингтон на покана од потпретседателот Пенс

Премиерот Зоран Заев патува за Вашингтон каде утре (20 септември) ќе има билатерална средба со американскиот потпретседател, Мајк Пенс. Како...

Македонија1 ден

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривична пријава против Заев поради поткуп при избори

ВМРО-ДПМНЕ  достави кривична пријава во Јавното обвинителство против премиерот Зоран Заев, поради јавен повик на поткуп при избори. Димитар Димовски,...

Култура1 ден

(Видеоинтервју) Адеми: Нулта толеранција за корупцијата во културата, нови комисии на претстојниот конкурс

Строги и јасни критериуми по кои ќе одлучуваат новооформените комисии на претстојниот конкурс за проекти во културата, нулта толеранција за...

Топ1 ден

Камион удри во баба и внуче на пешачки премин на булевар Србија

Почина бабата која со внучето вчера беше прегазена на пешачки премин на булеварот Србија во скопската населба Аеродром, информира полицијата....

Македонија1 ден

,,Море Миле, нити е сечено, нити е лепено”, му рече обвинителката на Миле Јанакиески

Во кривичниот суд во Скопје продолжува рочиштето за предметот на СЈО со кодно име ,,Траекторија”, за провизиите за кинеските автопатишта....

Македонија1 ден

Хан до Мицкоски: Референдумот не е момент за политички игри

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, му кажал дека референдумот не е партиски...

Свет1 ден

Флоренс направи невидена катастрофа, а допрва следат најголемите поплави во историјата

Ураганот Флоренс, и покрај тоа што ослабна, и натаму предизвикува огромни штети во американските сојузни држави Јужна и Северна Каролина,...

Економија1 ден

Државата ќе позaјми 50 милиони евра – утре со нив ќе врати стари долгови

Министерството за финансии објави дека денеска на домашниот пазар од банки и осигурителни друштва ќе побара заем од над 50...

Свет1 ден

(Видео) Јужнокорејскиот претседател пристигна на третиот самит со севернокорејскиот лидер во Пјонгјанг

Јужнокорејскиот претседател, Мун Џае-ин, пристигна во Пјонгјанг на третиот состанок оваа година со севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун. На меѓународниот аеродром...

Европа2 дена

Орбан: ЕУ сака да дозволи влез на мигрантите и да управува со нив

Европската Унија сака да ја преземе одбраната на надворешните граници на одделни земји за да овозможи влез на мигранти, изјави...

Свет2 дена

(Видео) Пожар на паркинг пред шопинг-центар во Њујорк, над 20 повредени

Најмалку 21 лице се повредени во пожар што избувнал пред паркинг на шопинг-центарот „Кингс плаза“ во Њујорк. Локалните медиуми пренесуваат...

Досие