Контакт

Свет

Јозеф Фрицл на суд ги призна силувањето и инцестот

Објавено пред

Австриецот Јозеф Фрицл кој 24 години во подрум ја криел својата ќерка, на суд го призна силувањето и инцестот, но ги одрече убиството и ропството

dobivaj vesti na viber

Судењето на Фрицл започна утрово. Тој се товари со обвинение дека 24 години ја држел својата ќерка во подрумот од својата куќа, при што постојано ја силувал. Судењето е обезбедено со силни мерки на безбедност и голема медиумска покриеност.Тројцата судии и осумте поротници ќе решаваат за вината на Фрицл, кој е обвинет за убиство, држење во ропство, противправно одземање на слободата, силување, тешки закани, принуда и родосквернавење.По најавата од неговиот адвокат Рудолф Мајер, Фрицл го призна силувањето, инцестот и злоставувањето, но ги отфрли обвиненијата за убиство и ропство. Судењето треба да трае пет дена, а пресудата се очекува на 20 март. Мајер смета дека судењето може да заврши и порано, а се очекува дека Фрицл ќе добие казна доживотен затвор.Жртвите на Фрицл, ќерката и нејзините деца, нема да излезат пред судот. Ќерката Елизабет, која има 42 години, во текот на истрагата дала искази, а видеоматеријалите со нејзините искази и испитувања во вкупно траење од единаесет часа, на поротата и’ служат како важна основа за донесувањето на одлуката.На отворањето на постапката, судијката Андреа Хумер нагласи дека обвинетиот Јозеф Фрицл има право на коректна и фер постапка, а судот е обврзан на најстрога објективност. На прво место, според судијката, треба да се земат предвид правата на жртвите. Не е дозволено да се известува за нивните страдања само поради ниските интереси на човековиот сензационализам.Фрицл кој има 73 години влезе во судницата покривајќи си го лицето со голема сина фасцикла. Тој при влегувањето во судницата не одговори на ниедно новинарско прашање. Почетокот на судењето на „австрискиот монструм“, како што го нарекуваат сите светски медиуми, го проследија повеќе од 200 новинари од целиот свет, а над судската зграда е одредена зона за забрането летање. На 28 август 1984 година, 18-годишната Елизабет Фрицл била намамена од нејзиниот татко да појде во подрумот од семејната куќа. Таму тој ја заклучил, ја дрогирал, ја врзал со лисици и ја малтретирал цели 24 години. Вистината за мачните случувања кои се одвивале сите тие години во подрумот без прозорец, заклучен со врата со шифриран код кој го знаел само тој, беше откриена кога болната Кирстен, 19-годишната ќерка од инцестниот однос меѓу Јозеф и Елизабет, минатата година била однесена во болница во Моствиертел поради напад на бубрег. Истрагата започна по барање на докторот Алберт Рајтер, бидејќи му требале дополнителни информации за да и’ помогне на болната девојка.ДНК-анализата потврди дека Јозеф е татко на децата на својата ќерка, иако тој на сите им тврдел дека Кирстен ја нашол оставена на куќниот праг, а му ја оставила нејзината мајка Елизабет која всушност живее во бизарна секта. Лекарот не му поверувал и тргнал во потрага по Елизабет, што на крај довело до неверојатното откритие. Јозеф Фрицл тврдеше дека ќерката ја заклучил во подрум за да ја заштити од дрога и лошо друштво, бидејќи, според неговите зборови, таа била многу непослушно дете.Елизабет во подрумот забременила осум пати, родила седум деца, од кои едното починало неколу дена по породувањето. Татко и’ го запалил телото на детето. Првите неколку месеци Елизабет била заврзана со јаженце за кучиња, будејќи Јозеф се плашел оти ќе побегне.Целото време додека ја држел во ропство, Фрицл и’ се заканувал на Елизабет дека ќе го претвори подрумот во гасна комора. Сите тие години тој глумел грижлив и добар татко. Сестрите и браќата на Елизабет имале се’ што можеле да посакаат, без воопшто да се посомневаат што всушност се случува во нивниот дом. Фрицл почнал да го гради подрумот уште во 1978 година, а дозвола за тоа побарал под изговор дека сака да има место на кое би можел да го засолни семејството во случај на нуклеарна војна. Тогаш Елизабет имала 12 години, а татко и’ веќе една година почнал со злоставувањето. Неговата сопруга Розмари цело време тврди дека не знае што се случувало во нејзината куќа, не излегува во јавност поради стравот од реакцијата на луѓето, а во меѓувреме се иселила од нејзината семејна куќа во Амстетен и во моментов живее кај родителите и привремено кај некои пријатели.Преку неговиот адвокат, Фрицл пратил порака дека се кае, а исто така веќе се знае дека утре ќе ја признае вината за сите точки од обвинението, освен убиството на новороденчето во 1997 година. Тој рекол дека во затворот го мачи несоница, а исто така се наоѓал во „тешка депресија“. Чувар во затворот рекол дека Фрицл цело време зборува дека сака да ги види жена му и Елизабет и да се увери дека децата се добро. Меѓутоа, неговите желби нема да бидат исполнети, бидејќи Розмари и Елизабет изјавиле дека не сакаат веќе никогаш да го видат.Истражната постапка не пронајде докази дека и мајката била вмешана во случајот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Иран ѝ испорачал на Русија околу 400 балистички ракети

Објавено пред

Иран ѝ испорачал на Русија голем број балистички ракети, јавија  британските медиуми, повикувајќи се на неименувани извори.

dobivaj vesti na viber

Тројца ирански извори изјавија дека Иран и испратил на Русија околу 400 балистички ракети со краток дострел, како што е „Золфагар“, ракета што може да погоди цели на одалеченост од 300 до 700 километри. Испораките почнале на почетокот на јануари, по состаноците од крајот на минатата година меѓу иранските и руските воени и безбедносни претставници одржани во Техеран и Москва, наведува еден од иранските извори.

Некои проектили беа доставени до Русија со бродови преку Каспиското Море, додека други беа транспортирани со авиони.

-Ќе има повеќе пратки. Дозволено ни е да извезуваме оружје во која било земја што сакаме, изјави неименуван извор близок до иранската војска.

Ограничувањата на Советот за безбедност на ОН за иранскиот извоз на ракети, беспилотни летала и друга технологија истекоа во октомври.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Трите најголеми кинески банки престанаа да примаат уплати од Русија

Објавено пред

Три од четирите најголеми кинески банки, Индустриската и Комерцијалната банка на Кина (ICBC), China Construction Bank (CCB) и Bank of China, престанаа да примаат уплати од санкционираните руски кредитни институции на почетокот на годината.

dobivaj vesti na viber

Оваа одлука е донесена поради зголемената контрола на американските власти по воведувањето на 12. пакет санкции против Русија, пишува „Москва тајмс“.

Кинеските банки почнаа да ги одбиваат сите трансфери од санкционирани финансиски институции, без разлика кој систем на плаќање се користи, SVIFT, руски SPFS или кинески CIPS.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Потресна снимка од девојче од Газа, плачејќи вели дека и недостига леб

Објавено пред

Дека состојбата со храна во Газа е критична, покажува видео објавено на социјалните мрежи на кое расплакана Палестинка вели дека и недостига леб. Исто така, девојчето вели дека нејзиниот „татко е во рајот“ и затоа не и носи леб.

dobivaj vesti na viber

„Времето го поминувам со брат ми“, вели таа.

Светската програма за храна (WFP) ја прекина испораката на „животно-спасувачка“ храна во северниот дел на Газа, велејќи дека хуманитарните конвои претрпеле „целосен хаос и насилство поради колапсот на војната“, јавува Би-Би-Си.

Агенцијата вели дека одлуката не била донесена лесно и дека нивните вработени во Газа се соочиле со пукотници и грабежи. Од декември, ОН предупредуваат на претстоен глад на северот на Газа.

WFP вели дека овие најнови извештаи се доказ за „нагло лизгање во глад и болести“.

Израелската војска им нареди на 1,1 милион палестински цивили да се евакуираат од сите области северно од Вади Газа и да бараат засолниште на југ на почетокот на копнената офанзива во октомври. Областа за евакуација го опфаќаше градот Газа, кој пред војната беше најгусто населен на територијата.

Повеќето жители ги следеа израелските наредби, но неколку стотици илјади избраа да останат или не можеа да побегнат бидејќи израелските трупи го опколија регионот и потоа во голема мера ја презедоа контролата врз упориштата на Хамас таму.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 часа

Пендаровски ќе биде претседателскиот кандидат на СДСМ, партиските тела ќе го гласаат на трети март

Актуелниот претседател Стево Пендаровски влегува во претседателска трка, извори од СДСМ потврдија за Макфакс. Оваа одлука на трети март ќе...

Македонија12 часа

Таравари сака претседателот да се избира во Собрание, а не на избори: „ДУИ да ја поддржи мојата кандидатура“

Кандидатот за претседател на Македонија од страна на албанскиот опозициски блок, Арбен Таравари ги објави целите поради коишто се вклучил...

Македонија13 часа

Стевчо Јакимовски кандидат за претседател на Македонија

Актуелниот градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски, ќе биде кандидат за претседател на Македонија, на предлог на неговата партија, ГРОМ....

Македонија13 часа

Гордана Силјановска-Давкова се пријави за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, ќе се одлучува на 2 март

ВМРО-ДПМНЕ објави дека на јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претстојните претседателски избори пријавена е професорката Гордана Силјановска Давкова...

Македонија15 часа

Швајцарија дозволува движење со старите пасоши, а Босна не ги признава ниту старите лични карти, рече Османи

Државите самите одлучуваат како ќе се однесуваат во однос на валидноста на македонските пасоши, појасни министерот Бујар Османи. Одговарајќи на...

Македонија16 часа

„ФЗО ниту беше известен, ниту учествуваше во организацијата за транспортот со хеликоптер“, се огласија од Фондот за Леонид

Од ФЗОРСМ се огласија преку зоопштение и велат дека од првиот момент со внимание го следат случајот на Л.И. од...

Топ16 часа

Повторно дете нападнало дете во училишен двор во Карпош – случајот е во рацете на полицијата

Мајка од Скопје пријавила во полицијата дека пред два дена, околу 21.40 часот, син ѝ бил нападнат во училиштен двор...

Македонија17 часа

„Ахмети ќе ја соопшти големата вест“ – ДУИ најави обраќање во живо на „Фејсбук“

Демократската унија за интегрцаија (ДУИ) објави дека утре во 11 часот, партискиот лидер Али Ахмети ќе им се обрати на...

Топ17 часа

Брат пукаше во сестра си и во нејзините два сина во Куманово – две од лицата починаа

Три лица беа застрелани, а двајца починаа во кумановското село Габреш. Според информациите од МВР, зад убиствата стои Д. Ѓ....

Македонија18 часа

Костадиновска-Стојчевска: Да се поништи конзерваторското решение за зградата кај Воената болница

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, за изградбата на висококатницата до „Воена болница“ во Скопје, информираше дека го добила Извештајот од...

Македонија19 часа

Цените за катастарските услуги удрија по џебот на граѓаните: поскапувањето не е 300 отсто, туку 90

Според претседателот на Комората на трговските друштва за геодетски работи, Никола Рибароски, најновите поскапувања на тарифниците на Агенцијата за катастар...

Македонија20 часа

Вкупно 56 потврдени случаи на голема кашлица, во следните недели се очекува зголемен број кај повозрасните

По денешниот редовен состанок на Комисијата за заразни болести, претседателот Александар Петличковски рече дека состојбата со големата кашлица е под...

Македонија20 часа

Ковачевски се извини: Ги прифаќам сите реакции, не сакам да дојде време да се случува она што се случуваше до 2016

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски, присуствуваше на почетокот на градежните работи на објектот Универзална сала, каде повторно им се извини...

Македонија23 часа

„Мицкоски опкружен со луѓе поврзани со скандали со дрога“, велат СДСМ

„Мицкоски постојано е опкружен со луѓе поврзани со скандали со дрога. Пред неколку месеци претседателот на ДПМНЕ Христијан Мицкоски и...

Македонија23 часа

„И во последните денови од владеењето власта е брутална, сега си играат со судбината на Леонид“, вели ВМРО-ДПМНЕ

„Со СДС и ДУИ секојдневно тоне се, а цената дури и на последните денови од нивното владеење е висока, чини...

Свет1 ден

Кина остро ги критикува САД поради ставеното вето на резолуцијата за прекин на огнот во Газа

Кина остро ги критикуваше САД дека ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН со која се бара...

Европа1 ден

Западните лидери го обвинија Путин за смртта на Навални, Трамп не: „Можеше да остане настрана“

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера изјави дека Алексеј Навални бил многу храбар човек кој веројатно не требало да се...

Свет1 ден

Ники Хејли: Трамп е премногу стар

Кандидатката за републиканска номинација Ники Хејли вети дека ќе ја продолжи својата претседателска кампања, велејќи дека нема намера да се...

Регион1 ден

(Видео) Протест во Албанија, фрлени „молотови коктели“ врз зградата на владата: „Го рушиме режимот на Рама“

Демонстрантите од опозицијата вчера фрлаа молотови коктели и камења врз зградата на албанската влада, обвинувајќи ги владините претставници за вмешаност...

Европа1 ден

Лукашенко: Десетици илјади војници на НАТО се распоредени во близина на Белорусија и Русија

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека загриженоста за можниот почеток на Третата светска војна е целосно оправдана, пренесува руската...