Контакт

Свет

Вооружен маж држи седум луѓе како заложници во авион во Јамајка

Објавено пред

Вооружен маж кој неколку часа рано изутрината држеше како заложници патници во авион на канадската авиокомпанија на меѓународниот аеродром во Монтего Беј на Јамајка, ослободи 167 од нив, но во авионот останаа уште пет членови на екипажот и двајца патници и во тек се преговорите со киднаперите.

Повикувајќи се на Радио Јамајка, американската телевизиска мрежа Си-Ен-Ен јави дека се слушнал еден истрел, но оти нема повредени меѓу патниците во авионот на компанијата „Кенџет“ кој требаше да полета од аеродромот „Сангстер“ од Монтего Беј на Јамајка кон Халифакс во Канада.Медиумите јавија дека вооружениот маж успеал да влезе во авионот со лажни документи неколку минути пред полетувањето на авионот во 3 часот и 30 минути по средноевропско време.Како што јави Си-Ен-Ен, една од патничките Бренда Грениер успеала да му телефонира на својот сопруг во Канада и да го информира дека еден маж незабележително влегол во авионот и оти ги држи патниците како заложници.

Регион

Страшна сообраќајна несреќа во Словачка, најмалку 12 загинати и 20 повредени

Објавено пред

Најмалку 12 лица, од кои четири деца, загинаа денеска во судир на автобус и камион во западниот дел на Словачка.
Во несреќата, што се случила околу 13 часот во близина на градот Нјитра, 100 километри источно од Братислава, повредени се најмалку 20 луѓе, кои со хеликоптер веднаш се префрлени во болница.

Како што пренесуваат медиумите, пожарникарите соопштиле дека бројот на жртвите би можел да расте и дека камионот бил полн со камења.

Како што пренесува Канал Тв Новину.ск, во автобусот се наоѓале средношколци. Според извори од полицијата, во автобусот има заглавени луѓе.

Словачкиот премиер Петер Пелегрини поради несреќата, која ја ,карактеризира како „ужасна трагедија“ од Кипар ќе се врати во земјата порано од предвиденото.

Во време на несреќата врнел дожд и лизгавиот коловоз се истакнува како една од можните причини за судирот.
Ова е најтешка сообраќајна несреќа во Словачка во последните 10 години. Во 2009 година, во судир меѓу автобус и воз загинаа 12 лица

Прикажи повеќе...

Свет

Универзитет во Хонг Конг обвинет дека е место за нереди

Објавено пред

Полицијата во Хонг Конг обвини еден универзитет дека е база за молотови коктели и уточиште за нереди и злосторници. Вечерва повторно дојде до судир меѓу полицијата и демонстрантите.

Како што пренесуваат светските медиуми, полицијата тепала и апсела демонстранти во центарот на градот, кој денеска беше парализиран, јавниот сообраќај во главно е во прекин, а универитетите затворени, пренесе„Гардијан“.

Стотина демонстранти се собраа на мостот преку автопат, каде изградиле импровизирани барикади, стравувајќи дека полицијата ќе се врати. Силите на редот, пак, ги оправдаа своите делувања кон студентите, поради тоа што претходната ноќ тие фрлале молотови коктели и цигли кон нив.

Полицијата исто така рекла дека демонстрантите фрлале запалени стрели.

Неколку универзитети соопштија дека завршуваат со првиот семестар, кој инаку би требало да заврши на почетокот на декември.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Конгресот започна јавно сослушување за отповикување на Трамп

Објавено пред

Во Претставничкиот дом на американскиот конгрес почна јавното сведочење во истрагата за отповикување на претседателот Доналд Трамп. Сведочат највисокиот дипломатски претставник на САД во Украина, Вилијам Тејлор и советникот на државниот секретар на САД, Џорџ Кент.

Сесијата ја отвори со обраќање претседавачот со Одборот на Претставничкиот дом за разузнавачки служби, Адам Шиф, кој како што истакна, суштината на истрагата е во тоа да утврди дали претседателот Трамп ја злоупотребил службената положба и ја повикал Украина да се меша во американските избори, дали ја изнудувал или ја уценувал земјата сојузник.

Шиф рекол дека одговорите на овие прашања ќе ја погодат не само иднината на овој претседател, туку и ќе одредат што Американците можат да очекуваат од кој било иден претседател.

„Ако ова не е за отповикување, тогаш што е? Дали претседателската должност е да го почитува Уставот? “ праша Шиф.

Планирано е најпрво сведоците да изнесат воведни излагања, а потоа адвокатите и претседателката на Конгресот, ќе можат да поставуваат прашања.

По неколку недели испитување зад затворени врати, во кои учествуваа сегашни и поранешни дипломати и функционери, пратениците и оние кои ќе го следат сведоњето ширум земјата, ќе имаат можност да го слушнат и Вилијам Тејлор, моментално висок американски дипломат во Украина и Џорџ Кент, кој ги надгледува работите во Украина.

И двајцата рекле дека Трамп му вршел притисок на украинскиот претседател Зеленски да отвори истрага за еден од главните демократски предизвикувачи на изборите во 2020 година, поранешниот потпретседател Џо Бајден. Тоа било пред да ѝ биде одобрена воена помош од 391 милион долари на Украина, која Киев ја побарал за борба против проруски сили на истокот од земјата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 минути

(Видео) Пендаровски: Реформите се потребни за да ја вратиме довербата на граѓаните

Функционалната правна држава е основен услов за опстанок на поредокот и неговиот одржлив развој. Реформите во сферата на владеењето на...

Регион42 минути

Страшна сообраќајна несреќа во Словачка, најмалку 12 загинати и 20 повредени

Најмалку 12 лица, од кои четири деца, загинаа денеска во судир на автобус и камион во западниот дел на Словачка....

Македонија2 часа

(Видео) Заев-Мас: Да се изнајде начин што побрзо до позитивна одлука за Северна Македонија

Претседателот на Владата, Зоран Заев и министерот за надворешни работи на СР Германија, Хајко Мас изразија жалење за одлуката на...

Македонија5 часа

„Никофон“ платил 1.800 место 5.000 денари за квадрат за гаражата кај „Аутомакедонија“, Центар бара раскинување на договорот

Заедно со граѓаните до крај ќе се бориме кај „Аутомакедонија“ да не се изгради катна гаража, туку парцелата да им...

Македонија7 часа

(Видео) Зеќир Рамчиловиќ изгласан за потпретседател на Собранието

Со 62 гласа „за“, 16 „против“ и без воздржани, пратеникот Зеќир Рамчиловиќ е изгласан за потпретседател на Собранието. За оваа...

Македонија9 часа

Во Швајцарија уапсени членови на „Пинк Пантер“, меѓу кои и еден Македонец, ограбиле златарница

Швајцарската полиција уапси двајца црногорски државјани, двајца германски државјани, едно лице од Босна и Херцеговина и едно од Северна Македонија...

Македонија9 часа

Груевски нема да одговара за „Траeкторија“ поради застареност на делото

Експремиерот во бегство, Никола Груевски, нема да одговара за кривичното дело во предметот „Траекторија“, кое се однесува на изградбата на...

Македонија10 часа

Закажано првото рочиште за „Рекет“

Првото рочиште за предметот „Рекет“, во кој се обвинети Бојан Јовановски – Боки 13, поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, и...

Македонија11 час

Заев: „Југохром“ ќе биде затворен додека не се стават филтрите

„Југохром,“ додека не се стават филтрите, нема да функционира, истакна премиерот Зоран Заев пред вчерашната владина седница во Тетово зборувајќи...

Европа11 час

(Видео) Венеција под вода, регистриран вториот најголем бран во историјата

Венеција е погодена од вториот најголем бран на плима во историјата, кој ја поплави историската базилика и многу од градските...

Македонија11 час

Игор Јанушев ќе биде шеф на изборниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на синоќешната седница едногласно одлучи генералниот секретар Игор Јанушев да биде шеф на Републичкиот изборен штаб...

Македонија11 час

Заев: Побогатите граѓани да ги сменат системите за греење за да помогнат против загадувањето

Премиерот Зоран Заев во изјава за медиумите пред почетокот на вчерашната владина седница во Тетово даде одговор на новинарски прашања...

Македонија12 часа

Пендаровски во Париз предаде копија од книгата на Глигоров „Македонија е се што имаме“

Претседателот Стево Пендаровски за време на посетата во Париз, во библиотеката на Парискиот мировен форум дал копија од книгата „Македонија е...

Свет12 часа

Хилари Клинтон : Под голем притисок сум да го предизвикам Трамп на изборите

Поранешниот државен секретар на САД и кандидат на последните претседателски избори во САД, Хилари Клинтон, вели дека е „под голем...

Свет12 часа

Жанин Анес и официјално стана наследник на Моралес во Боливија

Уставниот суд го призна решението опозициската сенаторка Жанин Анес да ја преземе функцијата привремен претседател на Боливија. Таа синоќа во...

Македонија13 часа

Шефот на германската дипломатија Хајко Мас во Скопје

Министерот за надворешни работи на Германија Хајко Мас во текот на денешната работна посета на Северна Македонија е планирано да...

Спорт13 часа

Лука Модириќ е „Golden Foot“

Капитенот на фудбалската репрезентација на Хрвтаска Лука Модриќ во Монте Карло доби уште едно големо признание во кариерата, наградата „Golden...

Македонија23 часа

Заев во Тетово: Владата заседава во 10 региони за одблиску да го слушне гласот на граѓаните

Премиерот Зоран Заев во изјава за медиумите пред одржувањето на редовната 165. седница на Владата во Тетово, истакна дека организацијата...

Регион24 часа

Рама: Приштина ја загрозува надворешната политика на Албанија

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека политичарите во Приштина, спротивставувајќи се на заедничката иницијатива за создавање на балканскиот мини шенген,...

Регион1 ден

Црна Гора не го прифаќа предлогот за мини шенген

Министерката за економија на Црна Гора, Драгица Секулиќ, во понеделникот рече дека приклучувањето кон иницијативата мини шенген за балканските држави...

Досие