Контакт

Свет

„Сандеј тајмс“: Разузнавачка „битка“ на Израел и Иран за територијата на Еритреја

Објавено пред

Разузнавачките агенции на Израел и на Иран секоја за себе, спроведуваат шпионски операции на територијата на Еритреја насочени едни спроти други за да се неутрализира дејствувањето на противникот, пишува „Сандеј тајмс“.

Лондонскиот неделник, открива дека Израел е загрижен што еритрејското пристаниште Асаб на брегот на Црвеното Море е претворено во „попатна станица“ на патот по кој оружјето се доставува до исламистичките екстремисти во Газа. Во Еритреја израелското разузнавање се вели дека има две свои „прислушно-набљудувачки“ станици, па дури дека е создадена и воена база. Весникот објавува дека наводно од неа е извршен неодамнешниот напад врз еден конвој со оружје во Судан за кого се тврди дека бил наменат за територијата на Газа.Претседателот на оваа источноафриканска држава Исаија Афеверки чие владеење од 1993 година се опишува како „диктаторско“ не одржува блиски односи со Иран, но има пријателски врски со Израел. Од почетокот на 2008 година, меѓутоа, Еритреја и Иран имаат потпишано спогодби за економска и трговска соработка откако претседателот Афеверки беше во посета на Техеран и се сретна со иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад. По тоа, Иранците отворија морнаричка база на еритрејскиот брег, од каде го „надгледуваат транспортот на нафтата на Иран“ кон светот.„Сандеј тајмс“ стравува дека Еритреја би можела да биде сцената на која би се случил првиот директен воен судир меѓу Иран и Израел чие разузнавање инфилтрирањето на Техеран во оваа африканска земја го доживува како тежок пораз во моментите кога Иранците настојуваат да се стекнат со поголемо влијание на Блискиот Исток и на подрачјето од Рогот на Африка.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

СЗО: Нема докази дека корнавирусот сега е послаб

Објавено пред

Нема докази дека коронавирусот ја сменил формата на пренесување или дека се променила тежината на болеста што ја предизвикува, велат експертите од Светската здравствена организација (СЗО).

„Нема промена во однос на преносот, нема промена во однос на јачината“, рече епидемиологот на СЗО, Марија ван Керхов.

„Најважно е да се спроведуваат мерките за намалување и сузбивање на преносот“, рече таа.

Некои водечки италијански лекари во неделата изјавија дека вирусот значително ослабнал и дека тој веќе клинички не постои во земјата, што предизвика полемики и негодувања кај експертите.

„Пред еден месец можевме да чуеме дека епидемиолозите се плашат од нов бран кон крајот на мај и почетокот на јуни и од којзнае колку зафатени легла во одделенијата за интензивна нега. Во реалноста вирусот, клинички кажано, повеќе не постои“, изјави Алберто Зангрило за италијанските медиуми, директор на одделот за интензивна нега на Универзитетската болница „Сан Рафаел“ во Милано.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Убави вести од Италија: најмал дневен број на новозаразени во последните три месеци

Објавено пред

Во Италија бројот на нови случаи на зараза со Ковид-19 се намалува во целата земја, вклучувајќи ја и Ломбардија, најтешко погодениот италијански регион.

Исклучок е Лигурија, каде што бројот на нови случаи се зголемува.

Во Италија регистрирани се 178 новозаразени, што е најмала бројка од 26 февруари, а според вчерашниот извештај имаше 355.

Негативен извештај доаѓа од Лигурија, каде што, според последните дневни податоци, заразени се 56 лица, а во Ломбардија забележани се 50 позитивни случаи на Ковид-19.

Бројот на починати како последица на Ковид-19 исто така се намалува во споредба со вчерашните 75 и денеска изнесува 60, а вкупниот број жртви од вирусот е 33.475.

Првиот официјален случај на инфекција во Италија беше регистриран на 21 февруари во Кодоњо, на северот од земјата.

Прикажи повеќе...

Свет

Објавено кога ќе се одржи погребот на Џорџ Флојд, полицаецот префрлен во максимално обезбеден затвор

Објавено пред

Погребот на Џорџ Флојд, по чија насилна смрт почнаа протести во САД, ќе биде в четврток.

Информацијата ја објави гувернерот на Минесота, Тим Волц.

„Тоа ќе биде важен настан за Минеаполис и Минесота, како и за нацијата. Тој процес на славење на животот, кој беше одземен пред нашите очи, е можност за издигнување и лидерство“, рече Волц.

Смртта на Афроамериканецот Флојд предизвика бран протести кога се појави видео на кое се гледа дека полициски службеник го соборува на земјата и го држи со коленото приклештено врз неговиот врат, и тоа осум минути, додека Флојд се жали дека не може да дише.

Полицаецот беше идентификуван како Дерек Човин од Минеаполис и во меѓувреме беше разрешен од службата и уапсен, а сега е пренесен во максимално обезбеден затвор до неговото прво појавување пред судот.

Тој е осомничен за убиство од трет степен и малтретирање, а според Би-би-си, ова е трет затвор во кој е префрлен по апсењето минатиот петок, како превенција од Ковид-19, но и поради очекуваното влијание на протестите во затворите.

Првото сослушување пред судот беше преместено од денес на 8 јуни, а на Човин му е изречена кауција од 500.000 американски долари.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Филипче: Бројки како вчерашните и денешните очекуваме и во следните неколку дена

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека се очекува бројката на новодијагностицирани од Ковид-19 и во следниве 2-3 дена да...

Македонија6 часа

Филипче: Над 70 отсто од новите случаи се од познати кластери

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека 70 отсто од новозаболените од Ковид-19 од Скопје се од веќе познати општини...

Македонија7 часа

Османи: Засега нема предлог за воведување полициски час во одделни скопски општини

Засега нема предлог до Кризниот штаб и Владата за воведување полициски час во одделни општини низ Скопје, каде бројот на...

Македонија8 часа

Седум починати и 89 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во изминатите 24 часа во државава се потврдени 89 нови случаи на коронавирус и седум смртни случаи, соопшти Министерството за...

Економија8 часа

Горивата поевтинуваат

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за половина денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Од вечерва на...

Македонија9 часа

(Видео) Заев: Датумот е завршена работа, избори ќе има на 5 јули

Поради заштита, изборите се решение, а датумот е завршена работа, тие ќе се случат на 5 јули за да добиеме...

Регион10 часа

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на Ковид-19

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на коронавирус. Од денеска се олеснети рестриктивните мерки, а со работа почнуваат фитнес-центрите, салоните...

Македонија10 часа

Директорката на УЈП, Сања Лукаревска, позитивна на Ковид-19

Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, објави на Фејсбук дека е позитивна на коронавирус. Таа вели дека по...

Македонија10 часа

И директорот на финансиска полиција и градоначалникот на Чаир во самоизолација

Директорот на Управата за финансиска полиција, Арафат Муареми, и градоначалникот на општина Чаир, Висар Ганиу, се во самоизолација затоа што...

Македонија11 час

Од утре пак не важи бесплатниот автобуски превоз за пензионери

Oд утре, вторник, 2 јуни, повторно нема да важи бесплатното користење на јавниот превоз за возрасни лица, односно за жени...

Македонија12 часа

Османи: Денеска бројот е уште позагрижувачки!

Денеска бројот е уште позагрижувачки, напиша вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, на „Фејсбук“. Тој вели дека не е потребно...

Македонија12 часа

Царовска и Манчевски во самоизолација, биле на состанок со Зекири

Вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска, и министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, од денеска се во самоизолација...

Македонија12 часа

Црна Гора не прима македонски државјани поради зголемениот број заразени

Владата на Црна Гора ја отстрани Македонија од листата држави кои немаат потреба од државен карантин при влез на територијата...

Свет12 часа

(Видео) Протестите за смртта на Афроамериканецот се проширија и во Европа

Во Лондон и уште неколку градови во Велика Британија се одржаа протести како поддршка на демонстрациите во САД, поради смртта...

Свет13 часа

(Видео) Трамп евакуиран во подземен бункер под Белата куќа

Агенти од тајната служба го спровеле американскиот претседател Доналд Трамп во бункер во време кога Белата куќа ја опколија демонстранти,...

Свет24 часа

(Видео) Астронаутите на „Спејс-икс“ и НАСА пристигнаа во вселенската станица

Вселенското летало „Dragon“ на американската компанија „Space-X“, во кое се вклучени астронаути нa НАСА, Роберт Бенкен и Даглас Харли, пристигна...

Македонија1 ден

Заев: Гласањето на изборите ќе се одржи според сите безбедносни протоколи

Избори мора да има час поскоро. Предизбрните активности и самото гласање ќе се одржат согласно сите безбедносни протоколи, пишува претседателот...

Македонија1 ден

Јанушев чека резултати од тестот по дебатата со Зекири, новинарката Мрѓа е во домашна изолација

Потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зекири кој е заразен со коронавирус, пред два дена учествуваше на дебата во ТВ24 заедно со...

Спорт1 ден

Позитивни на Ковид-19 има во Ренова и Шкендија

Ре-стартот на фудбалскиот шампионат на Македонија, предвиден за 14 или 21 јуни, најверојатно ќе биде одложен откако четворица од Ренова...

Економија1 ден

Бектеши: Од 15 јули ваучери од 6.000 денари за домашен туризам

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција информираше дека на последната седница на Владата, на предлог на Министерството за...

Досие