Контакт

Свет

Москва го отфрла состанокoт меѓу Русија и НАТО

Објавено пред

„Сега веќе можеме да кажеме дека состанокот на Русија и НАТО закажан за 7 мај, нема да се одржи“, изјавил рускиот амбасадор во НАТО, Рогозин

Русија нема да учествува на состанокот со начелниците на Главната команда на НАТО, која беше предвидена за 7 мај. Москва со ова протестира против воената вежба на Алијансата во Грузија, соопштил рускиот амбасадор во НАТО, Дмитриј Рогозин.Рогозин навестил и дека Русија ќе преземе мерки, доколку не бидат земени предвид нејзините забелешки за оваа воена вежба, која Кремљ ја оцени како опасна. Вежбата во која ќе учествуваат 1.300 војници ќе се одржи дваесет километри источно од грузискиот главен град Тбилиси. „Од гледна точка на Русија, на состојбата во Грузија и имајќи ја предвид општата ситуација во светот, овие воени игри имаат карактер на провокација“, нагласил Рогозин.Рогозин изјавил и дека вежбата нема да му помогне на воениот потенцијал на Грузија. „Ништо не може да и’ помогне на Грузија под власта на Саакашвили“, додал рускиот амбасадор во Северноатлантската воена алијанса. САД сметаат дека вежбата во Грузија е нормална работаСАД, пак, вежбата ја сметаат за сосема „…нормален дел од меѓусебните односи на НАТО со Тбилиси“, гласел одговорот од прес-службата на Стејт-департментот на САД, на прашањето на дописникот на руската агенција ИТАР-ТАСС, да ја коментираат жестоката реакција на Москва.Агенцијата напоменува дека од американското Министерство за надворешни работи добиле одговор дека станува збор за од порано планирана вежба во рамките на програмата „Партнерство за мир“ .„Целта на вежбата е да и’ се помогне на Грузија да се приближи кон исполнување на НАТО-стандардите, гласел одговорот на прес-службата на американското Министерство за надворешни работи. „НАТО неколку месеци ја информираше Русија за вежбата, но тие не беа изненадени, и Русија е многу добро известена за целите“, изјавил неименуван дипломат за руската агенција.Џејмс Апатураи, портпаролот на НАТО, рекол дека нема никави планови да се откаже вежбата.„Иако постои загриженост во НАТО, ништо нема да се смени. Состанокот на министрите за одбрана ќе се одржи и Русијa е поканета, а подготовките за вежбата продолжуваат“, рекол Апатураи за Reuters. Медведев од НАТО бара воздржаност и одржување на ветувањатаРускиот претседател Дмитриј Медведев кој е во посета на Финска, денеска при предавањето на Хелсиншкиот универзитет рекол дека треба да се свика форум на највисоко ниво за преговори по Договорот за европска безбедност. „Сметам дека почетокот на повеќестрани преговори за Договор за европска безбедност би требало да ги вклучи на сите евроатлантски држави и сите меѓународни организации од сферата на безбедноста, вклучувајќи ги ЕУ, НАТО, ОБСЕ и други“, рекол Медведев. „Нормално, ние се надеваме дека нашите партнери од НАТО ќе пројават воздржаност и ќе ги исполнат своите ветувања во однос на неразместувањето сили на туѓи територии“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Адвокатот на Епстејн: Тој не се самоуби

Објавено пред

Адвокатот на контроверзниот богаташ, Џефри Епстејн, кој беше обвинет за педофилија, тврди дека неговиот клиент не се самоубил.

Дејвид Шоен го тври тоа, бидејќи, како што рекол, подготвувал повеќестручна правна и медиумска стратегија во борбата против обвиненијата за злоставување и трговија на девојчиња.

Шоен, кој од Епстејн барал да го води неговиот правен тим во последните денови, рекол дека девет дена пред смртта со Епстејн имал петчасовен разговор за време на кој се договориле за стратегијата.

Шоен рекол дека Епстејн бил „вознемирен и возбуден“ и дека се радувал на тоа што ќе ја тргне „дамката од своето име“. Како што навел, Епстејн бил во опасна ситуација во затворот, бидејќи другите затвореници можеле да го уценуваат поради неговото богатство.

Шоен зборувал во новиот документарец за смртта на Епстејн под името „Кој го уби Џефри Епстејн?“, кој денеска е премиерно претставен, пренесе Спутник.

Во серијата се поставува прашањето дали Епстејн си го одзел сам животот чекајќи го судењето за обвинението за педофилија, како што официјално тврди обдукцијата.

Неговата смрт поттикна низа теории на заговор, бидејќи стражарите наводно не го посетувале цела ноќ, а камерите во близина на неговата ќелија не работеле.

Тајниот судски документ за контроверзниот богаташ се објавени само еден ден пред неговата смрт.

Прикажи повеќе...

Европа

Могерини на нова функција

Објавено пред

Поранешната висока комесарка на ЕУ и шефица за дипломатија, Федерика Могерини е именувана за ректорка на Колеџ на Европа и на нова должност ќе стапи на 1 септември.

Нејзиното именување го одобри мнозинството членови на советот на Колеџот, а еден бил воздржан, пренесе „Политико“.

Со Советот, кој е највисок извршен орган на Колеџот, претседава поранешниот претседател ма Европскиот совет Херман ван Ромпуј, а Могерини е избрана наспроти противењето на одделни предавачи и претставници на ЕУ, кои сметаат дека таа не е квалификувана за таа работа и дека не ги исполнува критериумите.

Таа е избрана денеска откако беше претставена пред Советот, како единствен кандидат за тоа место и ќе биде првата жена ректор на Колеџот со седиште во Бриж и кампусот во Полска.

Минатите години за избор на ректор се пријавиле 30 кандидати, а условите биле мастер диплома. Дека Могерини е заинтересирана за тоа место се дознало откако Европската комисија на 22 април објавила официјално одобрување на нејзината пријава.

Прикажи повеќе...

Свет

Продолжува да расте бројот на починати од коронавирус во Франција

Објавено пред

Бројот на починати од коронавирус во Франција денеска се зголеми за 73, на вкупно 28.530. Тоа е сличен раст како и претходниот ден, наспроти тоа што здравствените власти продолжија по четиридневниот прекин да ги сметаат и починатите во старските домови.

Министерството за здравство соопшти дека бројот на починати во болниците се зголемил за 83, односно на 18.195, но е намален бројот на починати за 10 во домовите за стари лица во однос на претходните податоци, така што во нив вкупно починати 10.335, пренесе Ројтерс.

Франција со вкупно 28.530 починати е на четвртото место во светот после САД, Британија и Италија.

Бројот на заболени од коронавирус порасна денеска за 276, на вкупно 145.555, додека бројот на пациенти на одделението на интензивна нега падна на вчерашниот број, кој изнесува 1.609 на 1.555.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

Караџовски: Изминатите 14 дена беше намален бројот на новозаболени затоа препорачавме олеснување

Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје, член на Комисијата за заразни болести ги објасни причините зошто Комисијата се одлучила...

Македонија10 часа

Филипче: Да бидеме одговорни, за да не се вратиме пак на рестриктивните мерки

Министерот за здравство, Венко Филипче по седницата на Владата за олабавување на мерките, рече дека граѓаните мора да ги почитуваат...

Македонија10 часа

Османи: И покрај пропустите, државата добро се справи со коронавирусот

Вицепремиерот Бујар Османи рече дека и покрај тоа што имало одредени пропусти, прекршувања на мерките и одредени критики, државата добро...

Македонија10 часа

Спасовски: Лицата кои се во државен карантин може да бидат во домашна самоизолација ако имаат негативен тест

Техничкиот премиер Оливер Спасовски кажа дека состојбата со коронавирусот е под контрола, при што ги соопшти новите одлуки на Владата....

Македонија10 часа

Од утре нема полициски час, задутре се отвораат рестораните и кафулињата

На денешната владина седница е донесена одлука да се укине полицискиот час во земјата. Одлуката ја соопшти техничкиот премиер Оливер...

Регион15 часа

Во Хрватска и Словенија нема нови случаи на коронавирус

Во изминатите 24 часа во Хрватска и Словенија не се потврдени нови случаи на коронавирус. Во Хрватска втор ден по...

Македонија16 часа

Регистрирани 16 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа уште 3 лица

Денеска, потврдени се 16 нови случаи на Ковид-19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 2.014 лица. Оздравени се 14...

Македонија17 часа

Адвокатот на Јанева вели дека Русковска нема докази против неа

Адвокатот Дељо Кадиев, кој ја застапува обвинетата Катица Јанева во предметот „Рекет“, по судењето, на кое завршни зборови даваше Обвинителството,...

Македонија17 часа

Русковска: Доживеавме разочарување кога клучниот лик во „Чарлиевите ангели“ премина на страната на злото

Во завршните зборови за случајот „Рекет“ обвинителката Вилма Русковска пред судот рече дека одбраната на обвинетите Бојан Јовановски – Боки...

Македонија17 часа

Арсовски: Избори во јуни не се можни

Избори во јуни не се можни, истакна портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски. Одговарајќи на новинарски прашања, тој ја отфрли можноста...

Македонија17 часа

Укинување на полицискиот час и отворање на границите и кафулињата, предлага Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок одлучила да побара од Владата укинување на полицискиот час, а веќе во текот...

Свет18 часа

СЗО го суспендира тестирањето на лекот против малaрија кај пациенти со Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) го суспендира тестирањето на лекот против малaрија „хидроксиклорокин“ кај пациенти со Ковид-19 поради стравувањата за нивната...

Европа20 часа

Шпанија го намали вкупниот број на починати од Ковид-19 за 2.000

Шпанија синоќа објави дека од коронавирусот починале речиси 2.000 луѓе помалку отколку што се сметаше претходно. Министерството за здравство соопшти дека...

Регион20 часа

Црна Гора дозволи свадби, крштевки, публика на стадионите…

За разлика од многу европски првенства, во Црна Гора натпреварите ќе се играат во присуство на публиката, рече премиерот Душан...

Европа20 часа

Германија и Франција повикаа на отворање на границите во Европa

Претседателот на францускиот парламент и неговиот германски колега побараа што побргу да се отворат границите меѓу европските земји по затворањето...

Македонија21 час

Зоолошката градина од денеска е отворена за посети со нов протокол за движење

Од денеска скопската Зоолошка градина повторно е отворена за посети, но со нов протокол за движење поради ситуацијата предизвикана од...

Регион21 час

Брнабиќ ги повика Србите да не летуваат во Црна Гора

Кога Србија не се најде на списокот на земји за кои Црна Гора ќе ги отвори своите граници на 1...

Свет1 ден

Италија бара 60.000 доброволци, кои ќе надгледуваат дали се држи физичка дистанца

Италија планира на улиците да испрати речиси 60.000 доброволци, кои би внимавале на одржување на правилата за физичка дистанца и...

Македонија1 ден

Чулев: Ако се потврди автентичноста на „орото во Чаир“ ќе следат казни

Намалување на бројот на заразени од вирусот Ковид-19 е возможно само доколку граѓаните се дисциплинирани и ги почитуваат мерките за...

Свет1 ден

(Видео) Додека претседателот на Бразил јадеше хот-дог на улица минувачите извикуваа „убиец“

Минувачите во Бразил извикуваа „убиец“ и „ѓубре“ кон бразилскиот претседател Жаир Болсонаро, кој во саботата опкружен со телохранители излезе на...

Досие