Контакт

Свет

Европскиот парламент за состојбата со грипот

Објавено пред

Европскиот парламент денеска ја започнува пленарната седница со расправа за состојбата со грипот.

dobivaj vesti na viber

Европратениците на едно од последните заседанија пред јунските избори за нов состав на парламентот, ќе го разгледуваат и пакетот економски стимулации.Најавено е разгледување на законодавството за работно време, за породилно отсуство, како и за азил во Европската Унија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Бројот на загинати од ураганот Ијан се искачи на повеќе од 80, штетата е проценета на десетици милијарди евра

Објавено пред

Бројот на загинати од ураганот Иан во САД се искачи на повеќе од 80, бидејќи жителите на Флорида и Јужна и Северна Каролина се соочуваат со опоравување од штетата проценета на десетици милијарди долари.

dobivaj vesti na viber

Се очекува бројот на жртвите да продолжи да расте со намалувањето на поплавите, објави Ројтерс.

Стотици луѓе беа спасени додека работниците за итна помош се пробиваа низ поплавените домови и згради.

Прикажи повеќе...

Свет

Саливан вети дополнителна американска поддршка за Украина

Објавено пред

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан вчера во Истанбул се сретна со Андриј Јермак, шеф на кабинетот на украинскиот претседател и вети непоколеблива поддршка на Вашингтон за суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина, соопшти Белата куќа.

dobivaj vesti na viber

Тие разговараа за ситуацијата во украинската нуклеарна централа Запорожје и за континуираната работа на Украина со Обединетите нации за извоз на храна, изјави во соопштението Адриен Вотсон, портпаролка на Советот за национална безбедност на Белата куќа.

Јермак за средбата објави на Телеграм, велејќи дека ја цени воената поддршка од САД и дека двете страни разговарале за натамошна воена помош.

Тој посочи дека „одлуката на Кремљ да ги признае референдумите одржани во привремено окупираните региони бара итна и соодветна реакција на светската заедница“,пренесе Индекс.хр.

Прикажи повеќе...

Свет

Руски гувернер: Половина од мобилизираните во регионот вратени дома, командантот разрешен

Објавено пред

Командантот на руската област Хабаровск е сменет од должност откако половина од мобилизираните мажи биле испратени дома бидејќи не ги исполнувале критериумите за мобилизација, изјави утрово регионалниот гувернер.

dobivaj vesti na viber

Првата руска мобилизација по Втората светска војна, најавена од претседателот Владимир Путин на 21 септември, предизвика незадоволство кај службениците и граѓаните во врска со начинот на кој се постапува со регрутирањето, вклучително и поплаки дека службениците на мобилизацијата испраќаат покани до граѓаните кои не ги исполнуваат условите.

„За 10 дена неколку илјади наши сонародници добија покани и пристигнаа во воените канцеларии. Приближно половина од нив ги вративме дома бидејќи не ги исполнуваа критериумите за воена служба“, изјави Михаил Дегтјарев, гувернер на областа Хабаровск во источна Русија, објави Ројтерс.

Дегтјарев додаде дека разрешувањето на командантот Јуриј Лаик нема да влијае на планот за мобилизација на Путин.

По прогласувањето на делумна мобилизација, илјадници мажи ја напуштија Русија бидејќи властите ги повикаа дури и оние без воено искуство или со здравствени проблеми.

Околу 2.000 луѓе беа уапсени на антивоените протести одржани во повеќе од 30 градови и градови, а некои од нив веднаш потоа добија повик за мобилизација,пренесе Индекс.хр.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет33 минути

Бројот на загинати од ураганот Ијан се искачи на повеќе од 80, штетата е проценета на десетици милијарди евра

Бројот на загинати од ураганот Иан во САД се искачи на повеќе од 80, бидејќи жителите на Флорида и Јужна...

Свет38 минути

Саливан вети дополнителна американска поддршка за Украина

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан вчера во Истанбул се сретна со Андриј Јермак, шеф на кабинетот на украинскиот...

Свет53 минути

Руски гувернер: Половина од мобилизираните во регионот вратени дома, командантот разрешен

Командантот на руската област Хабаровск е сменет од должност откако половина од мобилизираните мажи биле испратени дома бидејќи не ги...

Европа1 час

Карл Нехамер: Ако ЕУ не дејствува, самите ќе треба да се заштитиме од илегалната миграција

Сè додека ЕУ не презема ефективни мерки, ние мора да дејствуваме самите, и затоа Австрија прави се за да се...

Свет1 час

Поранешниот шеф на ЦИА Дејвид Петреус испрати предупредување до Русија

Соединетите Американски Држави и нивните сојузници ќе ги уништат руските војници и опрема во Украина и ќе ја потопат нејзината...

Свет2 часа

Најмалку седум лица починаа од колера на Хаити поради недостаток на чиста вода за пиење

Најмалку седум лица починаа од колера на Хаити, откако болеста ненадејно се врати поради недостаток на гориво и чиста вода...

Регион11 час

Петков го призна поразот, нема да коалицира со ГЕРБ на Борисов

Коалицијата ГЕРБ-СДС преводена од Бојко Борисов победи на предвремените парламентарни избори во Бугарија. Излезните анкети на бугарските агенции предвидуваат освојување на...

Топ12 часа

Девет земји меѓу кои и Македонија го поддржаа членството на Украина во НАТО, Зеленски им се заблагодари

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска на Твитер објави дека девет земји од Централна и Источна Европа го поддржуваат членството на...

Свет16 часа

НАТО: Украинците го ослободија Лиман благодарение на храброста, но и на американското оружје

Украинското ослободување на градот Лиман докажува дека украинската армија напредува и може да ги потисне руските сили, изјави денеска за...

Македонија18 часа

ЛДП го предлага Пенов за нов министер за локална самоуправа

Централниот одбор на ЛДП на синоќешната седница ја разгледа оставката на министерот за локална самоуправа Горан Милевски, и го прифати...

Македонија21 час

Радев: Бугарија е подготвена да го зголеми извозот на струја во Северна Македонија

Бугарија е главен извозник на струја во регионот и подготвени сме да го зголемиме извозот во Северна Македонија, изјави бугарскиот...

Македонија22 часа

Лефков: Аферата „Броило“ покажува како Ковачевски и неговиот кум свртеле 26 милиони евра

Фирми основани од Димитар Ковачевски и негови семејни врски вртат милионски суми во енергетскиот бизнис, и тоа додека Македонија е...

Македонија22 часа

Пендаровски и уште осум претседатели на членки на НАТО: „Русија веднаш да се повлече од окупираните територии“

Претседатели на дел од земјите-членки на НАТО од централна и источна Европа, меѓу кои и Стево Пендаровски, во заедничка изјава...

Регион1 ден

Бугарите гласаат на четвртите избори за помалку од две години

Бугарите денес гласаат на четвртите национални избори за помалку од две години, со мала надеж дека ќе се појави стабилна...

Свет1 ден

САД за украинското заземање на Лиман: Сега ќе им биде потешко на Русите

Американскиот секретар за одбрана го поздрави украинското заземање на Лиман, клучното руско упориште во источна Украина. „Многу сме охрабрени од...

Македонија2 дена

Фон дер Лајен го поздрави позитивниот моментум меѓу Бугарија и Македонија

Претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен го поздрави позитивниот моментум меѓу Бугарија и Македонија, по денешните состаноци...

Свет2 дена

Русија објави дека ја повлекла војската од Лиман

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека ги повлекла руските војници од стратешкиот град Лиман во источна Украина. Како што...

Регион2 дена

Интерконекторот со Грција е во функција, Бугарија сега добива гас од Азербејџан

Проектот за интерконектор е на агендата на ЕУ веќе 10 години. Започна во 2009 година, кога Бугарија беше многу силно...

Економија2 дена

Мелничарите најавуваат поскапување на лебот и брашното за 10 отсто

Поради скапата струја и растот на берзанските цени на пченицата, меничарите најавуваат дека до крајот на ноември цената на лебот,...

Економија2 дена

Мицкоски го покани Битиќи во „Белата палата“ за да му го објасни планот за закрепнување на економијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го покани вицепремиерот задолжен за економски прашања Фатмир Битиќи утре да дојде на состанок во...