Контакт

Свет

Москва протера дипломати на НАТО

Објавено пред

Кремљ во соопштението наведува дека Москва била принудена да го направи овој потег и да ги прогласи за непожелни двајцата дипломати на Алијансата. Претходно НАТО по шпионската афера од Брисел протера исто така двајца руски претставници

Русија реши да протера од државата двајца претставници на НАТО, што го смета за сосема разумен и соодветен одговор на протерувањето на нејзините дипломатски претставници минатата седмица од нејзината мисија во седиштето во Брисел. Министерството за надворешни работи на Русија им ги одзема дипломатските акредитации на двајца канадски дипломати и тие мораат во рок од 24 часа да ја напуштат нејзината територија.Со овој случај повторно се влошуваат однсите меѓу Русија и Алијансата, кои беа прекинати во времето на руско-грузиската војна, а сега се совпадна со почнувањето на вежбата на НАТО во Грузија што за Москва претставува отворена провокација. Рускиот министер Сергеј Лавров повторно изјави дека нема да присустува на средбата на Советот Русија-НАТО.Брисел и Москва официјално го потврдија протрувањето на руските дипломати©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Бајден: Се уште не сум разговарал со Трамп

Објавено пред

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден изјави дека се уште не разговарал со актуелниот претседател Доналд Трамп.

Бајден во првото интервју по изборите, кое го даде за американската телевизија Ен-Би-Си, зборува за процесот на преносот на власта и другите проблеми со кои ќе се соочи за време на мандатот.
Со оглед на тоа дека администрацијата на Трамп започна процес за пренос на власта и на некој начин го призна поразот на изборите, Бајден истакна дека неговиот тим се обидува уште сега да го упати новиот претседател во сите настани.

„ Администрацијата веќе започнува да ги подготвува дневните извештаи што ќе ги добивам како претседател. Исто така, организираме состанок со тимот за ковид во Белата куќа за да се договорат за условите за дистрибуција на вакцината, што треба да им биде достапно на сите луѓе”, рече Бајден.

Тој се осврна на гласините дека неговата администрација ќе се однесува како Обама.

„ Се соочуваме со сосема поинаков свет отколку што беше во администрацијата на Обама. Претседателот Трамп целосно го смени ликот на државата и тоа ќе мора да го смениме”, рече Бајден.

Прикажи повеќе...

Свет

Макрон најави попуштање на мерките

Објавено пред

Франција следниот викенд ќе почне со олабавување на мерките против ширењето на коронавирусот, за до Божик продавниците, театрите и кината да можат да бидат отворени.

Попуштањето на мерките ќе им овозможи на граѓаните да ги поминат празниците со своите семејства, изјави францускиот претседател Емануел Макрон.

Тој синоќа во телевизиско обраќање до нацијата, истакна дека поминал најлошиот период од вториот бран во Франција, но и дека угостителските објекти ќе мораат да останат затворени до 20 јануари, за да се избегне трет бран.

„Мораме да направиме се што е можно за да избегнеме трет бран, да направиме се за да избегнеме трет локдаун“ порача Макрон.

Тој додаде дека вакцинацијата, најпрво со најранливите групи на население, ќе започне кон крајот на декември или почетокот на јануари.

Рестриктивните мерки кои француските власти во повеќе градови ги воведоа на средината на октомври, не ги дале очекуваните резултати во спречување на пандемијата, по што на 30 октомври беше воведен строг локдаун, кој сепак е помалку рестриктивен од оној кој беше воведен меѓу 17 март и 11 мај.

Прикажи повеќе...

Свет

Австралија ги ублажува мерките, со денови нема нови заразени

Објавено пред

Австралиската федерална држава Нов Јужен Велс ќе ги олесни ограничувањата за физичка дистанца и ќе ги отстрани условите за компаниите каде вработените можат да работат од дома, затоа што се близу три недели без локален пренос на коронавирус, рече премиерот Гледис Береџиклиан

За разлика од многу други делови на светот кои воведуваат построги правила за забавување на повторното ширење на коронавирусот, австралиските држави и територии започнаа да ги ублажуваат скоро сите ограничувања во последните неколку недели. Тоа обезбеди огромен поттик за разнишаната економија на земјата во периодот пред Божиќ.

Нов Јужен Велс, најнаселената држава во земјата, ќе им овозможи на рестораните, пабовите и кафулињата да ги зголемат капацитетите од 1 декември.

Во обид да ги оживее деловните области во Сиднеј, Береџиклиан рече дека државата ќе ја отстрани наредбата од 14 декември со која се бара работодавците да им дозволат на вработените да работат од дома.

„Треба да осигураме дека нашата економија продолжува да се движи, да работиме и луѓето да се чувствуваат побезбедни во 2021 година за својата заработка и работа“, изјави Береџиклиан пред новинарите во Сиднеј.

Таа исто така рече дека поради овие промени во јавниот превоз ќе има повеќе луѓе, а државата ќе размисли да ги казни оние што не носат маска додека патуваат со автобуси, возови и траекти.

Оваа најава следи откако Нов Јужен Велс 18 дена по ред не регистрира локален пренос на коронавирус.

Викторија, втора по големина федерална држава во Австралија, исто така, нема забележано ниту еден случај на инфекција со коронавирус во последните 24 часа. Викторија, во која 90 проценти од смртните случаи поврзани со вирусот се случија во земјата, сега 25 дена по ред е без откриени инфекции.

Австралија при почетокот на пандемијата објави повеќе од 27.800 случаи на инфекција со коронавирус и 907 смртни случаи. Останаа само 100 активни случаи во земјата, а повеќето од нив се во карантин.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет39 минути

Бајден: Се уште не сум разговарал со Трамп

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден изјави дека се уште не разговарал со актуелниот претседател Доналд Трамп. Бајден во првото интервју...

Свет53 минути

Макрон најави попуштање на мерките

Франција следниот викенд ќе почне со олабавување на мерките против ширењето на коронавирусот, за до Божик продавниците, театрите и кината...

Свет1 час

Австралија ги ублажува мерките, со денови нема нови заразени

Австралиската федерална држава Нов Јужен Велс ќе ги олесни ограничувањата за физичка дистанца и ќе ги отстрани условите за компаниите...

Свет1 час

Големи гужви на аеродромите и центрите за тестирање во САД, во пресрет на Денот на благодарноста

Гужва на аеродромите и редици пред центрите за тестирање покажуваат дека многу Американци планираат да го прослават Денот на благодарноста...

Македонија13 часа

Регистрирани се 1039 нови случаи на Ковид-19, починаа 15 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3143 тестирања, а регистрирани се 1039 нови случаи на...

Свет14 часа

Зошто Путин досега не се вакцинирал?

Рускиот претседател Владимир Путин не може да биде меѓу доброволците кои ќе бидат вакцинирани против коронавирусот до крајот на клиничките...

Свет14 часа

(Видео) Маж со секира држеше во заложништво шест деца во Русија

Маж кој држеше шест деца како заложници во стан во Санкт Петербург, се предаде на полицијата.Во стан во предградијата на...

Македонија14 часа

Мухамед Зекири нов генерален секретар на Владата

Поранешниот пратеник Мухамед Зекири е избран за нов генерален секретар во Владата.Одлуката e донесена на последната владина седница одржана денеска....

Европа14 часа

Старските домови во Шпанија први ќе бидат вакцинирани против Ковид-19

Штитениците и персоналот на домовите за стари лица ќе бидат први вакцинирани против коронавирус во Шпанија, изјави министерот за здравство...

Свет15 часа

САД: Повеќе од 190.000 новозаразени со Ковид-19

Во САД 1.083 лица починаа како последица на Ковид-19 во изминатите 24 часа, додека регистрирани се 190.562 нови случаи на...

Спорт16 часа

Ѓоковиќ најдобар во 2020-та година

Моментно најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ ја завршува годинава на првата позиција на АТП листата. Тоа му појде од рака...

Топ16 часа

Приведен германски државјанин баран и од Интерпол, кај него пронајдени две исчезнати деца

Полициски службеници од Секторот за меѓународна полициска соработка-Отсек за потрага на ул.МАНАПО во Скопје врз основа на издадена меѓународна потерница...

Македонија16 часа

Вонреден инспекциски надзор во болницата во Битола по фотографиите дека пациент прима инфузија покрај починати лица

Министерот за здравство Венко Филипче побара од ДСЗИ да испрати вонреден инспекциски надзор во болницата во Битола како би се...

Македонија17 часа

На инфективните одделенија се лекуваат 814 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 814 пациенти позитивни...

Свет18 часа

Во Шведска стапи во сила ограничувањето на јавни собири на најмногу осум луѓе

Во Шведска стапува во сила ограничувањето на јавните собири на најмногу осум лица како мерка во обид да се запре...

Европа18 часа

Германски научници докажаа дека проветрувањето е поефикасно од прочистувачите на воздухот

Кратко отворање на сите прозорци во училницата неколкупати на ден е многукратно поефикасно отколку да користите прочистувач на воздухот, според...

Свет19 часа

Кина тврди дека коронавирусот најпрвин се појавил во Европа, а не во Вухан

Кина користи нова студија за раното скриено ширење на коронавирусот во Италија за да се доведе во сомневање цврсто заснованата...

Свет22 часа

СЗО: Бројот на потенцијални вакцини против коронаворусот се зголеми од 11 на 48

Десетици компании – од стартап до фармацевтски гиганти – се натпреваруваат за производство на безбедна и ефективна вакцина против коронавирусот...

Македонија22 часа

„Медијапул“: Десет незгодни прашања во врска со бугарското вето

Бугарскиот портал „Медијапул“ објави прашања до бугарската влада, кои се однесуваат на блокадата за Северна Македонија, со наслов „Десет незгодни...

Македонија23 часа

Свршувачка со 30 и свадба со 90 гости – глоба за скопјани поради организирање собири

Скопското Обвинителство поднесе предлози за издавање казнени налози против три лица и еден угостителски објект поради организирање масовни собири за...

Досие