Контакт

Свет

Убиства според делата на Агата Кристи

Објавено пред

Малда Иранка убила шест лица, намамувајќи ги во автомобил а потоа ошамутувајќи ги. Мотивот бил психичко растројство и големи долгови

dobivaj vesti na viber

Откриениoт убиец е 32-годишна атлетски градена иранска ателтичарка од иранската полиција именована само со името Махин, која по вечерната молитва им приоѓала на повозрасни жени и почнувала разговор со нив. Им се приближувала со приказната дека ја потсетуваат на нејзината почината мајка и им нудела да ги превезе до нивните домови. По влегувањето во нејзиниот автомобил жолто „рено“, таа им нудела пијалок за да се освежат во кој ставала дрога со која ги заспивала.Убиецот мајка на две деца ги убивала своите наивни жртви и ги ограбувала, а според иранската полција секое од шесте убиства било изведено според некое од делата на славната британска писателка на крими-романи, Агата Кристи. Писателката која почина во 1976 г. одамна го има посетено Иран и таму го има напишано делото „Куќата во Шираз“, пишува Guardian. Махин е обвинета дека убила најмалу шест лица од кои пет жени, вклучително и нејзината вујна. Единствената нејзина машка жртва е нејзиниот станодавец. Таа ги признала овие убиства Според обвинителот на градот Казвина, Мохамед Бакер Олфат, мотив за убиствата била материјалната полза, затао што таа имала големи долгови од околу 30 илјади евра.Началникот на полицијата, Али Акбар Хедајети рекол дека Махин најверојатно имала психички проблеми кои се послдеица на недостиг од мајчината грижа и семејните проблеми..©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Русите позираа во уништената Авдиивка со мапа на „рускиот свет“, на мапата е и Балканот

Објавено пред

Денеска на социјалните мрежи се прошири фотографија на која двајца Руси во униформи позираат во Авдиивка, првиот украински град освоен од руските сили во последните осум месеци од војната.

dobivaj vesti na viber

Двајца Руси позираат пред уништената зграда додека носат знаме со натпис „Руски свет“. На знамето има карта на која со сина боја е нацртана територијата на т.н. на „рускиот свет“, кој покрај Русија го опфаќа целиот Балкан, Балтикот, Грција, Казахстан, Киргистан, Таџикистан…

Прикажи повеќе...

Свет

Зеленски: Украина и земјите од Балканот треба заедно да произведуваат оружје, важно е Путин да загуби

Објавено пред

Украинскиот претседател Владимир Зеленски предложи, денеска, на самитот во Тирана да се создаде специјален форум за одбранбената индустрија меѓу Украина и балканските земји и презентира предлог за заедничко производство на муниција.

dobivaj vesti na viber

„Се гордеме што во Украина работат околу 500 одбранбени компании, но тоа не е доволно за да се победи Путин. Гледаме проблеми во снабдувањето со муниција и заинтересирани сме за заедничко производство на муниција со вас“, рече Зеленски додавајќи дека безбедносните напори на Украина и балканските земји треба да се испреплетат и зајакнат.

Тој посочи дека Украина и балканските земји заслужуваат да бидат дел од европската и евро-атлантската заедница.

„Ние веруваме дека почитувањето на секоја нација и правото на безбедност треба да бидат универзални принципи. Тоа може да се постигне преку соработка. Сметаме дека секоја земја во Европа, која ги поддржува принципите на европската заедница и сака да стане членка, заслужува полноправно членство во ЕУ“, рече Зеленски.

За време на својот говор Зеленски му се заблагодари на домаќинот на самитот, албанскиот премиер Еди Рама, за поддршката што Албанија му ја дава на Киев.

„Му благодарам на премиерот Рама за неговата лична поддршка, како и поддршката од целата земја. Ги ценам гостопримството и можноста да разговараме за тоа како да ја зајакнеме цела Европа. Сега се одредува патот по кој ќе оди Европа во следните генерации“, рече Зеленски и додаде дека за сите слободни земји е важно режимот на рускиот претседател Владимир Путин да изгуби. Албанскиот премиер Рама истакна дека Албанија е „длабоко почестена“ што Зеленски пристигна во Тирана.

„Тоа е војна што не ја избра Украина, ниту заедницата на народи, таа произлезе од стариот империјалистички сон“, рече Рама.

„Путин сакаше да ја избрише Украина од мапата за неколку дена, но денес таа е поприсутна од кога било“, рече Рама.

Прикажи повеќе...

Европа

Избодени две деца на возраст од девет и десет години во близина на основно училиште во Германија

Објавено пред

Две деца на возраст од 9 и 10 години се избодени денеска во близина на основно училиште во Дисбург – Маркслох, пренесува „Билд“.

dobivaj vesti na viber

Тие биле избодени и тешко ранети од 21-годишен маж.

На местото на настанот веднаш биле испратени медицински екипи и полиција по повик на наставникот.

Како што пишува „Билд“, според првите извештаи од местото на настанот, биле нападнати кога се враќале дома од католичко основно училиште.

Напаѓачот набргу по нападот бил уапсен, а мотивот сè уште не е јасен.

Жртвите на нападот, момче и девојче, се пренесени во болница.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 минути

(Видео) Средба Пендаровски – Зеленски: Македонија силно ја осудува руската агресија врз Украина

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на самиот Украина – Југоисточна Европа, денеска во Тирана оствари средба со претседателот...

Топ2 часа

Прегазен пешак во Неготино, мажот починал на местото на несреќата

Денеска во 12.25 часот во ОВР Неготино било пријавено дека на паркинг простор на улица „ЈНА“ во Неготино, товарно возило...

Топ4 часа

52-годишна жена починала во охридската болница, била примена во тешка состојба

На 27.2.2024, во 16.25 часот, во СВР Охрид е пријавено дека во ЈЗУ Општа болница Охрид во тешка здравствена состојба...

Македонија4 часа

Пендаровски од Тирана: Мора да ветиме дека и натаму ќе ѝ даваме поддршка на Украина, досега имаме испорачано помош во вредност од 60 милиони евра

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на пленарната сесија на самитот Украина – Југоисточна Европа, кој се одржува во Тирана,...

Македонија5 часа

Уставниот суд го укина делот националност во матичните книги: „Се работи за приватно и внатрешно чувство на човекот“

Уставниот суд на денешната седница донесе одлука, со која се укинува делот националност во три члена од матичните книга на...

Економија6 часа

Од задутре нема повеќе гарантирани цени во маркетите, секое нелогично зголемување ќе биде санкционирано, порача Битиќи

Од задутре нема повеќе гарантирани цени на производите во маркетите. Но, вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, порача дека секое...

Македонија7 часа

Ванковска поблиску до претседателска кандидатура, собра 7.876 потписи, Јакимовски досега има 6.676

Професорката Билјана Ванковска која е предложена од политичката партија Левица, досега има собрано 7.876 од потребните 10.000 потписи за претседателската...

Топ8 часа

Три лица повредени во сообраќајната несреќа на патот Росоман – Кавадарци

Три лица се повредени, од кои едно потешко во сообраќајната несреќа што се случи утрово на патот Росоман-Кавадарци. Две oд...

Македонија9 часа

Законот за пасошите, законот за игрите на среќа и изборот на член на ДИК на дневен ред во Собранието

Денес на дневен ред на седница на Собранието се измените на Законот за патни исправи. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека овие...

Македонија10 часа

Владата донесе одлука за приоритетно издавање пасоши за сите професионални возачи

Владата, синоќа на седница донесе одлука со којашто на професионалните возачи кои поседуваат валиден сертификат, Министерството за внатрешни работи треба...

Македонија10 часа

Вработените на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје од овој месец ќе добиваат повисоки плати

Владата ја разгледа и усвои и Информацијата за известување за склучен Колективен договор на Сојузот на синдикати на вработените на...

Македонија10 часа

Земјотрес во Албанија, почувствуван во Дебар и околината

Земјотрес синоќа во 23 часот и 37 минути ја погоди Албанија. Потресот бил со рихтерова магнитуда од 3,2 степени, на...

Македонија22 часа

Демири: Ќе разговарам со семејството на Леонид Индов за можните решенија за подмирување на досегашните трошоци за рехабилитација

Министерот за здравство д-р Илир Демири информира дека на денешната владина седница беше разгледан случајот на Леонид Индов и исто...

Македонија22 часа

Максим Димитриевски собра 10 000 потписи за кандидат за претседател

Градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски собра 10 000 потписи за кандидат за претседател. „Над 10.000+ потписи за кандидат за Претседател!...

Македонија23 часа

Таравари влегува во трка за претседател, собра 10.000 потписи

Кандидатот на опозициските партии на Албанците, Арбен Таравари, е вториот од вкупно единаесетте кандидати кој досега успеа да ги собере...

Македонија1 ден

Македонските граѓани, сепак, ќе може да патуваат со личните карти со старото име во БиХ, информира Бојмацалиев

Дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи, Митко Бојмацалиев, оствари телефонски разговор со министерот за безбедност на Босна и Херцеговина, Ненад Нешиќ,...

Македонија1 ден

ДНК собраа 690.000 денари за лекување на Лео со лицитацијата на статуетката од „Златна бубамара“

Музичарите Панчо и Андреј објавија дека успеале да соберат 690.000 денари за лекувањето на Леонид откога ја ставија на лицитација...

Македонија1 ден

ДИК потврди: Османи собра над 10 илјади потписи

Според последните податоци објавени на страната на Државната изборна комисија заклучно со вчерашниот ден, кандидатот на Демократската унија за интеграција,...

Македонија1 ден

(Видео) Јас можам да се туркам и на рацете: кочанчанец го продава својот инвалиден скутер, парите ќе ги намени за лекување на Лео

Кочаначанецот Благојчо Ѓоргиев реши да го проддаде својот скутер за хендикепирани и покрај здравствениот проблем, а парите, како што вели,...

Македонија1 ден

Убиството во Блаце можно е да е поврзано со пожарот во Чаир

Скопското обвинителство изврши увид на самото место во близина на Блаце, каде што вчера беше пронајдено безживотно тело на маж...