Контакт

Свет

Триесет и четири талибанци убиени во Авганистан

Објавено пред

Во заедничка акција на авганистанската полиција и американската војска на границата со Пакистан синоќа биле убиени 34 талибанци

dobivaj vesti na viber

Здружените сили ја напднале групата талибанци во северниот дел на Авганистан недалеку од пакистанските племенски региони каде бунтовниците имаат бази кои ги одржуваат со помош на нивните пакистански истомисленици. Американскиот офицер Чак Марш изјавил дека во заедничката акција биле убиени најмалку 29 бунтовници, додека авганистанскиот портпарол Хамедулах Зохак ја споменува бројката од 34 убиени талибанци.„Операцијата е изведена рано утрото со цел да биде заробен водачот на оваа талибанска мрежа Хакани. Проценката за бројката на жртвите и штетата се уште е во тек“, додал Марш. Инаку, според американски извори, оваа група била многу моќна и влијателна, а била составена од талибанци и членови на Ал Каеда.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

(Видео) Торнадо ја зафати Италија, две лица загинаа, четворица се повредени

Објавено пред

Две лица загинаа вчера од паѓање дрвја во централната Италија во Тоскана, бидејќи лошото време го погоди северот и центарот на земјата, предизвикувајќи голема штета, соопштија спасувачките служби и локалните власти.

dobivaj vesti na viber

Уште четири лица се повредени при пад на дрвја во камп во близина на градот Марина ди Маса (Маса).

Обилни дождови и силни ветрови ја погодија и Фиренца, каде еден човек беше повреден од гранка додека бил на пазарот.

Силните грмотевици предизвикаа штети во крајбрежниот дел на Версилија, каде беа однесени чадори и лежалки на неколку познати одморалишта на плажа.

Во северниот регион на Лигурија, силни ветрови го погодија брегот меѓу Кјавари и Сестри Леванте, предизвикувајќи проблеми на железничката линија Џенова-Ла Специја, каде што некои куќи на плажа паднаа на шините и оштетија далноводи.

Пет семејства беа евакуирани во блиската област Тигулио откако торнадото ја погоди областа и ги оштети нивните домови.

Италија во моментов е поделена на два дела, со бури од дожд и силен ветер низ северните и централните региони и рекордни високи температури до 45 Целзиусови степени на југ.

Во средата, шумските пожари уништија десетици хектари медитеранска вегетација на јужниот остров Пантелерија, принудувајќи 30 луѓе да ги евакуираат своите домови, загрозени од пламените јазици,пренесе Аваз.ба.

Прикажи повеќе...

Свет

Шефот на британската разузнавачка служба: Путин ја губи информациската војна во Украина

Објавено пред

Русија не успеа да добие предност пред Украина во киберпросторот речиси шест месеци по инвазијата на таа земја, изјави во петокот шефот на британското разузнавање GCHQ Џереми Флеминг.

dobivaj vesti na viber

Во авторски текст за The Economist, Флеминг напиша како двете земји ги користеле своите киберспособности во војната во Украина.

„Досега претседателот Путин сеопфатно ја загуби информативната војна во Украина и на Запад. Иако ова е причина за славење, не треба да потценуваме како руската дезинформација се игра на друго место во светот“, напиша Флеминг.

Исто како и со копнената инвазија, првичните онлајн планови на Русија се чини дека пропаднаа. Руската употреба на навредливи кибералатки беше неодговорна и неселективна, додаде тој.

Флеминг рече дека Русија развила малициозен софтвер WhisperGate за уништување и обезличување на украинските владини системи.

Тој исто така рече дека Русија претходно ја користела истата стратегија во Сирија и на Балканот, а изјавил и дека дезинформациите на интернет се главниот дел од руската стратегија. Сепак, GCHQ успеа да ги пресретне и навреме да издаде предупредувања, додаде тој.

Без да навлегува во многу детали, Флеминг рече дека Националните киберсили на ОК може да одговорат на Русија со распоредување на британска воена единица која користи навредливи кибералатки, пренесуваат светските медиуми.

Прикажи повеќе...

Свет

Претседателите на Кина и Русија во ноември на самит Г20

Објавено пред

Претседателите на Кина и Русија ќе учествуваат на самитот на 20-те најбогати земји во светот (Г20) на Бали во ноември, изјави денеска советникот на шефот на индонезиската држава Анди Виџајанто.

dobivaj vesti na viber

Во четвртокот индонезискиот претседател Џоко Видодо рече дека Кси и Путин го информирале дека ќе учествуваат на состанокот на Г-20.

Шји ќе дојде, а и Путин ми кажа дека ќе дојде, рекол Видодо, пренесува „Ројтер“с.

Индонезија е претседавач со Г20 и е под притисок на Западот да ја повлече поканата до Путин за учество на самитот, поради рускиот напад врз Украина.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа2 минути

(Видео) Торнадо ја зафати Италија, две лица загинаа, четворица се повредени

Две лица загинаа вчера од паѓање дрвја во централната Италија во Тоскана, бидејќи лошото време го погоди северот и центарот...

Свет1 час

Шефот на британската разузнавачка служба: Путин ја губи информациската војна во Украина

Русија не успеа да добие предност пред Украина во киберпросторот речиси шест месеци по инвазијата на таа земја, изјави во...

Свет1 час

(Видео) Најмалку 2 лица загинаа по судир на авиони при слетување на аеродром во Калифорнија

Два мали авиона се судрија во Северна Калифорнија додека се обидуваа да слетаат на локалниот аеродром, при што загинаа најмалку...

Македонија1 час

ВМРО-ДПМНЕ: Пари за луксуз власта има, а за Охридски маратон нема, ВМРО-ДПМНЕ и Пецаков ќе го организираат маратонот

Сè што фати СДСМ сè уништи. Секоја традиција поврзана со државата и историјата на државата, па макар било и спортска...

Свет2 часа

САД подготвуваат нова воена помош за Киев од 800 милиони долари

Американската администрација на претседателот Џозеф Бајден подготвува околу 800 милиони долари дополнителна воена помош за Украина и би можела да...

Европа2 часа

Авион принудно слетал во Загреб поради патник кој викал и сакал да ја отвори вратата

Вистинска драма поминаа патниците на британската ТУИ на летот од Пафос за Манчестер, кои требаше да летаат за Манчестер в...

Европа2 часа

(Видео) Големото невреме кое ја зафати Европа однесе најмалку 13 животи

Најмалку тринаесет лица загинаа во четвртокот во силните бури во Европа, а единствената позитивна работа е што помогнаа во гаснењето...

Регион13 часа

Вучиќ: Зад нас е тежок ден, се надевам дека по некое чудо ќе дојдеме до компромисно решение

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва од Брисел, каде што учествуваше на разговорите меѓу Белград и Приштина, изјави дека ова...

Свет16 часа

Стотици писатели ќе ги читаат книгите на Ружди на улица во Њујорк

Стотици писатели ќе се соберат во Њујорк за да ги читаат делата на Салман Ружди, по примерот на настанот првпат...

Европа17 часа

Зеленски: ОН мора да обезбедат заштита на нуклеарната централа Запорожје

Украинскиот претседател Володимир Зеленски по средбата со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изјави дека ОН мора да обезбедат заштита...

Македонија19 часа

Македонскиот тим од историската комисија: Најголема лага е дека текстовите за заедничко чествување ќе се применат во образованието

Македонскиот тим во Заедничката мултидисциплинарна комисија за историски и образовни прашања упати реакција во врска со објавените решенија на комисијата,...

Македонија20 часа

Агенцијата за млади и спорт со владина поддршка ја презема организацијата на Охридскиот маратон

Агенцијата за млади и спорт соопшти дека со владина поддршка ја презема организацијата на Охридскиот маратон. „Како традиција, која Охрид и...

Економија21 час

Дизелот поскапува за 2 денара, цените на бензините остануваат исти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните...

Македонија21 час

Пецаков: Пливачите се револтирани бидејќи три години со ред не им е исплаќан награден фонд

Пливачите се револтирани бидејќи три години со ред не им е исплаќан награден фонд, обзнани градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков....

Македонија22 часа

Бугарското МНР ја охрабрува Комисијата за историски прашања да продолжи со работата

Министерството за надворешни работи во Бугарија ја поздравува досегашната активност на Мешовитата комисија за образовни и историски прашања меѓу Софија...

Македонија24 часа

СДСМ: Деструктивниот Мицкоски сонува власт, избори ќе има во 2024 година и на тие ВМРО-ДПМНЕ ќе изгуби

Откако им пропаднаа сите обиди за блокада и дестабилизација на државата, Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ продолжуваат со деструктивното однесување на...

Македонија1 ден

За еден ден поднесени се над 50 барања за проценка на штети од невремето во Неготино

За еден ден поднесени се над 50 барања од граѓани кои претрпеле штети од невремето кое пред два дена го...

Свет1 ден

Конашенков предупредува: Украинците планираат артилериски напади на територијата на нуклеарната централа Запорожје од Никопол

Украина планира утре да изврши артилериски напади на територијата на нуклеарната централа Запорожје од Никопол, тврди денеска портпаролот на руското...

Македонија1 ден

Портокалова фаза во цела држава, се препорачува ослободување од работа на најранливите категории население

Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавачите, негувателите и воспитувачите во градинките, вработените во Центрите за социјална работа,...

Свет1 ден

Гори природен парк во Португалија, над 1.000 пожарникари го гаснат пожарот

Повеќе од 1.200 пожарникари учествуваат во гаснењето на големиот шумски пожар во португалскиот природен парк „Сера да Естрела“, кој се...