Контакт

Свет

Јушченко ја саботирал мисијата на патријархот Кирил ?

Објавено пред

Рускиот патријарх Кирил кој е во својата десетдневна посета на Украина, го посетил градот Ровно, иако во неделата, на Илинден, секретаријатот на украинскиот претседател се обидел да го спречи во тоа

dobivaj vesti na viber

Иако авионот на рускиот патријарх Кирил наместо во градот Ровно во западна Украина слетал во Киев, со образложение дека „заради безбедност“ тоа го барала администрацијата на украинскиот претседател, сепак патријархот пристигнал во Ровно со автомобил. За измената во програмата на патријархот, и руската и украинската страна имале потполно различни верзии. Заменикот претседател на Одделението за надворешни врски на РПЦ, протоерејот Николај Балашов, изјавил дека одлуката за промената на планот била донесена по препорака на секретаријатот на претседателот на Украина, кој го советувал патријархот да не го посетува Ровно „заради опасност од судир кој би можел да донесе тешки последици“.Посетата била откажана, но само по неколку часа Кирил пристигнал во Ровно каде илјадници верници на РПЦ го дочекале со воодушевување. Како што пренесуваат новинските агенции, таму имало и околу триесетина националисти и претставници на непризнатата украинска црква кои протестирале против посетата со транспаренти на кои пишувало: „РПЦ е агент на московската империја“, „Рацете подалеку од украинското првославие“, „Украина не е Русија, ваше благородство“.Патријархот ја посетил катедралната Световоскресенска црква која пред 18 години ја зазеле расколниците. Таа денес е поделена на два дела. Во горниот дел, кој патријархот го именувал со зборот „катакомба“, се молеле верниците кои припаѓаат на Московската патријаршија. Долниот дел го користеле приврзаниците на Киевската патријаршија, црква која не е призната. Во западна Украина се наоѓаат поголем дел од црквите на Украинската православна црква т.н. Киевска патријаршија. Сите тие во 90-тите се припоиле кон новата непризната црква, предводени од свештеникот Филарет Денисенко и насилно ги одзеле земјиштата од РПЦ која пак, и ден-денес ги тужи за тоа, но без никаков резултат. Деновиве, расколниците барале од министерството за внатрешни работи да се забрани посетата на патријархот Кирил. Покрај украинската православна црква, која е во состав на Московската патријаршија, во Украина постојат и други непризнати цркви, од кои највлијателна е т.н. Украинска православна црква – Киевска патријаршија и помалку влијателната автокефална православна црква на Украина. Претседателот Виктор Јушченко одржувал односи со сите нив, но се смета дека дава предност на т.н. Киевска патријаршија и познат е неговиот став за создавање на „единствена украинска православна црква“ одвоена од Московската патријаршија.

Патријархот Кирил моментално е во посета на градот Почаев.

Свет

Зеленски: Украина и земјите од Балканот треба заедно да произведуваат оружје, важно е Путин да загуби

Објавено пред

Украинскиот претседател Владимир Зеленски предложи, денеска, на самитот во Тирана да се создаде специјален форум за одбранбената индустрија меѓу Украина и балканските земји и презентира предлог за заедничко производство на муниција.

dobivaj vesti na viber

„Се гордеме што во Украина работат околу 500 одбранбени компании, но тоа не е доволно за да се победи Путин. Гледаме проблеми во снабдувањето со муниција и заинтересирани сме за заедничко производство на муниција со вас“, рече Зеленски додавајќи дека безбедносните напори на Украина и балканските земји треба да се испреплетат и зајакнат.

Тој посочи дека Украина и балканските земји заслужуваат да бидат дел од европската и евро-атлантската заедница.

„Ние веруваме дека почитувањето на секоја нација и правото на безбедност треба да бидат универзални принципи. Тоа може да се постигне преку соработка. Сметаме дека секоја земја во Европа, која ги поддржува принципите на европската заедница и сака да стане членка, заслужува полноправно членство во ЕУ“, рече Зеленски.

За време на својот говор Зеленски му се заблагодари на домаќинот на самитот, албанскиот премиер Еди Рама, за поддршката што Албанија му ја дава на Киев.

„Му благодарам на премиерот Рама за неговата лична поддршка, како и поддршката од целата земја. Ги ценам гостопримството и можноста да разговараме за тоа како да ја зајакнеме цела Европа. Сега се одредува патот по кој ќе оди Европа во следните генерации“, рече Зеленски и додаде дека за сите слободни земји е важно режимот на рускиот претседател Владимир Путин да изгуби. Албанскиот премиер Рама истакна дека Албанија е „длабоко почестена“ што Зеленски пристигна во Тирана.

„Тоа е војна што не ја избра Украина, ниту заедницата на народи, таа произлезе од стариот империјалистички сон“, рече Рама.

„Путин сакаше да ја избрише Украина од мапата за неколку дена, но денес таа е поприсутна од кога било“, рече Рама.

Прикажи повеќе...

Европа

Избодени две деца на возраст од девет и десет години во близина на основно училиште во Германија

Објавено пред

Две деца на возраст од 9 и 10 години се избодени денеска во близина на основно училиште во Дисбург – Маркслох, пренесува „Билд“.

dobivaj vesti na viber

Тие биле избодени и тешко ранети од 21-годишен маж.

На местото на настанот веднаш биле испратени медицински екипи и полиција по повик на наставникот.

Како што пишува „Билд“, според првите извештаи од местото на настанот, биле нападнати кога се враќале дома од католичко основно училиште.

Напаѓачот набргу по нападот бил уапсен, а мотивот сè уште не е јасен.

Жртвите на нападот, момче и девојче, се пренесени во болница.

Прикажи повеќе...

Регион

Вучиќ од Тирана: Украина е една од ретките земји што може да зборува за територијален интегритет

Објавено пред

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека Украина е една од ретките земји што може да зборува за територијален интегритет.

dobivaj vesti na viber

„Денеска, не ѝ е лесно на Украина, а ние немаме ништо против Украина, тие не го признаа Косово. Реков дека Украина е една од ретките земји што може да зборува за територијален интегритет. За нас, важно е да имаме добри односи со Украина“, рече претседателот.

Тој потсети дека евентуалната поинаква одлука на Украина во однос на Косово ќе има многу сериозно влијание врз најмалку две европски земји.

„Верувам дека ќе продолжиме да градиме пријателски односи со Украина и почитувајќи ја одлуката на Советот за национална безбедност пред две години, ќе опстоиме на политиката на пријателство кон другите актери од истокот на Европа, вклучително и Руската Федерација“, изјави Вучиќ.

Претседателот на Србија, Вучиќ, во Тирана учествува на самитот Украина – Југоисточна Европа со претседателот на Украина, Володимир Зеленски, и лидерите на 13 европски земји и претставници на ЕУ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

(Видео) Средба Пендаровски – Зеленски: Македонија силно ја осудува руската агресија врз Украина

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на самиот Украина – Југоисточна Европа, денеска во Тирана оствари средба со претседателот...

Топ2 часа

Прегазен пешак во Неготино, мажот починал на местото на несреќата

Денеска во 12.25 часот во ОВР Неготино било пријавено дека на паркинг простор на улица „ЈНА“ во Неготино, товарно возило...

Топ4 часа

52-годишна жена починала во охридската болница, била примена во тешка состојба

На 27.2.2024, во 16.25 часот, во СВР Охрид е пријавено дека во ЈЗУ Општа болница Охрид во тешка здравствена состојба...

Македонија4 часа

Пендаровски од Тирана: Мора да ветиме дека и натаму ќе ѝ даваме поддршка на Украина, досега имаме испорачано помош во вредност од 60 милиони евра

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на пленарната сесија на самитот Украина – Југоисточна Европа, кој се одржува во Тирана,...

Македонија4 часа

Уставниот суд го укина делот националност во матичните книги: „Се работи за приватно и внатрешно чувство на човекот“

Уставниот суд на денешната седница донесе одлука, со која се укинува делот националност во три члена од матичните книга на...

Економија6 часа

Од задутре нема повеќе гарантирани цени во маркетите, секое нелогично зголемување ќе биде санкционирано, порача Битиќи

Од задутре нема повеќе гарантирани цени на производите во маркетите. Но, вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, порача дека секое...

Македонија7 часа

Ванковска поблиску до претседателска кандидатура, собра 7.876 потписи, Јакимовски досега има 6.676

Професорката Билјана Ванковска која е предложена од политичката партија Левица, досега има собрано 7.876 од потребните 10.000 потписи за претседателската...

Топ8 часа

Три лица повредени во сообраќајната несреќа на патот Росоман – Кавадарци

Три лица се повредени, од кои едно потешко во сообраќајната несреќа што се случи утрово на патот Росоман-Кавадарци. Две oд...

Македонија9 часа

Законот за пасошите, законот за игрите на среќа и изборот на член на ДИК на дневен ред во Собранието

Денес на дневен ред на седница на Собранието се измените на Законот за патни исправи. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека овие...

Македонија9 часа

Владата донесе одлука за приоритетно издавање пасоши за сите професионални возачи

Владата, синоќа на седница донесе одлука со којашто на професионалните возачи кои поседуваат валиден сертификат, Министерството за внатрешни работи треба...

Македонија9 часа

Вработените на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје од овој месец ќе добиваат повисоки плати

Владата ја разгледа и усвои и Информацијата за известување за склучен Колективен договор на Сојузот на синдикати на вработените на...

Македонија10 часа

Земјотрес во Албанија, почувствуван во Дебар и околината

Земјотрес синоќа во 23 часот и 37 минути ја погоди Албанија. Потресот бил со рихтерова магнитуда од 3,2 степени, на...

Македонија21 час

Демири: Ќе разговарам со семејството на Леонид Индов за можните решенија за подмирување на досегашните трошоци за рехабилитација

Министерот за здравство д-р Илир Демири информира дека на денешната владина седница беше разгледан случајот на Леонид Индов и исто...

Македонија22 часа

Максим Димитриевски собра 10 000 потписи за кандидат за претседател

Градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски собра 10 000 потписи за кандидат за претседател. „Над 10.000+ потписи за кандидат за Претседател!...

Македонија22 часа

Таравари влегува во трка за претседател, собра 10.000 потписи

Кандидатот на опозициските партии на Албанците, Арбен Таравари, е вториот од вкупно единаесетте кандидати кој досега успеа да ги собере...

Македонија1 ден

Македонските граѓани, сепак, ќе може да патуваат со личните карти со старото име во БиХ, информира Бојмацалиев

Дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи, Митко Бојмацалиев, оствари телефонски разговор со министерот за безбедност на Босна и Херцеговина, Ненад Нешиќ,...

Македонија1 ден

ДНК собраа 690.000 денари за лекување на Лео со лицитацијата на статуетката од „Златна бубамара“

Музичарите Панчо и Андреј објавија дека успеале да соберат 690.000 денари за лекувањето на Леонид откога ја ставија на лицитација...

Македонија1 ден

ДИК потврди: Османи собра над 10 илјади потписи

Според последните податоци објавени на страната на Државната изборна комисија заклучно со вчерашниот ден, кандидатот на Демократската унија за интеграција,...

Македонија1 ден

(Видео) Јас можам да се туркам и на рацете: кочанчанец го продава својот инвалиден скутер, парите ќе ги намени за лекување на Лео

Кочаначанецот Благојчо Ѓоргиев реши да го проддаде својот скутер за хендикепирани и покрај здравствениот проблем, а парите, како што вели,...

Македонија1 ден

Убиството во Блаце можно е да е поврзано со пожарот во Чаир

Скопското обвинителство изврши увид на самото место во близина на Блаце, каде што вчера беше пронајдено безживотно тело на маж...