Контакт

Свет

Убиена вчера грабнатата чеченска активистка за човекови права

Објавено пред

Активистка за човекови права и нејзиниот сопруг денеска се пронајдени мртви во Чеченија, јавија руските агенции. Ова е второ убиство на борец за човекови права во северен Кавказ, откако на сличен начин во средината на јули беше убиена чеченската активистка Естемирова

Зарем Абдулаева Садулаева и нејзиниот сопруг во понеделникот попладне беа киднапирани од нејзината канцеларија, а денеска се пронајдени мртви во близината на чеченската престолнина Грозни. Полицијата молчи за овие убиства, а организациите за човекови права тврдат дека чеченскиот претседател Рамзан Кадиров дозволува еклатантни кршења на човековите права во немирната руска република на Кавказот.Активистка на невладината хуманитарна организација „Да ги спасиме идните поколенија“ е киднапирана во понеделникot од непознати вооружени напаѓачи во Грозни, главниот град на Чеченија.„Непознати напаѓачи попладнето влегоа во нејзината канцеларија и насилно ја ставиле во автомобил. Оттогаш не се знае што се случило со неа“, изјави поранешен колега на киднапираната.Според Александар Черкасов од руската организација за заштита на човековите права „Меморијал“, киднапираната е Зарем Абдулаева, а со неа како заложник беше земен и нејзиниот сопруг.Минатиот месец исто така во Грозни беше киднапирана од пред својот дом и подоцна во близина на границата си Ингушетија ликвидирана активистка на организацијата „Меморијал“, Наталија Естемирова.Претседателот на оваа организација Олег Орлов за нејзиното убиство го обвини чеченскиот претседател Рамзан Кадиров. Рускиот претседател Дмитриј Медведев остро го осуди убиството на Естемирова и побара доследна и сеопфатна истрага од страна на чеченските власти.„Републичкото министерство за внатрешни работи и другите безбедносни структури ги проверуваат информациите за грабнувањето на Садулаева и нејзиниот сопруг. Во овие структури не е регистрирана поднесена пријава за киднапирањето“, изјави вчера извор на агенцијата РИА Новости. Преtставник на Истражната управа на Руската Федерација за Чеченија исто така изјави дека „… со информација или пријава за киднапирање на соработник на невладината организација ’Да ги спасиме идните поколенија’, досега никој не се обратил“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Онлајн погреб на градоначалникот на Сеул, кој беше пронајден мртов

Објавено пред

Официјална погребна церемонија за градоначалникот на Сеул, Парк Вон-сун, ќе биде организирана виртуелно оваа недела поради превентивни мерки.

Соопштението е издадено во екот на строгата расправа во земјата околу тоа колку голем погреб треба да биде организиран за Парк, кој беше пронајден мртов во петокот. Тој, според некои информации, бил вмершан во наводи за сексуални вознемирувања.

Онлајн погребот ќе биде одржан утре наутро во градската куќа во Сеул. Пратеникот Парк Хонг-кеун изјавил дека планира да ја поддржи владината кампања против вирусот и ќе одржи скромен погреб.

Рекол дека на погребот се очекува да дојдат околу 100 луѓе, вклучително и семејството на градоначалникот, кој ќе биде пренесуван во живо на Јутјуб.

Прикажи повеќе...

Регион

Пецас: Ердоган направи историска грешка со Аја Софија, мора да сноси последици

Објавено пред

Грција ќе направи се што е во нејзина моќ за Турција да сноси последици поради претворувањето на Аја Софија во џамија, изјавил претставникот на грчката влада, Стелиос Пецас.

Тој во интервју за Скај ТВ рекол дека Грција ќе стори се што е во нејзина моќ турските власти да сносат последици поради одлуката Аја Софија, споменик под заштита на УНЕСКО, повторно да стане џамија, пренсе АНА.

Пецас оценил дека одлуката на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган има меѓународна тежина и дека такво престапничко однесување и нанесување навреда ќе има соодветен, возвратен одговор.

Тој порачал дека Ердоган направил историска грешка и раздор кој мора да се надмине.

„ Секој кој ќе ги прекрши меѓународните прописи и закони со девијантно однесување, ќе сноси штетни последици“ предупреди Пецас.

Во меѓувреме грчкиот премиер Киријакос Мицотакис покрена серија меѓународни контакти по повод одлуката на турските власти да ја претворат Аја Софија повторно во џамија.

Прикажи повеќе...

Регион

Ребиќ: Странски служби ја рушат Србија

Објавено пред

Директорот на српската полиција, Владимир Ребиќ истакна дека зад насилните протести во Србија, стојат странски разузнавачки служби. Според него, тие влегле во Србија, каде биле пречекани со гостопримство, а всушноист дошле за да ја рушат и напаѓаат српската полиција.

„ По последните протести во Белград стана повеќе од јасно дека во настаните на нашите улици е вклучен и странски фактор“ додаде Ребиќ.

Безбедносно-информативната агенција уапсила неколку странски државјани за време на насилните судири меѓу демонстрантите и полицијата, што многумина го оценуваат како сигурен знак дека во организацијата на протестите во Србија постои влијание на странски разузнавачки служби, потенцира директорот на полицијата.

Според него, на Србија удриле екстремисти од Велика Британија, Тунис, Црна Гора и Босна и Херцеговина.

Ребиќ исто така рече дека синоќа биле уапсени 42 лица за различни активности за време на насилните демонстрации изминатите деннови, а меѓу уапсените е и напаѓачот на новинарот на телевизијата Н1.

Протестите синоќа беа помирни во однос на претходните денови.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ3 часа

Се удави скопјанец во езерото Младост

Дваесет и осумгодишен скопјанец вчера се удави во водите на езерото Младост во Велес. Според информациите од МВР, М.С. влегол...

Регион3 часа

Ребиќ: Странски служби ја рушат Србија

Директорот на српската полиција, Владимир Ребиќ истакна дека зад насилните протести во Србија, стојат странски разузнавачки служби. Според него, тие...

Топ4 часа

Приведени и казнети „диви тркачи“ од скопските улици

Секторот за сообраќајни работи при Бирото за јавна бебзедност во координација со Одделението за безбедност на сообраќајот при Секторот за...

Свет4 часа

Турист во Шпанија загинал по пад од тераса, а усмртил уште еден човек

Турист во Шпанија починал откако паднал од тераса на хотелот каде бил сместен, а усмртил и друг маж, кој во...

Свет4 часа

Во Бразил над 35 илјади нови случаи, сопругата и ќерките на Болсонаро негативни на ковид-19

Во Бразил во последните 24 часа се регистрирани нови 35.512 случаи на ковид-19, а починале уште 1.071 пациент. Од почетокот...

Свет4 часа

Трамп првпат во јавност се појави со заштитна маска

Американскиот претседател Доналд Трамп ја посети воената болница во предградие на Вашингтон и првпат во јавност носеше маска поради пандемијата...

Македонија5 часа

Мицкоски со писмо до народот: Ви ветувам макотрпна работа и обнова на државата

Кус е периодот во кој можевте да ме запознаете, да стекнете впечаток за мене и за она што го преставувам...

Регион17 часа

(Видео) Петти ден протести во Србија, демонстрантите во Нови Сад ја блокираа полициската станица

И вечерва граѓаните на Нови Сад излегоа на протест на улиците и на половина час ја блокираа полициската станица „Стар...

Македонија19 часа

Од коронавирус почина 24-годишна пациентка од Тетово, немала хронични заболувања

Вчера на Инфективната клиника почина 24 годишна пациентка од Тетово од Ковид-19. Таа е еднa од најмладите пациенти во земјава...

Македонија22 часа

Нови 199 заболени и осум починати од коронавирус во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1545 тестирања, а регистрирани се 199 нови случаи на...

Топ23 часа

Мaж нападнал четири лица во авто-кампот „Градиште“, има повредени

Доцна синоќа во полицијата било пријавено насилство кое се случило во авто-кампот „Градиште“ во Охрид. Според пријавеното, А.К.(32), кој претходно...

Регион23 часа

Хрватска, Албанија и БиХ бележат рекордни бројки на новозаразени од појавата на пандемијата

Во регионот деновиве забележан е пораст на бројот на заболени од ковид-19. Во Хрватска, Албанија и БиХ денеска е регистриран...

Македонија23 часа

Пендаровски за геноцидот во Сребреница: Идеите за етнички чисти територии секогаш водат кон трагедии

Претседателот, Стево Пендаровски, упати порака по повод 25-годишнината од геноцидот во Сребреница. „Пред 25 години се случи геноцидот во Сребреница...

Регион24 часа

Грција бара санкции за Турција: „Ердоган направи историска грешка“

Атина ќе изврши притисок врз меѓународните организации и ЕУ да воведат санкции кон Турција, поради промената на статусот на музејот...

Македонија1 ден

Уште два дена кампања

Уште два дена ќе трае предизборната кампања за парламентарните избори кои ќе се одржат в среда. Денеска и утре политичките...

Македонија1 ден

Свети Николе станува ново жариште на коронавирусот, двете фабрики се затворени

Во Свети Николе вчера беа регистрирани 29 новозаразени од ковид-19, за првпат во овој град, кој станува ново жариште на...

Македонија1 ден

Рекорден број на заразени и излечени во земјава за едно деноноќие

Во Македонија вчера беше регистриран рекорден број на новозаразени и излечени пациенти во последните 24 часа. Како што информира Министерството...

Македонија1 ден

Дел од болницата „8-ми Септември“ ќе се пренамени за пациенти кои не се заболени од ковид

Во наредните десетина дена почнуваат подготовки за ослободување на дел од капацитетите во ГОБ „8ми Септември“, најави министерот за здравство,...

Македонија1 ден

Заев од централната трибина во Скопје: Мора да продолжиме по правиот пат, од вас зависи

Мора да продолжиме по правиот пат, не смееме да скршнеме од него, тоа е наша заедничка задача, порача синоќа претседателот...

Македонија1 ден

Филипче: Тестираме масовно и ги откриваме и асимптоматските случаи за прекин на ланецот на ширење

Тестираме масовно и ги откриваме и асимптоматските случаи за прекин на ланецот на ширење, истакна министерот за здравство, Венко Филипче,...

Досие