Контакт

Свет

Претседателот на Костарика заразен со свинскиот грип

Објавено пред

Костариканскиот претседател Оскар Ариас е заразен со вирусот A(H1N1), потврди тамошната влада. Тој се заразил со новиот вид грип минатиот викенд

dobivaj vesti na viber

Претседателот на Костарика, Оскар Ариас, кој последниве седмици беше медијатор во разговорите меѓу соборениот претседател на Хондурас Мануел Залеја и неговиот наследник Роберто Мичелети околу надминување на тензиите во таа држава, е првиот претседател за кој е познато дека боледува од оваа болест.Шеесет и осумгодишниот Ариас кој е добитник на Нобеловата награда за мир во 1987 г., се заразил минатиот викенд, а во вторникот лабораториските испитувања потврдиле присуство на новиот тип вирус на свинскиот грип. „Тестирањата покажале дека кај претседателот нема други компликации“, изјавила костариканската минситерка за информации Маји Антилион. Таа додала дека се очекува Ариас да почне со секојдневните активности на почетокот од идната седмица. Оскар Ариас првпат беше избран за претседател на Костарика во периодот од 1986 до 1990 г., а во 2006 г. беше повторно избран за прв човек на државата. Нобеловата награда за мир ја доби заради неговото залагање за постигнувањ мир во Средна Америка која тогаш беше зафатена со повеќе граѓански војни.Во Костарика досега од свинскиот грип починале повеќе од дваесет луѓе.И американскиот претседател Барак Обама беше во опасност да биде инфоциран со новиот сој на вирусот на свинскиот грип, за кој американските медиуми предупредуваат дека е реузлтат на вкрстување на вирусите на човечки, свински и птичји грип.Имено на 25 април десетина дена од избувнувањето на епидемијата во Мексико, почина Фелипе Солис кој му беше водич на претседателот Обама низ антрополошкиот музеј при неговата посета на Мексико Сити.„Патувањето на претседателот на Мексико не го загрози неговото здравје“, соопшти тогаш Белата куќа, по информациите дека Фелипе Солис починал од свински грип неколку дена откако на 16-ти април се видел со американскиот претседател Барак Обама, што би значело дека во тие мигови тој бил веќе инфицран од вирусот кој може да биде смртоносен и кој лесно се пренесува од човек на човек.Епидемијата на грипот А(H1N1) која се јави во април во Мексико од 11-ти јуни е прогласена за пандемија од светски размери.„До крајот на пандемијата со новиот вирус ќе бидат заразени меѓу 15 и 45 отсто од вкупната популација во светот. Триесет отсто е средна проценка, а 30 отсто од светската популација се две милијарди луѓе“, изјави неодамна портпаролката на Свеетската здравствена организација, Афалук Батиасеви. Како што додава, тоа се според неа само груби проценки.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Кучето на Бајден најмалку 24 пати каснало членови на Тајната служба

Објавено пред

Кучето на американскиот претседател Џозеф Бајден најмалку 24 пати каснало агенти на американската тајна служба, кои се грижеле за безбедноста на Бајден, покажуваат новите документи од службата.

dobivaj vesti na viber

Германскиот овчар, наречен Командант, поради таа причина беше отстранет од Белата куќа во октомври минатата година, една недела откако сериозно повреди агент на Тајната служба, објави Би-Би-Си.

Записите покажуваат дека Командант каснал членови на Тајната служба најмалку 24 пати помеѓу октомври 2022 година и јули 2023 година, вклучително каснувања на зглобот, подлактицата, лактот, половината, градите, бутот и рамото.

Според извештаите, документите не ги евидентираат сите инциденти поврзани со Командант, бидејќи ги опфаќаат само членовите на Тајната служба, а не и другиот персонал кој работи во Белата куќа или во одморалиштето Кемп Дејвид на американските претседатели во државата Мериленд.

Прикажи повеќе...

Свет

Политико: Повеќе од 20 земји сакаат холандскиот премиер да биде новиот шеф на НАТО

Објавено пред

Холандскиот премиер Марк Руте обезбеди поддршка од две третини од земјите на НАТО за да ја предводи воената алијанса подоцна оваа година, изјавија двајца високи функционери за Политико.

dobivaj vesti na viber

„По многу интензивни дискусии меѓу сојузниците, сега дојдовме до точка каде што повеќе од 20 членки на НАТО се подготвени да го поддржат премиерот Руте како следен генерален секретар“, рече претставник на НАТО кој не беше именуван за да разговара за чувствителните внатрешни дискусии.

Руте, кој води кампања за функцијата од ноември, е единствениот номиниран од 31  членка на алијансата, рекоа официјални лица.

Според правилата на НАТО, генералниот секретар мора да се одлучува со „консензус“, што значи дека Руте сè уште треба да ја добие поддршката од сите преостанати земји.

Функционерот рече дека дискусиите „не се конечни“, но дека „зад неговата кандидатура има зголемен моментум“.

Се зголемува притисокот врз членките на НАТО да го одобрат Руте пред лидерскиот самит во Вашингтон во јули. Тој ќе го замени Јенс Столтенберг, кој е на чело на НАТО од 2014 година.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Пукање на автопат во Израел, вооружени цивили им возвратија на терористите

Објавено пред

Израелската полиција соопшти дека еден Израелец е убиен, а осум се ранети, од кои тројца потешко, во пукотница на автопатот 1 кај Мале Адумим во централниот дел на земјата.

dobivaj vesti na viber

– Вооружени цивили убиле тројца терористи на лице место – соопшти полицијата.

Jerusalem Post јавува дека според првичните информации терористите го искористиле сообраќајниот метеж на автопатот.

Тие излегле од возилото и почнале да пукаат во луѓето кои седеле во нивните автомобили.

Се наведува дека двајца терористи биле застрелани и неутрализирани, а третиот кој се обидел да побегне потоа бил лоциран.

Од Брзата помош соопштија дека меѓу повредените има две жени на возраст од 23 и 30 години, како и еден 23-годишен маж кој е во критична состојба, додека двајца мажи се во средно тешка состојба.

– На повеќе локации имало ранети – соопштија од Итната помош.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет38 минути

Кучето на Бајден најмалку 24 пати каснало членови на Тајната служба

Кучето на американскиот претседател Џозеф Бајден најмалку 24 пати каснало агенти на американската тајна служба, кои се грижеле за безбедноста...

Свет57 минути

Политико: Повеќе од 20 земји сакаат холандскиот премиер да биде новиот шеф на НАТО

Холандскиот премиер Марк Руте обезбеди поддршка од две третини од земјите на НАТО за да ја предводи воената алијанса подоцна...

Свет1 час

(Видео) Пукање на автопат во Израел, вооружени цивили им возвратија на терористите

Израелската полиција соопшти дека еден Израелец е убиен, а осум се ранети, од кои тројца потешко, во пукотница на автопатот...

Македонија1 час

Ковачевски покажува дека ниту има демократски капацитет, ниту има култура и елементарно воспитание, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Димитар Ковачевски покажува дека ниту има демократски капацитет, ниту има култура и елементарно воспитание, велат од ВМРО-ДПМНЕ. „Без никаков повод, само...

Регион1 час

Четири земјотреси ја погодија Хрватска за помалку од два часа

Земјотрес со јачина од 4 степени според Рихтеровата скала ја погоди Хрватска неколку минути по 7 часот, регистрира Сеизмолошкиот завод...

Македонија13 часа

Пендаровски ќе биде претседателскиот кандидат на СДСМ, партиските тела ќе го гласаат на трети март

Актуелниот претседател Стево Пендаровски влегува во претседателска трка, извори од СДСМ потврдија за Макфакс. Оваа одлука на трети март ќе...

Македонија14 часа

Таравари сака претседателот да се избира во Собрание, а не на избори: „ДУИ да ја поддржи мојата кандидатура“

Кандидатот за претседател на Македонија од страна на албанскиот опозициски блок, Арбен Таравари ги објави целите поради коишто се вклучил...

Македонија14 часа

Стевчо Јакимовски кандидат за претседател на Македонија

Актуелниот градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски, ќе биде кандидат за претседател на Македонија, на предлог на неговата партија, ГРОМ....

Македонија15 часа

Гордана Силјановска-Давкова се пријави за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, ќе се одлучува на 2 март

ВМРО-ДПМНЕ објави дека на јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претстојните претседателски избори пријавена е професорката Гордана Силјановска Давкова...

Македонија16 часа

Швајцарија дозволува движење со старите пасоши, а Босна не ги признава ниту старите лични карти, рече Османи

Државите самите одлучуваат како ќе се однесуваат во однос на валидноста на македонските пасоши, појасни министерот Бујар Османи. Одговарајќи на...

Македонија17 часа

„ФЗО ниту беше известен, ниту учествуваше во организацијата за транспортот со хеликоптер“, се огласија од Фондот за Леонид

Од ФЗОРСМ се огласија преку зоопштение и велат дека од првиот момент со внимание го следат случајот на Л.И. од...

Топ18 часа

Повторно дете нападнало дете во училишен двор во Карпош – случајот е во рацете на полицијата

Мајка од Скопје пријавила во полицијата дека пред два дена, околу 21.40 часот, син ѝ бил нападнат во училиштен двор...

Македонија18 часа

„Ахмети ќе ја соопшти големата вест“ – ДУИ најави обраќање во живо на „Фејсбук“

Демократската унија за интегрцаија (ДУИ) објави дека утре во 11 часот, партискиот лидер Али Ахмети ќе им се обрати на...

Топ18 часа

Брат пукаше во сестра си и во нејзините два сина во Куманово – две од лицата починаа

Три лица беа застрелани, а двајца починаа во кумановското село Габреш. Според информациите од МВР, зад убиствата стои Д. Ѓ....

Македонија20 часа

Костадиновска-Стојчевска: Да се поништи конзерваторското решение за зградата кај Воената болница

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, за изградбата на висококатницата до „Воена болница“ во Скопје, информираше дека го добила Извештајот од...

Македонија21 час

Цените за катастарските услуги удрија по џебот на граѓаните: поскапувањето не е 300 отсто, туку 90

Според претседателот на Комората на трговските друштва за геодетски работи, Никола Рибароски, најновите поскапувања на тарифниците на Агенцијата за катастар...

Македонија21 час

Вкупно 56 потврдени случаи на голема кашлица, во следните недели се очекува зголемен број кај повозрасните

По денешниот редовен состанок на Комисијата за заразни болести, претседателот Александар Петличковски рече дека состојбата со големата кашлица е под...

Македонија22 часа

Ковачевски се извини: Ги прифаќам сите реакции, не сакам да дојде време да се случува она што се случуваше до 2016

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски, присуствуваше на почетокот на градежните работи на објектот Универзална сала, каде повторно им се извини...

Македонија1 ден

„Мицкоски опкружен со луѓе поврзани со скандали со дрога“, велат СДСМ

„Мицкоски постојано е опкружен со луѓе поврзани со скандали со дрога. Пред неколку месеци претседателот на ДПМНЕ Христијан Мицкоски и...

Македонија1 ден

„И во последните денови од владеењето власта е брутална, сега си играат со судбината на Леонид“, вели ВМРО-ДПМНЕ

„Со СДС и ДУИ секојдневно тоне се, а цената дури и на последните денови од нивното владеење е висока, чини...