Контакт

Свет

Најмалку 21 загинати во два самоубиствени напади во Ирак

Објавено пред

Во двоен самоубиствен бомбашки напад во северозападниот дел од Ирак во кафуле преполно со млади луѓе загинало најмалку 21 лице, потврдија тамошните власти

Последниот од серијата напади врз малцинствата во четвртокот, се случил околу 17 часот во градот Синџар каде доминираат Јаздите кои говорат курдски јазик, кои главно го насилуваат овој ирачки регион близу границата со Сирија. Во нападот има и се’ уште непотврден, но голем број тешко ранети кои биел пренесени во болниците кои се во близина на овој полуавтономен курдски регион. Локалот кој бил целта на нападот бил омилено место за излез на младите од градот, а градските власти набрзо наредиле полициски час. „Ова што се случи попладнево е вистинска катастрофа за нашиот град. Млади луѓе се убиени, едноставно додека уживаа. “, изјавил членот на градскиот совет, Меијсар Субхи. Градоначалникот на Синџар, Касим Хасун потврдил дека поголемиот дел од загинатите се Јазди.Директорот на болницата во Синџар, Кифах Махмуд потврдил дека биле донесени 21 загинт меѓу кои и еден египетски државјанин и 32 ранети.  Пред две години овој регион беше цел на еден од најжестоките напади на ирачките бунтовници  од почетокот на американската инвазија во 2003 г. Точно на 14-ти август 2007 г. во четири синхронизирани самоубиствени напади со камиони полни со експлозив во градот Кахатанија беа убиени повеќе од 500  Јазди.Пред една седмица во овој регион беше жестоко нападнат со серија бомбашки акти градот Мосул, кој американските сили го сметаат за последниот и најголем град во кој Ал Каеда има свои силни групи. Самоубиствените напади во Ирак во последно време се насочени кон шиитското, туркменското и шабакшкото малцинство, при што од минатиот петок се убиени околу 120 луѓе. Ианку Јаздите живеат во чувствителниот регион на спорната територија межу Курдите и Арапите, а одбранбените пунктови на влезовите од Синџар се курдски. САД предупредија дека расте непријателството меѓу двете заедници заради превласт над територијата на која има богати извори на нафта, што мож да се претвори во нов судир во Ирак,©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Оружје пронајдено кај демонстранти во Хонгконг, еден од нив имал и пиштол

Објавено пред

Во полициска акција спроведена пред почетокот на денешните протести во Хонгконг, уапсени се 11 лица кај кои е пронајдено оружје.

Полицијата соопшти дека се уапсени осум мажи и три жени кои поседувале големо количество оружје, меѓу кое и огнено, како и над 100 куршуми.

Специјалните служби претпоставуваат дека групата планирала да го употреби оржјето за време на денешните собири и на тој начин да ја дискредитира полицијата.

Осомничените се уапсени поради поседување огнено оружје без дозвола, носење предмети кои можат да причинат штета, за поседување забрането оружје и за незаконско собирање.

Првпат од почетокот на протестите е одземен пиштол, што предизвикало вознемиреност меѓу органите на редот и мирот. Одземени се и палки, ладно оружје, солзавци и два панцира.

Илјадници луѓе излегоа денеска на улиците на Хонгконг за да одбележат половина година од портестите против властите на оваа автономна кинеска територија и поранешна британска колонија, пренесува агенцијата АП.

Според информациите, демонстрантите, извикувајќи „Борба за слобода“ и „Заедно за Хонгконг“, формирале огромна поворка низ центарот на градот.

Прикажи повеќе...

Регион

Нов земјотрес во Албанија, почувствуван и во Црна Гора

Објавено пред

Нов земјотрес со јачина од 4,2 степени e регистриран во Албанија, а потресот се почувствувал и во Црна Гора, пренесе агенцијата „Танјуг“.

Земјотресот бил регистриран од страна на Сеизмолошкиот институт на Црна Гора во текот на ноќта, а епицентарот бил 18 километри јужно од Медова.

Потресот бил со среден интензитет, а епицентарот е регистриран на длабочина од осум километри, јавија црногорските медиуми.

Земјотрес од оваа јачина може да предизвика само мала материјална штета во епицентралното подрачје, велат експертите.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Четворица убиени во пукање кај претседателската резиденција во Мексико

Објавено пред

Четири лица загинаа, а две други се повредени во пукање во близина на мексиканската национална палата, претседателска резиденција во историскиот центар на главниот град, соопштија официјални лица.

Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор не бил во близина за време на инцидентот, бидејќи во саботата отпатувал во југоисточниот дел на земјата.

Полицијата на Мексико Сити соопшти дека првите извештаи покажуваат оти вооружен маж влегол во зграда од сервисна уличка во близина на палатата, која секојдневно ја користат владиниот персонал и новинарите.

Откако бил запрен од две лица во зградата, човекот извадил пиштол и пукал, а кога пристигнала полицијата пронашла четири лица со прострелни рани како лежат во дворот на зградата, по што пукале кон напаѓачот.

Медицинските екипи по пристигнувањето утврдиле дека напаѓачот е мртов, заедно со уште двајца, а еден повредените починал на пат кон болница.

Повеќе од 100 полицајци брзо по нападот пристигнале и ги опколиле улиците околу палатата.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Култура12 минути

Две престижни признанија за документарецот „Медена земја“ во Лос Анџелес

Документарецот „Медена земја“ освои две престижни признанија на 35. Интернационални документарни награди (ИДА), што се одржаа вчеравечер (7. декември) во...

Свет26 минути

Оружје пронајдено кај демонстранти во Хонгконг, еден од нив имал и пиштол

Во полициска акција спроведена пред почетокот на денешните протести во Хонгконг, уапсени се 11 лица кај кои е пронајдено оружје....

Топ1 час

Кривична против дилер од Арачиново во чиј автомобил бил пронајден хероин

Кумановската полиција поднесе кривична пријава против 27-годишник од скопското село Арачиново, откако во автомобил кој го управувал бил пронајден хероин....

Македонија3 часа

Пендаровски: Делото на Свети Климент Охридски е од значење за севкупната европска култура

Претседателот, Стево Пендаровски, по повод христијанскиот празник Свети Климент Охридски упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска...

Регион15 часа

(Видео) Разбојници барале 250.000 евра за Македонец киднапиран во Тирана, го спасила полицијата

Две лица се уапсени во Албанија под обвинение дека во главниот град Тирана, вчера киднапирале 23-годишен македонски државјанин. Според информациите...

Македонија19 часа

Полесно повредените македонски патници во автобуската несреќа во Србија се враќаат дома

Според последните информации добиени од болницата во Прокупље, каде беа згрижени 16 од вкупно 26 патници повредени откако се преврте...

Македонија20 часа

Полицијата разби криминални групи од Грчец и Арачиново – 12 приведени, запленети автомобили, оружје и дрога

Десет лица од скопските села Грчец и Арачиново се уапсени во големата полициска акција која започна денеска во пет часот...

Македонија23 часа

Заев: Законот за јазици ќе се ревидира согласно забелешките на Венецијанската комисија

Премиерот Зоран Заев најави ревидирање на Законот за јазици во согласност со забелешките на Венецијанската комисија. „Законот за јазици ќе...

Економија1 ден

Арсовска: Македонија ја нема на ранг листата на светски препознатливи брендови

Македонските брендови тешко се позиционираат, мала e застапеностa на нашите производи на глобалните пазари, a истото се должи генерално на...

Македонија1 ден

Сараево, Белград и Скопје меѓу најзагадените градови во светот

Сараево, Белград и Скопје изутринава се меѓу најзагадените градови во светот. Главниот град на Босна и Херцеговина, утрово е второрангиран...

Топ1 ден

Момче избодено со нож во Бутел, го нападнале група малолетници

Во Полициската станица Чаир, малолетник од Скопје пријавил дека синоќа околу 19.45 часот, на улицата „Александар Урдаревски“ бил физички нападнат...

Свет1 ден

Трамп тврди дека не користи личен мобилен поради безбедносни ризици

Американскиот претседател Доналд Трамп ги негира медиумите дека користи личен мобилен телефон за разговори и покрај предупредувања од безбедносите служби....

Свет1 ден

Голем пожар му се заканува на Сиднеј, се евакуира населението

Голем пожар што беснее околу 60 километри северно од Сиднеј, зафати 300.000 хектари и е невозможно да се контролира во...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Каде завршила ташната Луј Витон со 1.5 милиони евра?

„Власта и Русковска ја развлекуваат постапката за ‘Рекет’. Шест месеци откако е пријавен случајот се уште немаме одговори каде завршила...

Свет1 ден

Фејсбук казнет со четири милиони долари во Унгарија

Фејсбук ќе треба да плати казна од околу четири милиони долари, на Агенцијата за заштита на конкуренција во Унгарија поради...

Економија1 ден

Започна исплатата на МојДДВ – три милиони евра ќе им бидат исплатени на граѓаните

Од вчера започна поврат на дел од платеното ДДВ за месеците јули, август и септември кон граѓаните. Над сметките на...

Економија2 дена

(Видео) Деспотовски: Одговорноста за грантовите на Ласкова и на Анѓушев е моја, не избегав ни тогаш ни сега

На сите 320 фирми што досега добиле грантови од Фондот за иновации може да им се залепат етикети дека се...

Македонија2 дена

Одбиено барањето за апанажа на Катица Јанева

Членовите на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата едногласно го одбија барањето за апанажа на поранешната специјална јавна...

Македонија2 дена

(Видео) Камчев: Филипче ми e пријател и немаше никакви бизнис-зделки со Боки 13

Бизнисменот Орце Камчев по судењето за „Рекет“, запрашан за врските меѓу него и министерот за здравство, Венко Филипче, не сакаше...

Македонија2 дена

Благајник си присвоил пари од касата на „Македонска пошта“

Благајник во подружница на „Македонска пошта“ во Гостивар противправно присвоил за себе парични средства во износ од 1.925.128 денари, кои му...

Досие