Контакт

Свет

Судир на камион со автобус однел 11 животи во Зимбабве

Објавено пред

Во судир на автобус и камион, во Зимбабве, загинале 11 луѓе, од кои и едно шестчлено семејство што се враќало од погреб

Полициски извори објавиле дека камионот удрил директно во фронталниот дел на автобусот. Рангараи Мушаура, помошник полициски комесар, изјавил дека возачот на камионот, кој бил меѓу загинатите, се обидувал да го претекне третото возило на лентата. Несреќата се случила на излезот од престолнината на Зимбабве, Хараре, доцна синоќа. Другите 10 жртви исто така се возеле во камионот.На почетокот од месецов, 40 луѓе загинале во друга несреќа при судир на камион и автобус, јужно од Хараре.Ваквите несреќи биле чести во Зимбабве, а за тоа се обвинуваат прекумерната брзина, слабото одржување на возилата, истрошените гуми и бедните патишта. Рутинските поправки на патиштата биле стопирани поради економската немоќ во државата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Директорот на ФБИ: Најголема закана за САД е Кина

Објавено пред

Директорот на ФБИ, Кристофер Вреј изјави дека делата на шпионажа и кражбите на кинеската влада претставуваат најголема долгорочна закана за иднинаста на САД.

Вреј во Институтот Хадсон во Вашингтон оцени дека во прашање е повеќеслојна кампања за нарушувања, пренесе Би-би-си. Тој додал дека како цел на Пекинг се нашле кинески државјани кои живеат во странство, бидејќи, како што вели тој, Кина се обидува да ги принуди да се вратат во својата земја.

Исто така, Вреј вели дека Кина се обидува да ги компромитира американските истражувања за коронавирусот.

„ Сите напори на Кина се насочени кон тоа на каков било начин да стане единствена светска суперсила“ оценува Вреј.

Во речиси едночасовен говор, Вреј зборува за наводна кинеска кампања за економска шпионажа, кражба на податоци и парични кражби, како и за нелегални политички активности, користејќи мито и уцени со цел влијание на американската политика.

„ Дојдовме до точката на секои десет часа ФБИ да отвора нов контраразузнавачки случај во врска со Кина“ изјавил Вреј и додал дека од речиси 5000 активни контраразузнавачки случаи кои се во тек низ земјата, речиси половина се однесуваат на Кина.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Автобус полн со матуранти во Кина падна од мост во езеро, најмалку 21 загинат и 15 повредени

Објавено пред

Најмалку 21 човек загина, а 15 се повредени кога автобус излета од патот и падна во езеро во Кина.

Автобусот возел по мост во градот Аншану кога ја пробил заштитната ограда и паднал во езерото. Локални медиуми пренесуваат дека во автобусот биле матуранти кои требало да полагаат приемни испити.

Возачот, кој исто така загина, ја возел оваа рута од 1997 година. Засега не е познато колку луѓе во тој момент биле во автобусот и колку меѓу нив биле матуранти.

На видеоснимките од инцидентот се гледа како автобусот полека вози по патот, по што нагло свртува, ја пробива оградата и паѓа во водата.

Противпожарната единица во провинцијата Гуижоу соопшти дека и натаму трае акцијата за спасување на преживеани. Властите спроведоа истрага за несреќата.

Прикажи повеќе...

Свет

Во САД над 3 милиони заразени со ковид-19

Објавено пред

Бројот на заразени со коронавирус во САД надмина три милиони, се повеќе сојузни држави бележат рекорден број нови случаи, а Флорида се соочува со закана од недостиг на болнички кревети во единиците на интензивна нега, објави Ројтерс.

Калифорнија, Хаваи, Ајдахо, Мисури, Монтана, Оклахома и Тексас денеска забележаа рекорден број на новозаразени, со најголем скок во двете најголеми американски сојузни држави – Тексас и Калифорнија, со над 10.000 нови случаи во еден ден.

Само во Тексас бројот на хоспитализирани пациенти во две недели е двојно поголем.

Поради ширење на заразата се повеќе Американци се тестираат за ковид-19 во градските подрачја на Флорида, Луизијана и Тексас, каде се отворени дополнителни пуктови за тестирање.

На Флорида е особено сериозна состојбата со болнички кревети на интензивна нега откако повеќе од 40 болници во 25 од 67 окрузи информирале дека капацитетите им го достигнале максимумот.

Денеска во оваа држава на располагање биле дури 17 отсто од 6010 болнички кревети на интензивна нега за возрасни.

Бројот на заразени е во пораст во 42 држави, а со ковид-19 е погоден речиси секој стоти Американец. Од тешки белодробни заболувања предизвикани од вирусот во САД досега починале над 131.000 Американци, а само денеска има 923 смртни случаи.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет23 минути

(Видео) Автобус полн со матуранти во Кина падна од мост во езеро, најмалку 21 загинат и 15 повредени

Најмалку 21 човек загина, а 15 се повредени кога автобус излета од патот и падна во езеро во Кина. Автобусот...

Свет32 минути

Во САД над 3 милиони заразени со ковид-19

Бројот на заразени со коронавирус во САД надмина три милиони, се повеќе сојузни држави бележат рекорден број нови случаи, а...

Македонија55 минути

Задолжителен тест за граѓани на Србија, Косово, БиХ и Црна Гора при влез во земјава, препорача Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести утрово одржа состанок на кој донесе одлука да достави предлог до Владата од утре при влез...

Регион1 час

(Видео) Солзавец и оклопни возила на протестите во Белград по најавата за нов полициски час

Полицијата во Белград утрово успеа да ги растера демонстрантите кои од синоќа протестираа по најавата на претседателот на Србија Александар...

Свет12 часа

СЗО: Епидемијата се забрзува, се појавуваат докази дека вирусот се пренесува преку воздух

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека епидемијата на коронавирус се забрзува и дека се појавуваат докази за пренесување на Kовид-19...

Регион16 часа

Србија го враќа полицискиот час, забрана за движење од петок до понеделник

Од утре во Србија ќе биде забрането собирање на повеќе од пет луѓе во отворен и затворен простор, а од...

Македонија16 часа

ДИК ќе прави симулација на изборниот ден во услови на пандемија

Државната изборна комисија утре ќе спроведе симулација на процесот на гласање под посебните протоколи поради пандемијата на коронавирус. Симулацијата ќе...

Регион19 часа

Грчки медиуми: Повеќето од туристите од Србија се позитивни на Ковид-19

Грчките медиуми пренесуваат дека повеќето од туристите од Србија се позитивни на Ковид-19, а тоа е и половина од новите...

Македонија19 часа

Нови 120 заболени и петмина починати од коронавирус во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на...

Македонија19 часа

(Видео) Со цитати од Конески и Мартиновски, Ципрас упати поддршка до Заев

Претседателот на грчката партија СИРИЗА и поранешен премиер на Грција, Алексис Ципрас, упати видеопорака со поддршка на претседателот Зоран Заев,...

Македонија20 часа

Јово Вангеловски обвинет за злоупотреба на службената положба

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе обвинителен предлог против поранешниот претседател на Врховниот суд, Јово Вангеловски,...

Македонија20 часа

Заболените од коронавирус и оние во самоизолација до утре може да се пријават за да гласаат

Утре истекува рокот за пријавување на лицата што се позитивни на Ковид-19 или се во домашна изолација, а кои сакаат да гласаат...

Свет21 час

Шведска, сепак, воведува мерки против коронавирусот

Во Шведска денеска стапуваат во сила строги правила за почитување на мерките за физичка дистанца во угостителските објекти. Минималното растојание...

Македонија22 часа

Филипче: На денот на изборите ќе биде безбедно да се гласа

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче, истакна дека во изминатите четири месеци тој и колегите од Комисијата за заразни...

Свет23 часа

Секој десетти заболен од Ковид-19 во Англија е медицински или социјален работник

Десет проценти од сите инфекции на Ковид-19 во Англија забележани меѓу 26 април и 7 јуни биле меѓу здравствени или...

Регион1 ден

Црна Гора воведе карантин за сите што доаѓаат од Србија

Националното координативно тело за заразни болести во Црна Гора најави неколку епидемиолошки мерки за целата земја и особено за северот...

Македонија1 ден

Управниот суд ја отфрли тужбата на Наќе Чулев против Владата

Владата соопшти дека како тужена страна го доби решението од Управниот суд, со кое тужбата на тужителот Министерство за внатрешни...

Свет1 ден

Мелбурн ставен во карантин поради коронавирусот

Вториот по големина австралиски град, Мелбурн, ќе биде ставен под карантин поради коронавирусот, пренесе агенцијата АФП. Засега нема повеќе информации...

Свет1 ден

Коронавирусот може да се пренесе преку воздухот, тврдат 239 научници во отворено писмо до СЗО

Ако е точно дека коронавирусот се пренесува преку воздухот, тоа значително ќе влијае на мерките за нејзина контрола, пишува „Њујорк...

Македонија2 дена

„Правда за Кољо“ – нов протестен марш во Аеродром

Стотина млади лица вечерва одржуваа протестен марш од скопската населба Аеродром до кривичниот суд, носејќи транспарент „Правда за Кољо“. Граѓаните,...

Досие