Контакт

Свет

Што понесе претседателот на Еквадор од Москва?

Објавено пред

Русите покажаа висока дипломатска способност за ширење на своето влијание и на другата страна од океанот и ги отворија прашањата за признавање на Абхазија и Јужна Осетија како и изградба на православен храм во Еквадор

dobivaj vesti na viber

Претседателот на Еквадор, Рафаел Кореа ја прогласи  за успешна неговата посета на Русија, која е прва посета од таков вид во историјата на руско-еквадорските дипломатски односи.

Кореа во Москва пристигнал во средата.

По средбата со својот руски колега, Дмитриј Медведев во четвртокот, двете земји потпишале пакет документи за соработка во енергетиката и снабдувањето со нафта, а исто така ја прифатиле и декларацијата за стратегиско партнерство. Вчерашниот последен ден од посетата, Кореа го искористил за средба со премиерот Путин и со Рускиот патријарх Кирил.

Откако посетата заврши може да се каже дека Русите покажаа висока дипломатска способност за да го зајакнат своето влијание и на другата страна од океанот. Така, се отворија и прашања од типот признавање на двете поранешни грузиски територии како и изградба на православен храм во престолнината , во срцето на Еквадор.

Признавање на новите држави

Претседателот  на Еквадор од Москва најави дека неговата земја е спремна да го разгледа прашањето за признавање на независноста на Јужна Осетија и Абхазија, доколку добие соодветно официјално барање.

Прва земја што ја призна независноста на двете поранешни грузиски автономни територии беше Русија. Тоа се случи во август 2008 г. кратко време по петдневната војна со  Грузија, која започна кога грузиските сили ја нападнаа Јужна Осетија со цел да ја задржат контролата на територијата. Веднаш по Москва, Никарагва и Венецуела се единствените други држави кои ја признаа независноста на двете земји, штитенички на Русија.

„Што се однесува на прашањето за Јужна Осетија и Абхазија, тоа не го разгледавме во текот на посетата. Но, доколку тие два региони поднесат  официјално барање до Еквадор за нивното признавање, сериозно ќе го разгледаме“, изјавил Кореа.

По ваквите изјави веднаш се огласија и властите во Јужна Осетија и Абхазија, кои веднаш ги направија потребните чекори.

„Јужна Осетија ќе поднесе официјално барање. Ќе бидеме благодарни ако лидерот на Еквадор и другите земји ја признаат нашата независност“, изјави министерот за надворешни работи на Јужна Осетија, Мурат Џиојев.

„Ние работиме на тоа поле. Абхазија веќе има направено чекори во тој правец и ќе продолжиме да работиме“, изјавил абхазискиот министер за надворешни работи, Сергеј Шамба, но не дал точен датум.

Православен храм во Кито

„Ако во најкраток можен рок би изградиле храм во Еквадор, кој би бил толку убав како овој во кој се наоѓаме, тоа би претставувало голема радост за нас“, заклучил Кореа при средбата со Рускиот патријарх Кирил во катедралниот храм „ Христос Спасител“.

Од извештајот што го објави официјалниот веб-сајт на РПЦ  дознаваме дека Патријархот Кирил говорејќи за рускојазичната дијаспора, напомнил дека во почетокот на 90-тите години во градот Мачала во Еквадор се појавила малубројна православна општина, и изразил надеж дека во престолнината Кито ќе биде изграден храм, што ќе биде круна на добрите руско-еквадорски односи.

На претседателот Кореа, како што кажал, длабок впечаток му оставил и разговорот со патријархот Кирил при неговата посета на Еквадор во 2008 г. уште во времето кога не бил прогласен за патријарх.

Нарекувајќи ја политиката на државен атеизам „една од сериозните последици на социјализмот од минатитот век“, Кореа изјавил дека „Руската православна црква ги добива сите можности и основи да ја прошири својата пастирска дејност во Еквадор“.

Според зборовите на еквадорскиот лидер, без оглед на тоа што посетата траела три, од кои два работни дена, „интензивноста на посетата го навела да помисли дека таму поминал  две недели“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Бербок: Ако не го сакаме Путин на нашите граници, мораме да ги здружиме силите за победата на Украина

Објавено пред

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок за време на ненајавената посета на Киев изјави дека е потребна поголема меѓународна поддршка за воздушната одбрана на земјата како резултат на руската офанзива.

dobivaj vesti na viber

„Сега мораме да ги здружиме сите наши сили за да може Украина да преживее и трупите на Путин наскоро да не се најдат на нашите граници“, апелираше Бербок до меѓународните партнерски земји.

Глобалната иницијатива за поголема воздушна одбрана, која таа ја започна заедно со министерот за одбрана Борис Писториус (СПД), собра речиси 1 милијарда евра за да обезбеди дополнителна поддршка на силите за воздушна одбрана на Украина.

Бербок изјави и дека идното членство на Украина во Европската унија е „неопходна геополитичка последица на нелегалната агресивна војна на Русија, која го прекршува меѓународното право“. Министерката планираше да го посети Харков денеска, но патувањето беше откажано поради безбедносни причини, пишува АП повикувајќи се на агенцијата dpa.

Прикажи повеќе...

Свет

Франција го поддржува Хаг во повикот за налог за апсење на Нетанјаху

Објавено пред

Министерството за надворешни работи на Франција соопшти дека ја поддржува независноста на Меѓународниот кривичен суд и неговата „борба против неказнивоста“, во врска за издавање налози за апсење на лидерите на Израел и Хамас.

dobivaj vesti na viber

„Франција го поддржува Меѓународниот кривичен суд, неговата независност и борбата против неказнивоста во сите ситуации“, се вели во соопштението објавено во понеделникот, пренесува Ројтерс.

Додадена е осуда на „антисемитските масакри“ од страна на милитантната група Хамас на 7 октомври, како и можните прекршувања на меѓународното право од страна на израелската армија во Газа.

„Што се однесува до Израел, Советот за претходна постапка ќе одлучи дали ќе ги издаде тие налози, откако ќе ги испита доказите доставени од обвинителот“, се вели во соопштението.

Главниот обвинител на МКС, Карим Кан, во понеделникот побара издавање налози за апсење на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и министерот за одбрана Јоав Галант за „поттикнување глад како метод на војна, вклучително и задржување на хуманитарна помош и намерно таргетирање на цивили во конфликтот“.

Побарани се и налози за апсење на лидерите на Хамас – Јахја Синвар, Мохамед Деиф и Исмаил Ханије за убиство, земање заложници, силување и сексуални напади.

Кабинетот на претседателот на Јужна Африка ја поздрави најавата на обвинителот на МКС дека ќе бара налози за апсење на израелскиот премиер, министерот за одбрана и тројца лидери на Хамас за наводни воени злосторства.

„Законот мора да се применува подеднакво за сите со цел да се поддржи меѓународното владеење на правото и да се повикаат на одговорност оние кои вршат грозоморни злосторства и ги штитат правата на жртвите“, се вели во соопштението од кабинетот на јужноафриканскиот претседател Кирил Рамафоса, пренесе Ројтерс.

Прикажи повеќе...

Свет

Зеленски ја критикуваше бавната испорака на западно оружје

Објавено пред

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, повторно ја нагласи итната потреба на неговата земја од оружје за противвоздушна одбрана. На Украина итно и требаат повеќе системи за противвоздушна одбрана и западни борбени авиони, рече Зеленски вчера вечерта во дневното видео обраќање.

dobivaj vesti na viber

„За жал, на слободниот свет му недостасува брзина во овие две прашања“, рече тој, додавајќи дека поради својата воздушна супериорност, Русија е во состојба да ги уништи украинските градови и одбранбените позиции со крстосувачки бомби.

Според Зеленски, Русите активно користеле деструктивна тактика на фронтот кај Харков и во источниот украински регион Доњецк.

Зеленски веќе неколку пати во последните денови побара испорака на два дополнителни системи за противвоздушна одбрана Патриот. Тој рече дека тоа ќе обезбеди подобра заштита за Харков, кој постојано бил напаѓан од воздух. Тој град на североистокот на Украина е еден од најтешко погодените од војната.

Борбените летала што ги споменува Зеленски и беа ветени на Украина пред една година. Сепак, според официјалните информации, Ф-16 се уште не се пристигнати. Експертите проценуваат дека генерално долгото време на испорака на оружје од Запад и овозможува на Русија да се подготви за ново оружје.

Во руските напади врз североисточниот украински град Харков во текот на ноќта повредени се најмалку седум лица, изјави гувернерот на регионот. Во текот на ноќта беа погодени и други украински региони со руски беспилотни летала, вклучувајќи ги Одеса, Миколаив и Днепропетровск.

Пред речиси две недели Москва ја интензивираше воздушната и копнената кампања во областа Харков, која граничи со Русија. Руските сили оттогаш зазедоа неколку украински погранични села. Според набљудувачите, офанзивата е забавена во последните денови, но не запре.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија20 минути

Одземен имунитетот на судијата Наќе Георгиев – обвинителството отвори истрага против две лица

Обвинителството објави детали за случајот со апсењето на врховниот судија, Наќе Георгиев. Од тука информираа дека акцијата за апсење следела...

Македонија34 минути

МВР утврди неправилности: забавниот парк со панорамско тркало во Карпош ќе биде отстранет

Постапувајќи по допрен глас дека во Скопје, на подрачјето на Општина Карпош, поточно пред спортскиот центар Борис Трајковски без соодветни...

Свет39 минути

Франција го поддржува Хаг во повикот за налог за апсење на Нетанјаху

Министерството за надворешни работи на Франција соопшти дека ја поддржува независноста на Меѓународниот кривичен суд и неговата „борба против неказнивоста“,...

Свет1 час

(Видео) Илјадници луѓе на погребот на загинатиот претседател на Иран, но има и такви кои ја слават неговата смрт

Почнаа обредите за погребот на иранскиот претседател Ебрахим Раиси и уште седуммина загинати во хеликоптерската несреќа, јавува Би-би-си. Првата церемонија...

Македонија1 час

Претрес и кај Иџет Мемети во случајот со барањето поткуп

Синоќа по наредба на судија на претходна постапка извршен е претрес во домот на членот на Советот на јавни обвинители...

Свет2 часа

Најмоќната серија земјотреси во последните 40 години: Јужна Италија за пет часа регистрираше 150 потреси

Речиси 150 земјотреси, најсилни во последните 40 години, се регистрирани вчера вечерта и утринава на полињата Флегра во близина на...

Свет3 часа

Едно лице загина во напад со украинско беспилотно летало во регионот на Белгород

Една жена загина, а три лица се повредени во напад со дрон на Вооружените сили на Украина врз автомобил во...

Свет3 часа

Најмалку 10 лица повредени од удар на гром во Дрезден

Најмалку десет лица се повредени, од кои четворица потешко, во удар на гром за време на краткото, но силно невреме...

Свет3 часа

Во Полска уапсени девет лица за акти на саботажа во име на Русија

Полскиот премиер Доналд Туск соопшти дека полицијата уапсила девет лица кои извршиле саботажа во Полска за услугите на Русија. „Во...

Македонија16 часа

Уапсен врховен судија поради сомненија за примање поткуп

Врховниот судија Наке Георгиев е уапсен поради сомнеж за примање поткуп. „Денеска 20 мај, лишен од слобода е судија од...

Свет17 часа

Нови детали за трагедијата во Иран: технички дефект е причина за падот на хеликоптерот, јавуваат иранските медиуми

Причината за падот на хеликоптерот во кој се наоѓаше иранскиот претседател Ебрахим Раиси е технички дефект на леталото, јавува иранската...

Топ21 час

За пари, син со нож му се заканувал на таткото во Велешко

Основното јавно обвинителство Велес поведе постапка против лице од селото Раштани за кое постои сомнение дека сторило кривично дело загрозување...

Македонија22 часа

Шверцувале мигранти од Босна и Херцеговина во Хрватска: на цариниците им плаќале по 1.500 евра

По спроведена истрага, УСКОК поднесе обвинение пред судот во Осиек против групата, во која беа вклучени двајца царински службеници, осомничени...

Економија22 часа

Нови цени на дизелот и бензините од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад на Република Северна Македонија (РКЕ) донесе одлука...

Македонија23 часа

Данела Арсовска од новата влада ќе бара прв приоритет да ѝ бидат законски измени за зголемување на платите на пожарникарите

За Денот на пожарникарите, 20 Мај, Бригадата за противпожарна бригада на Скопје доби уште едно ветување за поголема плата и...

Македонија23 часа

Владата нема испратено пораки за надомест, граѓаните да не наседнуваат на измамата и да не внесуваат лични податоци на веб-страницата

„Владата на Република Северна Македонија нема испратено СМС и други пораки во кои нуди надомест. Во конкретниот случај, кој се...

Топ23 часа

Загина кумановец, возилото во кое се превезувал излетало од патот

Вчера околу 15.00 часот во СВР Куманово било пријавено дека на автопатот Скопје – Куманово, атар на с.Агино Село, кумановско,...

Македонија24 часа

Комисијата на ЕУ ги повика Скопје и Атина да се држат до преспанскиот договор

Портпаролот на Европската комисија изјави за „Еурактив“ дека договорот од Преспа меѓу Грција и Северна Македонија од 2018 година мора...

Македонија1 ден

Одземени дрога испратена во мала пратка и огнено оружје од скопјанец

Одземени 30 грама дрога и пиштол од скопјанец, по заедничка акција на инспектори од Одделението за истраги при Царинската управа...

Свет1 ден

Путин му изрази сочувство на Иран: „Раиси ѝ беше вистински пријател на Русија“

Рускиот претседател Владимир Путин упати сочувство до иранскиот врховен лидер, ајатолахот Али Хамнеи, опишувајќи го Раиси како вистински пријател на...