Контакт

Свет

Мемоарите кои ќе го разоткријат холокаустот

Објавено пред

Иако имал илајдници милионски понуди, Фриц Даргес до смртта му останал верен не неговиот фирер Хитлер

dobivaj vesti na viber

Точно пред седум дена на 96 годишна возраст починал аѓутантот на Адолф Хитлер, Фриц Даргес, а светската јавност очекува дека спoред волјата во неговиот тестамент, дека конечно по неговата смрт ќе може да ги чита неговите мемоари, пишува Telegraph.Даргес повеќе од четрии години бил во најтесното окружување на фирерот и ги знаел најголемите тајни на Вториот рајх. Историчарите сметаат дека со објавувањето на неговите сеќавања, конечно со сигурност ќе може да се каже дека точно Хитлер го почна „Конечното решение“ за еврејското прашање, а не дека конамдантот на СС Хајнрих Химлер без негово знаење, според некои ревизиониситчки теории. Имено некои историчари повикувајќи се на дневниците на лица од самиот вр на Рајхот, како од министерот за вооружување Алберт Шпер и министерот за пропагнада Јозеф Гебелс, каде не може да се збаележи дирејтканта поврзаноста на Хитлер со директна наредба за погромот на шест милиони Евреи. Од друга стрна, малку е веројатно таква голема работа да  се случувала без знаење на неприкосновениот диктатор. Даргес иако учел за трговија, во 1933 г. се приклучил на СС, а во 1936 г. станува личен аѓутант, прво на најдоверливиот секретар на Хитлер, Мартин Борман, а  во 194о г. станува аѓутант на фирерот. „Со Хитлер се сретнав во Нирнберг на партиски собир во 1934 г.. Тој за мене имаше симпатичен изглед и топло срце“, рекол Даргес во интервју за германскиои локален весник непосредно пред смртта во неговито дом во Целе. Стана пот-полковник одликуван со крст од витешшкито ред, а најголемито дел по 1942 г. го минувал во резиденцијата на Хитлед „Волчја јама“ Растенбург во Источна Прусија или во планинското градче Бергхоф во Баварија.„Како аѓутант јас бев одговорен за неговата секојдневна активност. Секогаш бев до него, на секоја конференција, на секој поединечен состанок, на сите средби каде се правеше стратегијата“, рекол Даргес пред смртта додавајќи дека бил обмземен од  генијалноста на Хитлер.Но Хитлер својот најблизок аѓутант во бес го испратил на Источниот фронт откако Даргес веднаш по атентатот во Растембург по една негова забелешка кога фирерот бил изнервиран. Тој по војната работел како успешен продавач на автомобили и честопати изјавуваше дека доколку би му било понудено, повторно би му служел на Хитлер.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

САД разгледуваат санкции пред судот во Хаг; Кремљ: Многу необично

Објавено пред

Кремљ го опиша како крајно невообичаено тоа што САД размислуваат за санкции против Меѓународниот кривичен суд (МКС), чиј обвинител побара налози за апсење на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, неговиот министер за одбрана и тројца лидери на Хамас за наводни воени злосторства.

dobivaj vesti na viber

Обвинителот на МКС, Карим Кан, во изјавата објавена по повеќе од седум месеци војна во Газа рече дека има разумна основа да верува дека петмината мажи „носат кривична одговорност“ за наводни воени злосторства и злосторства против човештвото.

Американскиот претседател, Џо Бајден го нарече правниот потег „срамен“, додека државниот секретар Антони Блинкен предупреди дека тоа може да ги загрози преговорите за договор за заложници и прекин на огнот. Некои американски претставници ги повикаа САД да воведат санкции против судот. Во 2020 година, Соединетите Држави воведоа санкции против обвинителот на МКС.

„Ситуацијата во која САД имаат став и подготвеност да го користат методот на санкции дури и против Меѓународниот кривичен суд е повеќе од невообичаена“, изјави за новинарите портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Во март минатата година, МКС издаде налози за апсење на претседателот Владимир Путин под обвинение за воени злосторства. Руските власти оценуваат дека налогот за апсење на Путин е бесмислен обид на Западот да го наруши угледот на Русија и да го негира извршувањето на воените злосторства во Украина.

Украина ја обвинува Русија за воени злосторства. Русија вели дека Западот ги игнорира злосторствата извршени од Украина, што Киев го негира. Минатата година Бајден ја оцени како оправдана одлуката на МКС да издаде налог за апсење на Путин.

Прикажи повеќе...

Свет

Земјотрес со јачина од 4,1 степени во Франција

Објавено пред

Франција  ја погоди земјотрес со јачина од 4,1 степени според Рихтеровата скала, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC).

dobivaj vesti na viber

Епицентарот на земјотресот бил на 10 километри југоисточно од градот Тарбес и 120 километри југозападно од Тулуз, на длабочина од четири километри, се наведува на веб-страницата ЕМСЦ.

Засега нема информации за повредени или материјална штета.

Прикажи повеќе...

Регион

Објавена фотографија од мајката што беше убиена во Тузла заедно со своите деца, осомничен е таткото, кој си пресудил

Објавено пред

Колегите се збогуваат со Амела Чичкошиќ, која вчера беше убиена во стан во Тузла со двете деца. Има сомневања дека сопругот пред два дена во семејниот стан ги убил Амела и децата, а потоа се самоубил скокајќи од 14. кат од зградата.

dobivaj vesti na viber

Еден ден по откривањето на телата на Амела и децата, колегите и пријателите се збогуваат со жената, која ја опишаа „како убава, со црни, бистри очи“.

За неа имаат само пофални зборови и благодарност за сè што направила, особено во тешките моменти на короната.

„Тузла, УКЦ и сите што ве познаваа изгубија многу. Многу сум тажен и барем вака сакам да ви оддадам почит. Бевте доблесен, вреден, сериозен, доверлив, хуман човек. Еден од најдобрите што ги знам. Ковид-19 ги покажа вистинските лица на многумина од нас. Можеби не си добила формална благодарност, но ти благодарам во мое име и во име на многуте животи што ги спасивме заедно во тешките денови“, напиша една од колешките на Амелија од Универзитетот во Тузла.

„Голема тага, голема болка. Искрено сочувство до семејството. Алах нека ги благослови неа и нејзините деца“, рекоа тие.

Телата на Амела и нејзините деца се пронајдени во населбата Тузла. Децата беа на девет и две години. Издадени се наредби за обдукција и ДНК-вештачење за да се утврдат сите околности на ова злосторство.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ28 минути

Загина маж во Кичевско: со возилото излетал од патот

Вчера во 13.00 часот во ОВР Кичево било пријавено дека на магистралниот пат А2, кај с.Трапчин Дол, кичевско, патничко возило...

Топ53 минути

Тело на маж извлечено од Вардар кај Камениот мост – засега не е познат неговиот идентитет

Вчера, околу 20 часот, тело на машко лице било забележано од водите на реката Вардар во Скопје. Според изјавите на...

Македонија1 час

Одземен имунитетот на судијата Наќе Георгиев, Обвинителството отвори истрага и против Мемети, но за него не се бара притвор

Обвинителството отвори истрага за врховниот судија Наќе Георгиев и за членот на Советот на јавните обвинители, Иџет Мемети, кои се...

Македонија2 часа

МВР утврди неправилности: забавниот парк со панорамско тркало во Карпош ќе биде отстранет

Постапувајќи по допрен глас дека во Скопје, на подрачјето на општина Карпош, поточно пред спортскиот центар „Борис Трајковски“, без соодветни...

Свет2 часа

Франција го поддржува Хаг во повикот за налог за апсење на Нетанјаху

Министерството за надворешни работи на Франција соопшти дека ја поддржува независноста на Меѓународниот кривичен суд и неговата борба против неказнивоста...

Македонија2 часа

Претрес и кај Иџет Мемети во случајот со барањето поткуп

Синоќа, по наредба на судија на претходна постапка, извршен е претрес во домот на членот на Советот на јавните обвинители,...

Свет3 часа

Најмоќната серија земјотреси во последните 40 години: јужна Италија за пет часа регистрира 150 потреси

Речиси 150 земјотреси, најсилни во последните 40 години, се регистрирани вчеравечер и утринава на полињата Флегра во близина на Неапол...

Свет4 часа

Едно лице загина во напад со украинско беспилотно летало во регионот на Белгород

Една жена загина, а три лица се повредени во напад со дрон на Вооружените сили на Украина врз автомобил во...

Свет4 часа

Најмалку 10 лица повредени од удар на гром во Дрезден

Најмалку десет лица се повредени, од кои четворица потешко, во удар на гром за време на краткото, но силно невреме...

Свет4 часа

Во Полска уапсени девет лица за акти на саботажа во име на Русија

Полскиот премиер Доналд Туск соопшти дека полицијата уапсила девет лица кои извршиле саботажа во Полска за услугите на Русија. „Во...

Македонија17 часа

Уапсен врховен судија поради сомненија за примање поткуп

Врховниот судија Наке Георгиев е уапсен поради сомнеж за примање поткуп. „Денеска 20 мај, лишен од слобода е судија од...

Свет18 часа

Нови детали за трагедијата во Иран: технички дефект е причина за падот на хеликоптерот, јавуваат иранските медиуми

Причината за падот на хеликоптерот во кој се наоѓаше иранскиот претседател Ебрахим Раиси е технички дефект на леталото, јавува иранската...

Топ22 часа

За пари, син со нож му се заканувал на таткото во Велешко

Основното јавно обвинителство Велес поведе постапка против лице од селото Раштани за кое постои сомнение дека сторило кривично дело загрозување...

Македонија23 часа

Шверцувале мигранти од Босна и Херцеговина во Хрватска: на цариниците им плаќале по 1.500 евра

По спроведена истрага, УСКОК поднесе обвинение пред судот во Осиек против групата, во која беа вклучени двајца царински службеници, осомничени...

Економија23 часа

Нови цени на дизелот и бензините од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад на Република Северна Македонија (РКЕ) донесе одлука...

Македонија24 часа

Данела Арсовска од новата влада ќе бара прв приоритет да ѝ бидат законски измени за зголемување на платите на пожарникарите

За Денот на пожарникарите, 20 Мај, Бригадата за противпожарна бригада на Скопје доби уште едно ветување за поголема плата и...

Македонија24 часа

Владата нема испратено пораки за надомест, граѓаните да не наседнуваат на измамата и да не внесуваат лични податоци на веб-страницата

„Владата на Република Северна Македонија нема испратено СМС и други пораки во кои нуди надомест. Во конкретниот случај, кој се...

Топ1 ден

Загина кумановец, возилото во кое се превезувал излетало од патот

Вчера околу 15.00 часот во СВР Куманово било пријавено дека на автопатот Скопје – Куманово, атар на с.Агино Село, кумановско,...

Македонија1 ден

Комисијата на ЕУ ги повика Скопје и Атина да се држат до преспанскиот договор

Портпаролот на Европската комисија изјави за „Еурактив“ дека договорот од Преспа меѓу Грција и Северна Македонија од 2018 година мора...

Македонија1 ден

Одземени дрога испратена во мала пратка и огнено оружје од скопјанец

Одземени 30 грама дрога и пиштол од скопјанец, по заедничка акција на инспектори од Одделението за истраги при Царинската управа...