Контакт

Свет

Спектакли за пречекот на 2010-та

Објавено пред

Во светските престолнини, старата година беше испратена со спектакуларни огномети, но за жал имаше и жертви за жаСветот и кажа збогум на 2009 година. Старата беше испратена, а новата 2010 година беше дочекана со спектакуларни огномети

Новата 2010 година први ја пречекаа граѓаните на пацифичките држави Кирибати и Тонго во 11 часот по средноевропско време, околу 13 часа пред на ЕВропејците.Островот Чатам во близина на Нов Зеланд ја пречека Новата година 15 минути подоцна во 11 часот и 15 минути по средноевропско време.Милион ипол луѓе на пречекаа Новата година на пристаништето во Сиднеј каде имаше огномет за кој се потрошени околу пет тони експлозив. На Филипините петмина загинаа, а неколку стотици луѓе се повредени поради неправилно ракување со пиротехнички направи. Јапонската престолнина Токио ја поздрави Новата година на традиционален начин со огласување на звоната во храмовите на полноќ.Во кинескиот град Шангај многумина платија по 518 јуани (75 долари) за да ја удрат камбаната на храмот Лунхуа и да си посакаат бериќет во Новата година. Половина милион луѓе  ја пречекаа Новата година на улиците на Хонг Конг каде беше приреден огномет.Новата година последни ја пречекаа жителите на Њујорк, чиј број на Тајмс сквер изнесуваше еден милион. Под засилени мерки на безбедност тие присуствуваа на ритуалот кој се одбележува повеќе од 100 години, на спуштањето на кристалната топка и на испуштањето на 1.300 килограми конфети и ливчиња со желби за 2010 година.Во Латинска Америка, во Рио де Жанеиро наспроти обилните дождови и лизгањето на земјиштето кои однесоа најмалку 19 животи, два милиони луѓе се собраа на познатата четири километри долга плажа Копакабана. Облечени во бело тие танцуваа на звуците на модерна музика и на самба на новогодишната забава.Во уругвајската престолница Монтевидео во новогодишната ноќ повеќе жители според традиционалниот ритуал фрлаа балони со вода од покривите на зградите. Во престолнината на Хондурас, Тегусигалпа се изгорени четири метри фигури од дрво и хартија кои ги симболизираат проблемите со кои се соочила земјата минатата година. Европа ја дочека 2010 година и со величенствени новогодишни прослави се обиде да заборави на финансиската криза и терористичката закана.Повеќе од 200 илајди жители на Лондон се собраа на бреговите од Темза и покрај студеното време го следеа како гигантското виенско тркало ткн. „Лондонското око“, беше опкружено со огномет.Во Париз со чаши шампањ и со размена на традиционалниот француски бакнеж стотици илјади луѓе го празнуваа настапувањето на Новата година, под Ајфеловата кула на која беше изведен спектакуларен шоу со осветлувања.Во Берлин милион луѓе се собраа да ја набљудуваат традиционалната новогодишна рпослава во реонот на Бранденбуршката порта.Во Мадрид со специјално шоу звук и светлина беше одбележан почетокот на ротациското претседателство на ЕУ, кое што од денеска го презема Шпанија. Насобраните луѓе пиеја пенливо вино и ги изедоа задолжителните 12 зрна грозје, обичај, за кој се тврди дека им носи среќа на Шпанците.Во сите големи градови на Италија имаше новогодишни концерти. Празнувањата во Рим беа одбележани од мал инцидент. Гол маж прво упаднал во јаслите, кои ја претставуваа сцената на раѓање на Исус на плоштадот Свети Петар во Ватикан, а после се упати кон плоштадот Навона, каде се качи врз статуата на фонтаната, по што беше уапсен од полицијата.Венеција пак ја пресретна Новата година со мокри стапала, затоа што поради покачување на нивото на водата во Венециската лагуна, градот одново беше поплавен.Во Виена илјадници излегоа на улиците да ја одбележат Новата година, разменувајќи си фигури на прасенца од марципан, дрво, порцелан, дури и шапки во форма на прасе. Се смета дека прасето носи среќа во Новата година. Традиционално, на пладне Виена ќе ја одбележи Новата година и со концертот на Виенската филхармонија, која по вторпат ќе биде диригирана од Французинот Жорж Претр. Концертот ќе биде емитуван на телевизија во 72 држави, 45 од кои се европски.Во Руската престолнина се собрале повеќе од 120 илјади московјани, кои ја пречекале Новата година со многу снег на Црвениот плоштад. Десетици илјади излегоа и на Дворцовиот плоштад во Санкт Петербург.Во Грција, во Атина и во Солун илјадници ја празнуваа Новата година под отворено небо и на 17 степени целзиусови. Цела ноќ, традиционално, тие се посветија на игрите на среќа, предвидувајќи за кого ќе биде успешна 2010 година.Најзапаметен се покажа концертот во Варшава, кој беше во спомен на Мајкл Џексон, кој почина во јуни 2009. На манифестацијата присуствуваа 90 илајди луѓе. Таму беше и сестрата на Мајкл Џексон, Ла Тоја, како и еден од неговите најпознати имитатори. Балови на отворено имаше и во други полски градови.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

(Видео) Од петок карантин во цела Франција

Објавено пред

Францускиот претседател Емануел Макрон прогласи каратин од петок што ќе трае најмалку до 1 декември.

„Бранот се рашири низ цела Европа, несомнено ќе биде посилен и поубиствен од првиот“

„Вирусот циркулира со брзина што не ја предвидуваат ниту најпесимистичките прогнози“, рече Макрон на почетокот на своето обраќање. Тој рече дека сите француски региони се во црвено.

„Бранот ја зафаќа цела Европа. Дали сторивме сè како што треба? Не. Но, направивме се што можеме. Нашата стратегија, со оглед на информациите што ги имавме, беше вистинската“.

Тој рече дека Франција е преплавена од втор бран „кој несомнено ќе биде помоќен и поубиствен од првиот“. Изрази увереност дека 9000 пациенти ќе бидат на интензивна нега до средината на ноември, што би значело дека капацитетите ќе бидат речиси полни.

„Вирусот ги погодува сите генерации“, рече Макрон, нагласувајќи дека задачата е да се заштитат оние кои обезбедуваат грижа за болните.

„Треба да ја заштитиме економијата“, рече Макрон, додавајќи дека рамнотежата е важна, меѓутоа, ништо не е поважно од човечките животи.

„Франција никогаш нема да усвои стратегија на колективен имунитет. Оваа опција ќе доведе до скоро 400.000 дополнителни смртни случаи”, рече францускиот претседател.

Карантин од петок, на луѓето ќе им биде дозволено да го напуштат домот само од оправдани причини

Макрон прогласи карантин, почнувајќи од петок. Според новите мерки, на луѓето ќе им биде дозволено да ја напуштаат куќата само заради неопходни обврски, работа или од здравствени причини. Во секој од овие случаи, луѓето ќе мора да пополнат образец за да го оправдаат напуштањето.

Карантинот вклучува и забрана за собирање.

Училиштата ќе останат отворени, како и градинките.

Макрон објасни дека карантинот ќе трае најмалку до 1 декември. Тој се надева на вакцина во текот на летото, повикувајќи се на проценки на научници.

„Имам доверба во нас. Ќе се издигнеме уште еднаш и ќе бидеме обединети. Да живее Република и да живее Франција”, го заврши Макрон своето телевизиско обраќање во живо.

Најавата на Макрон за карантин доаѓа по рекордните бројки на заразени во земјата.

Прикажи повеќе...

Регион

Избрана новата српска Влада

Објавено пред

Изгласана е новата Влада на Република Србија. „За“ гласаа 227 пратеници во Собранието на Србија, додека петмина беа „против“. Немаше воздржани, јавува „Б92“.

Утрово, мандатарот за состав на новата влада, Ана Брнабиќ, ги претстави членовите на кабинетот, а како што најави претседателот на републичкиот парламент, Ивица Дачиќ, гласањето се одржа околу 20 часот.

Предлогот за состав на новата влада пристигна во Собранието на Србија во вторникот, а потоа имаше повеќе сомнежи во јавноста, како на пример прашањето кој ќе биде новиот министер за образование и кој ќе биде министер за здравство.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Црна Гора 301 новозаболен од коронавирус, седум лица починале

Објавено пред

Во последните 24 часа во Црна Гора се регистрирани 301 новозаболен од коронавирус и седум смртни случаи.

Тестирани се 793 лица. Епидемиологот од Институтот за јавно здравје др. Милко Јоксимовиќ претходно денес изјави дека поради недостаток на материјал, 2.500 примероци чекаат на тестирање.

Најмногу заразени има во Подгорица – 162.

Од почетокот на јуни, 273 лица починале од последиците на коронавирусот, а од почетокот на годината 282 пациенти.

Во последните 24 часа оздравеле 234 пациенти.

Во моментов, активни се 3.625 случаи на коронавирус, а од март се регистрирани вкупно 17.392 заболени лица, пренесува Танјуг.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

Маските стануваат задолжителни на отворено, Собранието ги изгласа законските измени

Собранието вечерва со 53 гласови за, 26 воздржани и ниту еден глас против ги изгласа измените во Законот за заштита...

Македонија8 часа

Славјанка Петровска позитивна на коронавирус, качила температура додека била на седница во Собранието

Актуелната пратеничка во Собранието од СДСМ и поранешна дополнителна заменичка на министерот за внатрешни работи во техничката влада Славјанка Петровска...

Македонија8 часа

Во Скопје рекорден број новозаразени, Аеродром надмина 700 активни случаи

Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани рекордни 422 нови случаи на Ковид-19, а во тој период починале тројца...

Македонија10 часа

Рекордни 870 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 14 лица

Во последните 24 часа во Македонија 14 лица починаа од коронавирус, а потврдени се 870 нови случаи од  2.647 тестирања,...

Свет11 час

Германија воведе строги мерки: рестораните, кината и баровите ќе бидат затворени 4 недели

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека германските власти се согласиле на четиринеделен делумен карантин. Во овој временски период затворени...

Македонија13 часа

ВМРО-ДПМНЕ утре на протести поради загадениот воздух

ВМРО-ДПМНЕ повика утре на протести поради загадениот воздух. Протестите ќе се одржат во Скопје, Битола, Струмица, Тетово и Куманово. Протестот во...

Македонија14 часа

МОН го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение

Министерството за образование и наука го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение поради несоодветна и дискриминирачка содржина. „Во...

Македонија15 часа

Пауновски: Нови вработувања ќе има в година, дотогаш ќе се снаоѓаме

Државниот пазарен инспекторат добил од Владата ветување дека в година ќе им бидат одобрени бараните 20 нови вработувања. Директорот на...

Македонија15 часа

Поради контакт со Спасовски, само едно лице е во изолација

Државниот санитарен и здравствен инспекторат издал само едно решение за изолација на лице што било во контакт со министерот за...

Македонија16 часа

Пожарникарите протестираа пред канцеларијата на Шилегов

Пожарникарите на мирниот протест пред канцеларијата на градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, порачаа дека не се откажуваат од своето барање...

Македонија16 часа

Поранешениот шеф на кабинетот на Мијалков, Тони Јакимовски, осуден на шест години затвор

Поранешениот шеф на кабинетот на ексдиректорот во УБК, Сашо Мијалков, Тони Јакимовски, е осуден на шестгодишна затворска казна во случајот...

Македонија16 часа

„Изброј до 15 пред да ја заколеш жена ти“ – совет во учебник по македонски за шесто одделение

„Изброј до 15 пред да ја заколеш жена ти“ – ова е совет во учебник по македонски за шесто одделение....

Македонија18 часа

Советот за безбедност ќе одржи седница за состојбата со коронавирусот

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во „Вила Водно“, утре, 29 октомври, со почеток во 11 часот, ќе се одржи...

Свет18 часа

Куба ја регистрира својата втора вакцина против коронавирусот

Куба официјално регистрира втора вакцина против Ковид-19, а испитувањата се очекува да почнат набргу, објави „Агенсија Кубана де нотисијас“ (АКН)....

Македонија19 часа

Мицкоски: Бремените жени да се ослободат од работа поради загадувањето и пандемијата

Поради високата загаденост на воздухот, паралелно со пандемијата на Ковид-19, апелирам бремените жени да се ослободат од работа, и во...

Свет19 часа

(Видео) Меланија Трамп: Медиумите од мојот сопруг направија личност што не је препознавам

Првата дама на САД, Меланија Трамп, вчера одржа говор на предизборен митинг во Пенсилванија – тоа беше нејзино прво соло...

Македонија21 час

Митко Јанчев повикува на протест за смена на Мицкоски

Митко Јанчев повикува на протест за смена на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.   Поранешниот потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен...

Свет21 час

Блумберг донира уште 15 милиони долари за кампања на Бајден

Американскиот милијардер Мајкл Блумберг донира дополнителни 15 милиони долари за претседателската кампања на демократскиот претседателски кандидат Џо Бајден во Охајо...

Свет21 час

Од коронавирус во светот заразени повеќе од 44.155.000 лица

Повеќе од 44.155.000 лица се заразени од коронавирус во светот, според најновите статистички податоци што ги одржува специјализираната страница worldometers.info....

Свет21 час

Русија ја поднесе својата вакцина во СЗО за забрзана регистрација

Русија поднесе барање до Светската здравствена организација (СЗО) за забрзана за регистрација и претквалификација на својата прва вакцина против новиот...

Досие