Контакт

Свет

Даночните затајувачи се уште скриени од јавноста

Објавено пред

Не е познато дали воопшто ќе има јавна листа на 100-те најголеми плаќачи и неплаќачи на даноци

dobivaj vesti na viber

Не е познато дали воопшто ќе има јавна листа на 100-те најголеми плаќачи и неплаќачи на даноци

НИНА НИНЕСКА-ФИДАНОСКА

Сў уште не се знае дали граѓаните воопшто ќе имаат шанси јавно да ги видат имињата на даночните затајувачи иако неодамна Управата за јавни приходи го најавуваше тоа на големи врати. Луѓето и фирмите што прикриваат данок и живеат во луксуз на штета на државата и на сите кои редовно ги намируваме сите давачки, можеби повторно ќе бидат скриени од јавноста и ќе располагаат удобно со своите пари сў додека судовите, по многу години судски постапки, не пресечат дали се виновни за даночно затајување.

Власта ветуваше дека оваа 2005 година јавноста сигурно ќе биде почестена со транспарентна листа на стоте најголеми даночни затајувачи, како и стоте најголеми и најредовни плаќачи на даноцитееи, која ќе биде достапна за увид на секого што би посакал да има таква информација. Оваа новина уште во јануари на прес-конференција ја најави лично директорката на УЈП, Петра Митева, која нагласи дека Управата ќе може да работи многу потранспарентно отколку досега, што ќе Ј биде овозможено со новите закони за управа за јавни приходи и за даночна постапка, кои се очекува да бидат донесени наскоро. †И јас би сакала повеќе да не зборуваме во ракавици за оние што ги кршат законите, туку да можеме, конечно, јавно да ги соопштимееи, тогаш беше оптимист Митева.

Но, според најновите информации, сў уште е под голем прашалник дали со новиот Закон за управа за јавни приходи, кој во моментов е во фаза на изработка, ќе се дозволи да се “симнат ракавиците” кога се зборува за оние што ја изигруваат државата.

Имено, според нашите сознанија, постојат две опции за новиот закон. Првата е тој да не содржи транспарентност во поглед на даночните плаќачи и неплаќачи, а втората варијанта, сепак, е да се дозволи нивно објавување. Во УЈП велат дека сў уште се размислува која алтернатива да се прифати. Доколку предлагачите се одлучат за нетранспарентната, тогаш оваа институција, исто како и досега, нема да смее да ги кажува имињата на компаниите или лицата што прикриваат данок сў додека за нивното дело целосно не биде завршена судската постапка. Во спротивно, тие компании ќе можат да ја тужат Управата.

Ова значи дека онака како што сега стојат работите во догледно време не можеме да се надеваме на “црна книга на затајувачи и бела книга на плаќачи”, како што се најавуваше и очекуваше.

Зошто изготвувачите на законот од Министерството за финансии се повлекуваат од идејата за поголема транспарентност, па во игра ја внесуваат сегашната ригорозна опција, се наведува една причина, а таа е дека речиси сите европски закони не содржеле таква можност за јавно прикажување на неплаќачите пред судската постапка. На пример, во Велика Британија немало шанси да се обелоденат имињата на фирмите кои биле фатени на затајување, туку само кога случајот ќе го преземело обвинителството.

Сепак, има и држави каде што законски е дозволена таква транспарентност, каков што бил случајот со Шведска. Власта сў уште не е начисто дали ќе го прифати шведскиот модел или, пак, оној на повеќето други европски држави.

експертите, за Македонија, како држава во која се смета дека даночната евазија изнесува најмалку 40 отсто, воведувањето јавно жигосување за неплаќачите би било многу добар чекор во битката против даночното затајување. Имено, ваквата јавна листа би помогнала оние што би биле пофалени за тоа што редовно плаќаат, да се почувствуваат горди и да бидат стимулирани да продолжат со таа практика, а оние што прикриваат данок и со тоа прават финансиски криминал, да се засрамат пред целата јавност, а потоа и да си ја добијат заслужената судска казна.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Владата на Орбан нема да испраќа оружје за Украина

Објавено пред

Унгарскиот шеф на дипломатијата, Петер Сијарто, во разговор за CNN ја брани одлуката на владата на Виктор Орбан да продолжи да купува руски енергенти, но и да не испраќа оружје во Украина.

dobivaj vesti na viber

Унгарскиот шеф на дипломатијата рече дека обидот за замена на руски енергенти со некои други „вклучува префрлање трошоци за унгарскиот народ“.

За одлуката да не ѝ праќаат оружје на Украина, Сијарто рече дека Унгарија „не сака да ризикува руски напад на 150.000 Унгарци кои живеат на западот на Украина“.

„За нас главна цел е да не се мешаме во оваа војна“, рече Сијарто.

Прикажи повеќе...

Свет

Скелет од горгосаурус на аукција би можел да достигне цена од 8 милиони долари

Објавено пред

Скелетот на диносаурусот горгосаурус ќе се најде на аукција за прв пат и се очекува да достигне цена меѓу пет и осум милиони американски долари, објави „Сотби“.

dobivaj vesti na viber

Аукциската куќа на 28 јули ќе го стави на продажба скелетот на диносаурус висок три метри и долг 6,70 метри. „Сотби“ наведува дека е еден од највредните диносауруси што некогаш се појавиле на пазарот.

Горгосаурусот талкал по земјата пред приближно 77 милиони години. Возрасен мажјак тежел околу два тона и бил малку помал од неговиот попознат роднина тираносаурус рекс.

Палеонтолозите велат дека бил пожесток и побрз од Т-Рекс, со јачина на гриз од околу 42.000 њутни, во споредба со 35.000. Скелетот е откриен во формацијата на реката Џудит во близина на Авр, Монтана, во 2018 година.

Ова е прв пат „Сотби“ да стави цел скелет од диносаурус на аукција откако го продаде T-Reкс Сју во 1997 година за 8,36 милиони долари.

Прикажи повеќе...

Европа

Украинско обвинителство: Русите убиja најмалку 340 деца

Објавено пред

Најмалку 340 деца се убиени во руските напади врз Украина, објавија од кабинетот на главната украинска обвинителка.

dobivaj vesti na viber

Од почетокот на војната на 24 февруари година досега се повредени 645 деца, се наведува во соопштението.

„Овие бројки не се конечни и Обвинителството работи на утврдување на точната бројка на самото место на случувањата. Поголемиот дел од овие бројки се однесуваат за регионот на Донбас, па следуваат регионот на Харков и Киев. Голем број жртви се потврдени во Чернихив, Миколаев и Запорожје“, се наведува во соопштението.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија38 минути

(Видео) Партиска средба за разгледување на францускиот предлог

Во Клубот на пратениците во тек е средбата на работните групи на политичките партии за разгледување на францускиот предлог чие...

Македонија53 минути

(Видео) Порака со среден прст за францускиот предлог

Маж изведе перформанс пред Клубот на пратеници, испраќајќи порака до политичарите со среден прст. Тој со кацига на главата во...

Македонија2 часа

ДУИ: Се гледа кој е за Европа, а кој е против!

„Демократската унија за интеграција најостро го осудува антиевропското насилство на улиците на Скопје поттикнато и спроведено од проруските елементи во...

Македонија3 часа

Бибер: Францускиот предлог е катастрофа

Францускиот предлог за одблокирање на бугарското вето е катастрофа за проширувањето, смета експертот за Балканот, Флоријан Бибер. Бибер на Твитер...

Македонија4 часа

Спасовски: Да победи здравиот разум и да не се повтори никогаш веќе 27 април

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски утрово ги посети повредените полицајци, кои беа повредени за време на вчерашниот јавен собир...

Свет5 часа

Украински војници пристигнаа во Велика Британија на обука

Првата група украински војници пристигна на обука во Велика Британија, соопшти денеска министерот за одбрана Бен Валас. Обуката е дел...

Македонија5 часа

Протестите продолжуваат и денеска во 19 часот

Протестите против францускиот предлог продолжуваат и денеска. „Ултиматум, не благодарам“ повикува на масовен и мирен протест вечерва во 19:00 часот....

Македонија6 часа

Ковачевски: Најостро ги осудувам нападите врз полицијата, 27 април нема да се повтори

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, ги осуди нападите врз полицијата истакнувајќи дека иако протестите се демократско право насилството не може...

Свет6 часа

Милиони луѓе во Кина повторно во локдаун

Десетици милиони луѓе се во локдаун во Кина бидејќи компаниите во главниот туристички град се принудени да ги затворат своите...

Свет6 часа

Гувернерот на Доњецк до цивилите: Евакуирајте се, доаѓаат Русите

Гувернерот на Доњецк повика 350.000 цивили да се евакуираат од тој источен украински регион поради претстојната руска офанзива. Повикот дојде...

Македонија7 часа

Повредени 47 полицајци, а приведени 11 демонстранти во вчерашните протести

Повредени 47 полициски службеници, од кои 11 со потешки, а двајца со сериозни повреди во вечерашниот јавен собир на подрачјето...

Македонија17 часа

Полицијата ги притисна демонстрантите, има приведени неколку лица, но и повредени полицајци

Полицијата ги истурка демонстрантите што беа пред зградата на Собранието. Ги разбрка кон Паркот на жената борец, при што огромна...

Македонија18 часа

(Видео) Демонстрантите ја урнаа оградата пред Собранието

Демонстрантите ја урнаа оградата од пред Собранието. Помала група влезе на тревата пред законоданвиот дом. Фрлаат со факли, петарди, камења,...

Македонија18 часа

(Фото) Демонстрантите фрлаа јајца и петарди кон зградата на МНР

Петарди, јајца и други предмети завршија во фасадата на МНР. И покрај дождливото време, колона граѓани излегоа на улиците за...

Македонија19 часа

(Видео) И покрај дождот, протестите продолжија и вечерва

И покрај дождот, и оваа вечер продолжи протестот против францускиот предлог, што се одржува пред Владата. Голема група граѓани го...

Македонија24 часа

За време на протестите се подготвува нешто што не доликува на земја членка на НАТО, оценува Ковачевски

Премиерот Димитар Ковачевски посочи дека денеска се спрема нешто што не доликува на земја членка на НАТО за време на...

Македонија24 часа

Мишел за францускиот предлог: Како пријател, сакам да ви кажам дека можноста е премногу важна за да се пропушти

Вие одлучувате за вас и вашите чекор, а С Македонија припаѓа во ЕУ. Ова е ставот на претседателот на Европскиот...

Македонија24 часа

Ковачевски: Со францускиот предлог, историјата, јазикот и идентитетот се заштитени

Премиерот Димитар Ковачевски тврди дека во европскиот предлог има дефинирани позиции за прифаќање на македонскиот јазик. Во предлогот македонскиот јазик...

Македонија1 ден

Регистрирани се 293 новозаразени со коронавирус, нема починато лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле направени 1.254 тестови,...

Топ1 ден

МВР: Четворица полицајци повредени на вчерашните протести пред Владата, запалено знамето на ЕУ

На вчерашните протести пред Владата биле повредени четворица полицајци, а било запалено и знамето на ЕУ, соопшти полицијата. Имено, вчера...