Контакт

Свет

Одобрен приемот на Бугарија и Романија во ЕУ

Објавено пред

Европскиот парламент денеска со огромно мнозинство гласови даде зелено светло за присоединување на Романија и Бугарија кон Европската унија.

dobivaj vesti na viber

Европскиот парламент денеска со огромно мнозинство гласови даде зелено светло за присоединување на Романија и Бугарија кон Европската унија. Европските парламентарци го одобрија членство на Бугарија со 522 гласа “за“,и 70 против. При гласањето за Романија, 497 пратеници беа “за“, а 93 против. Со оваа одлука на ЕП се отвора патот двете балкански земји на 25 април да ги потпишат договорите за приклучување кон обединета Европа./макфакс/©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Портпаролот на Хамас: Никој не знае колку израелски заложници се уште се живи

Објавено пред

Портпаролот и член на политичкото биро на палестинската милитантна група Хамас, Осама Хамдан денеска изјави дека „никој не знае“ колку заложници во Газа се уште се живи.

dobivaj vesti na viber

На прашањето дали Хамас жали за нападот врз јужен Израел на 7 октомври минатата година, со оглед на војната што следеше, Хамдан рече дека нападот врз Израел е оправдан бидејќи тоа е „реакција против окупацијата“.

„За ова е одговорна израелската окупација. Ако се спротивставиш на окупацијата, тие ќе те убијат, но ако не се бориш против окупацијата, ќе те убијат и ќе те протераат од вашата земја. Па, што требаше да правиме, само почекајте?“ праша Хамдан од Бејрут, главниот град на Либан, во интервју за Си-ен-ен.

Хамдан ја истакна потребата САД да ја убедат израелската влада да се согласи на траен прекин на борбите во Газа.

Прикажи повеќе...

Свет

САД и Јужна Кореја загрижени за посетата на Путин на Северна Кореја

Објавено пред

Можната претстојна посета на рускиот претседател Владимир Путин на Северна Кореја би можела да ги продлабочи воените врски меѓу двете земји што ќе ги прекрши резолуциите на Советот за безбедност на ОН, предупредија денеска претставници на Јужна Кореја и на Соединетите Американски Држави.

dobivaj vesti na viber

Заменик-министерот за надворешни работи на Јужна Кореја, Ким џонг-јунг, во итен телефонски разговор со американскиот заменик државен секретар Курт Кембел, рече дека посетата на Путин не треба да резултира со поголема воена соработка меѓу Пјонгјанг и Москва што ќе ги прекрши резолуциите, соопшти Министерството во Сеул за надворешни работи.

Повторувајќи ја загриженоста на Ким, Кембел вети континуирана соработка за справување со потенцијалната регионална нестабилност и предизвиците што ги носи посетата.

„Додека внимателно ги следеа поврзаните случувања, двете страни се согласија одлучно да одговорат на провокациите на Северна Кореја против Јужна Кореја и дејствијата што ги ескалираат тензиите во регионот преку цврста соработка“, се вели во соопштението на Министерството.

Во средата, висок функционер во претседателската канцеларија во Сеул изјави дека се очекува Путин да ја посети Северна Кореја „во наредните денови“. Рускиот весник „Ведомости“ во понеделникот објави дека Путин во наредните недели ќе ги посети Северна Кореја и Виетнам.

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков во четвртокот одби да даде датум или агенда за можна посета, но рече дека правото на Русија да развива поблиски врски со Северна Кореја не треба да биде доведено во прашање или да биде извор на страв за никого.

Прикажи повеќе...

Свет

Синот го запалил татко си додека спиел, па се забарикадирал во станот: пукал кон полицајците од тераса во Хамбург

Објавено пред

Драматични сцени се случија во четвртокот вечерта во станбена зона во Хамбург. Според медиумите, германската полиција убила маж откако тој отворил оган врз нив. Тој е осомничен дека пред тоа го запалил татко му во станот.

dobivaj vesti na viber

Во четвртокот вечерта околу 11:35 часот жители на зграда во Хамбург повикале полиција поради маж кој се однесува невообичаено.

Истовремено била информирана и противпожарната единица која му пружила помош на таткото на напаѓачот поради тешки изгореници.

Како што пренесува „Билд“, постои сомневање дека синот го запалил татко си додека тој спиел. На несреќникот му била укажана помош на лице место, по што бил пренесен во болница.

Во меѓувреме синот се забарикадирал во станот. Кога полицијата се обидела да го уапси, тој вооружен се појавил на терасата и испукал неколку куршуми во правец на полицијата.

Патролите веднаш побарале поддршка, па пристигнале силите за специјални операции. Кога пристигнале на местото на настанот, мажот повторно отворил оган кон полицијата. Службениците за специјални операции пукале во мажот и го погодиле. Според полицијата, напаѓачот на лице место им подлегнал на повредите. Никој од полицајците не е повреден.

Засега не е познато што го навело синот да го запали татко му, ниту пак е позната состојбата на жртвата.

Полицијата продолжува со увидот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

(Фото) Ослободено мече кое утрово било заглавено на дрво во Маврови Анови

Утрово во 7.35 часот на 112 е добиена пријава за заглавено мече во гранките на дрво во двор на викендица...

Топ2 часа

Двојно убиство во Кратово: 36-годишна жена ги уби сопругот и свекорот

Вчера вечер, полицајците во Кратово уапсиле 36-годишна жена која е осомничена дека со остар предмет ги убила сопругот и свекорот,...

Македонија2 часа

ЦУК: 11 пожари на отворено, во Светиниколско изгоре куќа и четири помошни простории

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека имало вкупно 2 122 повици на Единствениот повикувачки број за итни случаи...

Европа2 часа

Украинска армија: Соборивме седум проектили и 17 руски беспилотни летала

Украинската армија денеска соопшти дека соборила седум од 14 проектили и сите 17 беспилотни летала кои Русија ги лансираше во...

Свет2 часа

Израел ја бомбардираше Газа, тензиите растат и на границата со Либан

Војската на Израел денеска продолжи со бомбардирањето на Појасот Газа без напредок во разговорите за прекин на огнот, заедно со...

Регион3 часа

Четиригодишно девојче се здобило со изгореници додека пливалo во море во Грција: откриено што ја каснало

Четиригодишно девојче се здобило со страшни изгореници додека пливало во морето во Грција, а откриено е дека ја изгорела морска...

Регион19 часа

Сахарски песок повторно доаѓа над Балканот: „Силно влијае на квалитетот на воздухот“

Според прогнозите на Службата за следење на атмосферата Коперник (CAMS), оваа недела се очекува нова епизода на сахарска прашина да...

Македонија19 часа

Несреќа кај мостот Беласица, огромни гужви кај Транспортен центар

Огромни гужви кај Транспортниот центар во Скопје поради сообраќајна незгода. Две возила се судрија кај мостот „Беласица“. Колони возила некое...

Македонија21 час

Османи – Пападопуло: Почитувањето на преспанскиот договор и поддршката од Грција клучни за нашата европска интеграција

На маргините на Состанокот на министрите за надворешни работи на процесот за соработка на Југоисточна Европа кој се одржува во...

Економија1 ден

„Лидл“ почнува да го гради првиот маркет во Скопје, за 9,5 милиони евра го купи објектот на „Бриколаж“

Лидл почна со подготовки за градежни активности на местото на некогашниот Бриколаж. За таа цел Лидл го купи имотот од...

Македонија1 ден

Прекршувањето на договорот од Преспа ќе ја доведе до егзистенцијален предизвик иднината на Северна Македонија, велат Заев и Ципрас

Поранешните премиери на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во заедничката колумна на веб-порталот „Еуроактив“ велат дека преспанскиот...

Македонија1 ден

Левицата: ДПМНЕ институционално го подреди трудот на работниците под економските и бизнис-интересите

Законските измени спроведени на иницијатива на ДПМНЕ и Мицкоски, преку кои трудот се распределува под Министерството за економија, овозможува супер...

Македонија1 ден

Пронајдено исчезнатото 19-годишно момче од Битола

Вчера, имаше потрага по исчезнато лице во општина Битола, соопшти ЦУК. Регионалниот ЦУК Битола информира дека лице на 19 години...

Македонија1 ден

Мечка нападнала стадо овци во Гостиварско

Вчера како што информира Центарот за управување со кризи на нивниот повикувачки број за итни случаи 112, имало пријавен напад...

Свет1 ден

(Видео) Солзавец и водни топови на протестите во Буенос Аирес: илјадници луѓе излегоа на улиците против реформите на владата

Илјадници луѓе излегоа на улиците на Буенос Аирес за да протестираат против реформите на владата. Протестите беа организирани недалеку од...

Свет1 ден

(Видео) Тепачка во италијанскиот парламент: пратеник беше изнесен од салата во инвалидска количка

Член на италијанската опозиција вчера беше изнесен од италијанскиот парламент во инвалидска количка по расправија и тепачка за време на...

Свет1 ден

Петгодишно момче загина во одрон во Австрија

Вчера имаше одрон во Австрија во кој загина момче. Како што јавуваат австриските медиуми, поради обилните дождови изминатиот ден во...

Топ2 дена

Скопјанец истепан од неколку лица пред кафеана во Аеродром, со убодни рани пренесен во болница

Вчера во СВР Скопје, 48-годишниот А.Л. од Скопје пријавил дека на 08.06.2024 пред угостителски објект на подрачјето на општина Аеродром...

Македонија2 дена

Поради високите температури, МОН препорачува основните училишта да работат со скратени наставни часови

Со оглед на високите температури кои ја зафатија територијата на Република Северна Македонија, а имајќи предвид дека наставната година за...

Македонија2 дена

Мицкоски: Македонија во фуриозен стил ќе биде дел од европското семејство, ќе го откочиме патот

Мандатарот за состав на нова влада, Христијан Мицкоск, очекува Македонија фуриозно да влезе во Европската Унија. Одговарајќи на новинарско прашање...