Контакт

Свет

Израел ги демантираше обвинувањата на Турција

Објавено пред

Израелското министерство за надворешни работи ја оценува како „незауздана критика“ изјавата на турскиот премиер, кој претходно рече дека Израел го загрозува светскиот мир

Турскиот премиер Тајип Реџеп Ердоган вчера изјави дека Израел го загрозува светскиот мир, користејќи прекумерна сила против Палестинците и нарушувајќи го воздушниот простор на Либан, како и со криење на детали за нуклеарната програма.„Израел ја почитува Турција и се стреми кон продолжување на развојот на односите меѓу двете земји, но ние очекуваме рециопроцитет“, се наведува во соопштението на израелското министерство, по посетата на Либан, што вчера ја оствари турскиот премиер. Таму Ердоган ги повика постојаните членови на Советот за безбедност на ОН да извршат притисок на Израел поради нуклеарниот програм и тоа да го направат на ист начин како што се прави притисок врз Иран.„Оние што го предупредуваат Иран, мораат исто така да го предупредат и Израел. Ако пропуштиме да покажеме фер однос во регионот, проблемите ќе го погодат не само регионот, туку ќе се прошират и на друго место. Нередите на Блискиот Исток се нереди на светот“, истакна Ердоган, пренесуваат израелските медиуми.„Израел има полно право да ги штити своите граѓани од ракетите и теророт на Хамас и Хезболах, а Турците се последни што можат да кажат за моралноста на државата“, се вели во израелската одбрана.До неодамна Турција беше најблискиот сојузник на Израел од муслиманскиот свет. Меѓутоа, минатата година, поради израелската офанзива на појасот Газа, Анкара зазеде став против Израел, што доведе до влошување во односите.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Германија поради коронавирусот инвестира 500 милиони евра во вентилација

Објавено пред

Германската влада инвестира 500 милиони евра во подобрување на системите за вентилација во јавните згради со цел да се спречи ширењето на коронавирусот што е можно поефикасно.

Ова се однесува на јавните канцеларии, музеите, театрите, универзитетите и училиштата. Приватните компании сè уште не ги исполнуваат потребните услови.

Главната цел е унапредување на постојните системи за климатизација без инсталирање на нови, што чини повеќе.

Можно е да се добијат максимум 100.000 евра за секоја надградба. Финансирање е достапно и за сензорите за јаглерод диоксид кои покажуваат кога воздухот во просторијата е нездраво застоен, пренесува „Себиз“.

Владата сака да воведе барем мобилни прочистувачи на воздухот во училиштата кои немаат централни системи за климатизација, но многу ќе зависи од тоа дали просториите можат да се проветруваат со отворање прозорци.

Препорака на германската влада е да се отвораат прозорците најмалку пет минути на секој час.

Вирусите се шират со ситни капки, аеросоли, кои ги издишуваат инфицираните луѓе, особено кога киваат или кашлаат, а истражувањата покажуваат дека аеросолите можат да останат во воздухот на просторијата најмалку осум минути.

Со доаѓањето на зимата, ризикот од ширење на коронавирусот е поголем бидејќи луѓето поминуваат повеќе време во затворени простории, пишуваат новинските агенции, а пренесува порталот Capital.ba

Прикажи повеќе...

Свет

Еврејска група ја осуди аукцијата на говорите на Хитлер во Германија

Објавено пред

Видна европска еврејска организација жестоко ја критикуваше одлуката на една аукциска куќа во Минхен да продаде неколку рачно напишани белешки за говорот на нацистичкиот диктатор Адолф Хитлер, велејќи дека тоа им пркоси на логиката, пристојноста и хуманоста за да ги пласира на пазарот, пренесува Асошиејтед прес.

Рабинот Менахем Марголин, лидер на Европската еврејска асоцијација со седиште во Брисел, рече дека претстојната продажба на ракописите е особено загрижувачка поради неодамнешните бројки кои покажуваат зголемен антисемитизам во Германија и може да ги охрабри неонацистите.

„Не можам да ја сфатам неодговорноста и нечувствителноста, во таква налудничава атмосфера, за продажба на предмети како што бесмислиците на најголемиот убиец на Евреите во светот на купувачот со највисока понуда. Ваквите аукции помагаат да се легитимизираат почитувачите на Хитлер кои живат од вакви работи “, рече тој во изјавата.

„Понудените белешки од говорите, кои датираат од пред Втората светска војна, се насочени кон нацистичките партиски организации и соработници на различни функции и се однесуваат на подготвување на Германија за војна и за еврејскиот проблем“, вели Бернхард Пачер, директор на аукциската куќа „Херман хисторика“.

Тој ја бранеше продажбата, велејќи дека трудовите припаѓаат во некој музеј или во рацете на истражувачи како историски документи.

„Ова се рачно напишани белешки од Адолф Хитлер со кои, ако го анализирате она што го напишал, можете да докажете дека тој јавно зборувал за војна, за решавање на еврејскиот проблем “, изјави Пачер.

„Ако ги уништиме овие работи и тие не одат во музеј за експертите да работат на нив, ќе им го препуштите толкувањето на она што се случуваше на десничарските нацистички апологети, кои ќе речат дека Хитлер никогаш не го рекол тоа. Човекот ги подготвуваше Германците дека ќе има војна, а оние што не сакаа да го видат тоа, беа тотално слепи – сето тоа го пишува таму “.

Аукциската куќа во минатото се најде на удар на критики за продажбата на предмети од нацистичката ера и тврди дека многу се потрудила да се осигура дека тие нема да бидат продадени на неонацисти, посочувајќи дека обично ги купуваат музеи и истражувачки институции.

Во 2016 година понуди на аукција една од униформите на Хитлер за 275.000 евра, а претходно продаде машина за пишување и десетици други предмети во сопственост на нацистичкиот лидер.

Минатата година еден швајцарски магнат за недвижнини роден во Либан ги купи капата на Хитлер, посребрено издание на „Мојата борба“ и други предмети што ги понуди аукциската куќа за да ги задржи подалеку од рацете на неонацистите, и ги донираше на една еврејска група.

Аукциската куќа се занимаваше и со многу други предмети во сопственост на познати историски личности, вклучително и посребрената и позлатена четка за заби на Наполеон Бонапарта, сабјата што му припаѓалана британскиот поморски херој, адмиралот Хорацио Нелсон, и меч што некогаш му припаѓал на славниот италијански заводник Џакомо Казанова.

Марголин го нарече ланскиот потег на бизнисменот „чудо“, но рече дека не можеме секогаш да се надеваме на чуда и ја повика аукциската куќа да ги повлече говорите од претстојната продажба.

Почетните цени на белешките за говорот се движат помеѓу 2.500 евра и 7.500 евра, што Пачер рече дека може да биде пречка за да бидат купени од десничарски екстремисти.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Силен земјотрес го прекина интервјуто на премиерката на Исланд

Објавено пред

Силен земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала, за кратко го прекина интервјуто со премиерката на Исланд, Кетрин Јакобсдотир за „Вашингтон пост“.

Јакобсдотир зборуваше за влијанието на пандемијата врз туризмот, кога нејзината куќа почна да се тресе, што видно ја потресе премиерката на Исланд, пренесува Си-Ен-Ен.

„Извинете, само што имаше земјотрес“, рече Јакобсдотир.

Набрзо потоа се насмеа и додаде:„Па, ова е Исланд“.

Земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала вчера погоди област на 10 километри југозападно од Хафнарфјордур, крајбрежен град во близина на главниот град Рејкјавик, соопшти Геолошкиот топографски институт на САД.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет17 минути

(Видео) Силен земјотрес го прекина интервјуто на премиерката на Исланд

Силен земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала, за кратко го прекина интервјуто со премиерката на Исланд, Кетрин...

Македонија47 минути

Филипче: Мерките мора да се донесат во најкраток можен рок

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека обидот на ВМРО-ДПМНЕ за блокада на измените на Законот за заштита на населението...

Македонија1 час

Владата ги осуди изјавите на Каракачанов: Тие се недолични и недостојни

Владата ги осуди изјавите на бугарскиот министер за одбрана, Красимир Каракачанов, дека би можел да испрати инженерски полк за демонтирање споменици во...

Македонија3 часа

Царовска: Екскурзии годинава нема да се организираат, учениците можат на прошетка до пет километри

Екскурзии оваа година нема да се организираат, испратени се упатства од Бирото за развој на образование, истакна министерката за образование...

Македонија3 часа

Шеќеринска: И ние и Бугарија сме членки на НАТО, ова не е начин на кој треба да комуницираме

Помина времето кога министри за одбрана од нашиот регион можеа да даваат такви изјави, а некој да ги смета за...

Регион4 часа

Нов рекорд во Хрватска – 1.424 нови случаи и 11 починати

Рекордни 1.424 нови случаи на коронавирус се пријавени во последните 24 часаво Хрватска, а 11 лица починале, објави Националниот штаб...

Свет4 часа

Австралија пријави случај на повторна инфекција со коронавирус

Австралиските власти пријавија редок случај на Ковид-19 во Мелбурн, Викторија, станува збор за лице кое било позитивно тестирано во јули....

Македонија5 часа

Македонија, Албанија и Црна Гора добиваат респираторни машини од НАТО

До крајот на овој или следниот месец, НАТО ќе достави респираторни машини во нашата земја со цел да помогне во...

Свет6 часа

Приведени уште седум лица за убиството на францускиот професор

Уште седум луѓе, вклучително и двајца малолетници, ноќеска биле предадени на судијата во рамки на истрагата за минатонеделното убиство на...

Македонија6 часа

Од денеска кафулињата и рестораните ќе работат до 23 часот

Од денеска угостителските објекти ќе работат со скратено работно време. Владата на вчерашната 13. седница ги разгледа и прифати препораките...

Свет6 часа

(Видео) Трамп напушти интервју зашто новинарката не носела маска

Американскиот претседател Доналд Трамп нагло го прекина интервјуто за емисијата „60 минути“ на „Си-би-ес њуз“ и не се врати на...

Свет7 часа

Коронавирусот ќе остане меѓу човечката популација како грип

Еден од најважните британски научници, Патрик Валанс, изјави дека коронавирусот веројатно ќе стане трајно заболување како грипот, доколку вакцината против...

Македонија7 часа

Администрацијата ќе работи од дома или со ротации

Владата ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести целата државна и јавна администрација, општините и судовите, согласно принципот на...

Регион18 часа

Рама: Мора да избегнеме затворање на земјата поради Ковид-19 по секоја цена

Во Албанија има 301 случај на новозаболени од коронавирус, а четворица пациенти починаа, соопштија здравствените власти на таа земја. Во...

Свет18 часа

Папата Франциско првпат носеше маска на молитва за мир во светот

Папата Франциско првпат носеше маска за време на вршењето на својата јавна функција кога денес присуствуваше на молитва за мир...

Македонија20 часа

Заев го прифати барањето за разрешување на Димова

Премиерот Зоран Заев ја информира Владата дека го прифатил барањето на заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и...

Македонија20 часа

Угостителските објекти ќе работат до 23 часот

Владата, на денешната 13. седница, ги разгледа и прифати препораките на Комисијата за заразни болести да се ограничи работно време...

Македонија22 часа

408 нови случаи на Ковид-19 во земјата, починаа 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2140 тестирања, а регистрирани се 408 нови случаи на...

Македонија23 часа

Филипче: Мерките за заштита од Kовид-19 мора итно да се донесат

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека мерките за заштита од Kовид-19, кои се во Собранието, мора итно да се...

Македонија1 ден

Собранието не расправаше за новите мерки, опозицијата побара дополнително време за да ги разгледа

На барање на опозицијата, во Собранието денеска не се расправаше за измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението...

Досие